جدیدترین مطالب

رهبر انقلاب: معجزه آفرینی تکیه بر مردم و ایمان دینی، شرایط امروز غزه است

رهبر انقلاب: معجزه آفرینی تکیه بر مردم و ایمان دینی، شرایط امروز غزه است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مشکل دشمنان جمهوری اسلامی، نداشتن شناخت نسبت به مردم ایران و هم‌چنین نداشتن شناخت از اسلام است، خاطر نشان کردند: دشمنان ملت ایران بر اساس برآوردها و طراحی‌های خود مطمئن بودند که جمهوری اسلامی چهل سالگی خود را نخواهد دید اما به کوری چشم آنها پیشرفت ایران متوقف نشد و به لطف الهی و با تکیه بر همت و اراده مردم و ایمان دینی آنها ادامه نیز خواهد یافت.
Loading

أحدث المقالات

برنامه‌ واردات خودروهای برقی به ایران 3 تا 5 ساله است

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صمت ایران با بیان اینکه وزارت صمت برای واردات خودروهای برقی برنامه‌ای سه تا پنج ساله دارد که واردات 400 هزار موتورسیکلت برقی نیز تعریف کرده است گفت: قرار نیست در حوزه برقی‌سازی حمل‌ونقل، تا ابد واردکننده باشیم بنابراین بحث انتقال فناوری باید پیگیری شود.

Loading

چالش‌ها و راهبردهای اروپا در مقابله با بحران انرژی

۱۴۰۱/۰۷/۰۶ | اقتصادی, خبر تاپ, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل اروپا با بیان اینکه بحران انرژی در نشست سالانه پارلمان اروپا بسیار خودنمایی کرد، گفت: تامین بخش زیادی از انرژی هدف گذاری شده، باعث شده کشورهای اروپایی از موضع قدرت نسبت به روسیه صحبت کنند.

ابراهیم باقری در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به اظهارات «اورسلا فون درلاین»، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در نشست سالانه پارلمان اروپا، تصریح کرد: به گفته او بعد از جنگ جهانی دوم و تاسیس اتحادیه اروپا بی سابقه بوده که جلسه‌ای در پارلمان برگزار شود، در حالی که این اتحادیه، درگیر جنگ خارجی باشد. علاوه برآن، مباحث مربوط به انرژی اروپا و برنامه ها برای کاهش وابستگی به گاز، این گزارش سالانه را از دوره‌های پیش متفاوت کرده بود.

وی به هماهنگی رنگ لباس رئیس کمیسیون اروپا در این نشست با رنگ پرچم اوکراین وهمچنین اتحادیه اروپا اشاره کرد و افزود: در واقع اوعنوان کرد مسئله اصلی اروپا جنگ اوکراین و آینده اتحادیه اروپا است و آغازسخنرانی او نیز با مسائل مربوط به جنگ بود.

این تحلیلگرمسائل اروپا با بیان اینکه در این نشست گزارشی از برنامه‌های تحریمی اتحادیه اروپا علیه مسکو خصوصا در مباحث مالی و تمامی تحریم‌های اعمال شده و محدودیت‌هایی که علیه شرکت‌های روسی و کاهش تولید فناوری و تجهیزات روسی اجرا شده، ارائه شد، گفت: براساس اظهارات فون درلاین، حدود هزار شرکت بین‌المللی روسیه از سوی اروپا تحریم شده‌اند و میزان تولید موتورها و برخی تجهیزات درسال گذشته درروسیه بیش از 75 درصد کاهش یافته است.

باقری به ارائه بسته 100 میلیون یورویی از سوی اتحادیه اروپا به اوکراین در این نشست اشاره کرد و ادامه داد: رئیس کمیسیون اروپا بر مسئله بحران انرژی تاکید داشت و با توجه به کاهش قابل توجه صادرات گاز به کشورهای اروپایی از سوی روسیه، این اتحادیه دیپلماسی گازی خود را فعال کرده و با کشورهایی مانند جمهوری آذربایجان که علاوه بر روسیه، تنها کشور دارای خط لوله گازی به اروپاست، مذاکراتی داشته است.

وی با بیان اینکه اروپا قرار است بخش بزرگی از کسری گاز صادراتی روسیه را از ایالات متحده، کشورهای شمال اروپا و همچنین جمهوری آذربایجان، از طریق کریدور قفقازجنوبی و خط لوله تاناپ و تاپ به اروپا تامین کند، خاطرنشان کرد: با توافقاتی که میان رئیس کمیسیون اروپا و رئیس جمهوری آذربایجان منعقد شد تا پایان سال 2022، سه میلیاردمترمکعب به گازصادراتی به اروپا اضافه خواهد شد. برخی کشورهای شمال آفریقا، ترکمنستان، ایران و قطر نیز دراستراتژی تعامل گازی اروپا نقش ویژه‌ای دارند.

 

بحران اوکراین و خودنمایی بحران انرژی اروپا

وی با بیان اینکه بحران انرژی در نشست سالانه پارلمان اروپا بسیار خودنمایی کرد، افزود: رئیس کمیسیون اروپا اشاره‌ای به بحث استراتژی اتحادیه برای جبران کمبود گازی زمستان اروپا داشت. این استراتژی تحت عنوان استراتژی «تعامل انرژی خارجی اتحادیه اروپا» و به منظور بازسازی قدرت اروپا در حوزه انرژی و وابستگی گازی اتحادیه اروپا طراحی شده است که چهارهدف را پیگیری می‌کند.

باقری «تنوع بخشی به منابع گازی اروپا» را از جمله این اهداف عنوان کرد و گفت: تاحدودی پیش‌بینی می شود حدود 70 درصد از 85 درصد گاز مورد نیاز هدف‌گذاری شده، ذخیره سازی شده است. هدف دوم «آماده سازی اتحادیه اروپا برای انرژی تجدیدپذیر» از طریق سرمایه گذاری‌های کلان و هدف سوم «کاهش وابستگی به واردات انرژی روسیه» با سرمایه گذاری شرکت‌های انرژی اروپایی و همچنین هدف چهارم «صرفه جویی درمصرف انرژی» است که اروپا توانسته در آن از 9 درصد به 13 درصد برسد.

این کارشناس مسائل اروپا افزود: رئیس کمیسیون اروپا در این نشست به طرح استراتژی «سهمیه دوران بحران» پرداخت که در آن شرکت‌هایی که از طریق افزایش قیمت، به سودهای کلانی دست یافته اند، باید آن را درسطح اتحادیه و برای مردمی که نیازجدی دارند، پخش کنند. ضمن اینکه این شرکت‌ها باید با افزایش عرضه گاز، باعث کاهش تقاضا شوند که قیمت‌ها بیشتر افزایش نیابند و درخصوص تولید برق نیز مسائلی مطرح شد.

باقری با بیان اینکه رئیس کمیسیون اروپا گفت «باید پیش ازاین بیشتر به نگرانی کشورهای شرقی و مرکزی نسبت به توسعه طلبی روسیه اهمیت می‌دادیم»، تاکید کرد: «فون درلاین» به شکست برنامه حذف سوخت‌های فسیلی اروپا اشاره و اذعان کرد اروپا به برنامه احزاب سبز برای کاهش سوخت‌های فسیلی اهمیتی نداد و این مسئله اکنون استقلال استراتژیک اتحادیه اروپا را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

وی برنامه‌های تحول دراتحادیه در حوزه‌های استقلال نظامی، انسجام درسیاست خارجی، قوانین مالی، اقتصادی و طرح ریزی درخصوص مسائل انرژی را از مهم‌ترین مواردی دانست که در سخنان رئیس کمیسیون اروپا مورد توجه قرارگرفت وگفت: در این نشست عنوان شد اتحادیه برنامه‌هایی برای تقویت قدرت عمل نظامی اروپا با هماهنگی با ناتو دارد و درعین حال اروپا باید توانایی مداخله نظامی بدون کمک آمریکا را نیز داشته باشد. همچنین اعلام شد اروپا مشغول آماده کردن بیانیه مشترکی با ناتو است که تا پیش از پایان سال جاری ارائه خواهد شد.

این تحلیلگر مسائل اروپا با بیان اینکه اروپا تلاش می‌کند در نیمه نخست سال 2023، نشستی برگزار کند که در آن مباحث نظری و مالی سیاست دفاعی مستقل اتحادیه اروپا مورد بررسی قرارگیرد، عنوان کرد: رئیس کمیسیون اروپا در این نشست به ضرورت توجه به تضمین ثبات در منطقه، متنوع شدن تهدیدات از جمله تهدیدات سایبری، جنگهای ترکیبی و اهمیت اراده سیاسی کشورهای عضو برای مشارکت در شرایط ضروری، همچنین تغییرات اقلیمی و موفقیت‌ها درمبارزه با کرونا و مدیریت بحران مهاجرت تاکید کرد.

 

اروپا در عمیق ترین رکود اقتصادی

باقری به اعلام کمک مالی اروپا به افغانستان برای جلوگیری ازفاجعه انسانی در این نشست اشاره کرد و گفت: براساس اعلام رئیس کمیسیون اروپا، اروپا درعمیق ترین رکوداقتصادی از زمان جنگ جهانی دوم قرارگرفته و با این حال بسته احیای اقتصادی توانسته دربهبود وضعیت شهروندان تغییراتی ایجاد کند، ضمن اینکه اروپا متحمل ضرر700 میلیارد دلاری به دلیل این رکود شده است.

این کارشناس مسائل اروپا، تاکید برعملگرایی و برنامه‌هایی را که امکان تحقق دارند، از ویژگی نشست اخیر سالانه پارلمان اروپا دانست و گفت: سال‌های قبل در این نشست، برنامه‌های بلندپروازانه اروپا برای بلندمدت مورد بررسی قرارمی گرفت، اما دراین نشست برنامه‌های عملگرایانه، غیرایدئولوژیک و عملیاتی برای میان مدت و کوتاه مدت بررسی شد.

وی به تاکید رئیس کمیسیون اروپا مبنی براینکه روسیه درجنگ اوکراین شکست خواهد خورد، اشاره کرد و افزود: اتحادیه اروپا، خود را همواره قدرت هنجاری می داند و پاسداری از ارزش‌های غربی را هدف خود می‌داند، علاوه برآن هماهنگی‌ها با کشورها برای تامین گاز انجام شده و تامین بخش زیادی از انرژی هدف گذاری شده و چشم‌اندازهای مثبت به کاهش وابستگی به روسیه درحوزه انرژی باعث شده کشورهای اروپایی از موضع قدرت نسبت به روسیه صحبت کنند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *