جدیدترین مطالب

ادامه سرکوب اعتراض ضد صهیونیستی در آمریکا

تجمع‌های مسالمت آمیز ضد صهیونیستی در آمریکا، با این بهانه که اقدامات و تحرکات ضد یهودی است به شدت سرکوب می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دستگیرشدگان شرکت کننده در این تجمع‌ها و راهپیمایی‌های ضد صهیونیستی، خود یهودی هستند.

افشای فساد جنسی یک سیاستمدار دیگر در انگلیس

جفری دونالدسون رهبر پیشین حزب سلطنت طلب و اتحادگرای ایرلند شمالی، ” دی یو پی” (DUP)، امروز در دادگاهی در ایرلند شمالی، با ۱۱ اتهام تعرض جنسی، از جمله یک فقره تجاوز جنسی روبرو و متهم شد.

Loading

أحدث المقالات

آمریکا قانونی کردن شهرک سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری را خطرناک خواند

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تلاش اسرائیل قانونی کردن پاسگاه‌های شهرک‌نشینان یهودی در کرانه باختری اشغالی را محکوم کرد و هشدار داد که چنین اقدامی «خطرناک و غیرمسئولانه» است.

آمریکا: برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کنیم

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به ادعاهای رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران مبنی بر اینکه ایران تا دستیابی به اورانیوم با غنای مورد نیاز برای تولید سلاح اتمی، چند هفته فاصله دارد، گفت که برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای تلاش می‌کنیم.

مسکو: قطعنامه آمریکا درباره سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از توافقنامه‌های بین‌المللی بود

تهران- ایرنا- ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه بامداد پنجشنبه گفت که قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره عدم استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از چارچوب حقوقی توافقنامه‌های بین‌المللی بود و به همین دلیل، مسکو آن را وتو کرد.

Loading

رویکرد روسیه در قبال ساخت پهپاد ترکیه برای اوکراین؟

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: پژوهشگر حوزه ترکیه گفت: همکاری نظامی ترکیه با اوکراین به‌ویژه در زمینه ساخت پهپادهای بیرقدار موضوع ساده‌ای نیست، اما ترکیه براساس یک سیاست چند وجهی که از آغاز جنگ اوکراین در پیش گرفته، تلاش دارد در راستای حفظ نقش خود در ایجاد توازن منطقه‌ای و جهانی، در بحران اوکراین نقش‌آفرین باشد.

سیامک کاکایی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی اظهار داشت: روسیه می‌داند که ترکیه روابط نزدیکی با اوکراین دارد و از این کشور حمایت می‌کند، اما این به معنای مماشات دائمی مسکو در قبال آنکارا نیست. از طرفی اوکراین می‌داند ترکیه روابط نزدیکی با روسیه در زمینه گاز، اقتصاد و روابط سیاسی دارد. علاوه‌براین، غرب و ناتو نیز اهمیت ترکیه را در ارتباط با بحران اوکراین به‌خوبی درک کرده و از سیاستی که ترکیه اتخاذ کرده، ناراحت نیستند و اتفاقا استقبال هم می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد که نقطه مرکزی معادله چند وجهی ترکیه، جایگاه ژئوپلیتیکی این کشور در منطقه است که به آن قدرت بازیگری در این صحنه را داده است.

این پژوهشگر حوزه ترکیه با اشاره به سخنان اردوغان که گفته بود از منافع جهانی ترکیه صرف‌نظر نمی‌کنیم و روابط‌مان با روسیه و اوکراین را توامان ادامه می‌دهیم؛ افزود: این مواضع نشان می‌دهد که ترکیه سیاست تعامل و همکاری با همه کشورها و بازیگران منطقه‌ای و جهانی را در برنامه و سیاست خارجی خود دنبال می‌کند.

کاکایی با اشاره به قرارداد ساخت و تولید پهپادهای بیرقدار در اوکراین از سوی ترکیه گفت: این بخشی از راهبرد و استراتژی نظامی و دفاعی ترکیه است که در حال گسترش است. ساخت پهپادها از سوی ترکیه در تعداد زیادی از کشورها ازجمله در عربستان و قطر نیز دنبال می شود. اساسا صنعت ساخت و تولید پهپاد ترکیه در سایر کشورها در حال گسترش است.

وی با بیان اینکه بحران اوکراین و شرایطی که اکنون پدید آمده، یک پیوست تاریخی دارد که به بحران کریمه در 2014 برمی گردد، گفت: ترکیه همواره نسبت به الحاق کریمه به خاک روسیه موضع انتقادی داشت و هیچ وقت کریمه را در چارچوب خاک روسیه به رسمیت نشناخت و آن را بخشی از سرزمین اوکراین می‌داند. ترکیه در یک دهه اخیر تلاش کرده شکل جدیدی از سیاست خارجی که رگه‌هایی از استقلال عمل در خود دارد را به نمایش بگذارد. بعد از کودتای 2016، ترکیه روابطش را با روسیه بهبود بخشید و همزمان تعامل با اروپا و چین را نیز به یک نسبت پیش برد، هچنانکه خرید سامانه‌های موشکی اس 400  از روسیه یا احداث خطوط گازی جدید را به‌رغم مخالفت غرب دنبال کرد. ترکیه قصد دارد با این اقدامات، قدرت بازیگردانی‌اش در منطقه را در بلندمدت حفظ و تثبیت کند.

کاکایی با تاکید بر اینکه جنگ اوکراین بازتاب جدیدی از موقعیت ژئوپلتیک ترکیه ارائه داد و نگاه غرب را به این کشور معطوف داشت، گفت: ترکیه در ارتباط با اوکراین به مولفه‌های متعددی توجه داشته است، ازجلمه تلاش برای میانجی‌گری میان روسیه و اوکراین که از آغاز جنگ آن را پیگیری کرده و معتقد است که آنکارا از ظرفیت میانجی‌گری برای پایان دادن به این جنگ برخوردار است. ترکیه تلاش دارد از رهگذر بده بستان‌های سیاسی و همکاری‌های نظامی با روسیه و اوکراین، نقش خود را به‌عنوان کشوری که می‌تواند تاثیری فعال در فروکش کردن بحران‌های بین‌المللی داشته باشد، نشان دهد.

این پژوهشگر حوزه ترکیه درباره نگاه روسیه به تعامل ترکیه با اوکراین به‌ویژه در رابطه با ساخت پهپادهای بیرقدار گفت: روسیه برای خنثی کردن فشار تحریم‌های بین‌المللی به همکاری با ترکیه نیازمند است، از این رو، نسبت به برخی از برنامه‌های نظامی و قرادادهایی که ترکیه با اوکراین منعقد کرده، چشم‌پوشی می‌کند. این رویکرد روسیه برگرفته از نیازی است که به ترکیه دارد. مساله فروش پهپادهای بیرقدار به اوکراین به یک سال اخیر محدود نیست، بلکه چند سال پیش هم توافق‌نامه‌هایی بین دو کشور مطرح بود که با مخالفت شدید روسیه مواجه شد، اما شرایط کنونی به خاطر جنگ متفاوت است، به طوریکه ترکیه با توجه به نوع نیاز روسیه، اوکراین و غرب به بازیگردان این صحنه تبدیل شده است و در همان مدار گوی را می‌چرخاند.

کاکایی تصریح کرد: با توجه به فرسایشی شدن جنگ اوکراین، این احتمال وجود دارد که رایزنی‌های ترکیه به عنوان حلقه واسط افزایش یابد و در این باره، اخیرا، بحث‌هایی از سوی مقامات ترکیه برای میانجی‌گری و یا مصالحه میان کیف و مسکو مطرح شد که این بخش فراتر از تعاملات سیاسی و اقتصادی و نظامی این کشور با روسیه و اوکراین بوده و در چارچوب نقشی است که ترکیه برای خود در سطح تعاملات بین‌المللی تعریف کرده است.

0 Comments