«احمد سبحانی»، مدیرکل سابق آمریکای جنوبی وزارت خارجه و سفیر سابق ایران در ونزوئلا در گفت‌وگویی درخصوص تحریم­های مالی علیه ونزوئلا به دنبال فرمان اجرایی دونالد ترامپ، با اشاره به اینکه پیوستگی‌های آمریکا و ونزوئلا مانع از اجرایی شدن تحریم­های مورد انتظار آمریکا می­شود، بیان داشت: دولت آمریکا در پی روی کار آمدن دولت انقلابی ونزوئلا از هیچ کوششی برای ضربه زدن به این دولت انقلابی کوتاهی نکرده است. واشنگتن زمانی که کودتای نظامی در ونزوئلا انجام شد و زمانی که خراب‌کاری‌های نفتی انجام گرفت و همچنین در حال حاضر سعی دارد اختلافات داخلی این کشور را شعله‌ور کند.

وی با توجه به استانداردهای دوگانه واشنگتن گفت: هر دولتی در هر کشوری گروهی مخالف و گروهی موافق دارد. آمریکا از معیارهای دوگانه استفاده می‌کند. واشنگتن از طرفی اعلام می‌کند دولت ونزوئلا دموکراتیک نیست و اصول دموکراسی را رعایت نمی‌کند. این در حالی است که خود آمریکا با خشن‌ترین کشورها و کشورهایی که کودک کش هستند، قراردادهای چند صد میلیارد دلاری می‌بندد.

مدیرکل سابق آمریکای جنوبی وزارت خارجه با تأکید بر عدم امکان اجرایی شدن تحریم­های مورد انتظار آمریکا علیه ونزوئلا اشاره داشت: آمریکایی­ها در این مرحله یکسری از نقل و انتقالات مالی دولت ونزوئلا را تحریم کرده‌اند، درحالی‌که پیوستگی‌های آمریکا و ونزوئلا در بخش‌هایی اجازه چنین کاری را نمی‌دهد. برای مثال چندین پالایشگاه در آمریکا با نفت سنگین ونزوئلا کار می‌کند و چند هزار پمپ‌بنزین در آمریکا متعلق به شرکت ونزوئلایی سیتکو است.

وی با اشاره به اینکه ترامپ از هر ضربه‌ای که می‌توانست به ونزوئلا وارد کند، کوتاهی نکرده است، افزود: اگرچه تحریم­های جدید آمریکا علیه ونزوئلا می­تواند دردسرهایی را برای این کشور ایجاد کند؛ اما این تحریم­ها بیشتر جنبه روانی دارد. دولت ترامپ علیه ونزوئلا تهدید نظامی نیز کرده است؛ اما این تهدید حتی مورد تأیید متحدان آمریکا در منطقه نیز قرار نگرفت.

سفیر سابق ایران در ونزوئلا با توجه به اینکه دولت ونزوئلا بر اساس اصول دموکراتیک سر کار آمده است، تأکید کرد: سیستم رأی‌گیری این کشور بسیار دقیق و امکان تقلب بسیار پایین است. مادورو در یک رقابت آزاد به ریاست جمهوری رسیده است و حتی مخالفین نیز این امر را قبول دارند.

وی با تأکید بر اینکه یکی از اهداف اصلی آمریکا عبارت است از اینکه پیش از پایان دولت مادورو، آن را زمین بزند و بدنام کند، گفت: اعمال تحریم‌های واشنگتن علیه ونزوئلا در این شرایط باعث می‎شود مردم این کشور انسجام خود را بیشتر کنند. وابستگی شدید ونزوئلا به نفت یکی از دلایل اصلی مشکلات اقتصادی و سیاسی این کشور است.

سبحانی با اشاره به اینکه ونزوئلا کشور حاصلخیزی است که می‌تواند منابع غذایی چند برابر کشور خود را تولید کند، مطرح کرد: با این حال این کشور واردکننده محض است. اگرچه این تحریم‌ها مشکل‌ساز است، اما فرصتی است که این کشور به خودباوری و خودکفایی برسد. اگر در داخل ونزوئلا خوب عمل کنند، تحریم‌های دولت ترامپ تأثیرات مورد انتظار واشنگتن را نخواهد داشت.

منبع: تسنیم