جدیدترین مطالب

سرنوشت لایحه ضد پناهندگی دولت انگلیس

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، در نشست خبری صبح امروز در لندن وعده داد با تصویب لایحه ضد پناهجویی غیرقانونی در نشست امشب مجلس عوام این کشور، نخستین پناهندگان را ۱۰ تا ۱۲ هفته آینده، به کشور آفریقایی رواندا اخراج کند.

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

افزایش آمار شهدای نوار غزه به ۳۴۱۵۱ نفر

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد: شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون به ۳۴ هزار و ۱۵۱ نفر و شمار زخمی‌ها به ۷۷ هزار و ۸۴ نفر افزایش یافت.

تلاش جوان فلسطینی برای تولید نشاء سبزیجات در فلسطین

پس از آنکه رژیم صهیونیستی با حملات خود زمین های کشاورزی فلسطینیان را در شمال نوار غزه نابود کرد، یک جوان فلسطینی تلاش می کند با تولید نشاء سبزیجات و توزیع آن بین شهروندان فلسطینی گامی برای جلوگیری از گرسنگی هموطنانش بردارد.

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

علی ودایع در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: عملیات وعده صادق سطح بازدارندگی تهران را به گونه ای مقابل چشمان بهت زده آمریکا قرار داد که حالا نیازمند نوعی بازنگری در سطح تنش با ایران باشد. تهران در عالی ترین سطح همواره گفته که میز مذاکره را ترک نکرده و آماده رایزنی است. از طرف دیگر ادبیات جمهوری اسلامی در اجرای وعده صادق نشان داد که پس از تنبیه رژیم صهیونیستی تمایلی به ادامه تنش ندارد البته آمادگی جنگ مستقیم را هم دارد. گزینه حرکت برق آسای ایران به سمت دکترین اتمی نوع جدیدی از بازدارندگی تهران است که توانایی ورود به نقطه بی بازگشت را دارد. پالس های ایران برای غرب و مشخصا آمریکا، نوعی چماق و هویج است که امکان رایزنی درباره موضوعات دیگر را فراهم می کند.
Loading

أحدث المقالات

ریشی سوناک: انتقال پناهجویان از بریتانیا به رواندا تا چند هفته دیگر آغاز می‌شود

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که اولین پرواز حامل پناهجویان مستقر در این کشور به رواندا طی ۱۰ الی ۱۲ هفته آینده انجام خواهد شد. سوناک دوشنبه ۲۲ آوریل در یک کنفرانس مطبوعاتی با اعلام این خبر عنوان کرد که کشورش برای انجام این کار آماده است و هواپیما‌های چارتر تجاری نیز برای انتقال این پناهجویان رزرو شده‌اند.

کدهای سفر اردوغان به عراق

یکی از روزنامه نگاران نزدیک به اردوغان که در سفر به عراق او را همراهی می‌کند، به اهداف و انتظارات این سفر اشاره کرده است.

از خوشحالی روس‌ها از انقلاب اسلامی تا آمادگی برای اوج‌گیری مناسبات فرهنگی

مسکو- ایرنا- کنفرانس علمی بین‌المللی با عنوان « ۴۵ سالگی جمهوری اسلامی ایران» با حضور جمعی از ایران‌شناسان و شرق‌شناسان روسیه در انستیتو شرق‌شناسی آکادمی علوم این کشور با طرح دیدگاه‌های این صاحب‌نظران و همچنان جمعی از دیپلمات‌های دو کشور همراه بود.

بلومبرگ: نیروهای اوکراینی به نقطه شکست می‌رسند

 
شبکه خبری «بلومبرگ» گزارش داد، کمک‌های آمریکا به اوکراین به ارزش بیش از ۶۰ میلیارد دلار می‌تواند به ارتش این کشور جنگ‌زده اروپایی کمک کند، اما بعید است جریان جنگ را تغییر دهد.

Loading
دکتر عراقچی در کنفرانس ملی دیپلماسی اقتصادی:

همکاری آبی به عنصر ثابت در دیپلماسی اقتصادی با همسایگان تبدیل شود

شورای راهبردی آنلاین:دبیر شورای راهبردی روابط خارجی گفت: باید آب را به ویژه در رابطه با همسایگانمان به جای موضوع منازعه به موضوع همکاری تبدیل کنیم و برای اینکه آب به یک موضوع همکاری تبدیل شود دیپلماسی اقتصادی مهم ترین نقش را دارد.

دکتر «سید عباس عراقچی» دبیر شورای راهبردی روابط خارجی در اختتامیه “اولین کنفرانس ملی دیپلماسی اقتصادی” که روز سه شنبه (۳ اسفند ۱۴۰۰) در دفتر مطالعات دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد، گفت: در شرق کشور موقعیت ما در پایین دست قرار دارد و مسیر آبهای فرامرزی از کشورهای همسایه به سمت ما جریان دارد، اما در غرب کشور بر عکس است و ما در بالادست هستیم و از سرزمین ما آب به سمت کشورهای همسایه می رود .این موضوع اقتضائات خود را در سیاست خارجی ایجاد کرده است و ما در هر دو سمت در رابطه با همسایگانمان با مشکلاتی مواجه هستیم.

دبیر شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه در منطقه خاورمیانه همه کشورها از نظر استانداردهای بین‌المللی کشورهای خشکسال شناخته می‌شوند، افزود: کشور باید خود را برای تاب آوری کامل در رابطه با معضل کمبود آب آماده کند.

دکتر عراقچی اضافه کرد: متاسفانه مشکل آب در کشور یک راه حل فوری و معجزه آسا ندارد. تجربه اخیر اصفهان هم نشان داد که هیچ اقدام عاجل وجود ندارد. چاره این است که تحمل داشته باشیم و به اعتقاد بنده یک دوره ریاضت آبی را طراحی کنیم تا وضعیت آبی کشور با اصلاحاتی که باید صورت بگیرد به تدریج به وضعیت مطلوب برگردد.

وی ادامه داد: از فرهنگ مصرف تا الگوی تغذیه مردم و شیوه های کشت و زرع، و تجارت ما باید اصلاحاتی صورت بگیرد، تا بتوانیم به تدریج وضعیت آبی کشور را بهبود ببخشیم.

دکتر عراقچی با بیان این پرسش که دیپلماسی و سیاست خارجی در بحث تامین و تاب آوری آب در کشور چه کمکی می تواند بکند و دیپلماسی اقتصادی چگونه باید در این جهت تنظیم شود؟ گفت: اولین نکته این است که باید آب را به ویژه در رابطه با همسایگانمان به جای موضوع منازعه به موضوع همکاری تبدیل کنیم و برای اینکه آب به یک موضوع همکاری تبدیل شود دیپلماسی اقتصادی مهم ترین نقش را دارد. این امر نیاز به طراحی همکاری همزمان در سه حوزه مهم آب، انرژی و غذا، و تعریف سبد مشترک همکاری و هم افزایی است.

دکترعراقچی با تاکید براینکه طرح های اقتصادی با همسایگان حتماً باید با توجه به مولفه آب بررسی شود، تصریح کرد: می شود پروژه های مرزی مشترک و حتی پروژه‌های بزرگتری اجرا کرد. غیر از اینکه ما در خصوص آب‌های فرامرزی و جاهایی که حوزه های آبی مشترک داریم باید به سمت توافق و قرارداد، و جاهایی که توافق داریم به سمت تضمین اجرا پیش بریم، باید آب را در پروژه‌های اقتصادی مشترک هم به کار گرفت و موضوع همکاری های آبی به یک عنصر ثابت در همکاری و دیپلماسی اقتصادی ما با همسایگان تبدیل شود.

دکتر عراقچی در ادامه عنوان کرد: تجارت خارجی ما نیز باید آب محور شود و در تنظیم روابط تجاری با هر کشوری به موضوع آب هم توجه شود. مهمترین بحثی که اینجا وجود دارد بحث آب مجازی است. در آب مجازی و تجارت آب مجازی این موضوع بررسی می‌شود که تولید هر کالایی به چه میزان آبی نیاز دارد و بعد بررسی می شود که آیا کشوری که کم آب است چگونه کالاهای کم آب بر را تولید کرده و کالاهای آب بر را وارد کند. در حقیقت تجارت خارجی و صادرات و واردات با توجه به مولفه آب هوشمند می‌شود. یعنی در تجارت با دیگر کشورها به جای صرفه اقتصادی باید دید چه کالایی صرفه آبی دارد.

دبیر شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: علاوه بر این باید فرهنگ تغذیه و مصرف مردم نیز تغییر کند. باید فکر کرد که چگونه می‌شود فرهنگ تغذیه را به سمت کالاهایی برد که آب کمتری مصرف می کنند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *