جدیدترین مطالب

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

شاهدان غزه

پزشکان کشور‌های خارجی بازگشته از نوار غزه، درد و رنج مجروحان و آوارگان فلسطینی را در بیمارستان‌های مختلف این منطقه فراتر از تصویر دانستند.

پهپاد‌های شگفت انگیز

ایران در پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق، مناطقی از سرزمین‌های اشغالی را با موشک بالستیک و کروز و شلیک پهپاد هدف قرار داد.

Loading

أحدث المقالات

ببینید | بمباران شدید محله شجاعیه توسط جنگنده‌های اسرائیلی

جنگنده‌های ارتش اسرائیل عصر امروز دوشنبه، مناطق مختلف شهر غزه را هدف حملات سنگین خود قرار داده‌اند. در این حمله هوایی، محله شجاعیه در شرق غزه، عمارتی مسکونی در محله الدرج و یک خانه در منطقه الصفطاوی در شهر غزه بمباران شده است. منبع: مهر

پیام رئیس جمهور خطاب به مردم پاکستان به زبان اردو

تهران – ایرنا – رئیس جمهور در پیامی به مردم پاکستان و به زبان اردو، از اشتراکات مذهبی، فرهنگی و تمدنی ملت‌های ایران و پاکستان به عنوان ظرفیت مهمی برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور یاد کرد.

عکس | حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری

بدنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری اندونزی، جاکارتا پایتخت این کشور به صحنه درگیری میان معترضان به نتایج انتخابات با نیروهای پلیس تبدیل شد. در همین راستا، تصویری از حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری مشاهده می‌کنید. نیروهای ضد شورش برای ترساندن مردم از تجمع و انجام اعتراضات گسترده، وسایل خود را روی زمین گذاشتند تا نشان دهند به محض تجمع، آماده برخورد شدید هستند./ خبرآنلاین

Loading

روسیه و آینده واگنر

شورای راهبردی آنلاین- گفتگو: عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات راهبردی، با تاکید بر اینکه باید واگنر را تمام شده و از بین رفته بدانیم، گفت: واگنر سلاحهایش را تحویل روسیه داده و مسکو نیز به شدت آنها را زیرنظر دارد، بنابراین در این شرایط احتمال انجام اقداماتی سازمان یافته در تقابل با کرملین غیرممکن است و رهبر جدید این گروه نیز در واقع؛ قراراست فرایند ادغام این افراد را در وزارت دفاع پیش ببرد.

مهدی شاپوری در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی، با اشاره به اظهارات سخنگوی پنتاگون در خصوص اینکه دیگر واگنر به صورت نیرویی با ظرفیت عملیاتی قابل توجه در جنگ اوکراین شرکت ندارد، درباره چشم انداز تقابل کرملین و واگنر، اظهارداشت: ظرفیت عملیاتی واگنر از بین رفته؛ چرا که آنها ضمن از دست دادن سازماندهی پیشین خود، سلاحهایشان را نیز واگذار کرده و امکان فعالیت از آنها گرفته شده است. بخشی از آنها در همکاری با وزارت دفاع روسیه، زیرمجموعه فرماندهی روسیه در جنگ اوکراین شده اند و بخشی دیگر در بلاروس، مشغول آموزش نیروهای نظامی این کشور هستند، که فرصتی برای بلاروس محسوب می شود.

وی با بیان اینکه طرح موضوع میانجی گری رئیس جمهور بلاروس با این هدف بود که ناچاری پوتین به امتیازدهی به واگنر برجسته نباشد و به حیثیت پوتین و دولت روسیه خدشه ای وارد نشود، ادامه داد: واگنر، تردیدی در افکارعمومی روسیه نسبت به جنگ اوکراین ایجادکرد که پیامدهای آن به سادگی از بین نخواهد رفت. خصوصا اظهارات «پریگوژن»، درباره وضعیت نیروهای روسی درعملیات مختلف، دروغ خواندن موقعیت مطلوب روسیه و همچنین تلفات بالا در جنگ، آثار مهمی در روسیه داشت. این اتفاقات، در خارج از روسیه، نیز به تصویر پوتین و دولتش ضربه زد و به متحدان و مخالفان، نشان داد ثبات در روسیه، آنگونه که دولت پوتین نشان می دهد، جدی نیست.

این تحلیلگر مسائل بین الملل گفت:هرچند این تنشها پایان یافته، اما این تصویر را در داخل و خارج روسیه ایجاد کرده که وقتی نیروی پیش برنده سیاست رسمی روسیه، بدون برخورد با مانعی و بی مخالفت افکارعمومی، توانسته چنین مانوری برگزارکند؛ نشان می دهد دولت روسیه درخصوص ثبات سیاسی تا چه میزان شکننده است و با توجه به آسیب پذیریِ ثبات و امنیت حکومت، این گونه اتفاقات در رابطه با دیگر بخشها نیز می تواند رخ دهد.

شاپوری با اشاره به پیامدهای خطرناک ایجاد تردیدها نسبت به تشکیلات امنیتی و نظامی برای آینده روسیه، اضافه کرد: با توجه به بازداشتها و برکناریهای صورت گرفته  اخیر از مقامات ارتش روسیه، این وضعیت منجر به تسویه در ساختارهای نظامی و امنیتی این کشور خواهد شد. این شرایط می تواند در جنگ اوکراین بسیار تاثیرگذار باشد. بنابراین هرچند در کوتاه مدت، شورش نظامی واگنر مهار شد، اما پیامدهای میان مدت و ضمنی متعددی خواهد داشت.

وی به پیشنهاد ولادیمیر پوتین برای انتخاب «آندری تروچف»، به عنوان رهبر جدید واگنر اشاره کرد و گفت: او از بنیانگذاران واگنر بوده و به پوتین نزدیکیهایی دارد. کسانی که در واگنر کار کرده‌اند، یکباره نمی توانند در ذیل ارتش روسیه قرارگیرند. رهبر جدید در واقع؛ قراراست فرایند ادغام این افراد را پیش ببرد. بنابراین، این واگنر، واگنر گذشته نیست که به صورت غیررسمی سیاستهای روسیه را پیش می برد. اما اکنون آنها که نمی خواهند پیرو سیاست رسمی روسیه باشند، یا به بلاروس می روند، یا از این گروه خارج می شوند و دیگران در درون وزارت دفاع، در قالب لشکری، جذب می شوند.

این عضو پژوهشکده مطالعات راهبردی، با تاکید بر اینکه باید واگنر را تمام شده و از بین رفته بدانیم، اضافه کرد: در هر حال، آنها افراد توانمندی هستند که می توانند در مواردی ضد دولت روسیه اقدام کنند، به سازمانهای مرتبط با جرایم سازمان یافته ملحق شوند و یا توسط دیگران علیه روسیه و یا به نفع آن به کارگرفته شوند؛ چرا که آنها مزدورانی هستند که ممکن است سلاح هایشان را به نفع هر کسی که پول می دهد بچرخانند.

شاپوری با بیان اینکه واگنر سلاحهایش را تحویل روسیه داده و مسکو نیز به شدت آنها را زیرنظر دارد، احتمال انجام اقداماتی سازمان یافته در تقابل با کرملین را غیرممکن دانست و درباره تاثیرعدم حضور واگنر در جنگ در شرایطی که سلاح های پیشرفته غرب به اوکراین ارسال شده است، خاطرنشان کرد: واگنر، عملیات تهاجمی را پیش می برد؛ اما اکنون روسیه در مرحله تهاجمی قرارندارد. مسکو، برای ورود به مرحله تهاجم، حدود دو سال زمان نیاز دارد تا بتواند خود را بازیابی کند. این کشور اکنون در حال دفاع است و در دفاع نیز به واگنر نیاز ندارد.

وی ادامه داد: موانعی که روسیه در برابر پیشروی نیروهای اوکراینی ایجاد کرده،نشان می دهد اکنون دفاع برای دولت روسیه، مهمتر از تهاجم است. روسیه در حال حاضر به لحاظ نیرو، تجهیزات و مهمات، امکان تهاجم نیز ندارد و در این مرحله، از مناطق تصرف شده، دفاع خواهد کرد. اگر اوکراین نتواند پیشروی کند، ممکن است جنگ فریز شود و در این شرایط، روسیه به بازیابی توان خود می پردازد تا بتواند طی یکی، دو سال آینده عملیات تهاجمی انجام دهد.

این عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات راهبردی، با تاکید بر اینکه دیپلماسی در شرایط فعلی، به دلیل دوربودن دیدگاه ها نمی تواند مساله جنگ اوکراین را حل کند، گفت: این جنگ تدام خواهد داشت، مگر اینکه اوکراین بتواند پیشروی داشته باشد و یا در روسیه، تحولی رخ دهد که برای مصالحه آماده شود. در شرایط فعلی، چشم اندازی برای پایان جنگ اوکراین وجود ندارد. با توافق آتش بس موقت هم این موضوع حل نخواهد شد. چرا که اوکراین مصمم است عضوی از ناتو باشد و روسیه این شرایط را برای خود تهدید می بیند. اگر اوکراین عضو ناتو شود، شکستی استراتژیک برای روسیه رقم می خورد.

شاپوری افزود: تا زمانی که در روسیه و اوکراین، دولتهای فعلی روی کار هستند، مصالحه میان آنها دشوار است. ضمن اینکه برای غرب نیز بسیار پرهزینه خواهد بود اگر بخواهد در اوکراین به روسیه، امتیاز دهد و چیزی جز شکست پوتین در اوکراین به نفع غرب نیست. غرب، عدم شکست روسیه را برهم خوردن نظم بین المللی ارزیابی می کند؛ بنابراین گزینه های غرب نیز محدود است.

0 Comments