جدیدترین مطالب

–    معادلات پیچیده اسرا

-    معادلات پیچیده اسرا

با وجود آنکه رژیم صهیونیستی سعی دارد خود را پیروز معادلات سیاسی و میدانی جنگ غزه نشان دهد، اما واقعیت‌های جاری حکایت از چیز دیگری دارد؛ واقعیت‌هایی که یادآور می‌شوند حماس به رغم ۸ ماه جنایت و کشتار اشغالگران کماکان دست برتر خود را دارد و می‌تواند روند تحولات را بر خلاف ارزیابی و برنامه‌ریزی صهیونیست‌ها پیش ببرد. در این میان حماس با اظهارنظر جدید فرمانده خود می تواند اشغالگران را به سمتی بکشاند که صهیونیست ها را از کلید زدن جنگ گسترده در رفح باز بدارد و حتی مجبور به بازگشت به میز مذاکره کند. چرا که بسیاری از تحلیلگران و ناظران معتقد بودند به دلیل شکست مذاکرات به دلیل کارشکنی‌های رژیم صهیونیستی در قطر اکنون نتانیاهو خود را برای حمله به رفع آماده می‌کند. اما مواضع مقامات حماس تمام محاسبات بی بی را به هم خواهد ریخت. چون آنگونه یک چهره کلیدی حماس گفته است این گروه (حماس) به تنهایی ۳۰ ژنرال و افسر بلندپایه اسرائیلی شین بت را در اختیار دارد.

دست‌و‌دل‌بازی غرب در میان تهدیدهای روسیه ‌

دست‌و‌دل‌بازی غرب در میان تهدیدهای روسیه ‌

بریتانیا درحالی‌که فقط چند روز از تصویب یک بسته حمایتی چندمیلیاردی برای اوکراین در آمریکا می‌گذرد، وعده داد که ۵۸۰ میلیون یوروی دیگر تجهیزات نظامی جدید ازجمله موشک‌های دوربرد را در اختیار کی‌یف خواهد گذاشت. به‌این‌ترتیب هم‌زمان با تشدید حملات روسیه به اوکراین، متحدان کی‌یف نیز سطح حمایت‌های مالی و نظامی خود را افزایش می‌دهند.

ادامه سرکوب اعتراض ضد صهیونیستی در آمریکا

تجمع‌های مسالمت آمیز ضد صهیونیستی در آمریکا، با این بهانه که اقدامات و تحرکات ضد یهودی است به شدت سرکوب می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دستگیرشدگان شرکت کننده در این تجمع‌ها و راهپیمایی‌های ضد صهیونیستی، خود یهودی هستند.

Loading

أحدث المقالات

واکنش ایران به گسترش اعتراضات دانشجویان آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اعتراضات گسترده دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های آمریکا علیه جنایت‌های رژیم صهیونیستی گفت: افکار عمومی جهان بیدار شده و مصمم به متوقف کردن جنایات جنگی در نوار ‎غزه و کرانه باختری است .

رئیس جمهوری با حدود یکصد اتهام/ از رابطه با یک پورن استار تا خارج کردن اسناد طبقه شده

دونالد ترامپ در حالی وارد یک مسابقه جدید انتخابات ۲۰۲۴ ریاست جمهوری با «جو بایدن» شده که این بار هم‌زمان درگیر بزرگترین پرونده‌های قضایی مرتبط با اتهام‌های متعدد است. برای نخستین‌بار در آمریکا، در کنار نام ترامپ در فهرست رئیسان جمهوری، موارد متعدد اتهام‌ها و پرونده‌های حقوقی_قضایی ثبت شده است.

کشف 140 گور دسته‌جمعی در غزه و افشای جنایات جدید صهیونیست‌ها

سازمان دیده‌بان حقوق بشر اروپا مدیترانه با اشاره به کشف بیش از 140 گور دسته‌جمعی در نوار غزه اعلام کرد که بسیاری از اجساد فلسطینی‌ها در این گورها تکه تکه هستند و باید یک کمیته تحقیقات بین‌المللی برای رسیدگی به این جنایت وحشتناک اسرائیل تشکیل شود.

واکنش تند نتانیاهو به اعتراضات ضد اسرائیلی دانشجویان در آمریکا

با افزایش اعتراضات دانشجویی در آمریکا به جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم طرفداران فلسطینی در دانشگاه‌های آمریکا را «یهودستیز» دانست و با «وحشتناک» خواندن این اعتراضات گفت که تظاهرات «باید متوقف شود.»

Loading

نقش‌آفرینی باکو برای تامین گاز اروپا؛ از تبلیغات تا واقعیت

۱۴۰۱/۱۲/۰۱ | اقتصادی, خبر تاپ, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس اقتصاد انرژی با اشاره به فضاسازی‌های رسانه‌ای و سیاسی که از سوی اروپا و باکو در خصوص ذخایر گازی آذربایجان می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به مسائل منطقه قفقاز و تلاشی که از سوی بازیگران خارجی برای افزایش حضور و ایفای نقش در آن شاهد هستیم، باکو تلاش می‌کند خود را بازیگری مهم و تعیین‌کننده به نمایش بگذارد.

نرسی قربان در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به اعلام تصمیم جمهوری آذربایجان برای دو برابر کردن حجم گاز صادراتی به اروپا تا سال 2027 خاطرنشان کرد: جمهوری آذربایجان به هیچ وجه نمی‌تواند جای روسیه را در تامین گاز اروپا بگیرد، به این دلیل که این کشور از منابع و ذخایر گازی، آن طور که در رسانه‌ها به آن پرداخته می‌شود، برخوردار نیست. نحوه انتقال و خطوط گازی نیز این امکان را نمی‌دهند که باکو بتواند در این حجم به اروپا گاز ارسال کند.

وی با بیان اینکه جمهوری آذربایجان به لحاظ زیرساختی امکان تولید این حجم از گاز را ندارد، افزود: ذخایر گاز جمهوری آذربایجان حدود 2.5 تریلیون متر مکعب است؛ این میزان ذخایر گازی یک پانزدهم ذخایر گاز روسیه است. ضمن اینکه تولید جمهوری آذربایجان 31.8 میلیارد متر مکعب است و این میزان تولید، یک دوم تولید روسیه ارزیابی می‌شود. باید درنظر داشت، باکو از 31.8 میلیارد متر مکعب گاز تولید شده، حدود 12.7 میلیارد متر مکعب را به مصرف داخلی‌اش اختصاص می‌دهد و تنها حدود 19 میلیارد متر مکعب گاز مازاد دارد.

این کارشناس اقتصاد انرژی با اشاره به درخواست برخی کشورهای اروپایی از کمیسیون اروپا برای اختصاص بودجه‌ درخصوص توسعه زیرساخت‌های افزایش محموله‌های گازی از باکو به اتحادیه اروپا گفت: پیش از آغاز جنگ اوکراین، اروپا از روسیه حدود 167 میلیارد متر مکعب گاز وارد می‌کرد و به هیچ وجه باکو نمی‌تواند در آینده نزدیک نیم یا ثلث این رقم را پوشش دهد. ممکن است باکو بتواند مقداری به حجم گاز صادراتی اش اضافه کند، اما این میزان بسیار محدود است.

قربان با تاکید بر ضرورت درنظر داشتن محدودیت‌ها در خطوط انتقال ادامه داد: باکو تنها از طریق گرجستان و ترکیه می‌تواند به صادرات گاز بپردازد؛ یا اینکه آن را تبدیل به گاز مایع کند که تکمیل این روند نیز به حدود شش سال زمان نیاز دارد. همه راه‌های دیگر به روی باکو بسته است.

وی با تاکید بر اینکه اگر اروپا بخواهد روسیه را کنار بگذارد، مسکو راه‌های متعددی برای اعمال فشار به اروپا دارد، توضیح داد: روسیه بر باکو نفوذ دارد و این اعمال نفوذ بر مسیرهایی که امکان انتقال گاز از آن‌ها وجود دارد نیز اعمال می‌شود و چالش‌های متعددی ایجاد خواهد کرد. بنابراین اروپا نمی‌تواند چندان بر روی گاز باکو حساب کند، چرا که در هر حال این منطقه مستقیم و غیرمستقیم تحت نفوذ روسیه است. در این شرایط، نمی‌توان چشم انداز بلندمدتی برای امنیت انتقال انرژی به اروپا متصور بود.

این تحلیلگر اقتصاد بین‌الملل با بیان اینکه اگر باکو مقداری گاز مازاد داشته باشد، حتما آن را صادر خواهد کرد، اضافه کرد: نمی‌توان به ارزیابی‌های اغراق آمیز اهمیتی داد. بدون گاز ترکمنستان، باکو نمی‌تواند حتی درکوتاه مدت، انتظارات اتحادیه اروپا برای افزایش عرضه گاز به جای گاز روسیه را محقق کند. اگر باکو بتواند در شرایط ایده‌آل مقدمات انتقال گاز به اروپا را فراهم کند؛ شاید بتواند در سال‌های آینده حدود 10 درصد گازی را که اروپا از روسیه تامین می‌کرد، جبران کند.

قربان با اشاره به فضاسازیهای رسانه‌ای و سیاسی که از سوی اروپا و باکو نسبت به ذخایرگازی این کشور می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به مسائل منطقه قفقاز و تلاشی که از سوی بازیگران خارجی برای افزایش حضور و ایفای نقش در آن شاهد هستیم، باکو تلاش می‌کند خود را بازیگری مهم و تعیین کننده به نمایش بگذارد و به لحاظ استراتژیک منطقه و کشورهای دیگر را وابسته به آن‌ها جلوه دهد. این مسئله تا حدودی می‌تواند برای این کشور بُرد داشته باشد؛ اما باید در نظر داشت از دید کارشناسان مستقل، تبلیغاتی بودن این مسئله روشن است و درحوزه عمل نمی‌توان با این تبلیغات پیش رفت.

این کارشناس مسائل اقتصاد انرژی درخصوص پیامدهای اقتصادی و تحولات در حوزه خطوط انرژی منطقه پس از صادرات گاز باکو به اروپا تاکید کرد: اروپا نیز اگر بخواهد گاز روسیه را جایگزین کند، خردمندانه نیست که از حوزه تحت نفوذ روسیه گاز وارد کند.

قربان با اشاره به تصمیم باکو برای دوبرابر کردن ارسال گاز به اروپا، یادآور شد: باکو اگر حدود 15میلیارد متر مکعب صادر کند و تا چهار سال آینده بتواند این میزان را به 30میلیارد مترمکعب برساند، این رقم فاصله بسیار زیادی با 167 میلیاردی که روسیه به اروپا صادر می‌کرده خواهد داشت. بنابراین جای تعجب دارد که تا این میزان بر مسئله گاز باکو تبلیغ می‌شود.

وی با بیان اینکه باکو با فضاسازی‌ها تلاش می‌کند هزینه مخالفت‌های مستقیم و غیرمستقیم روسیه با انتقال گاز به اروپا را بالا ببرد، گفت: روسیه تا جایی که بتواند مانع انتقال گاز باکو خواهد شد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *