جدیدترین مطالب

–    معادلات پیچیده اسرا

-    معادلات پیچیده اسرا

با وجود آنکه رژیم صهیونیستی سعی دارد خود را پیروز معادلات سیاسی و میدانی جنگ غزه نشان دهد، اما واقعیت‌های جاری حکایت از چیز دیگری دارد؛ واقعیت‌هایی که یادآور می‌شوند حماس به رغم ۸ ماه جنایت و کشتار اشغالگران کماکان دست برتر خود را دارد و می‌تواند روند تحولات را بر خلاف ارزیابی و برنامه‌ریزی صهیونیست‌ها پیش ببرد. در این میان حماس با اظهارنظر جدید فرمانده خود می تواند اشغالگران را به سمتی بکشاند که صهیونیست ها را از کلید زدن جنگ گسترده در رفح باز بدارد و حتی مجبور به بازگشت به میز مذاکره کند. چرا که بسیاری از تحلیلگران و ناظران معتقد بودند به دلیل شکست مذاکرات به دلیل کارشکنی‌های رژیم صهیونیستی در قطر اکنون نتانیاهو خود را برای حمله به رفع آماده می‌کند. اما مواضع مقامات حماس تمام محاسبات بی بی را به هم خواهد ریخت. چون آنگونه یک چهره کلیدی حماس گفته است این گروه (حماس) به تنهایی ۳۰ ژنرال و افسر بلندپایه اسرائیلی شین بت را در اختیار دارد.

دست‌و‌دل‌بازی غرب در میان تهدیدهای روسیه ‌

دست‌و‌دل‌بازی غرب در میان تهدیدهای روسیه ‌

بریتانیا درحالی‌که فقط چند روز از تصویب یک بسته حمایتی چندمیلیاردی برای اوکراین در آمریکا می‌گذرد، وعده داد که ۵۸۰ میلیون یوروی دیگر تجهیزات نظامی جدید ازجمله موشک‌های دوربرد را در اختیار کی‌یف خواهد گذاشت. به‌این‌ترتیب هم‌زمان با تشدید حملات روسیه به اوکراین، متحدان کی‌یف نیز سطح حمایت‌های مالی و نظامی خود را افزایش می‌دهند.

ادامه سرکوب اعتراض ضد صهیونیستی در آمریکا

تجمع‌های مسالمت آمیز ضد صهیونیستی در آمریکا، با این بهانه که اقدامات و تحرکات ضد یهودی است به شدت سرکوب می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دستگیرشدگان شرکت کننده در این تجمع‌ها و راهپیمایی‌های ضد صهیونیستی، خود یهودی هستند.

Loading

أحدث المقالات

واکنش ایران به گسترش اعتراضات دانشجویان آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اعتراضات گسترده دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های آمریکا علیه جنایت‌های رژیم صهیونیستی گفت: افکار عمومی جهان بیدار شده و مصمم به متوقف کردن جنایات جنگی در نوار ‎غزه و کرانه باختری است .

رئیس جمهوری با حدود یکصد اتهام/ از رابطه با یک پورن استار تا خارج کردن اسناد طبقه شده

دونالد ترامپ در حالی وارد یک مسابقه جدید انتخابات ۲۰۲۴ ریاست جمهوری با «جو بایدن» شده که این بار هم‌زمان درگیر بزرگترین پرونده‌های قضایی مرتبط با اتهام‌های متعدد است. برای نخستین‌بار در آمریکا، در کنار نام ترامپ در فهرست رئیسان جمهوری، موارد متعدد اتهام‌ها و پرونده‌های حقوقی_قضایی ثبت شده است.

کشف 140 گور دسته‌جمعی در غزه و افشای جنایات جدید صهیونیست‌ها

سازمان دیده‌بان حقوق بشر اروپا مدیترانه با اشاره به کشف بیش از 140 گور دسته‌جمعی در نوار غزه اعلام کرد که بسیاری از اجساد فلسطینی‌ها در این گورها تکه تکه هستند و باید یک کمیته تحقیقات بین‌المللی برای رسیدگی به این جنایت وحشتناک اسرائیل تشکیل شود.

واکنش تند نتانیاهو به اعتراضات ضد اسرائیلی دانشجویان در آمریکا

با افزایش اعتراضات دانشجویی در آمریکا به جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم طرفداران فلسطینی در دانشگاه‌های آمریکا را «یهودستیز» دانست و با «وحشتناک» خواندن این اعتراضات گفت که تظاهرات «باید متوقف شود.»

Loading

تحلیلی بر آخرین تحولات سیاسی پاکستان

۱۴۰۲/۱۲/۰۴ | سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: یک پژوهشگر مسائل منطقه گفت: نهادهای قانونی، قضایی و ارتش پاکستان به نخست وزیری شهباز شریف، نامزد حزب مسلم لیگ نگاه مثبتی دارند.

فرزاد رمضانی بونش در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به برتری نامزدهای وابسته به عمران خان در انتخابات پارلمانی پاکستان اظهار داشت: درحالیکه در روند تشکیل دولت، نامزدهای وابسته به حزب تحریک انصاف پاکستان و حزب مسلم لیگ رقابت سختی داشتند، اما درنهایت، رهبران حزب مسلم لیگ، حزب مردم پاکستان و دیگر احزابی که در انتخابات پارلمانی هشتم فوریه قادر به کسب تعداد کرسی‌های کافی برای تشکیل دولت به‌طور مستقل نشدند، شهباز شریف را به‌عنوان کاندیدای مشترک خود برای تشکیل دولت ائتلافی معرفی کردند.

وی با اشاره به تحولات روزهای بعد از انتخابات اظهار داشت: اعتراض‌ها همچنان ادامه دارد، و به نظر می‌رسد هنوز در مرحله گذار از انتخابات در این کشور هستیم و روند اعتراض‌ها ممکن است تا زمان تشکیل دولت و حتی بعد از‌ آن هم ادامه داشته باشد یا حتی به درگیری بینجامد.

این پژوهشگر مسائل منطقه درباره انتخاب نخست وزیر آینده پاکستان اظهار داشت: انتخاب نخست وزیر فرایندی سخت و پیچیده است. از همان ابتدا مشخص بود که برنامه عمران خان برای تشکیل دولت آینده یا ائتلاف با برخی احزاب با چالش‌هایی مواجه است، ضمن آنکه اصلا معلوم نبود که ارتش و نهادهای قانونی اجازه دهند نامزدهای هوادار حزب عمران خان به سمت تشکیل دولت بروند. درواقع، عمران خان تلاش داشت با معرفی وزیر اقتصاد دولت قبلی خود به‌عنوان گزینه نخست وزیری تا حدی رایزنی‌ها برای عبور از موانع پیش‌رو را انجام دهد، اما ارتش و نهادهای قانونی و قضایی ملاحظاتی درخصوص عمران خان و نامزد معرفی شده از طرف حزب او داشتند.

وی ادامه داد: معرفی عمر ایوب خان با توجه به اینکه نوه محمد ایوب خان است، تا حدی می‌توانست اجماع کاریزماتیکی در حزب عمران خان ایجاد کند.

رمضانی بونش با اشاره به معرفی شهباز شریف به‌عنوان گزینه نخست‌وزیری حزب مسلم لیگ و حزب مردم پاکستان گفت: ازهمان ابتدا مشخص بود که کار شهباز شریف برای رقابت بر سر نخست وزیری پاکستان راحت‌تر است. درواقع، با توجه به رایزنی‌هایی که حزب مسلم لیگ با سایر احزاب در این رابطه داشت، شهباز شریف مسیر هموارتری برای رسیدن به پست نخست وزیری داشت.

این پژوهشگر مسائل منطقه درباره ادامه مخالفت‌ها با نتایج انتخابات پارلمانی خاطرنشان کرد: با توجه به نگاهی که کمیسیون ویژه انتخابات و نخست‌وزیر دولت موقت پاکستان به عدم بروز تقلب در انتخابات دارند، بعید است مخالفت‌ها به جایی برسد. با این حال، احزاب سیاسی همچون حزب عمران خان، جمعیت علمای اسلام و … نتایج انتخابات را غیرواقعی دانسته و شاهد تداوم مخالفت‌ها در این رابطه هستیم، اگرچه نشانه‌ای از تشدید آن وجود ندارد.

وی درباره رویکرد ارتش پاکستان به گزینه‌های نخست وزیری آینده پاکستان گفت: هرچند حزب نواز شریف جایگاه دوم را از نظر میزان رای در انتخابات پارلمانی داشت، اما نهادهای قانونی و ارتش نگاه مثبت‌تری به نامزد حزب مسلم لیگ و شهباز شریف دارند.

وی درباره تاثیر تحولات سیاسی داخلی پاکستان بر سیاست خارجی این کشور تصریح کرد: با توجه به اینکه دولت آینده یک دولت ائتلافی با مشارکت احزابی از جمله مسلم لیگ و مردم خواهد بود، از همین‌رو بعید است تغییرات گسترده‌ای در سیاست خارجی این کشور به وجود بیاید. البته ممکن است برخی تغییرات تاکتیکی را بویژه در نحوه تعامل با بازیگران منطقه ای شاهد باشیم، اما در سیاست‌های کلی، نگاه به بازیگران اصلی منطقه و هچنین رویکرد به هند، آمریکا، چین، روسیه و ایران به نظر نمی‌آید تغییرات گسترده‌ای را شاهد باشیم. در همین حال، ممکن است رفتار سیاست خارجی این کشور در جهت تقویت اقتصاد و مقابله با چالش‌های اقتصادی گسترده در داخل پاکستان باشد و شاهد یک سیاست خارجی اقتصاد محور از سوی دولتمردان این کشور باشیم.

0 Comments