ابوالقاسم دلفی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی، ضمن اشاره به درخواست روسیه از آمریکا مبنی بر اینکه این کشور تضمین دهد تحریم‌های اوکراین خللی به روابط ایران و روسیه پس از برجام وارد نخواهد کرد، اظهار داشت: این ادعا می‌تواند علل مختلفی از جمله جنگ در اوکراین و تحریم‌های وسیع علیه روسیه داشته باشد و نشان می‌دهد روس‌ها تلاش می‌کنند از هر اهرمی برای مقابله با این تحریم‌ها بهره‌برداری کنند.

وی با تاکید بر اینکه توافق هسته‌ای از ابتدا چارچوب مشخصی داشت و قرار بود در ازای اعمال محدودیت‌ها در تاسیسات هسته‌ای، تحریم‌های غرب علیه ایران رفع شود، افزود: در سال‌هایی که ایران تحریم بود همه کشورهای عضو شورای امنیت و اتحادیه اروپا، تحریم‌ها را علیه ما اعمال می‌کردند. هیچ گاه آن‌ها نمی‌گفتند اگر روسیه می‌تواند تحریم‌ها را دور بزند و با ایران همکاری کند، ما نیز از این امکان استفاده کنیم! بنابراین تعریفی که روسیه از برجام ارائه داده و برای خود نوعی حق قائل شده، نمی‌تواند مورد پذیرش باشد.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل، به مواضع رسمی ایران در قبال این ادعا و درخواست برای شفاف‌سازی‌ها اشاره کرد و گفت: باید دید روس‌ها این سیاست را به عنوان بازی در مناسباتشان با غرب آغاز کرده‌اند و یا اینکه می‌خواهند مانع اجرای توافق احتمالی هسته‌ای شوند. در شرایط فعلی شاهد هستیم که تروئیکای اروپایی در مذاکرات وین در بیانیه‌ مشترکی در جلسه شورای حکام به روسیه هشدار دادند که از تعیین شروط جدید که منجر به پیچیده‌تر شدن توافق می‌شود، خودداری کند و اینکه با درخواست‌های اضافی این کشور مذاکرات را معطل کرده‌ است!

دلفی به مخالفت آمریکا با این درخواست روسیه اشاره کرد و ادامه داد: روس‌ها در شرایط فعلی به دنبال این هستند که از این فرصت استفاده کنند و فشارها را در مناسباتشان با غرب کاهش دهند. آن‌ها نشان داده‌اند اگر قرار باشد فشارها افزایش یابد در پرونده‌های دیگر مربوط به مناسبات غرب، کارشکنی خواهند کرد که می‌تواند به روابط‌شان با طرف‌های ذیربط ضربه بزند.

 

نقش احتمالی رژیم صهیونیستی

وی با بیان اینکه این مواضع روسیه برای ایران با توجه به مناسبات دو کشور سوء‌تفاهم ایجاد کرده، توضیح داد: اظهارات وزیر خارجه روسیه بلافاصله بعد از اینکه نخست وزیر رژیم صهیونیستی به مسکو سفر کرده بود، مطرح شد و یکی از موضوعات مذاکرات در این سفر، قطعا مذاکرات وین بوده است. با توجه به نگرانی‌های جدی رژیم صهیونیستی نسبت به احتمال توافق در وین، به نظر می‌رسد موضعگیری اخیر روسیه بی‌ارتباط با سفر مذکور نباشد.

دلفی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی تلاش زیادی برای ممانعت از امضای توافق می‌کند و می‌خواهد بر مواضع روس‌ها در این خصوص تاثیراتی داشته باشد. ضمن اینکه نباید فراموش کرد در برخی مسائل خاورمیانه، روسیه با رژیم صهیونیستی کاملا هماهنگ بوده است.

دلفی درخصوص راهبردها و راهکارهای مورد توجه ایران در این شرایط و با توجه به رسیدن مذاکرات وین به مراحل نهایی، خاطرنشان کرد: آنچه در وین در حال وقوع است، باید در کانال و چارچوبی که از قبل تعیین شده حرکت کند و باید تلاش گردد، از اثرگذاری عوامل بیرونی بر مذاکرات وین، پرهیز شود.