جدیدترین مطالب

دلایل نگرانی و مخالفت نتانیاهو با راه‌حل دو دولتی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، اخیرا در اظهاراتی مدعی شد که از بین بردن حماس بدون هیچ بهانه‌ای نخستین شرط درباره فردای جنگ است. او در عین حال گفت آماده نیستم که حکومت حماسستان را با فتحستان جایگزین کنم. این در حالی است که در رای‌گیری اوایل ماه جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۴۳ عضو از ۱۹۳ عضو به حمایت از یک کشور فلسطینی برای پیوستن به سازمان ملل رای مثبت دادند.

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

Loading

أحدث المقالات

دلایل نگرانی و مخالفت نتانیاهو با راه‌حل دو دولتی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، اخیرا در اظهاراتی مدعی شد که از بین بردن حماس بدون هیچ بهانه‌ای نخستین شرط درباره فردای جنگ است. او در عین حال گفت آماده نیستم که حکومت حماسستان را با فتحستان جایگزین کنم. این در حالی است که در رای‌گیری اوایل ماه جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۴۳ عضو از ۱۹۳ عضو به حمایت از یک کشور فلسطینی برای پیوستن به سازمان ملل رای مثبت دادند.

Loading

تحلیلی بر اهداف و ویژگی‌های برجسته سه اجلاس مهم شرق آسیا

۱۴۰۱/۰۹/۱۱ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – یک عضو هیات علمی دانشکده روابط بین‌الملل با اشاره به برگزاری نشست‌های شرق آسیا تاکید کرد: کشورهای این منطقه، واقعیت قدرت اقتصادی چین را پذیرفته‌اند و با وجود تحریم‌هایی که چین علیه برخی از آن‌ها تصویب کرده، همچنان کنار یکدیگر می‌نشینند و سعی می‌کنند همگرایی اقتصادی-سیاسی خود را تقویت کنند.

دکتر مهدی فاخری در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی، با اشاره به برگزاری اخیر سه اجلاس مهم شرق آسیا، تصریح کرد: نشست آ.سه.آن. ماهیت منطقه‌ای شرق آسیا دارد، نشست «آپک»، ماهیت فرامنطقه‌ای و ویژه آسیاپاسیفیک است و گروه 20 هم که نشست جهانی شامل بیست اقتصاد بزرگ دنیا است، ماهیتا تفاوت‌هایی دارند که از نظر تصمیم‌گیری و دامنه تاثیر این تصمیمات نیز متفاوت می‌شوند، اگرچه هسته اصلی تشکیل‌دهنده هر سه گروه کشورهای شرق آسیا هستند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در نشست آ.سه.آن بیشتر به مباحثی مانند امنیت غذایی و انرژی که بعد از حمله روسیه به اوکراین تحت تاثیر قرار گرفته، پرداخته شد. علاوه بر آن در این اجلاس به مسئله توانمندسازی زنان در ابعاد مختلف آموزش، بهداشت، مشاغل اجتماعی و مناصب سیاسی توجه بسیاری شده بود. همچنین ضرورت توجه به توسعه پایدار و رشد اقتصادی پساکووید، جامعه اقتصادی شرق آسیا را به این سمت برده که برنامه‌ریزی کلی برای این مسائل داشته باشد.

فاخری گفت: همین گروه در نشست‌های آپک و گروه 20 نیز نظرات خود را مطرح کرده‌اند، اما اولویت‌ها متفاوت بوده است. گرچه 18 کشوری که عضو اجلاس شرق آسیا هستند، چندان مشکلی در برگزاری آن نداشته‌اند، اما درباره برگزاری نشست گروه 20، پرسش‌های متعددی مطرح بوده و بحث برگزاری یا عدم برگزاری آن در شرایط فعلی، با توجه به مواضعی که آمریکا و روسیه از یک سو و آمریکا و چین از طرف دیگر، در رابطه با هم دارند سبب شده بود درباره مفید بودن این جلسه سوالاتی مطرح شود. اگر تاکید و پیگیری دستگاه دیپلماسی اندونزی و رئیس جمهور آن نبود، شاید خیلی‌ها به این نتیجه می‌رسیدند بهتر است نشست گروه 20 برگزار نشود.

وی با بیان اینکه نگرانی از ورود به رکود اقتصادی جدید در سال 2023، تبعات ناشی از تجاوز روسیه به اوکراین و مسائل بعد از کرونا که اقتصاد جوامع شرقی و غربی را تحت تاثیر قرار داده، از جمله موضوعاتی بوده که در گفتگوها به آن پرداخته شده است، اضافه کرد: این سازمان‌ها ماهیت‌های متفاوتی دارند؛ آ.سه.آن عضو-محور و معاهده-محور است، اما آپک با اینکه 21 کشور عضوش به آن متعهد هستند، تصمیماتش چندان تعهدآور نیست و بیشتر توافقی اخلاقی است تا حقوقی و سیاسی.

این تحلیلگر اقتصاد بین‌الملل ادامه داد: گروه 20 نیز گردهمایی سران اقتصادهای بزرگ دنیا است و تصمیماتشان هرچند به صورت توصیه‌ای و ارشادی است، اما هرکدام از کشورها در آن تحت تاثیر منافع ملی خود، مواضعشان را انتخاب می‌کنند. حتی با اینکه خطر صادر نشدن بیانیه وجود داشت، اما در نهایت این کشورها با سختی در مورد صدور بیانیه به توافق رسیدند و در آن سعی کردند هیچ یک از کشورهای روسیه، چین و آمریکا را محکوم نکنند و تنها نگرانی خود را اعلام کرده باشند.

فاخری با بیان اینکه روند کلی اقتصاد جهانی تحت تاثیر رقابت چین و آمریکا قرارگرفته و ترامپ با علنی کردن دغدغه‌های قبلی آمریکا، مسائل را به جنگ تجاری تبدیل کرد، توضیح داد: در این سه سازمان لیکن چین و آمریکا هر دو حضور دارند، نوع تفاهم و مذاکره‌ای که با یکدیگر داشتند مجددا نشان داد چینی‌ها به هیچ عنوان تمایلی به جنگ با آمریکا ندارند، اما هرگز از منافع ملی خود نمی‌گذرند و ابایی از اتخاذ تصمیمات خصومت آمیز هم ندارند.

وی یادآور شد: آمریکایی‌ها در دولت بایدن متوجه شدند، هزینه مخاصمه مستقیم رودررو برای اقتصاد و سیاست آنها بسیار بالا خواهد بود و محاسبات نیز نشان داده آخرین کشوری که از این جنگ تجاری صدمه دیده، چین بوده و بیشترین ضررها متوجه مردم آمریکا است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اعضای «اپکِ» آمریکا-محور و توافق‌نامه «مشارکت اقتصادی جامعه منطقه‌ایِ» (RCEP) چین-محور در شرق آسیا، سعی می‌کنند اقتصاد و تجارت جهان را به سمت منافع خود بکشانند، گفت: در این میان، کشورهای جنوب شرق آسیا در پنج سال گذشته در مواضعی که اتخاذ کرده‌اند تلاش داشته‌اند از موضع‌گیری به نفع آمریکا، چین یا روسیه خودداری کنند. با اینکه تجاوز روسیه به اوکراین محکوم شد، اما تصمیمات عملی درباره آن اتخاذ نشد. در رقابت میان آمریکا و چین نیز از موضع گیری مستقیم در تائید یا محکومیت یک طرف جلوگیری می‌شود.

فاخری تصریح کرد: با اینکه همه کشورهای عضو آ.سه.آن، رشد اقتصادی خود در نیمه دوم قرن بیستم را مدیون دسترسی به بازار آمریکا هستند، اما واقعیت قرن بیست و یکم شرق آسیا این است که سرمایه و فناوری چینی به کمک کشورهای شرق آسیا و دیگر نقاط دنیا آمده و در حالی که آمریکا در دوره‌های مختلف درگیر مسائل متعدد بوده، چین با سرمایه کافی اقتصاد این کشورها را تاحد قابل توجهی تحت تاثیر منابع خود قرار داده و اکنون نیز تقریبا شریک اول تجاری 120کشور دنیا است.

وی با تاکید بر اینکه سیاست‌های اقتصادی و تجاری کشورهای شرق آسیا و حتی آسیاپاسیفیک، سعی دارد تعادلی میان دسترسی به منابع مالی و فنی چین و دسترسی به بازار آمریکا برقرار کند، گفت: براین اساس این کشورها از اتخاذ مواضع تند و یا سیاست‌هایی که ممکن است باعث رنجش یکی از این کشورها شود، دوری می‌کنند. با اینکه کشورهای آ.سه.آن نگران سیاست‌های تهاجمی چین در دریای جنوبی هستند و از طریق کشورهای مختلف نیز این نگرانی به اطلاع مقامات چینی رسیده است، اما تاکید دارند منافع مردمشان ایجاب می‌کند که از کمک‌های چین بهره‌مند شوند.

این تحلیلگر مسائل اقتصاد بین‌الملل افزود: سازمان‌های فعال در شرق آسیا، مانند حلقه‌های یک زنجیر دست به دست هم داده‌اند تا روند همگرایی منطقه را به دور از تنش‌هایی که ممکن است توسعه اجتماعی- اقتصادی را تحت‌تاثیر قرار دهد، دنبال کنند.

فاخری با اشاره به ایجاد ائتلاف‌های مختلف در شرق آسیا با محوریت آمریکا و چین برای مقابله با یکدیگر و رقابت‌های اقتصادی و تجاری، خاطرنشان کرد:کشورهای این منطقه، واقعیت قدرت اقتصادی چین را پذیرفته‌اند و با وجود تحریم‌هایی که چین علیه برخی از آن‌ها تصویب کرده، همچنان کنار یکدیگر می‌نشینند و سعی می‌کنند همگرایی اقتصادی-سیاسی خود را تقویت کنند. آن‌ها با وجود همه فرازو نشیب‌ها، هیچ گاه از روند همگرایی جدا نشده‌اند و همین مشارکت و رقابت در زمینه اقتصادی باعث تقویت مواضع آن‌ها در یارگیری‌های سیاسی شده است. طبیعتا برای همه این کشورها، منافع ملی فراتر از منافع ایدئولوژیک دیده شد که باعث شده هزینه‌های کمتری در ائتلاف‌ها بپردازند و از منافع آن بهره‌مند شوند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *