جدیدترین مطالب

Loading

أحدث المقالات

رئیس جمهور، مدعو ملت پاکستان

اسلام‌آباد – ایرنا – اولین سفر رئیس جمهور ایران به همسایه شرقی پاکستان پس از هشت سال فردا انجام خواهد شد. نخست وزیر پاکستان دعوت رسمی از آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی را تابستان سال گذشته در دیدار با وزیر امور خارجه کشورمان ابلاغ و تاکید کرد که آقای دکتر رئیسی مدعو ملت پاکستان هستند.

بازدید آیت‌الله رئیسی از پاکستان پیام‌آور صلح و دوستی برای ۲ کشور است

اسلام‌آباد – ایرنا – سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به آن کشور را تاریخی و بیانگر آینده روشن ۲ کشور همسایه دانست و تاکید کرد: حضور آیت‌الله رئیسی در پاکستان باعث تقویت پیوندهای مردمی و پیام‌آور صلح و دوستی برای ۲ ملت است.

رژیم صهیونیستی اردوگاه «نور شمس» را به شکل کامل ویران کرد

ارتش رژیم صهیونیستی پس از حمله‌ای ۵۲ ساعته عصر شنبه در حالی از اردوگاه نور شمس در شمال کرانه باختری خارج شد که این عملیات ۱۴ شهید، چند زخمی و ویرانی گسترده زیرساخت‌ها، خانه‌ها و دارایی‌های مردم را به دنبال داشت.

Loading

اهداف فرانسه از توافق تسلیحاتی با ارمنستان

۱۴۰۲/۱۲/۱۹ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان گفت: هدف پنهان فرانسه برای توافق تسلیحاتی با ارمنستان، تلاش برای محکم کردن جای پای خود در قفقاز در راستای انزوای روسیه است.

محسن پاک‌آیین در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی درباره تعاملات دفاعی و نظامی اخیر ارمنستان با فرانسه و باز شدن پای کشورهای فرامنطقه‌ای به منطقه قفقاز گفت: اخیرا جمهوری آذربایجان و ارمنستان، توافقات نظامی با کشورهای مختلف از جمله فرانسه، پاکستان و هند داشته‌اند که به‌نظر می‌آید این توافقات، بی‌ارتباط با توافق‌نامه صلحی نیست که قرار است دو کشور آذربایجان و ارمنستان در آینده نزدیک نهایی کنند.

وی ادامه داد: بعد از اینکه ارمنستان و جمهوری آذربایجان تصمیم گرفتند تمامیت ‌ارضی یکدیگر را به رسمیت بشناسند که درنتیجه آن، قره باغ آزاد شد و به آذربایجان بازگشت، برخی دولت‌های فرامنطقه‌ای که در طی جنگ قره باغ نسبت به آن بی‌تفاوت بودند، وارد صحنه شدند، اما به نظر نمی‌آید این رویکرد برای تقویت مذاکرات صلح باشد، بلکه احتمالا در راستای تامین منافع آنها و دامن زدن ‌و تشدید نظامی‌گری در منطقه قفقاز است.

این کارشناس مسائل قفقاز درباره اهداف فرانسه از قرارداد تسلیحاتی با ارمنستان گفت: اگرچه منفعت اقتصادی ناشی از فروش تسلیحات به ارمنستان یکی از اهداف پاریس است، اما به نظر می‌رسد تلاش فرانسه برای تعامل با ارمنستان بیشتر در راستای افزایش  نفوذ و تقویت نظامی‌گری در منطقه قفقاز و پیگیری هدف پنهان غرب برای بهبود روابط با ارمنستان و تقویت مواضع ضد روسی باشد.

پاک‌آیین ادامه داد: هدف پنهان غرب برای تقویت روابط با ارمنستان به موضوع روسیه و دعوای اروپا با این کشور بر سر جنگ اوکراین برمی‌گردد. آنها دنبال این هستند که برای انزوای روسیه جا پای خود را در قفقاز محکم کنند، از این رو، حضور در این منطقه را برخلاف رویه‌ای که در گذشته داشتند، در اولویت قرار دادند.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از دلایل نزدیکی فرانسه به ارمنستان، دوستی آذربایجان با مسکو و حمایت این کشور از روسیه در بحران اوکراین است.

سفیر پیشین ایران در آذربایجان با تاکید بر اینکه بیش از همه ایروان و باکو باید مراقب باشند تا این تحولات مجددا به تنش و جنگ در منطقه منجر نشود؛ گفت: اگر این دو کشور از تعاملات و توافقات خود مراقبت نکنند، شاهد رقابت‌های غیرسازنده و پیچیده در قفقاز خواهیم بود که به افزایش تنش در این منطقه منجر می‌شود. اگر آذربایجان و ارمنستان بتوانند در سریع‌ترین زمان، موانع را رفع کرده و توافق‌نامه صلح را امضاء و نهایی کنند، کشورهای فرامنطقه‌ای برای سوءاستفاده از وضعیت این دو کشور برای پیشبرد اهداف پنهان خود در منطقه ناامید می‌شوند.

پاک‌آیین تاکید کرد که اگر توافق صلح هرچه سریع‌تر امضا شود، احتمال تشدید مسابقه تسلیحاتی در منطقه قفقاز کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: کشورهای منطقه به‌خصوص ایران که بانی نشست 3+3 در تهران بوده و انگیزه قوی برای استقرار آرامش در قفقاز دارد، باید تلاش کنند با تقویت ارتباطات دو جانبه با ایروان و باکو، اهداف پنهانی که برخی از کشورهای فرامنطقه‌ای دنبال می‌کنند را تشریح و آنها را تشویق نمایند که هرچه سریع‌تر موافقت‌نامه صلح را امضا کنند.

0 Comments