جدیدترین مطالب

رهبر انقلاب: معجزه آفرینی تکیه بر مردم و ایمان دینی، شرایط امروز غزه است

رهبر انقلاب: معجزه آفرینی تکیه بر مردم و ایمان دینی، شرایط امروز غزه است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مشکل دشمنان جمهوری اسلامی، نداشتن شناخت نسبت به مردم ایران و هم‌چنین نداشتن شناخت از اسلام است، خاطر نشان کردند: دشمنان ملت ایران بر اساس برآوردها و طراحی‌های خود مطمئن بودند که جمهوری اسلامی چهل سالگی خود را نخواهد دید اما به کوری چشم آنها پیشرفت ایران متوقف نشد و به لطف الهی و با تکیه بر همت و اراده مردم و ایمان دینی آنها ادامه نیز خواهد یافت.
Loading

أحدث المقالات

برنامه‌ واردات خودروهای برقی به ایران 3 تا 5 ساله است

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صمت ایران با بیان اینکه وزارت صمت برای واردات خودروهای برقی برنامه‌ای سه تا پنج ساله دارد که واردات 400 هزار موتورسیکلت برقی نیز تعریف کرده است گفت: قرار نیست در حوزه برقی‌سازی حمل‌ونقل، تا ابد واردکننده باشیم بنابراین بحث انتقال فناوری باید پیگیری شود.

احتمال آتش‌بس در غزه قوت گرفت؟

رسانه‌های عبری زبان از ارزیابی مثبت هیات مذاکره‌کننده رژیم صهیونیستی از گفت‌وگوهای پاریس پیرامون چارچوب توافق آتش‌بس در غزه و مبادله اسیران خبر دادند.

Loading

زنگ خطر شروع مجدد جنگ سرد

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | نمای راهبردی

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: خالد ختک سفیر سابق پاکستان در «مسکو و دهلی نو» و کارشناس برجسته مسائل بین‌المللی گفت: تصور اینکه با آمدن ترامپ روابط آمریکا با روسیه بهتر می شود اشتباه محض بود.

کنگره آمریکا اخیرا تحریم‌های جدیدی علیه روسیه ایران و کره شمالی وضع کرد، خبرنگار تسنیم در مصاحبه اختصاصی  با «خالد ختک» سفیر سابق پاکستان در روسیه و هند انگیزه آمریکا از وضع این تحریم‌ها را بررسی کرده است که مشروح آن از نظر خوانندگان می‌گذرد.

تسنیم: مواضع منفی اخیر آمریکا درباره روسیه و ایران که به وضع تحریم‌های جدید علیه این دو کشورمنجر شد، و پاسخ مسکو که اعلام کرد این اقدام واشنگتن را اعلام جنگ تجاری تلقی می‌کند، را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خالد ختک:شاید بسیاری گمان می‌کردند که با آمدن ترامپ تحولات به گونه‌ای رقم می‌خورد که روابط میان روسیه و آمریکا بهتر شود ولی توجه به این نکته ضروری است که در آمریکا احزابی وجود دارند که مواضعشان نسبت به روسیه منفی است، این احزاب که نفوذشان در کنگره آمریکا کم هم نیست باعث شدند تا تحریم‌های اخیر علیه روسیه وضع شود، این نکته هم قابل ذکر است که نخستین اختلاف میان روسیه و آمریکا این است که از نظر واشنگتن تفاوتی میان ایران و کره شمالی وجود ندارد ولی روسیه هیچ همخوانی میان سیاستهای این دو کشور نمی‌بیند.

در ثانی سیاست روسیه در منطقه خاورمیانه به این صورت است که از بشار اسد حمایت می‌کنند، در نتیجه آنها با داعش می‌جنگند و این خود اختلاف دیگری است که میان آمریکا و روسیه وجود دارد، زیرا همانطور که می‌دانید خواسته آمریکا دقیقا عکس این است، آنها می‌گویند تا زمانی که بشار اسد در راس امور باشد سوریه به صلح و ثبات نخواهد رسید. همین دو اختلاف باعث شده تا روابط مسکو و واشنگتن با چالش جدی روبرو شده و حتی به اخراج اتباع یکدیگر نیز منجر شود. این مشکلات انسان را ناخوادآگاه به یاد جنگ سرد و فجایع بعد از جنگ جهانی دوم می‌اندازد.

تسنیم: در حال حاضر ترامپ کنگره آمریکا را متهم می‌کند که مسئول اصلی وضع تحریم علیه روسیه هستند، آیا سخنان ترامپ می‌تواند به این معنا باشد که او مایل است روابط با روسیه ادامه پیدا کند و هیچ تحریمی اتفاق نیفتد؟

خالد ختک: بله سخن شما درست است و دلیل این امر آن است که وی منافع تجاری در روسیه دارد و به همین دلیل نمی‌خواهد منافع خود را از دست بدهد، علاوه بر این داماد ترامپ نیز منافعی در روسیه دارد و این به آن معناست که قطع روابط با روسیه به سود ترامپ نیست.

باید بپذیریم که ترامپ مرد تجارت است و به سیاست نیز به چشم تجارت نگاه می‌کند، ولی سنای آمریکا در خصوص مسائل امنیتی اجازه نمی‌دهد که صرفا منافع ترامپ مدنظر گرفته شود.

تسنیم: کارشناسان می‌گویند دلیل اصلی تحریم‌های روسیه، اتحاد این کشور با ایران است؟ آیا درباره قطر  هم صدق می‌کند؟

خالد ختک: ببینید برنامه‌های اتمی ایران با حمایت روسیه پیش می‌رود، و این دو کشور منافع مشترک بسیاری در منطقه خاورمیانه دارند. ولی حکایت قطر به کلی متفاوت است زیرا در کشور قطر نیروهای آمریکایی نیز وجود دارند، و بیشتر از ایران ، ترکیه است که با حمایت‌های خود سعی می‌کند قطر را کمک کرده و از بحران خارج کند، و آمریکا هم بدون هیچ مشکلی سیاست‌های دوگانه خود را پیش می‌برد، آنها بزرگترین ناو جنگی خود را در قطر دارند و از سویی دیگر به عربستان نیز اسلحه می‌فروشند. در هر حال آمریکا منافع فراوانی در قطر دارد و اجازه نمی‌دهد به این سادگی این کشور دچار بحران شدید شود.

منبع:تسنیم

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *