جدیدترین مطالب

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

شاهدان غزه

پزشکان کشور‌های خارجی بازگشته از نوار غزه، درد و رنج مجروحان و آوارگان فلسطینی را در بیمارستان‌های مختلف این منطقه فراتر از تصویر دانستند.

پهپاد‌های شگفت انگیز

ایران در پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق، مناطقی از سرزمین‌های اشغالی را با موشک بالستیک و کروز و شلیک پهپاد هدف قرار داد.

Loading

أحدث المقالات

ببینید | بمباران شدید محله شجاعیه توسط جنگنده‌های اسرائیلی

جنگنده‌های ارتش اسرائیل عصر امروز دوشنبه، مناطق مختلف شهر غزه را هدف حملات سنگین خود قرار داده‌اند. در این حمله هوایی، محله شجاعیه در شرق غزه، عمارتی مسکونی در محله الدرج و یک خانه در منطقه الصفطاوی در شهر غزه بمباران شده است. منبع: مهر

پیام رئیس جمهور خطاب به مردم پاکستان به زبان اردو

تهران – ایرنا – رئیس جمهور در پیامی به مردم پاکستان و به زبان اردو، از اشتراکات مذهبی، فرهنگی و تمدنی ملت‌های ایران و پاکستان به عنوان ظرفیت مهمی برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور یاد کرد.

عکس | حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری

بدنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری اندونزی، جاکارتا پایتخت این کشور به صحنه درگیری میان معترضان به نتایج انتخابات با نیروهای پلیس تبدیل شد. در همین راستا، تصویری از حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری مشاهده می‌کنید. نیروهای ضد شورش برای ترساندن مردم از تجمع و انجام اعتراضات گسترده، وسایل خود را روی زمین گذاشتند تا نشان دهند به محض تجمع، آماده برخورد شدید هستند./ خبرآنلاین

Loading
سخنرانی دکتر خرازی در سیکا- پکن 28-29 ژوئن 2017

همکاری های ضدتروریستی؛ علائم و دلایل ریشه ای

۱۳۹۶/۰۴/۰۸ | خبرهای شورا

شورای راهبردی آنلاین- رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تاکید کرد متاسفانه بعضی از کشورهای منطقه خاورمیانه از گروه های تروریستی بعنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف خود در منطقه بهره می گیرند و غرب نیز با دخالت های نظامی در عراق و سوریه و لیبی فضاهای گسترده ای را برای فعالیت گروههای تروریستی بوجود آورده است.

 دکتر سید کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در نشست سیکا – پکن  درسخنرانی خود تحت عنوان  همکاریهای ضدتروریستی : علائم و دلایل ریشه ای (Counter–Terror Cooperation: Addressing both the Symptoms and root causes) تاکید کرد  حادثه 11 سپتامبر در آمریکا نقطه عطفی از این نوع تروریسم سلفی – وهابی بود که عکس العمل سریع به آن و بدون توجه به پیامدهایش بی ثباتی های منطقه ای و جهانی را افزایش داده است.

آنچه در پی می آید متن کامل این سخنرانی است:

هر چند تروریسم سابقه ای دیرینه دارد و از گذشته های دور حتی از دوران باستان، جهان با این پدیده روبرو بوده است ولی آنچه که امروز تروریسم و بعنوان یکی از موضوعات مورد بحث دومین کنفرانس سیکا مطرح می شود، نوعی از تروریسم بین المللی است که در یکی دو دهه اخیر اوج گرفته و از نظر جغرافیایی ریشه در خاورمیانه دارد. شاید بتوان گفت حادثه 11 سپتامبر در آمریکا نقطه عطفی از این نوع تروریسم سلفی – وهابی بود که عکس العمل سریع به آن و بدون توجه به پیامدهایش بی ثباتی های منطقه ای و جهانی را افزایش داده است. در اینجا ضروریست اشاره کنم که ورود نیروهای شوروی به افغانستان در دوره جنگ سرد، فرصتی را برای رقیب غربی فراهم کرد تا با کمک متحدین منطقه ای غرب همچون عربستان و صرف هزینه های سنگین، ایدئولوژی افراطی وهابیت را در منطقه شبه قاره ترویج کنند. آمار نشان می دهد که در این مدت حدود هفت هزار مدرسه رسمی و 23هزار مدرسه غیر رسمی در مناطقی از افغانستان و پاکستان به آموزش نوجوانان و جوانان از 5 تا 17 سال پرداختند که در این آموزه ها کشتار غیرمسلمانان و حتی مسلمانان غیر همکیش همچون شیعیان تشویق می شد.

با شکست شوروی بخش عمده ای از این نیروهای مذهبی افراطی حاکمیت در کابل را تحت نام طالبان به عهده گیرند و از همه گونه کمک از کشورهای عرب حوزه جنوبی خلیج فارس بهره مند گردیدند. بخش غیر بومی این نیروها به نقاط دیگر از چچن و آسیای مرکزی گرفته تا شمال آفریقا مهاجرت کردند. مغز فکری این جریان القاعده بود که کمک هایی را از کشورهای عرب ثروتمند منطقه دریافت می نمود. تغییر رویه مقابله گروهها و جریانات سلفی از شوروی بسمت غرب، منجر به عملیات بزرگ تروریستی علیه منافع غرب گردید که حوادث مهم و متعددی را از جمله حادثه بزرگ 11سپتامبر را رقم زد.

عکس العمل تند آمریکا به این حادثه بویژه با دخالت مستقیم و گسترده نظامی در افغانستان، و پس از آن تسخیر عراق، هر چند در کوتاه مدت این گروههای تروریستی بنیادگرا را عقب راند، ولی این گروههای سلفی در پیشروی مجدد خود، با خشونتی فراتر از گذشته به فعالیت خود ادامه دادند. حتی گروههای دیگری از دل آنها بیرون آمدند که دولت اسلامی عراق و شامات یا داعش، قدرتمندترین آنها بحساب می آید. موفقیت های اولیه داعش به گروههای همفکر در مناطق مختلف جغرافیایی جهان روحیه ای تازه بخشید، بطوریکه به تحریک بیشتر گروههایی همچون بوکوحرام در آفریقا، جبهه التحریر در آسیای مرکزی و جنوب روسیه، گروه ابوسیاف در فیلیپین و دهها گروه دیگر انجامید. حملات مستقیم نظامی آمریکا به افغانستان و بویژه عراق، فضایی بهتری را برای گروههای تروریستی سلفی بوجود آورد که توانستند به جمع آوری نیرو و خشونت های گسترده دست بزنند.

بعد از فروپاشی رژیم صدام و گسترش بی ثباتی در عراق زمان زیادی طول نکشید که انقلاب های عربی آغاز گردید و با دخالت عربستان در مصر و کودتا ناکام ماند. انقلابهای عربی بهانه ای برای دخالت کشورهای منطقه در امور داخلی برخی از کشورها گردید. کشورهای جنوبی خلیج فارس به رهبری عربستان و کشورهای غربی به رهبری آمریکا همان اشتباهی را که در افغانستان مرتکب شدند در سوریه، بحرین و یمن نیز تکرار کردند. همانند جهادیون سلفی که زمانی در مبارزه علیه شوروری همراه غرب و آمریکا بودند و حادثه 11سپتامبر را آفریدند. در حمله آمریکا به عراق نیز نیروهای افراطی که در غرب عراق توسط آمریکا آموزش دیده بودند نقش اساسی در بحران سوریه پیدا کردند.آنها بسرعت توسط غرب و کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس و با استفاده از مرزهای شمالی و جنوبی بحران سوریه را به جنگی مسلحانه تبدیل کردند و به چیزی کمتر از اسقاط نظام رضایت  ندادند. با کمک های مالی و نظامی گسترده این کشورها گروههای تروریستی مختلفی بوجود آمد که هرکدام منطقه ای از سوریه را در اختیار خود گرفتند. امروزه همین نیروهای چند ملیتی که دست پرورده برخی از کشورهای منطقه هستند، به عملیات تروریستی در اروپا و غرب و سایر کشورها دست می زنند.

متاسفانه بعضی از کشورهای منطقه خاورمیانه از این گروههای تروریستی بعنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف خود در منطقه بهره می گیرند. غرب نیز با دخالت های نظامی خود چه در عراق و چه در سوریه و لیبی فضاهای گسترده ای را برای فعالیت گروههای تروریستی بوجود آورده است. هرچند گروه داعش اخیراً با شکست های پی در پی مواجه شده است، ولی علیرغم از دست دادن زمین، به آموزش، تجهیز و تحریک هواداران خود در کشورهای دیگر برای انجام عملیات تروریستی، ادامه می دهد.

دخالت قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای برای تغییر نظام ها در منطقه، نه تنها فرصت تغییرات سیاسی مناسب را از مردم منطقه گرفت، بلکه در بعضی از کشورها همچون سوریه، لیبی، عراق و یمن چنان بی ثباتی، ناامنی، آوارگی گسترده و فقر و گرسنگی را بوجود آورد که بعید است چشم انداز امیدوار کننده ای در کوتاه مدت و حتی میان مدت برای این کشورها متصور باشد. واقعیت این است که ساختارهای سیاسی در بعضی کشورهای عرب جنوب خلیج فارس به نحوی است که از تولیدات فکری آنها چیزی جز گروههایی همچون داعش، القاعده، بوکوحرام و مشابه آن بیرون نخواهد آمد.

این گروهها محصول افراط گرایی مذهبی همچون وهابیگری و نوعی از حاکمیت قبیله ای است. تزریق این تفکرات توسط علمای تندرو سلفی در مساجد و پشتیبانی مالی از جوانانی که بجز گروه مذهبی خود، بقیه پیروان مذاهب و ادیان را کافر می دانند و باید گردن زده شوند، دورنمای امیدبخشی از پایان این خشونت ها ارائه نمی دهد. این روند حتی با آوردن طلبه هایی از کشورهای مسلمان و غیرمسلمان به مدینه و تعلیم آنها در دانشگاه آن شهر مقدس و اعزام مجدد طلبه ها به کشورهای خود برای ترویج وهابیت هنوز ادامه دارد و یکی از دلایل ترویج افراط گرایی در دیگر کشورها حضور همین افراد و تبلیغات آنها در مساجد است.

البته منافع کشورهای غربی در منطقه، باعث شده که بسیاری از کشورهای غربی، بویژه ایالات متحده آمریکا چشم خود را بر روی نقش کشورهای عرب خلیج فارس در توسعه تروریسم تکفیری بسته و منافع چندصد میلیارد دلاری که آنها از این منطقه دارند به ایشان اجازه نمی دهد که به ساختارهای سیاسی مولد و مسبب این بی ثباتی ها توجه کنند. این در حالی است که واقعاً اگر بخواهیم به درستی علل و عوامل فعالیت های تروریستی که حتی کشورهای اروپایی را نیز دربر گرفته، بررسی نمائیم ریشه آنرا در ترویج افراط گرایی مذهبی توسط این کشورها خواهیم یافت.

عملیات تروریستی این سالها که با نام اسلام نیز صورت می گیرد، هیچ ارتباطی با دین مبین اسلام ندارد. جا دارد در اینجا اشاره به بخشی از سخنان نخست وزیر بریتانیا پس از عملیات تروریستی منچستر و لندن بنمایم. وی می گوید آنچه که گروههای تروریستی به آن اعتقاد دارند هیچ شباهتی به عقاید مسلمانان در سراسر دنیا ندارد و مانند سایر سازمان های تروریستی، آنها موجب مرگ هزارها نفر از شهروندان مسلمان نیز شده اند. این ایدئولوژی نفرت انگیز، هیچ ربطی به خود اسلام ندارد و توسط اکثریت پرقدرت مسلمانان در انگلستان و سراسر دنیا رد شده است. اسلام دین صلح است . در اینجا این سئوال را مطرح می کنم آیا آن امام جماعت و یا امام جماعت هایی که در عربستان توسط دولت گماشته می شوند و حقوق دریافت می کنند با تکفیر دیگران و حکم قتل پیروان دیگر مذاهب و ادیان الهی، فرهنگ دینی شان فرهنگ اسلامی است؟ آنچه که ما امروز از ایشان شاهد آن هستیم ارتباطی با اسلام ندارد و در واقع ریشه در ساختارهای سیاسی این کشورها دارد.

خانم ها و آقایان؛

منطقه خاورمیانه چندین سال است که با پیچیده ترین و سخت ترین بحران های ژئوپلیتیکی بخاطر دخالت های بی مورد و تندروی یک مذهب خاص مواجه گشته است. بدون توجه به ریشه این بحرانها ، بی ثباتی در منطقه و جهان متوقف نخواهد شد و احتمالاً کشورهای دیگری را هم در بر می گیرد. در ماههای اخیر با کوچ داعش به افغانستان بخشی از نا آرامی ها را به شمال شبه قاره هند منتقل کرده اند که ممکن است به کشورهای حوزه پیرامونی افغانستان و حتی شرق آسیا نیز کشیده شود. برای رسیدن به یک راه حل منطقی به همکاری جمعی و بدون لحاظ نمودن منافع یک کشور خاص نیاز است. لازم است در پایان به بعضی از راه حل های پیشنهادی اشاره نمایم:

1- در هر حوزه جغرافیایی و یا منطقه جغرافیایی مسایل و تنش های بین کشورهای آن منطقه باید بدون دخالت قدرت های فرامنطقه ای و توسط کشورهای همان منطقه حل و فصل گردد. سازمان ملل می تواند به این پروسه کمک نماید. مداخله نظامی برای ساقط کردن نظام ها حتی اگر نظام های غیر دموکراتیک باشد راه حل مناسبی نخواهد بود، همچنانکه امروزه در یمن، لیبی، عراق افغانستان و سوریه شاهد نتایج آن هستیم.

2- نمی توان تجربه موفق در یک منطقه را با زور در دیگر مناطق به اجرا درآورد، زیرا کشورها با یکدیگر از منظرهای گوناگون بویژه وجوه فرهنگی متفاوت هستند. می توان گفت هر منطقه جهان منحصر بفرد است و با مشکلات بخصوصی روبروست، به گونه ای که رویارویی با معضلات امنیتی آن منطقه روش خاص خود را می طلبد.

3- خاورمیانه با مشکلات جدی بویژه از نقطه نظر اقتصادی و ساختارهای سیاسی روبروست. فائق آمدن بر این مشکلات سخت خواهد بود مگر اینکه با مشارکت جمعی و گفتگوهای چند جانبه برای آن راه حلی یافت. همانطوری که اشاره شد باید با رویکردی جدید نسبت به مقوله امنیت خاورمیانه پرداخت تا به یک نظام منطقه ای فراگیر دست یافت.

4- امنیت منطقه خاورمیانه بدون خاتمه یافتن بحران فلسطین قابل حل نیست. باید راهی برای احقاق حقوق مردم فلسطین که از سال 1948 میلادی تاکنون تحت فشارهای طاقت فرسای اسرائیل قرار دارند پیدا کرد. راه حل درست مراجعه به آراء عمومی و تشکیل یک دولت دموکراتیک متشکل از مسلمانان، مسیحیان و یهودیان بومی این سرزمین است.

5- خاورمیانه از تفکر با “حاصل جمع صفر” در رابطه با مسائل امنیتی رنج می برد. در این رویکرد وقتی یک طرف منافعی را بدست می آورد، طرف دیگر لزوماً منافعی را از دست می دهد. در مسائل امنیتی باید رهیافت “حاصل جمع برابر” در منطقه برقرار شود. گرچه ممکن است همه دستاوردها در هر موضوعی همیشه برابر نباشند ولی باید همه دستاوردی مناسب در زمینه امنیت کسب نمایند و این از طریق پذیرش نظم امنیت منطقه ای میسر است. ترغیب و یا تهدید بعضی از کشورهای منطقه، برای بخطر انداختن امنیت کشور و یا کشورهای دیگر، شبیه آنچه که ما اخیراً با سفر آقای ترامپ به منطقه و تهدیدات سعودی شاهد آن بوده ایم، تنها به بی ثباتی بیشتر می انجامد و خطرات بیشتری را برای منطقه بوجود می آورد.

خانم ها، آقایان

در پایان باید به این نکته تاکید نمایم که لازم است بدنبال راه حل های سیاسی در منطقه باشیم تا به امنیت جهانی و ریشه کن شدن تروریسم کمک نمائیم. بحران های عراق، سوریه، یمن، افغانستان، لیبی و بحرین راه حل سیاسی دارد و باید کمک نمود که مردم این کشورها خود از طریق دموکراسی به راه حل درست برسند. کشور من ایران بدنبال یک راه حل سیاسی در این کشورهاست.

امروزه متاسفانه دولت جدید آمریکا با اخاذی از بعضی کشورهای جنوبی خلیج فارس اجازه می دهد آنها به اعمال خود در جهت بی ثباتی در منطقه و دخالت در کشورهای بحران زده با ارسال پول و اسلحه ادامه دهند. در واقع آمریکا کشور سعودی را به مزدوری در خاورمیانه تبدیل می کند که برای ایجاد بی ثباتی دست بازتری پیدا می کند و این امر به گسترش تروریسم کمک می نماید. شما بخوبی می دانید که 15 نفر از هواپیما ربایان یازده سپتامبر از اتباع سعودی بودند و کنگره آمریکا در گزارش محرمانه 28 صفحه ای خود بر این ادعا مهر تائید زد ولی تعجب انگیز است که چرا دولتمردان آمریکا منافع و امنیت ملی خود را فدای مسائل مادی می نمایند. اگر این روند و تفکر ادامه داشته باشد ما چگونه می توانیم بر این تروریسم بی رحم غلبه کنیم و چگونه کشورهای فرومانده در منطقه به ثبات خواهند رسید.

در واقع خون هزاران نفر از مردم منطقه در سوریه، عراق، افغانستان، یمن و بحرین با حمایت عربستان بر زمین ریخته می شود و بر روی آن با رقص های شمشیر و میهمانی های تشریفاتی رهبران آمریکا و منطقه جشن گرفته می شود.

بر خلاف عربستان سعودی که میلیاردها دلار بصورت بی حساب هزینه ترویج ایران هراسی می کند تا اذهان را از صادرات جهانی خود یعنی وهابیت و ایدئولوژی افراطی القاعده، داعش، بوکوحرام و هر گروه تروریستی ویران گردید از شهرهای اروپایی گرفته تا مسکو و تهران و بغداد منحرف سازد. ایران بطور جدی از قربانیان افراط گری بویژه در عراق و سوریه حمایت می کند و با تروریسم می جنگد. کشور من در رابطه با این بحرانها بویژه در مورد سوریه پیشنهادهایی ارائه نموده است ولی متاسفانه بعضی از کشورهای منطقه به هیچ وجهی آماده گفتگو و ایجاد آرامش در منطقه را ندارند.

پایان

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *