جدیدترین مطالب

جنگ روسیه و اوکراین دوساله شد

جنگ بین روسیه و اوکراین که در آغاز تصور می‌شد کمتر از چندماه به طول خواهد کشید، حالا دو سال از آن سپری می‌شود و چشم انداز روشنی برای پایان آن دیده نمی‌شود.

Loading

أحدث المقالات

توافق اولیه اسرائیل، آمریکا، مصر و قطر بر سر طرح آزادی گروگان‌ها

نشریه «جروزلم پست» روز شنبه پنجم اسفند، به نقل از دو منبع آگاه گزارش داد که قرار است کابینه جنگ اسرائیل طرح به‌روز شده توافق آزادی گروگان‌هایی را که هنوز در دست حماس هستند، از هیئت مذاکره کننده خود در مذاکرات پاریس دریافت و در باره آن تصمیم‌گیری کند. بر اساس این گزارش، در جریان دیدار نمایندگان ایالات متحده، اسرائیل، مصر و قطر در پاریس بر سر طرح جدید و به‌روز شده توافق برای آزادی گروگان‌ها توافق شده است.

نلسون ماندلای فلسطین کیست؟

یکی از رهبران شناخته شده و مورد احترام فلسطینی ممکن است به زودی در قالب یک توافق آتش بس با حماس از زندان‌های اسرائیل آزاد شود. نگاهی به سابقه فعالیت‌های وی، از جمله رهبری اقدامات سیاسی از پشت میله‌های زندان نشان می‌دهد که وی می‌تواند نقشی کلیدی در احیای راه حل دو دولت ایفا نماید. در حقیقت برغوثی ممکن است کلید توافقی بر سر چیزی بیش از یک آتش بس صرف باشد. وی ممکن است بهترین امید برای احیای راه حل دو دولتی باشد.

Loading
خرمشاد در نشست «ریشه ها و پیامدهای اسلام ستیزی در غرب»:

غرب، تمدن اسلامی را رقیب جدی خود می‌داند

شورای راهبردی آنلاین: دکتر محمد باقر خرمشاد با بیان اینکه تمدن غرب، تمدنی «بحران‌زی» است، گفت: غرب، تمدن اسلامی را رقیبی جدی می‌داند و به‌نظر می‌رسد غرب تلاش می‌کند رقبای خود را به سمت خشونت سوق دهد، بنابراین باید راهبرد مسلمانان این باشد که تا حد ممکن فضا در جهان، آرام و با ثبات باشد تا فرصت برای انتقال پیام اسلام، بیشتر فراهم شود؛ چرا که در هیاهوها فطرت‌ها دچار التهاب می‌شوند و پیام‌ها را دریافت نمی‌کنند.

به گزارش سایت شورای راهبردی روابط خارجی، دکتر محمد باقر خرمشاد، استاد دانشگاه که در نشست تخصصی «ریشه‌ها و پیامدهای اسلام‌ستیزی در غرب» که از سوی شورای راهبردی روابط خارجی برگزار شده است، سخن می‌گفت، ضمن تاکید بر ضرورت توجه به اهداف هتاکان به قرآن کریم و اسلام‌هراسان، با طرح سوالاتی درباره اهداف و علل اسلام‌هراسی، تصریح کرد: اگر می‌گویند تمدن اسلامی از گردونه تمدنی خارج شده و افول پیدا کرده، آن را به حال خود رها کنند تا با ادامه همین راه، ناپدید شود! پس چرا این تمدن رو به افول را رها نمی‌کنند و هر روز پدیده‌ای در مسیر اسلام‌هراسی رقم می‌زنند! چرا تمدن غرب، تمدن اسلامی را رقیب تمدنی خود می‌داند و با سایر تمدن‌های رقیب چنین مقابله‌ای و در این سطح تهاجمی ندارد!

وی افزود: غرب در پروژه اسلام‌هراسی، تا مرز خلق داعش از درون اسلام پیش رفت تا بتواند پایه‌های هراس از اسلام را در درون اسلام نهادینه کند و آن را طبیعی جلوه دهد. برای فهم اینکه چرا غرب از اسلام‌هراسی دست برنمی‌دارد، باید به محتوا و بنیادهای فکری و نظری این دو تمدن توجه کرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه نگاه تمدن اسلام به انسان و جهان، نگاهی دو ساحتی است، درحالی‌که نگاه غرب، تک ساحتی است، ادامه داد: طی چند قرن گذشته، خلاء نپرداختن تمدن غرب به ساحت دیگر انسان بروز و ظهور داشته است و پیام آماده‌ای که می‌تواند این خلاء را پر کند، چیزی است که در اسلام یافت می‌شود. اسلام نیاز به بازسازی خود ندارد. همین پیام قرآن، پرکننده خلاء پدید آمده برای انسان است. چون غرب اصرار دارد که تمدن با اصالت دادن به ماده و حذف معنویت امکان دارد و توفیقات خود را نیز در این می‌بیند، در حالی که اسلام، پیام‌آور توامان ماده و معنا در هستی است.

خرمشاد تاکید کرد: به این دلیل است که غرب، تمدن اسلامی را رقیبی جدی می‌داند و به‌جای‌اینکه به رقابت با آن بپردازد، در رقابت سلبی و حذفی تلاش می‌کند، گوش و چشم مستمعین را در هراس از اسلام ببندد. بنابراین آنها نگرانند که اگر اسلام بتواند امروز نیز مانند دیروز تمدنی برقرار کند که پاسخگوی همزمان نیازهای مادی و معنوی انسان باشد، می‌تواند آغازی بر پایان تمدن غرب باشد که به‌دلیل نادیده گرفتن بخشی از ماهیت انسان که معنویت‌گرایی است که غرب آن را سرکوب کرده، ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه تمدن اسلامی باید برای مقابله با این اقدام، شش راهبرد را مدنظر داشته باشد، گفت: از آنجا که یکی از اهداف اسلام‌هراسان، جلوگیری از رساندن پیام اسلام است، باید به‌گونه‌ای عمل شود که این پیام به گوش جهانیان برسد. ظاهرا خوف اصلی از رسیدن این پیام است. صرف رساندن این پیام، هدف است و می‌تواند باطل‌السحر اسلام‌هراسی باشد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: براساس تجربه، می‌توان ادعا کرد که تمدن غرب، تمدنی «بحران‌زی» است. در شرایط فعلی، به‌نظر می‌رسد غرب تلاش می‌کند رقبای خود را به‌سمت خشونت سوق دهد. بنابراین راهبرد مسلمانان باید این باشد که تا حد ممکن، فضا در جهان، آرام و با ثبات باشد تا فرصت برای انتقال پیام اسلام، بیشتر فراهم شود. درهیاهوها، فطرت‌ها دچار التهاب می‌شوند و پیام‌ها را نمی‌گیرند. البته این امر، نافی عمل قاطع و استوار نیست.

خرمشاد با بیان اینکه این هتاکی، فرصتی ایجاد کرده که تمدن اسلامی به یکی از مبانی و مبادی هویتی مسلمانان در جهان امروز تبدیل شود و ایجاد آگاهی تمدنی در میان مسلمانان اتفاق بیفتد، توضیح داد: اگر ترویج تمدن اندیشی در میان مسلمانان دامن زده شود، اسلام‌هراسان را گام‌به‌گام عقب خواهد برد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های فضای مجازی و نقش رسانه‌ها برای رساندن پیام اسلام در سطح وسیع، اظهارداشت: از آنجا که قرآن مانند کعبه، از نادر اموری است که مسلمانان در آن تردید و اختلافی ندارند، هجمه به قرآن می‌تواند عاملی برای اتحاد مسلمانان باشد.

این استاد دانشگاه به لزوم مردمی‌سازی مخالفت‌ها در جهان اسلام برای مقابله با تکرار این هتاکی‌ها اشاره کرد و افزود: پای کار آمدن توده‌های مردم مسلمان، هتاکان و بدخواهان را وادار به عقب‌نشینی می‌کند و با توجه به حساسیت‌های مردم مسلمان در این خصوص، این امکان وجود دارد که مخالفت‌ها را مردمی و گسترده نماید.

0 Comments