جدیدترین مطالب

شراکت راهبردی پاریس-دهلی و گشایش مسیر سوم در دیپلماسی

شورای راهبردی آنلاین-رصد: بعد از جنگ روسیه-اوکراین در فوریه 2022، خودداری دهلی از محکوم کردن روسیه باعث نگرانی تعدادی از کشورهای غربی شد. همزمان، سفر جنجالی رئیس جمهور فرانسه به چین در سال گذشته در کنار تمایلش برای تقویت روابط اقتصادی با پکن پرسش‌هایی را درباره سیاست مبهم فرانسه در قبال چین برانگیخت.

حمله ارتش یمن به کشتی‌های جنگی آمریکا

نیرو‌های مسلح یمن در پاسخ به تجاوز آمریکا به خاک یمن و حمایت از ملت فلسطین در عملیاتی نظامی، یک نفتکش و شماری از کشتی‌های جنگی آمریکایی را هدف قرار دادند.

نتانیاهو درصدد ادامه جنگ است

مشاور رسانه‌ای هنیه تاکید کرد: بدون توقف تجاوزگری‌های ارتش اشغالگر، خروج نظامیان صهیونیست از نوار غزه و ورود کمک‌های بشردوستانه، نمی‌توان از برقراری آتش بس موقت سخن گفت.

جهان اسلام عزادار غزه و فلسطین است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در اجلاس فوق العاده وزرای اطلاع رسانی کشور‌های همکاری اسلامی برای غزه گفت: جهان اسلام عزادار غزه و فلسطین است .

Loading

أحدث المقالات

بازداشت ۴۹ نفر در روسیه؛ ۳۸ نفر در راهپیمایی‌های بزرگداشت ناوالنی و ۶ نفر در تظاهرات ضد جنگ

یک گروه مستقل ناظر بر حقوق بشر در روسیه به نام «او وی دی-اینفو» گزارش داد که حداقل ۴۹ نفر در تظاهرات در سراسر روسیه بازداشت شده‌اند. این گروه ناظر بر حقوق بشر اعلام کرد که ۳۸ نفر در راهپیمایی‌های بزرگداشت ناوالنی و شش نفر در تظاهرات ضد جنگ دستگیر شده‌اند.

پیروزی ترامپ در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در کارولینای جنوبی

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در ایالت کارولینای جنوبی پیروز شد. این یک شکست سریع برای «نیکی هیلی» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل بود که سابقه فعالیت به عنوان فرماندار کارولینای جنوبی را در کارنامه خود دارد. 

Loading

علل شکست رژیم صهیونیستی در نابودی حماس

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل غرب آسیا باتاکید براینکه با طولانی‌ترشدن جنگ، نگاه اروپا و آمریکا نسبت به تحقق‌ناپذیری اهداف اعلامی رژیم صهیونیستی تا حدودی واقع‌بینانه شد، گفت: تجربه جنگ‌های نامتقارن نشان می‌دهد که از بین بردن حماس به لحاظ نظامی از سوی رژیم صهیونیستی امکان‌ناپذیر است.

صابر گل عنبری در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با تاکید براینکه از روز اول جنگ، روشن بود هدفی که رژیم‌ صهیونیستی با عنوان نابودی حماس، برای این جنگ تعریف کرده، واقع‌بینانه به نظر نمی‌رسد، تصریح کرد: حماس علاوه بر سه جغرافیای نوارغزه، کرانه‌باختری و قدس، در خارج از فلسطین نیز در میان آوارگان فلسطینی حضور فعال دارد. حتی به فرض تحقق هدف اعلامی این رژیم که بسیار بعید است، این هدف همچنان نمی‌تواند به معنای حذف این جنبش از سپهر سیاست فلسطین باشد.

وی، نابودی حماس در نوارغزه را به دلایل متعددی از جمله عقبه و عمق مردمی و اجتماعی گسترده حماس در این منطقه، وضعیت خاص آن، تجربه 4 جنگ قبلی در 16سال اخیر و ساختار خاص حماس امکان ناپذیر دانست و گفت: حماس و رژیم صهیونیستی از 1987 تا امروز، همواره در جنگ و درگیری بوده و نسل بنیانگذار حماس، تقریبا ترور شده‌ و یا از دنیا رفته‌اند؛ اما این باعث نشد این گروه تضعیف شود و در این 36سال، روزبه روز قوی‌تر ظاهرشده ‌است. این مساله هم به علت عقبه وعمق اجتماعی است که حماس از آن برخوردار است.

گل عنبری با یادآوری اینکه از سال 2007 که غزه به دست حماس افتاد، درسال‌های 2008، 2009، 2012، 2014 و 2021 نیز، شاهد پنج جنگ عمده بوده‌ایم که شدیدترین آن به استثنای جنگ کنونی جنگ 51 روزه 2014 بود؛ ادامه داد: با این حال، حماس در هر جنگی، قوی‌تر و توانمندتر از جنگ پیش ظاهرشده و موید این مدعا حمله 7 اکتبر پس از 17 سال محاصره شدید است. با اینکه رژیم صهیونیستی در ابتدای آن جنگ‌ها نیز، هرچند کم رنگ‌تر از امروز، هدف نابودی حماس را مطرح می‌کرد، اما موفق نبود.

وی وضعیت خاص نوار غزه را از دیگر عواملی عنوان کرد که مقابله با حماس را دشوار می‌سازد و اظهار داشت: به دلیل اینکه جغرافیای هموار و مسطح نوار غزه، از حیث نظامی، پاشنه آشیل نیروهای مقاومت بود، حماس برای جبران این نقیصه، از حدود 18سال پیش، موضوع تونل‌ها را به شکل جدی مطرح و ثقل نظامی مقاومت را به زیرزمین منتقل کرد. به خاطر وجود همین تونل‌های حدودا 500کیلومتری، زیرپهنه 365 کیلومتری نوارغزه، با نوارغزه دیگری مواجه هستیم.

گل عنبری گفت: در چنین شرایطی، نابودی40 تا50هزار نیروی نظامی که دراین شبکه تونلی هستند برای رژیم صهیونیستی بسیار دشوار است. این شرایط، جنگی را می‌طلبد که حداقل 2 تا 3سال به طول بینجامد و رژیم صهیونیستی کل نوارغزه را تحت اشغال خود درآورد. چنین چیزی هم برای رژیم صهیونیستی امکان‌پذیر نیست.

این کارشناس مسائل غرب آسیا توضیح داد: با اینکه رژیم صهیونیستی از قدرت تخریب و آتش بالایی برخوردار است، اما با گذشت بیش از دو ماه از جنگ، هنوز نتوانسته منطقه شمال نوارغزه را به اشغال کامل خود درآورد. حدود 20تا 30درصد شمال نوارغزه که عمدتا مناطق باز و کشاورزی و بخشی از مناطق مسکونی است به اشغال رژیم صهیونیستی درآمده و در مناطقی که مناطق مسکونی اطراف شمال نوارغزه است، نفوذ کرده‌اند.

وی توضیح داد: با اینکه فاصله عمق شهر غزه تا مرز حدود سه کیلومتر است، اما رژیم صهیونیستی هنوز نتوانسته شهر غزه در شمال نوارغزه را تحت کنترل خود درآورد. تا همین امروزهم، در «بیت لاهیا» و «بیت حانون» که از روز اول حمله زمینی اشغال شدند، عملیات حماس ادامه دارد و هنوز تصویر هم منتشر می‌کنند. این نشان می‌دهد با وجود اینکه رژیم صهیونیستی چندی پیش اعلام کرد شمال نواز غزه را درکنترل خود درآورده، اما این منطقه هنوز در کنترل رژیم صهیونیستی نیست.

گل عنبری بایادآوری اینکه بعداز دو ماه از حملات رژیم صهیونیستی در شمال غزه، همچنین شاهد حملات موشکی به تل‌آویو از این منطقه هستیم، اضافه کرد: رژیم صهیونیستی هنوز وارد مناطق پرتراکم‌تر مانند «جبالیا» و «الشاطی» و «غزه» که پایگاه اجتماعی اصلی حماس هستند، نشده و نتوانسته این مناطق را تصرف کند. حتی در ایام 7روزه آتش بس هم، از برخی مناطقی که قبلا وارد شده بود، خارج شد!

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: در میدان فلسطین در شهر غزه، نیروهای حماس، تعدای از گروگان‌ها را تحویل صلیب سرخ دادند، میدانی که رژیم صهیونیستی، از طریق تانکها وارد شد، اما نتوانست مستقر شود و عقب نشینی کرد. بنابراین اینکه رژیم صهیونیستی بعد از گذشت حدود 60روز، نتوانسته منطقه‌ شمال نوارغزه را که از عمق و عرض کمتری برخوردار است، تصرف کند، نشان می‌دهد که چقدر رژیم صهیونیستی در عرصه عملیاتی و زمینی با مشکل مواجه است.

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی اخیرا بیشتر به نابودی توانمندی‌های نظامی حماس اشاره می‌کند که تحقق آن دستکم به چند سال جنگ، اشغال بیشتر نوار غزه و تخریب شبکه تونلی آن بستگی دارد، تصریح کرد: اگر رسیدن به هدف نابودی حماس برای رژیم صهیونیستی امکانپذیر بود، این حجم کشتار وسیع غیرنظامیان در نوارغزه موضوعیت نداشت. خود آنها هم می‌دانند این هدف تحقق‌ناپذیر است و به خیال خود، با این قتل عام گسترده و تخریب بی‌سابقه زیرساخت‌های غیرنظامی، می‌خواهند در قبال غزه و حماس و همچنین لبنان و حزب الله نوعی بازدارندگی ایجاد کنند.

گل عنبری با تاکیدبراینکه اهداف اعلامی رژیم صهیونیستی دچار نوعی تناقض است و مگر می‌شود با نابودی حماس گروگان‌ها آزاد شوند، ادامه داد: تجربه این جنگ نشان می‌دهد آزادی این افراد از طریق راهکار نظامی امکانپذیر نیست و تنها راه ممکن، توافق دوطرف تحت شروط خاصی است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید براینکه ورود به یک منطقه در شرایط جنگی با حفظ آن تفاوت بسیار دارد، گفت: اکنون که رژیم صهیونیستی می‌داند نابودی حماس تا چه اندازه دشوار است، می‌توان گفت طرح این هدف را به عنوان بخشی از جنگ روانی علیه غزه و حماس تکرار می‌کند و می‌خواهد حماس را هر چه بیشتر تحت فشار روانی قراردهد. کما این که حتی اهداف جنگ را تا حد ترور یحیی سنوار، رئیس دفتر سیاسی حماس در نوار غزه تقلیل داده‌اند.

0 Comments