جدیدترین مطالب

رهبر انقلاب: معجزه آفرینی تکیه بر مردم و ایمان دینی، شرایط امروز غزه است

رهبر انقلاب: معجزه آفرینی تکیه بر مردم و ایمان دینی، شرایط امروز غزه است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مشکل دشمنان جمهوری اسلامی، نداشتن شناخت نسبت به مردم ایران و هم‌چنین نداشتن شناخت از اسلام است، خاطر نشان کردند: دشمنان ملت ایران بر اساس برآوردها و طراحی‌های خود مطمئن بودند که جمهوری اسلامی چهل سالگی خود را نخواهد دید اما به کوری چشم آنها پیشرفت ایران متوقف نشد و به لطف الهی و با تکیه بر همت و اراده مردم و ایمان دینی آنها ادامه نیز خواهد یافت.
Loading

أحدث المقالات

Loading

تلاش ناموفق و نقش ناکارآمد فرانسه در جنگ اوکراین

شورای راهبری آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسایل بین الملل با بیان اینکه اتحادیه اروپا همه تلاش های دیپلماتیک یک سال گذشته خود را وقف حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه کرده، اما نتیجه مطلوب نگرفته است، گفت: فرانسه به عنوان یک قدرت برتر و بلندپرواز اتحادیه اروپا، تاکنون در یافتن راه حلی برای برقراری صلح بین اوکراین و روسیه ناکام مانده است.

مسعود شکوری در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی گفت: فرانسه خود را به عنوان مقتدرترین قدرت نظامی اروپا می داند که به سلاح های هسته ای مجهز و دارای کرسی دائمی در شورای امنیت سازمان ملل است، اما تاکنون از ارائه راه حلی که بتواند به توقف درگیری ها در اوکراین بینجامد عاجز مانده است. این موضوع در سفر اخیر مکرون به چین برجسته شد، زیرا مکرون با اذعان به اینکه تنها پکن قدرت کافی برای تأثیرگذاری بر هر دو طرف جنگ برای پایان دادن به درگیری در اوکراین را دارد، از رییس جمهور چین خواست به توقف جنگ در اوکراین کمک کند. پیش از سفر به چین مکرون در چندین نوبت تلاش کرده بود که در تعاملات خود با پوتین راه حلی برای خاتمه جنگ در اوکراین پیدا کند، اما به نظر می رسد فرانسه به رغم ظرفیت های بالقوه سیاسی و نظامی خود، در این مسیر ناکام مانده است.

این کارشناس مسایل بین الملل در پاسخ به پرسشی درباره نقش فرانسه در جنگ اوکراین گفت: فرانسه تاکنون در حوزه سیاسی و دیپلماتیک آنگونه که انتظار می رفت دستاوردی نداشته و به همین دلیل به حوزه کمک نظامی به اوکراین روی آورده است.

وی افزود: فرانسه با وجود هشدار مسکو نسبت به عدم مداخله کشورهای عضو ناتو در جنگ اوکراین، در حال آموزش نیروهای نظامی اوکراین در جنگ با روسیه است و تاکنون تجهیزات نظامی مانند موشک های ضد هوایی میسترال، موشک‌های ضد تانک میلان، توپ سزار و مهمات دیگر در اختیار اوکراین قرار داده است. به گفته وزیر دفاع فرانسه، این کشور ۱۸ عراده توپ سزار به اوکراین تحویل داده و قرار است شش عراده دیگر نیز به کی‌یف تحویل داده شود. درهمین حال پاریس سرگرم بررسی تحویل موشک های زمین به زمین به اوکراین نیز است. این موشک ها موشک های کوتاه برد ضد هوایی کروتال هستند که توانایی رهگیری و زدن موشک ها و هواپیماها در ارتفاع پایین را دارند.

شکوری گفت: در عین حال، کمک ها و حمایت های نظامی فرانسه به اوکراین در حد انتظارات از فرانسه به عنوان یک کشور پیشرو در اتحادیه اروپا نبوده است، زیرا فرانسه به عنوان هفتمین قدرت نظامی جهان و نخستین در اروپا، سومین صادرکننده سلاح در جهان پس از ایالات متحده و روسیه و نیز دومین قدرت اقتصادی اتحادیه اروپا تاکنون تنها تسلیحاتی به ارزش ۲۳۳ میلیون یورو به اوکراین اهدا کرده و در مقایسه با کمک  40 میلیارد یورویی آمریکا به اوکراین، از نظر ارزش ارسال محموله تسلیحاتی به اوکراین در جایگاه یازدهم قرار دارد.

وی افزود: هر چند که نزدیک به نیمی از مجموع کمک‌ها به اوکراین از سوی آمریکا بوده، ولی متحدان اروپایی اوکراین، یعنی بریتانیا با ۴ میلیارد یورو، لهستان با 8/1(یک ممیز هشت) میلیارد یورو و آلمان با 2/1(یک ممیز دو) میلیارد یورو فاصله معناداری را با فرانسه دارند.

0 Comments