جدیدترین مطالب

غزه، کلید بحران دریای سرخ

غزه، کلید بحران دریای سرخ

شهره پولاب در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: به نظر می‌رسد غزه و دریای سرخ به طرز غیرقابل انکاری به هم مرتبط شده اند و واشنگتن همگام با اتخاذ یک استراتژی دفاعی محکم در دریای سرخ، بالاجبار می بایست اسرائیل را به سمت آتش بس در غزه سوق دهد.

حمام خون در الرشید

حمام خون در الرشید

در حالی روز پنج شنبه شمار شهدای غزه از مرز ۳۰ هزار نفر عبور کرد که اشغالگران صهیونیست در همان روز (پنجشنبه) به سمت هزاران شهروند فلسطینی از شمال نوار غزه و از شهر غزه، جبالیا و بیت حانون که در منطقه «شیخ عجلین» در غرب غزه منتظر رسیدن کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه بودند، شلیک کردند که در آخرین آمار، ۱۰۹ نفر شهید و ده‌ها نفر دیگر مجروح شده‌اند. ارتش رژیم صهیونیستی نیز در توجیه این جنایت خود مدعی شد «صدها فلسطینی هنگام دریافت کمک ها در شمال غزه به سربازان ما نزدیک شدند و نیروهای ما به سمت آنها تیراندازی کردند. در مقابل سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین طی گزارشی عنوان داشت که شهدا و زخمی‌های جنایت خیابان الرشید به تمامی بیمارستان‌ها در شمال غزه منتقل شدند. او افزود: کادر پزشکی با امکانات محدود خود در حال رسیدگی به زخمی‌های با وضعیت وخیم هستند.

ایران چهاردهمین قدرت نظامی جهان

این رتبه‌بندی بر اساس کمیتی موسوم به «شاخص قدرت آتش‌باری جهانی» صورت می‌گیرد که با در نظر گرفتن بیش از ۶۰ عامل محاسبه شده است.

Loading

أحدث المقالات

سازمان ملل: باید دسترسی حکومت نظامی میانمار به سلاح و پول قطع شود

تهران- ایرنا- کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که جامعه جهانی باید جهت محدود کردن دسترسی حکومت نظامی میانمار به سلاح، سوخت جت و ارز خارجی اقدام هدفمندی را انجام دهد تا از ارتکاب جنایت علیه بشر ممانعت بعمل آید.

بایدن قول داد که از آسمان کمک های بشردوستانه برای ساکنان غزه پرتاب کند

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا دیروز جمعه گفت که ایالات متحده کمک‌های بشردوستانه وارد شده به نوار غزه را ناکافی می‌داند و در نظر دارد طی روزهای آینده این کمک ها را از طریق هوا پرتاب کند و ارسال آنها از طریق زمینی را نیز گسترش دهد.

Loading

ناکامی آمریکا در تشدید فشارها برای لغو برجام

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | نمای راهبردی

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: کارشناس ارشد روابط بین الملل گفت: آمریکایی ها در پروژه فشار به آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تایید نکردن عملکرد ایران به تعهداتش در اجرای برجام ناکام ماندند.

علی خرم با اشاره به سفر نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل به وین افزود: راهبرد آمریکا کاملا مشخص است، حتی در دوره اوباما تندروهای مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را دنبال می کردند تا بتوانند کاری کنند که برجام لغو شود.
وی ادامه داد: راه اول را پیشنهاد کردند و در دوره ترامپ این راه آزمایش شد و با تعیین تحریم های مشابه گذشته می خواستند ایران را آزار و اذیت دهند و کاری کنند تا ایران خودش توافق هسته ای را زیر پا بگذارد و آن را نقض کند.
این کارشناس ارشد روابط بین الملل یادآور شد: این راه را آزمایش کردند و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز گزارش داد که ایران به تمام تعهدات خود پایبند بوده و براساس گزارش آژانس وزیر خارجه امریکا که خود به توافق هسته ای و کار با ایران اعتقاد دارد گزارش را به ترامپ تقدیم کرد و او از این گزارش عصبانی شد اما چاره ای نداشت که آن را تایید کند.
خرم بیان کرد: ترامپ به همین دلیل پرونده هسته ای ایران را از وزارت خارجه به ریاست جمهوری برد تا از این طریق مانع تایید عملکرد ایران در موضوع برجام شود.
وی ادامه داد: قدم دوم این بود که کاری کنند آژانس بین المللی انرژی اتمی به راحتی و روشن عملکرد ایران را در موضوع برجام تایید نکند و به همین دلیل نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد به وین سفر کرد تا آژانس را تحت فشار قرار دهد و بگوید باید از مراکز نظامی ایران نیز بازدید و بررسی های لازم انجام شود.
نماینده پیشین ایران در مقرر اروپایی سازمان ملل در ژنو گفت: اما پاسخ آژانس بین المللی انرژی اتمی این بود هر آنچه ایران باید انجام دهد در توافق هسته ای منظور شده و این موضوع مربوط به آژانس و ایران است.
خرم افزود: آمریکایی ها مایلند یک جور برنامه خود را پیاده کنند و تلاش دارند بتوانند کاری کنند که بهانه و نقطه منفی از ایران بدست بیاید و دست به تاکتیک های متفاوت می زنند تا به نتیجه برسند.
وی ادامه داد: ظریف تنها از راه دیپلماسی و مذاکره این موضوع را دنبال و حل می کند، او از یکسو با اتحادیه اروپا و کسانی که در گروه 1+5 هستند تماس می گیرد که آن ها را به داوری بطلبد و از طرفی با آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد مذاکره می شود و می گوید این درخواست اضافی و زیاده خواهی است.
این تحلیلگر مسایل بین الملل گفت: ظریف همچنین سعی می کند آژانس بین المللی انرژی اتمی را با خود همراه می کند تا آژانس از ترس آمریکا گزارش دو پهلو ننویسد.
 نیکی هیلی سفیر و نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل چهارشنبه هفته گذشته به منظور رسیدن به پاسخی از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برجام و فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران به وین سفر کرد.

منبع: ایرنا

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *