جدیدترین مطالب

تحلیلی بر آخرین تحولات سیاسی پاکستان

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: یک پژوهشگر مسائل منطقه گفت: نهادهای قانونی، قضایی و ارتش پاکستان به نخست وزیری شهباز شریف، نامزد حزب مسلم لیگ نگاه مثبتی دارند.

تشییع پیکر دختربچه شش ساله لبنانی

موشک‌های رژیم صهیونیستی در ده روز گذشته در مناطق مختلف جنوب لبنان بیش از بیست و پنج غیرنظامی از جمله شماری از زنان و کودکان را هدف قرار دادند.

رهبر انقلاب: حمایت از مردم و مقاومت غزه مهم‌ترین وظیفه قرآنی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: خداوند متعال آحاد ملت‌های مسلمان را به دلیل اینکه به دولت‌های خود برای قطع پشتیبانی از رژیم صهیونیستی فشار نیاوردند و همچنین دولت‌های اسلامی را به دلیل عمل نکردن به دستورات قرآنی مورد سوال و مواخذه قرار خواهد داد.

ایران در نیجر نیروگاه برق می‌سازد

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان که در صدر هیئتی از ایران در نیامی، پایتخت نیجر، بسر می برد، از قصد ایران برای ساخت نیروگاه برق در این کشور خبر داد.

ایران در نیجر نیروگاه برق می سازد

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان، که در راس هیاتی از ایران در نیامی، پایتخت نیجر، به سر می برد، از قصد ایران برای ساخت نیروگاه برق در این کشور خبر داد.

Loading

أحدث المقالات

ابلاغ اعتراض ایران به سفیر کویت

مدیرکل خلیج فارس وزارت خارجه در دیدار سفیر کویت اعتراض ایران به رویکرد کویت در هفته های اخیر در خصوص میدان گازی آرش را ابلاغ کرد.

اسرائیل: اختیارات بیشتری به مذاکره‌کنندگان برای آزادی گروگان‌ها می‌دهیم

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز پنجشنبه با برت مک گورک، فرستاده ویژه آمریکا دیدار کرد. به گزارش رسانه‌ها در گفت‌وگوهای این دو پیرامون آزادی گروگان‌های اسرائیلی و آتش‌بس در جنگ غزه نشانه‌هایی از تحرک دیده می‌شود. وزیر دفاع اسرائیل در این دیدار گفت که اسرائیل اختیارات بیشتری به مذاکره کنندگان برای آزادی گروگان‌ها خواهد داد.

Loading

نقش انرژی در حمله نظامی ترکیه به عفرین

۱۳۹۶/۱۱/۱۸ | گفتگو

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: ترکیه با عملیات خود به استان نینوا نزدیک می­‌شود و ورود نفت موصل و کرکوک به دریای مدیترانه را قطع می­‌کند. آنکارا می­‌تواند از اردن شاهراهی برای انتقال نفت ایجاد کند.

«فرشید باقریان»، کارشناس مسائل بین‌الملل، در خصوص اهداف پشت پرده ترکیه از عملیات نظامی در شمال سوریه، با اشاره به اینکه آنکارا به دنبال قطع ورود نفت موصل و کرکوک به دریای مدیترانه است، بیان داشت: رجب طیب اردوغان در حال حاضر با چالش­‌های زیادی روبه­ رو است.

وی با توجه به مسائلی که آنکارا را به سمت عملیات شاخه زیتون سوق داد، گفت: چالش­‌هایی اردوغان را برای انجام این عملیات هدایت کرد. یکی از مشکلات پیش رو تبعات کودتای پانزده جولای سال گذشته بر ارتش بود که ترکیه با این اقدام به دنبال تقویت جایگاه ارتش بود.

کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر تنش واشنگتن و آنکارا اشاره داشت: پایگاه­‌های آمریکا در شرق فرات است. ترکیه با عملیات خود به استان نینوا نزدیک می­‌شود و ورود نفت موصل و کرکوک به دریای مدیترانه را قطع می­‌کند. آنکارا می­‌توانید از اردن شاهراهی برای انتقال نفت ایجاد کند.

وی با اشاره به ضرورت خروج آمریکا از شرق فرات تأکید داشت: ایران نیز به دنبال خروج واشنگتن از این منطقه است؛ اما این نکته مهم است که ایران قطعاً به خروج آمریکا از شرق فرات تأکید دارد و موافق حضور ترکیه نیز در این منطقه نیست.

باقریان با توجه به اینکه ترامپ ممکن است کلمه نسل‌کشی را در آستانه 24 آوریل استفاده کند، گفت: آشوب بسیاری تا 24 آوریل در منطقه وجود خواهد داشت. اردوغان اخیراً سفری نیز به واتیکان انجام داد؛ چراکه در شمال سوریه حدود دو یا سه هزار مسیحی حضور دارند.

وی با تأکید بر اینکه اردوغان در حال حاضر به دنبال یک سری توافقات است، افزود: ترکیه پیمان‌های صلحی را که بعداً قرار است به وجود آید، از الآن آماده می­‌کند؛ چون این کشور می­‌داند عملیات شاخه زیتون طولانی‌ مدت نیست.

کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به محدودیت عملیات آنکارا در عفرین تأکید داشت: رجب طیب اردوغان به دنبال ایجاد کریدور حفاظتی برای مرزهای ترکیه است؛ لذا ترکیه سعی می­‌کند که از این کشور به‌ عنوان یک نیروی اشغالگر نام نبرند.

وی با توجه به مواضع اتخاذشده در قبال اقدام ترکیه در شمال سوریه اشاره داشت: امانوئل ماکرون اخیراً در همین زمینه هشدار داده بود؛ اما آنکارا پاسخ شدیداللحنی به فرانسه داد. پوتین نیز به‌ واسطه اینکه به دنبال تبدیل شدن به یک رهبر روسیه شمول است، از مخالفت با ترکیه دوری می­‌کند.

منبع: تسنیم

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *