جدیدترین مطالب

واکاوی موضوعات مطروحه در کنفرانس امنیتی مونیخ

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: کنفرانس امنیتی مونیخ که در دوران جنگ سرد آغاز به کار کرد، یکی از مراجع غیررسمی در سطح جهان و نهادی برای بحث و تبادل نظر در خصوص موضوعات امنیتی و سیاست های امنیت بین‌المللی شناخته می‌ شود.

شراکت راهبردی پاریس-دهلی و گشایش مسیر سوم در دیپلماسی

شورای راهبردی آنلاین-رصد: بعد از جنگ روسیه-اوکراین در فوریه 2022، خودداری دهلی از محکوم کردن روسیه باعث نگرانی تعدادی از کشورهای غربی شد. همزمان، سفر جنجالی رئیس جمهور فرانسه به چین در سال گذشته در کنار تمایلش برای تقویت روابط اقتصادی با پکن پرسش‌هایی را درباره سیاست مبهم فرانسه در قبال چین برانگیخت.

حمله ارتش یمن به کشتی‌های جنگی آمریکا

نیرو‌های مسلح یمن در پاسخ به تجاوز آمریکا به خاک یمن و حمایت از ملت فلسطین در عملیاتی نظامی، یک نفتکش و شماری از کشتی‌های جنگی آمریکایی را هدف قرار دادند.

نتانیاهو درصدد ادامه جنگ است

مشاور رسانه‌ای هنیه تاکید کرد: بدون توقف تجاوزگری‌های ارتش اشغالگر، خروج نظامیان صهیونیست از نوار غزه و ورود کمک‌های بشردوستانه، نمی‌توان از برقراری آتش بس موقت سخن گفت.

جهان اسلام عزادار غزه و فلسطین است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در اجلاس فوق العاده وزرای اطلاع رسانی کشور‌های همکاری اسلامی برای غزه گفت: جهان اسلام عزادار غزه و فلسطین است .

Loading

أحدث المقالات

واکاوی موضوعات مطروحه در کنفرانس امنیتی مونیخ

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: کنفرانس امنیتی مونیخ که در دوران جنگ سرد آغاز به کار کرد، یکی از مراجع غیررسمی در سطح جهان و نهادی برای بحث و تبادل نظر در خصوص موضوعات امنیتی و سیاست های امنیت بین‌المللی شناخته می‌ شود.

ترامپ درمورد انتخابات کارولینای جنوبی: باید ۱۵ دقیقه جشن بگیریم و بعد برگردیم سر کار / آماده‌ام چشم در چشم بایدن بدوزم و بگویم «جو، تو اخراجی، بزن به چاک»

رسانه‌های آمریکایی پیش‌بینی می‌کنند که دونالد ترامپ در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در کارولینای جنوبی در مقابل نیکی هیلی، تنها رقیب باقی مانده به غیر از او، برنده شود.

Loading
دکتر عراقچی در آیین رونمایی از کتاب «دیپلماسی آب و لزوم برون‌رفت از وضعیت بحران»:

ضرورت توجه جدی به مدیریت آب در برنامه هفتم توسعه

۱۴۰۱/۰۶/۰۲ | خبر تاپ, خبرهای شورا

شورای راهبردی آنلاین: دبیر شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به در دست تدوین بودن برنامه هفتم توسعه کشور، بر ضرورت توجه جدی و اولویت بخشی به مدیریت آب و همچنین تقویت دیپلماسی آب تاکید کرد.

دکتر سیدعباس عراقچی در آیین رونمایی از کتاب «دیپلماسی آب و لزوم برون‌رفت از وضعیت بحران» که به صورت مشترک با دکتر زهرا بهرامی به رشته تحریر درآورده است، گفت: معضل آبی کشور راه حل یک شبه و معجزه‌آسا ندارد، بلکه نیازمند برنامه‌ای بلندمدت است.
وی کم‌آبی را مسئله‌ای جدی برای کشور توصیف کرد که بعضا از حد تنش و بحران فراتر رفته است و مشکل بی‌آبی را عاملی برای به خطر انداختن امنیت غذایی، اجتماعی، اقتصادی و حتی تمدنی خواند و افزود نیاز است با مدیریت و کنترل مصرف آب، تاب‌آوری کشور را بالا برد.
دبیر شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه شاید نیاز به یک دوره‌ ریاضتی  و آنی مدت برای مدیریت مسئله آب در کشور باشد، گفت: یکی از اقدامات ضروری در مسیر مدیریت آبی، پیگیری دیپلماسی آبی ذیل سیاست خارجی است.

وی توجه به آب‌های فرامرزی، تجارت آب مجازی و صادرات و واردات هوشمند بر مبنای میزان آب‌بری کالاهای تولیدی و همچنین کشت فراسرزمینی و… را در قالب دیپلماسی آبی ضروری دانست و گفت: آب کالایی راهبردی است، چه بسا راهبردی‌تر از هر کالای دیگر، چرا که بدون آن امکان تولید بسیاری از کالاها و رفع بسیاری از نیازها وجود نخواهد داشت.


دکتر عراقچی با اشاره به کارکرد شورای راهبردی روابط خارجی به عنوان یک نهاد مشورتی، ادامه داد: شورا جلسات متعددی را در خصوص دیپلماسی آب برگزار کرده و گزارش‌های مربوطه را ارائه داده است.
عراقچی در پایان برخورداری از یک راهبرد آبی را از مهم‌ترین نیازهای کشور دانست و گفت امیدواریم این کتاب مشارکت هر چند اندکی در تولید ادبیات مربوطه در این حوزه داشته باشد.
دکتر زهرا بهرامی، دیگر نویسنده این کتاب هم در این مراسم با اشاره به ساختار و اهداف این کتاب تصریح کرد: این کتاب سه هدف عمده، نگرش موسع به امنیت وجودی با رویکرد به مسئله آب، تاکید بر نگرش سیستمی در درک بحران اب و قابلیت سرریز موضوعی و محیطی تبعات بحران آب و همچنین تعریف و تبیین کارکرد دیپلماسی آب برای مدیریت بحران اب با تاکید بر رویکر پیشگیرانه، را پیگیری کرده است.
گفتنی است این کتاب در پنج فصل «چهارچوب مفهومی و نظری؛ هیدروپلیتیک و نظریه مکتب کپنهاگ»، «بحران آب؛ معضل جهانی در نظام آنتروپوسین با ابعاد چندگانه امنیتی»، «غرب آسیا و شمال آفریقا و تهدیدات وجودی بحران آب»، «دیپلماسی آب و کارکردهای آن در مدیریت بحران آب» و «موانع و ملزومات دیپلماسی آب» به رشته تحریر در آمده است.
کتاب «دیپلماسی آب و لزوم برون‌رفت از وضعیت بحران» را اداره چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه در 212 صفحه به زیور طبع آراسته است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *