جدیدترین مطالب

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

فریبکاری آمریکا در ادعای تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اینکه آمریکا ادعا می‌کند ارسال سلاح به رژیم صهیونیستی را تعلیق کرده است، یک فریبکاری سیاسی و برای ساکت کردن افکار عمومی است، چراکه در ماهیت حمایت این کشور از ارتش رژیم صهیونیستی و موجودیت این رژیم تغییری ایجاد نمی‌کند.

Loading

أحدث المقالات

Loading

تحولات لبنان و چالش‌های انتخاب رئیس جمهور

۱۴۰۲/۰۶/۱۲ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک استاد دانشگاه با بیان اینکه درحال حاضر، مساله طولانی شدن انتخاب ریاست جمهوری به اختلافاتی که میان ائتلاف مقاومت ایجاد شده برمی‌‌گردد، گفت: ساختار قدرت و گروه‌های سیاسی، به همزیستی مسالمت‌آمیزی با وضعیت دولت موقت و وجود خلاء قدرت رسیده‌اند و ظاهرا بودن یا نبودن رئیس جمهور، چندان برای آنها اهمیتی ندارد و در این شرایط، مذاکرات و چانه‌زنی‌ها به نتیجه‌ای نمی‌رسند که این امر بیش از همه مطلوب رژیم صهیونیستی است.

دکتر سیدرضی عمادی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی، با اشاره به فشارهای آمریکا و رژیم‌صهیونیستی بر لبنان و خصوصا حزب الله در شرایطی که همچنان پارلمان این کشور درانتخاب رئیس جمهور ناکام است، تصریح کرد: در یک سال اخیر، آمریکا چند بار میان رژیم‌صهیونیستی و لبنان درباره کاهش تنشها و تعیین حدود و منافع مربوط به منابع انرژی در مناطق مرزی میانجی‌گری کرد، دوطرف به توافقی برای کاهش تنشها دست پیدا کرده بودند و لبنان آن را امتیازی برای خود می‌دانست. اخیرا هم آمریکا مجددا در تلاش است میان لبنان و حزب الله با رژیم‌صهیونیستی، گفتگوهایی را برگزارکند.

وی با بیان اینکه دولت آمریکا حزب‌الله را به‌اصطلاح تروریستی می‌داند و تلاش می‌کند از طریق گفتگو با دولت لبنان، بر حزب‌الله فشار واردکند، افزود: به نظرمی‌رسد حزب‌الله در حال ایجاد پایگاه نظامی در منطقه‌ای است که رژیم اسرائیل آن را متعلق به اراضی اشغالی می‌داند. این مساله، باعث بروز تنشهایی میان طرفین شده است. آمریکا نگران است این تنش، سبب بروز درگیری شود. البته این نگرانی، بیشتر به خاطر رژیم‌صهیونیستی است؛چراکه آمریکا می‌داند این رژیم در 9ماه اخیر، با بی‌سابقه‌ترین بحرانهای سیاسی خود مواجه بوده و حتی ارتشش هم شکننده است. به این دلیل که شمار زیادی از نظامیان در اعتراض به نتانیاهو و اعضای کابینه او، از خدمت انصراف داده‌اند و ارتش اکنون شرایط مناسبی ندارد.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا، با یادآوری اینکه رژیم اسرائیل در تقابل با گروه‌‌های فلسطینی، به عنوان حلقه سوم و ضعیف‌تر مقاومت، بیشتر از چندروز دوام نیاورد، تاکیدکرد: علاوه براینها، آمریکا می‌داند اگر اکنون جنگی شکل بگیرد، تبعات منطقه‌ای خواهد داشت و بازیگران منطقه‌ای را هم درگیر خواهد کرد. به همین دلیل آمریکا تلاش می کند، با هدف جلوگیری از بحران بزرگ دراسرائیل، گفتگوهایی میان آنها با رژیم‌صهیونیستی برقرار کند.

عمادی با بیان اینکه از سال 2006، جنگ جدی میان حزب‌الله و رژیم‌صهیونیستی شکل نگرفته و موقعیت امروز حزب‌الله هم اصلا قابل مقایسه با آن مقطع نیست،علاوه برآن، یک دهه جنگ در سوریه آن را آزموده‌تر هم کرده‌است، گفت: در یک سال اخیر، درگیری میان فلسطینی‌ها و رژیم‌صهیونیستی، بسیار افزایش داشته است. عملیات جبهه مقاومت در درون اراضی اشغالی و در قلب تلاویو انجام می‌شود و اینها همه نشان می‌دهند آسیب پذیری اطلاعاتی، نظامی و دفاعی رژیم‌صهیونیستی افزایش پیدا کرده است.

این استاد دانشگاه همچنین با یادآوری اینکه 10ماه از پایان ریاست جمهوری «میشل‌عون» گذشته و پارلمان لبنان هم دوازده جلسه برای انتخاب رئیس جمهور تشکیل داده‎است، ادامه داد:با توجه به اینکه رئیس جمهور باید از میان مسیحیان لبنانی انتخاب شود، هنوز هیچ نشانه‌ای دال بر توافق برای این انتخاب دیده نمی‌شود.هرچند که پیش از این هم پارلمان لبنان بعد از 30ماه توانست میشل عون را به عنوان رئیس جمهور جدید معرفی‌کند. بنابراین، این بحران سیاسی در معرفی رئیس جمهور جدید، مساله نادری نیست.

وی با بیان اینکه قانون اساسی لبنان و توافق طائف، میان گروه‌های لبنانی، اساسا ایجاد کننده بحران سیاسی است، اضافه کرد: در آخرین جلسه ای که برگزار شد، نماینده معرفی شده از سوی جریان ملی آزاد، 59رای به دست آورد. درحالیکه برای انتخاب رئیس جمهور در دور اول باید 68رای کسب شود و در دور دوم هم باید آرا به حدود 65رای برسد. با توجه به اینکه بیشتر اعضای پارلمان از نمایندگان حزب الله هستنند، شرایط به گونه ای است که بدون موافقت حزب الله امکان معرفی رئیس جمهوری وجود ندارد.

عمادی اظهارداشت: متاسفانه اکنون شاهد هستیم در معرفی رئیس جمهور، میان حزب الله و جریان ملی آزاد، دو گروهی که پیش از این با یکدیگر همسو بودند، اختلاف نظرهایی به وجود آمده است. این اتفاق خوبی نیست، آنها باید با گفتگو با یگدیگر، این مساله را حل کنند. البته بخشی از این اختلافات و بحرانها به طور کلی، مربوط به ساختار قدرت در این کشور است که در آن مناصب توزیع شده و تعیین مناصب، اجماع میان گروه ها را لازم دارد. اجماعی که به دشواری شکل می‌گیرد.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا با بیان اینکه درحال حاضر، مساله طولانی شدن انتخاب ریاست جمهوری به اختلافاتی که میان ائتلاف مقاومت ایجاد شده برمی‌‌گردد، توضیح داد: حتی جریان ملی آزاد، تلاش کرده با گروه‌های ضد حزب الله هم توافق کند، اما با توجه به اینکه حزب‌الله اکثریت پارلمان را دارد، این توافق فعلا به دست نیامده است.

وی به تلاشهای ناموفق گروه پنجگانه متشکل از فرانسه، آمریکا، مصر،عربستان و قطر برای حل مساله لبنان اشاره‌کرد و اظهارداشت: روند تحولات لبنان به گونه‌ای است که هم احتمال طولانی‌تر شدن این بحران سیاسی وجود دارد و هم اینکه گروه‌های سیاسی لبنان می‌توانند خیلی زود به جمعبندی برسند و در یکی،دو ماه آینده توافق کنند. اما این نگرانی درباره لبنان وجود دارد که اساسا ساختار قدرت و گروه‌های سیاسی، به همزیستی مسالمت‌آمیزی با وضعیت دولت موقت و وجود خلاء قدرت رسیده‌اند و ظاهرا بودن یا نبودن رئیس جمهور، چندان برای آنها اهمیتی ندارد. این اتفاق بسیار بدی است. اما گویا آنها به این شرایط عادت کرده اند و در این شرایط، مذاکرات و چانه‌زنیها به نتیجه‌ای نمی‌رسند.

عمادی با تاکید براینکه این شرایط در لبنان بیش از همه هر طرفی، مطلوب رژیم صهیونیستی است و این رژیم از وجود دولت موقت، که اساسا دولتهای ضعیفی هستند، در کشورهای عضو جبهه مقاومت استقبال می‌کند، گفت: حتی آمریکاییها هم علی‌رغم شرکت در گفتگوهای پنج گانه، چندان اراده جدی برای این موضوع از خود نشان نداده‌اند، چراکه تداوم این وضعیت در لبنان به نفع رژیم‌صهیونیستی است و دلیل چندانی برای پایان دادن به این شرایط در لبنان نمی‌بینند. گروه‌های لبنانی باید به درک واقع بینانه و از خود گذشتگی در سطح ملی برسند تا بتوانند بحرانهای این چنین را به نفع منافع ملی حل کنند.

وی ادامه داد: عربستان هم اگرچه در لبنان، نفوذ و مداخله دارد اما تلاش می‌کند با تمرکز بر برنامه‌های توسعه‌ای و اقتصادی خود، مداخله جدی نسبت به تحولات دیگر کشورها نداشته باشد تا وجهه خود را خراب نکند. درشرایط فعلی، عربستان عنوان می‌کند که باید لبنانی‌ها، خود مساله‌شان را حل کنند و به نظرمی‌رسد لبنان در شرایط فعلی برای عربستان اولویتی ندارد.

0 Comments