جدیدترین مطالب

Loading

أحدث المقالات

هلاکت نظامی ارشد صهیونیست در حمله حزب‌الله به «عرب العرامشه»

تهران- ایرنا- ارتش رژیم صهیونیستی امروز (یکشنبه) به هلاکت یک نظامی ارشد مجروح شده در جریان حمله ترکیبی حزب‌الله لبنان به پایگاه جاسوسی سری ارتش این رژیم در منطقه «عرب العرامشه» شمال فلسطین اشغالی اذعان کرد.

رئیس جمهور، مدعو ملت پاکستان

اسلام‌آباد – ایرنا – اولین سفر رئیس جمهور ایران به همسایه شرقی پاکستان پس از هشت سال فردا انجام خواهد شد. نخست وزیر پاکستان دعوت رسمی از آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی را تابستان سال گذشته در دیدار با وزیر امور خارجه کشورمان ابلاغ و تاکید کرد که آقای دکتر رئیسی مدعو ملت پاکستان هستند.

بازدید آیت‌الله رئیسی از پاکستان پیام‌آور صلح و دوستی برای ۲ کشور است

اسلام‌آباد – ایرنا – سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به آن کشور را تاریخی و بیانگر آینده روشن ۲ کشور همسایه دانست و تاکید کرد: حضور آیت‌الله رئیسی در پاکستان باعث تقویت پیوندهای مردمی و پیام‌آور صلح و دوستی برای ۲ ملت است.

رژیم صهیونیستی اردوگاه «نور شمس» را به شکل کامل ویران کرد

ارتش رژیم صهیونیستی پس از حمله‌ای ۵۲ ساعته عصر شنبه در حالی از اردوگاه نور شمس در شمال کرانه باختری خارج شد که این عملیات ۱۴ شهید، چند زخمی و ویرانی گسترده زیرساخت‌ها، خانه‌ها و دارایی‌های مردم را به دنبال داشت.

Loading

سردرگمی اروپا در قبال جنگ اوکراین

۱۴۰۲/۱۲/۲۱ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین - گفتگو: یک کارشناس مسائل اروپا گفت: در دومین سالگرد حمله ارتش روسیه به اوکراین، رهبران دولت‌های کانادا، ایتالیا و بلژیک به همراه رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا برای اعلام همبستگی با مردم اوکراین به کی‌یف سفر کردند و طی این سفر نخست‌وزیر ایتالیا از امضای پیمان دفاعی- امنیتی 10 ساله با اوکراین خبر داد. نخست وزیر کانادا نیز پس از امضای توافقنامه مشابه با کی‌یف، قول کمک مالی و نظامی بیش از 2.25 میلیارد دلاری را به مقامات اوکراین در سال جاری داد. پیش از این، فرانسه و آلمان قراردادهای دفاعی مشابهی با اوکراین امضا کرده بودند.

مرتضی مکی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به میزبانی کی‌یف از رهبران کشورهای اروپایی در دومین سالگرد حمله روسیه به این کشور گفت: «رهبران غربی با امضای توافقنامه‌های امنیتی دو جانبه تلاش می‌کنند اعتماد اوکراین را جهت تداوم حمایت اروپا از اوکراین در مقابل روسیه جلب کنند. هرچند در دومین سالگرد حمله روسیه به اوکراین، ابهامات درباره چشم‌انداز جنگ میان روسیه و اوکراین بسیار بیشتر از سال گذشته شده است.»

مکی با بیان اینکه طی دو هفته گذشته ولادمیر زلنسکی در سفر به آلمان، فرانسه و انگلیس توافقنامه‌های امنیتی دو جانبه با این کشورها امضا کرد، افزود: «همچنین نخست‌وزیران هلند، بلژیک، دانمارک و کانادا نیز در سفر به کی‌یف توافقنامه‌های امنیتی دوجانبه‌ای با اوکراین امضا کردند. این توافقنامه‌های امنیتی دو جانبه با هدف هموار کردن مسیر عضویت اوکراین در ناتو امضا شده است.»

کارشناس مسائل اروپا تاکید کرد: «کشورهای اروپایی به شدت نگران این هستند که با پذیرش اوکراین در ناتو، به صورت مستقیم با روسیه درگیر و رودررو‌ شوند و از اظهار این نگرانی نیز ابایی ندارند.»

وی با اشاره به اینکه وزیر‌خارجه ایتالیا در نشست امنیتی مونیخ به این موضوع اذعان کرد که عضویت اوکراین در ناتو خطرناک است و می‌تواند منجر به جنگ جهانی سوم شود، ادامه داد: «اما صحبت‌های امانوئل مکرون، رئیس ‌جمهور فرانسه مبنی بر اعزام نیروی نظامی به اوکراین با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد و نشان داد که اروپایی‌ها به این موضوع بسیار حساس هستند و به هیچ وجه نمی‌خواهند وارد درگیری مستقیم با روسیه شوند.»

وی تاکید کرد: «در داخل فرانسه نیز احزاب چپ و راست میانه و افراطی به شدت در برابر مواضع مکرون، موضع‌گیری کردند. شولتز صدراعظم آلمان نیز به موضوع اعزام نیروی فرانسه واکنش نشان داد و اعلام کرد که آلمان قصدی برای اعزام نیرو به اوکراین ندارد.»

به گفته این کارشناس، مجموعه این موضع‌گیری‌ها نشان می‌دهد اروپایی‌ها به دنبال این هستند که با امضای توافقنامه‌های امنیتی دو جانبه، حمایت خود را از اوکراین اعلام و در عین حال از رودر رو شدن مستقیم با روسیه نیز خودداری کنند.

مکی در پاسخ به اینکه این سیاست تا چه حد می‌تواند در عرصه سیاسی و میدانی به اوکراین در جهت مقابله با ارتش روسیه کمک کند، گفت: «این موضوع با تردیدهای جدی مواجه است. ضمن اینکه این توافقنامه‌های امنیتی دوجانبه الزام‌آور نیست و نشان‌دهنده شکاف در داخل اتحادیه اروپا و پیمان ناتو در مورد چگونگی تداوم کمک‌های مالی و نظامی به ارتش اوکراین در نبرد با روسیه است.»

وی افزود: «ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان که هم عضو اتحادیه اروپا و هم ناتو است، در یکی از موضع‌گیری‌هایش اعلام کرد که فقط ترامپ می‌تواند به جنگ اوکراین پایان دهد. این موضع نشان می‌دهد که برخی از کشورهای اروپایی به دنبال راهی برای خروج از بحران اوکراین هستند.»

کارشناس مسائل اروپا درباره طرح ترامپ برای اوکراین تشریح کرد که ترامپ نیز به نوعی خواهان به رسمیت شناختن مناطق تصرف شده توسط روسیه و ایجاد یک آتش بس حداقلی در مرزهای اوکراین و روسیه است.

مکی در پاسخ به اینکه تداوم کمک‌های مالی و نظامی غرب به اوکراین و حتی امضای توافقنامه‌های امنیتی تا چه حد می‌تواند در عرصه میدانی و سیاسی اوکراین اثر بگذارد، گفت: «این مسئله همچنان با تردیدهای جدی مواجه است. غربی‌ها تاکنون فشار افکار عمومی را در جهت توقف کمک‌های مالی و نظامی به اوکراین نداشتند ولی اکنون این گذاره در سطح افکار عمومی غرب مطرح است که این کمک‌ها تا چه زمانی قرار است ادامه پیدا کند؛ آن هم در شرایطی که ارتش اوکراین در موضع دفاعی قرار دارد و از مواضع خود در شرق اوکراین در حال عقب‌نشینی است.»

وی افزود: «ارتش روسیه نیز نشان داده که در موقعیت ضعیف و متزلزلی قرار ندارد و همچنان با وجود تلفات سنگین، اراده جدی برای شکست ارتش اوکراین دارد تا شاید بتواند با پیروزی‌هایی که در عرصه میدانی به دست می‌آورد اوکراین و حامیان غربی‌اش را برای امضای یک پیمان صلح یا آتش‌بس تحت فشار قرار بدهد.»

به گفته این کارشناس، به هر حال روسیه نیز به شدت تحت فشارهای اقتصادی و سیاسی قرار دارد و به نظر می‌رسد علاقه‌مند است با همین تصرفاتی که از خاک اوکراین به دست آورده، حتی به یک آتش‌‌بس ناپایدار دست پیدا کند.

0 Comments