جدیدترین مطالب

پهپاد‌های شگفت انگیز

ایران در پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق، مناطقی از سرزمین‌های اشغالی را با موشک بالستیک و کروز و شلیک پهپاد هدف قرار داد.

سرنوشت لایحه ضد پناهندگی دولت انگلیس

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، در نشست خبری صبح امروز در لندن وعده داد با تصویب لایحه ضد پناهجویی غیرقانونی در نشست امشب مجلس عوام این کشور، نخستین پناهندگان را ۱۰ تا ۱۲ هفته آینده، به کشور آفریقایی رواندا اخراج کند.

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

افزایش آمار شهدای نوار غزه به ۳۴۱۵۱ نفر

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد: شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون به ۳۴ هزار و ۱۵۱ نفر و شمار زخمی‌ها به ۷۷ هزار و ۸۴ نفر افزایش یافت.

Loading

أحدث المقالات

دستاوردهای سفر رئیسی به پاکستان

خبرنگار تلویزیون العالم در اسلام‌آباد، سفر رئیس‌جمهور ایران به پاکستان را بسیار مهم ارزیابی و اعلام کرد که او این سفر دو روزه خود را با دیداری کوتاه …

پهپاد‌های شگفت انگیز

ایران در پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق، مناطقی از سرزمین‌های اشغالی را با موشک بالستیک و کروز و شلیک پهپاد هدف قرار داد.

ادعاهای اسرائیل درباره آنروا در گزارشی مستقل رد شد

نیویورک – ایرنا- یک تحقیق مستقل از آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی موسوم به آنروا  به ریاست «کاترین کولونا» وزیر خارجه سابق فرانسه، ادعاهای اسرائیل درباره این نهاد را رد کرد.

اصرار نخست وزیر انگلیس بر اجرای طرح غیرقانونی اخراج پناهجویان به روآندا

لندن – ایرنا – نخست وزیر انگلیس باوجود حکم دادگاه این کشور درباره غیرقانونی بودن اخراج پناهجویان به کشور آفریقایی روآندا اعلام کرد که اولین پرواز حامل این افراد، ظرف ۱۰ تا ۱۲ هفته دیگر انجام خواهد شد.

Loading

تلاش ناموفق و نقش ناکارآمد فرانسه در جنگ اوکراین

شورای راهبری آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسایل بین الملل با بیان اینکه اتحادیه اروپا همه تلاش های دیپلماتیک یک سال گذشته خود را وقف حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه کرده، اما نتیجه مطلوب نگرفته است، گفت: فرانسه به عنوان یک قدرت برتر و بلندپرواز اتحادیه اروپا، تاکنون در یافتن راه حلی برای برقراری صلح بین اوکراین و روسیه ناکام مانده است.

مسعود شکوری در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی گفت: فرانسه خود را به عنوان مقتدرترین قدرت نظامی اروپا می داند که به سلاح های هسته ای مجهز و دارای کرسی دائمی در شورای امنیت سازمان ملل است، اما تاکنون از ارائه راه حلی که بتواند به توقف درگیری ها در اوکراین بینجامد عاجز مانده است. این موضوع در سفر اخیر مکرون به چین برجسته شد، زیرا مکرون با اذعان به اینکه تنها پکن قدرت کافی برای تأثیرگذاری بر هر دو طرف جنگ برای پایان دادن به درگیری در اوکراین را دارد، از رییس جمهور چین خواست به توقف جنگ در اوکراین کمک کند. پیش از سفر به چین مکرون در چندین نوبت تلاش کرده بود که در تعاملات خود با پوتین راه حلی برای خاتمه جنگ در اوکراین پیدا کند، اما به نظر می رسد فرانسه به رغم ظرفیت های بالقوه سیاسی و نظامی خود، در این مسیر ناکام مانده است.

این کارشناس مسایل بین الملل در پاسخ به پرسشی درباره نقش فرانسه در جنگ اوکراین گفت: فرانسه تاکنون در حوزه سیاسی و دیپلماتیک آنگونه که انتظار می رفت دستاوردی نداشته و به همین دلیل به حوزه کمک نظامی به اوکراین روی آورده است.

وی افزود: فرانسه با وجود هشدار مسکو نسبت به عدم مداخله کشورهای عضو ناتو در جنگ اوکراین، در حال آموزش نیروهای نظامی اوکراین در جنگ با روسیه است و تاکنون تجهیزات نظامی مانند موشک های ضد هوایی میسترال، موشک‌های ضد تانک میلان، توپ سزار و مهمات دیگر در اختیار اوکراین قرار داده است. به گفته وزیر دفاع فرانسه، این کشور ۱۸ عراده توپ سزار به اوکراین تحویل داده و قرار است شش عراده دیگر نیز به کی‌یف تحویل داده شود. درهمین حال پاریس سرگرم بررسی تحویل موشک های زمین به زمین به اوکراین نیز است. این موشک ها موشک های کوتاه برد ضد هوایی کروتال هستند که توانایی رهگیری و زدن موشک ها و هواپیماها در ارتفاع پایین را دارند.

شکوری گفت: در عین حال، کمک ها و حمایت های نظامی فرانسه به اوکراین در حد انتظارات از فرانسه به عنوان یک کشور پیشرو در اتحادیه اروپا نبوده است، زیرا فرانسه به عنوان هفتمین قدرت نظامی جهان و نخستین در اروپا، سومین صادرکننده سلاح در جهان پس از ایالات متحده و روسیه و نیز دومین قدرت اقتصادی اتحادیه اروپا تاکنون تنها تسلیحاتی به ارزش ۲۳۳ میلیون یورو به اوکراین اهدا کرده و در مقایسه با کمک  40 میلیارد یورویی آمریکا به اوکراین، از نظر ارزش ارسال محموله تسلیحاتی به اوکراین در جایگاه یازدهم قرار دارد.

وی افزود: هر چند که نزدیک به نیمی از مجموع کمک‌ها به اوکراین از سوی آمریکا بوده، ولی متحدان اروپایی اوکراین، یعنی بریتانیا با ۴ میلیارد یورو، لهستان با 8/1(یک ممیز هشت) میلیارد یورو و آلمان با 2/1(یک ممیز دو) میلیارد یورو فاصله معناداری را با فرانسه دارند.

0 Comments