جدیدترین مطالب

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

شاهدان غزه

پزشکان کشور‌های خارجی بازگشته از نوار غزه، درد و رنج مجروحان و آوارگان فلسطینی را در بیمارستان‌های مختلف این منطقه فراتر از تصویر دانستند.

پهپاد‌های شگفت انگیز

ایران در پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق، مناطقی از سرزمین‌های اشغالی را با موشک بالستیک و کروز و شلیک پهپاد هدف قرار داد.

Loading

أحدث المقالات

استانداردهای دوگانه واشنگتن؛ آمریکا: راهی برای تخلیه رفح و عملیات نظامی اسرائیل نیست

نیویورک – ایرنا- وزارت امور خارجه آمریکا همزمان با کمک های نظامی این کشور  به اسرائیل برای بمباران غزه،  در گزارش سالانه حقوق بشری خود پرده ای از جنایات اسرائیل را افشا و سخنگوی وزارت خارجه این کشور نیز  اعلام کرد که به اسرائیلی ها اعلام کرده ایم هیچ راهی برای تخلیه ایمن ساکنان رفح و انجام عملیات نظامی (حمله زمینی) وجود ندارد.

Loading

علل رفع مسدودیت بودجه 10 میلیارد یورویی مجارستان در اتحادیه اروپا

۱۴۰۲/۱۱/۱۰ | اقتصادی, خبر تاپ, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل اروپا گفت: اتحادیه اروپا برای تامین کمک‌های مالی به اوکراین از اتحادیه اروپا تلاش دارد به هر شکل ممکن موافقت مجارستان را دریافت کند، از این رو آزاد کردن 10 میلیارد یورو بودجه مسدود شده مجارستان در سال گذشته قابل توجیه است.

علی بیگدلی، کارشناس مسائل اروپا و بین‌الملل درباره آزاد شدن 10 میلیارد یورو بودجه مجارستان که قبلا مسدود شده بود و تاثیر آن بر حمایت مالی اتحادیه اروپا از اوکراین در برابر روسیه گفت: همه دعواها بر سر جنگ اوکراین است. مجارستان از جمله کشورهایی است که در اتحادیه اروپا همچنان تعاملات خوبی با روسیه دارد. اتحادیه اروپا به دنبال آن است که مجارستان در نشست رهبران اتحادیه اروپا نسبت به اختصاص بودجه از اتحادیه اروپا به اوکراین موافقت کند.

حدود یک سال پیش اتحادیه اروپا به دلیل آنچه آن را «انحراف مجارستان از حاکمیت قانون، به ویژه ناتوانی در مهار فسادهای مالی و اداری» خوانده بود، بخشی از بودجه اختصاص یافته به این کشور را مسدود کرده بود. اتحادیه اروپا در سال‌های گذشته بارها درباره حقوق همجنس‌بازان، وضعیت مهاجران، آزادی‌های مدنی و همچنین تشدید کنترل‌های دولتی بر دانشگاه‌ها و رسانه‌ها و قوه قضائیه در مجارستان به مقامات این کشور هشدار داده بود، اما دولت مجارستان این هشدارها را نادیده گرفت و این روند باعث شد تا بروکسل میلیاردها یورو از بودجه اتحادیه اروپا برای مجارستان را مسدود کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: مجموعه اتحادیه اروپا برای کمک دوباره به اوکراین بی رغبت هستند، چرا که اتحادیه اروپا در شرایط اقتصادی بسیار بدی است و تخصیص بخش قابل توجه بودجه‌ اتحادیه اروپا به اوکراین این شرایط را برای کشورهای عضو بدتر خواهد کرد. از طرفی آمریکا اتحادیه اروپا را برای کمک به اوکراین بسیار تحت فشار قرار داده است؛ اما به نظر هنوز چیزی روشن نیست. غرب اعم از آمریکا و اروپا برای ادامه کمک‌های مالی به اوکراین با چالش مواجه شده‌اند. جو بایدن تقاضای کمک به اوکراین را از کنگره مطرح کرد، اما کنگره با آن موافقت نکرد. الان اتحادیه اروپا هم همین مشکل را دارد، چون برخی از اعضای این اتحادیه با این کار مخالف هستند و اگر یک عضو مخالف باشد، بقیه نمی‌توانند کاری از پیش برند.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا تلاش دارد با آزادسازی بودجه مسدود شده مجارستان، به نوعی نظر این کشور را برای مخالفت نکردن با اعطای کمک اتحادیه اروپا به اوکراین جلب کند. مساله این است که مجارستان دوست پوتین است و با کمک به زلنسکی مخالفت کرده است.

بیگدلی گفت: از طرفی این نگرانی برای بسیاری از کشورهای اروپایی وجود دارد که با قطع کمک‌های اتحادیه اروپا به اوکراین در عمل دست روسیه برای تصاحب قطعی شهرهای اشغال شده باز شود، مثل آنچه در رابطه با کریمه اتفاق افتاد. یکی از کشورهایی که به شدت از این لحاظ نگران است، لهستان است که هم مرز با روسیه است. آن‌ها بر این نظرند که اگر جنگ اوکراین ادامه یابد، چه بسا روسیه در اقدام بعدی به لهستان نیز حمله کند.

این کارشناس مسائل اروپا با اشاره به مخالفت لهستان و برخی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا با رفع مسدودی بودجه 10 میلیارد دلاری مجارستان خاطرنشان کرد: از بعد از فروپاشی شوروی، کدورت عمیقی میان لهستان و روسیه شکل گرفته است و هم چنان هم به قوت خود باقی است. یکی از کشورهایی که نسبت به کمک به اوکراین همچنان تاکید دارد، لهستان است چرا که روسیه و پیشروی‌اش به سمت اوکراین را بر خلاف امنیت ملی خود می بیند و اساسا با پوتین دشمن است. با شروع جنگ اوکراین و روسیه، لهستان تنها کشور در اتحادیه اروپا بود که تلاش کرد سهم بیشتری به صندوق مالی کمک به اوکراین واریز کند.

وی با بیان اینکه اتحادیه اروپا اگر نتواند موافقت مجارستان با تمدید بودجه برای اوکراین را دریافت کند با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد گفت: اتحادیه اروپا وضعیت اسفبارتری را از این پس خواهد داشت، چرا که مشکلات اقتصادی جدی دارد. علاوه بر این انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیش روست و نمی دانند باید به سمت آمریکا و همراهی با او در بحث اوکراین و دیگر مسائل بین‌آلمللی پیش بروند یا نه! احتمال بازگشت ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا از جمله نگرانی‌هایی است که این کشورها به طور جدی با آن رو به رو هستند. گسترش راست‌گرایان در دنیا خطری است که اروپا به شدت از آن نگران است و الان در اتحادیه اروپا و در میان کشورهای مختلف احتمال روی کار آمدن آنها نیز وجود دارد.

بیگدلی خاطرنشان کرد که روی کار آمدن راست‌گرایان در دنیا به شدت به نفع پوتین و سیاست‌هایش است.

وی گفت: برای حل مساله اوکراین آمریکایی‌ها پیشتاز ‌تر از اروپایی ها هستند، با این حال اتحادیه اروپا نمی‌تواند در همراهی با آمریکا در مواجهه با روسیه شانه خالی کند و با توجه به مشکلات اقتصادی جدی که هر یک از اعضا در اتحادیه اروپا دارند طبعا این همراهی سخت خواهد بود. با این حال بهترین گزینه برای اتحادیه اروپا این است که کمک مالی به اوکراین از مسیر صندوق مالی اتحادیه انجام شود تا این که خارج از اتحادیه بخواهند به دنبال جمع اوری این کمک‌ حرکت کنند.

این کارشناس مسائل اروپا تصریح کرد که در صورت متوقف شدن کمک‌ها به اوکراین، روسیه دست برتر پیدا خواهد کرد و غربی‌ها ناچارند همان‌طور که تصرف کریمه را پذیرفتند، پیوستن چهار منطقه تصرف شده در اوکراین از سوی روسیه را نیز بپذیرند و مهمتر اینکه روسیه نمی تواند عضویت اوکراین در ناتو را بپذیرد.

0 Comments