جدیدترین مطالب

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

فریبکاری آمریکا در ادعای تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اینکه آمریکا ادعا می‌کند ارسال سلاح به رژیم صهیونیستی را تعلیق کرده است، یک فریبکاری سیاسی و برای ساکت کردن افکار عمومی است، چراکه در ماهیت حمایت این کشور از ارتش رژیم صهیونیستی و موجودیت این رژیم تغییری ایجاد نمی‌کند.

Loading

أحدث المقالات

Loading

بن‌بست افغانستان

۱۳۹۷/۰۳/۲۹ | گفتگو

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها: یک تحلیل‌گر مسائل شبه قاره با بیان این‌که بن بست کاملی در جنگ افغانستان وجود دارد، گفت: این در حالی است که برای افغانستان راه حل سیاسی دشوار خواهد بود با توجه به این‌که بحث توزیع قدرت هم مطرح است

پیرمحمد ملازهی با اشاره به اتفاقات و حمله اخیر در افغانستان اظهار کرد: واقعیت این است جنگ در افغانستان تنها داخلی نیست و حدود 22 یا 23 گروه هستند که با عنوان کلی طالبان فعالیت دارند، اما در کلیت نیز چون به نوعی دستگاه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در جنگ داخلی افغانستان دخالت دارند،  دست دولت خیلی باز نیست تا اگر تصمیمی می‌گیرد بتواند آن را عملیاتی کند.

وی با اشاره به آتش بس میان دولت و طالبان در افغانستان ابراز کرد: در مساله آتش بس واقعیت این است که دولت توان ادامه این وضعیت را نداشت و شرایط آتش بس را اعلام کرد.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین بیان کرد: از سوی دیگر طالبان بلافاصله بعد از عید عملیات‌های خود را حتی در ابعاد گسترده‌تر و در مناطقی از شرق، غرب، شمال و … شروع کرده و گسترش داد. بنابراین، این مساله نشان می‌دهد که جنگ در افغانستان بسیار پیچیده‌تر است.

ملازهی ادامه داد: خیلی سخت می‌توان پذیرفت که دولت در موقعیتی قرار بگیرد تا بتواند با طالبان یا از طریق نظامی یا سیاسی به یک راه حل برسد، در هر حال بن بست کاملی در جنگ افغانستان وجود دارد. چرا که داعش با طالبان، نیروهای آمریکا، ناتو و نیز نیروهای دولتی افغانستان درگیر است و اهداف خاص خود را پی گیری می‌کند.

این تحلیل‌گر مسائل شبه قاره یادآور شد: گروه داعش در تلاش بود تا دو خلافت یکی در خاورمیانه با مرکزیت سوریه و عراق و خلافت دیگری در شرق با عنوان خراسان بزرگ را ایجاد کند. در حال حاضر نیز داعش به عنوان نیروی ایدئولوژیک در افغانستان حضور دارد و نیروهای متفاوتی هم از تاجیک، ازبک، افغانی، پاکستانی،‌ ایغور،‌چچن و … نیز جزو داعش هستند.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد داعش درصدد است تا طالبان و دولت افغانستان را حذف کند اما مشکل اصلی دولت و طالبان این است که بخش‌های منطقه‌ای در حمایت از دولت مرکزی افغانستان دخالت دارند.

این کارشناس مسائل منطقه در ادامه بیان کرد: دولت آمریکا و ترامپ به پاکستان فشار آورده و کمک‌هایش را قطع کرده و این احتمال وجود دارد که پاکستانی‌ها را مجبور کند تا با طالبان پای میز مذاکره بنشینند. اما اگر پاکستانی‌ها از وضعیت خودشان احساس خطر کنند، فضا باز می‌شود و می‌توان راه حلی پیدا کرد گرچه اولا راه حل سیاسی دشوار خواهد بود، ثانیا بحث توزیع قدرت هم مطرح است.

ملازهی تصریح کرد: زیرا این امکان وجود دارد طالبان با اشرف غنی به تفاهم برسد وگرچه سایر قومیت‌ها نیز در این کشور مسائلی دارند اما این اتفاق زمانی امکان‌پذیر است که قومیت‌های دیگر احساس کنند منافع‌شان در هر نوع مصالحه یا مذاکره تامین شده است، به عنوان مثال بخش‌های تکنوکرات و لیبرال غرب گرا نگرانی‌هایی دارند که طالبان در قدرت قرار بگیرد.

وی در پایان افزود: راه حلی که در نهایت می‌شود  تصور کرد این است که بخشی از مناطق پشتونشین در اختیار طالبان باشد و در حکومت مرکزی مشارکت داشته باشند، اما ساختار قدرت به سمت نظام فدرالی برود.

لازم به ذکر است؛ دولت افغانستان آتش بس با طالبان را که پیش از این اعلام  شده بود، برای 10 روز دیگر تمدید کرد اما سخنگوی طالبان اعلام کرد که قصد تمدید آتش بس را ندارند و در این شرایط شاهد وقوع انفجار در نزدیکی محل گردهمایی مشترک اعضای طالبان و سربازان افغانستان در ولایت ننگرهار هم بودیم.

گفته شده گروه داعش مسئولیت این انفجار را به عهده گرفته است و گروه طالبان نیز هر گونه اقدامی از سوی این گروه را مبنی بر دست داشتن در این انفجار رد کرده است. این حمله در دومین روز آتش بس میان طالبان و دولت انجام شده است.

منبع: ایسنا

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *