جدیدترین مطالب

دست‌و‌دل‌بازی غرب در میان تهدیدهای روسیه ‌

دست‌و‌دل‌بازی غرب در میان تهدیدهای روسیه ‌

بریتانیا درحالی‌که فقط چند روز از تصویب یک بسته حمایتی چندمیلیاردی برای اوکراین در آمریکا می‌گذرد، وعده داد که ۵۸۰ میلیون یوروی دیگر تجهیزات نظامی جدید ازجمله موشک‌های دوربرد را در اختیار کی‌یف خواهد گذاشت. به‌این‌ترتیب هم‌زمان با تشدید حملات روسیه به اوکراین، متحدان کی‌یف نیز سطح حمایت‌های مالی و نظامی خود را افزایش می‌دهند.

ادامه سرکوب اعتراض ضد صهیونیستی در آمریکا

تجمع‌های مسالمت آمیز ضد صهیونیستی در آمریکا، با این بهانه که اقدامات و تحرکات ضد یهودی است به شدت سرکوب می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دستگیرشدگان شرکت کننده در این تجمع‌ها و راهپیمایی‌های ضد صهیونیستی، خود یهودی هستند.

افشای فساد جنسی یک سیاستمدار دیگر در انگلیس

جفری دونالدسون رهبر پیشین حزب سلطنت طلب و اتحادگرای ایرلند شمالی، ” دی یو پی” (DUP)، امروز در دادگاهی در ایرلند شمالی، با ۱۱ اتهام تعرض جنسی، از جمله یک فقره تجاوز جنسی روبرو و متهم شد.

Loading

أحدث المقالات

نماینده ویژه پاکستان درامور افغانستان: ایران و چین شرکای معتمد ما هستند

اسلام‌آباد – ایرنا – نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان، سیاست‌های دوگانه آمریکا در منطقه و جنایات اسرائیل علیه فلسطینیان را چالش بزرگ برای دیپلماسی اسلام‌آباد دانست و افزود: تهران و پکن شرکای معتمد ما در منطقه هستند.

نماینده ویژه پاکستان درامور افغانستان: ایران و چین شرکای معتمد ما هستند

اسلام‌آباد – ایرنا – نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان، سیاست‌های دوگانه آمریکا در منطقه و جنایات اسرائیل علیه فلسطینیان را چالش بزرگ برای دیپلماسی اسلام‌آباد دانست و افزود: تهران و پکن شرکای معتمد ما در منطقه هستند.

Loading
فرجی‌راد در نشست آثار راهبردی آزادسازی حلب

آزادی حلب هم فرصت است و هم تهدید

۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | خبرهای شورا

شورای راهبردی آنلاین: از روزی که ترامپ پیروز شد سمت شرقی حلب کم آورد. روسیه به شدت عجله دارد که مسئله سوریه زودتر از طریق مذاکره تمام شود و معتقد است این توازن ژئوپلیتیکی باید وجود داشته باشد و خودش نمی‌تواند به تنهایی این کار را تمام کند.

عبدالرضا فرجی‌راد استاد دانشگاه بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) در نشست «آثار راهبردی آزادسازی حلب» در محل شورای راهبردی روابط خارجی طی سخنانی عنوان کرد: از زمانی که روسیه وارد سوریه شد مسئله سوریه بین‌المللی شد.

وی گفت: روسیه فکر می‌کرد می‌تواند این بحث را سریع جمع کند، اما بعد از چند بار مذاکره با آمریکا نتوانست و از زمانیکه ترامپ پیروز شد مقاومت در طرف مقابل که چند سالی بود به شدت مقاومت می‌کرد به یک باره شکست و نظامیان سوریه، البته با کمک روس‌ها، مقاومت جانانه‌ای کردند.

فرجی‌راد ادامه داد: وقتی بحث بین‌المللی می‌شود یک طرف نمی‌تواند بر دیگری پیروز شود و باید همواره بحث توازن ژئوپولیتیکی را در نظر داشت، قدرت‌های بین‌المللی باید به یک توافقی برسند.

تحلیلگر مسائل ژئوپلتیک گفت: از روزی که ترامپ پیروز شد سمت شرقی حلب کم آورد. روسیه به شدت عجله دارد که مسئله سوریه زودتر از طریق مذاکره تمام شود و معتقد است این توازن ژئوپلیتیکی باید وجود داشته باشد و خودش نمی‌تواند به تنهایی این کار را تمام کند.

فرجی‌راد ادامه داد: آزادی حلب هم فرصت است و هم تهدید و هر چه زمان به جلو می‌رود اگر دقیق عمل نکنیم، فرصت‌ها نسبت به تهدید‌ها کمتر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ایران به خاطر موقعیت سیاست خارجی خودش که موقعیتی مستقلانه است، تاثیرگذاریش بیشتر از قدرت‌های دیگر است.

فرجی‌راد افزود: همیشه برای قدرت‌های بین المللی منافعشان حرف اول را می‌زند و ضمن اینکه تلاش می‌کنند منافعی هم به قدرت‌های منطقه‌ای که با آنها وارد مذاکره شده‌اند، برسانند.

وی در ادامه و در پاسخ به سؤالی با بیان اینکه ما هدفمان در سوریه ایدئولوژیک است و هدف روس‌ها سیاسی است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا اعلام کرد که بحثش، مقاومت است.

این استاد دانشگاه در خصوص رویکرد آمریکا در سوریه نیز بر این باور است که برای دولت اوباما مذاکرات هسته‌ای اولویت داشت تا مسئله سوریه و همین موضوع نیز متحدان آمریکا از جمله عربستان و اسرائیل را ناراحت کرد.
وی افزود: دولت فعلی آمریکا نیز خیلی با مسوئله سوریه کاری ندارد و روس‌ها هم با ترامپ در ارتباط هستند.
فرجی‌راد اضافه کرد: وقتی مسئله‌ای بین‌المللی می‌شود، ضمن احترام به قدرت‌های منطقه‌ای، نهایتا تصمیم نهایی را قدرت‌های بین‌المللی اتخاذ می‌کنند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *