جدیدترین مطالب

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

شاهدان غزه

پزشکان کشور‌های خارجی بازگشته از نوار غزه، درد و رنج مجروحان و آوارگان فلسطینی را در بیمارستان‌های مختلف این منطقه فراتر از تصویر دانستند.

پهپاد‌های شگفت انگیز

ایران در پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق، مناطقی از سرزمین‌های اشغالی را با موشک بالستیک و کروز و شلیک پهپاد هدف قرار داد.

Loading

أحدث المقالات

ببینید | بمباران شدید محله شجاعیه توسط جنگنده‌های اسرائیلی

جنگنده‌های ارتش اسرائیل عصر امروز دوشنبه، مناطق مختلف شهر غزه را هدف حملات سنگین خود قرار داده‌اند. در این حمله هوایی، محله شجاعیه در شرق غزه، عمارتی مسکونی در محله الدرج و یک خانه در منطقه الصفطاوی در شهر غزه بمباران شده است. منبع: مهر

پیام رئیس جمهور خطاب به مردم پاکستان به زبان اردو

تهران – ایرنا – رئیس جمهور در پیامی به مردم پاکستان و به زبان اردو، از اشتراکات مذهبی، فرهنگی و تمدنی ملت‌های ایران و پاکستان به عنوان ظرفیت مهمی برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور یاد کرد.

عکس | حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری

بدنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری اندونزی، جاکارتا پایتخت این کشور به صحنه درگیری میان معترضان به نتایج انتخابات با نیروهای پلیس تبدیل شد. در همین راستا، تصویری از حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری مشاهده می‌کنید. نیروهای ضد شورش برای ترساندن مردم از تجمع و انجام اعتراضات گسترده، وسایل خود را روی زمین گذاشتند تا نشان دهند به محض تجمع، آماده برخورد شدید هستند./ خبرآنلاین

رئیس جمهور: اراده ایران و پاکستان بر توسعه روابط همه جانبه است

تهران – ایرنا – رییس جمهور با بیان اینکه این سفر به دعوت رییس جمهور پاکستان انجام گرفته ومذاکرات متعددی از صبح امروز در ابعاد مختلف با مقامات کشور برگزار شده است،اراده دو کشور رابر توسعه روابط در تمامی حوزه های سیاسی، اقتصادی تجاری، علم و فناوری و فرهنگی دانست و گفت: امیدواریم بعد از این سفر شاهد رشد و توسعه روابط دوکشور به شکل فزاینده باشیم.

Loading

خطر ظهور مجدد تروریسم در عراق در پی اختلافات سیاسی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک استاد دانشگاه با بیان اینکه تحرکات اخیر در عراق نشان می‌دهد داعش در مناطقی میان استان‌های کرکوک، دیالی و صلاح الدین حضور جدی دارد، گفت: با افزایش نارضایتی‌ها در عراق و ضعف دولت مرکزی در این کشور، امکان جذب نیرو و ساماندهی داعش و گروه‌های تروریستی افزایش می‌یابد.

دکتر داوود احمدزاده در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی ضمن اشاره به حوادث روزهای اخیر در سوریه و عراق و حملات مرگبار به ارتش عراق در استان دیاله، در خصوص احتمال بازگشت تروریسم و فعالیت مجدد داعش در این مناطق هشدار داد و افزود: متاسفانه به نظر می‌رسد شکاف قومی و مذهبی که در سال‌های پس از 2011 در عراق به وجود آمد، همچنان ادامه دارد. قرار بود بعد از برگزاری انتخابات و خروج نیروهای آمریکایی، ثبات و امنیت در عراق برقرار شود، اما به دلیل اختلافاتی که میان گروه‌های سیاسی و قومی در عراق وجود دارد، انسجام سیاسی در این کشور شکل نگرفته است.

وی با بیان اینکه سهم‌خواهی گروه‌های مختلف سیاسی در عراق، بالا گرفته است، ادامه داد: سال 2014 نیز داعش در سایه اختلافات سیاسی در عراق پیشروی می‌کرد. اکنون نیز حضور نیروهای آمریکایی در منطقه، خصوصا در عراق و سوریه، یکی از عوامل گسترش گروه‌های تکفیری به ویژه داعش است. به رغم شعارهایی که آمریکایی‌ها برای مبارزه با گروه‌های افراطی مطرح می‌کنند، این گروه‌ها در حال بروز و ظهور در مناطقی از شامات هستند و به نظر می‌رسد برای اجرای برخی طرح‌ها به کار گرفته خواهند شد.

این استاد دانشگاه به انتقال زندانیان داعش در حسکه به عراق با مدیریت کامل نیروهای آمریکایی اشاره کرد و افزود: حمله به زندان در حسکه، بزرگترین حمله شبه نظامیان داعش از زمان سقوط خلافت این گروه محسوب می‌شود. این افراد نیز عموما از سرکردگان داعش بودند و حملاتی که در دیاله و بغداد انجام شد و به کشته شدن سربازان عراقی انجامید، پس از این جابجایی‌ها صورت گرفته است. تحرکات اخیر نشان می‌دهد داعش در مناطقی میان استان‌های کرکوک، دیالی و صلاح الدین حضور جدی دارد.

وی همکاری کشورهای غربی برای بازگشت تروریست‌های داعش و خانواده‌هایشان به عراق را که در زندان‌ها و اردوگاه‌های واقع در شمال شرقی سوریه هستند، قطعی دانست و تاکید کرد: افزایش تعداد اعضای داعش در مناطقی از استان الانبار، در نتیجه چشم‌پوشی نیروهای آمریکایی مستقر در پایگاه «التنف» سوریه از نفوذ اعضای داعش است که نشان می‌دهد آن‌ها سازماندهی شده بودند. اکنون نیز با افزایش نارضایتی‌ها در عراق و ضعف دولت مرکزی در این کشور، امکان جذب نیرو و ساماندهی این گروه‌ها افزایش می‌یابد.

احمدزاده با تاکید بر اینکه بقا و دوام نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه منوط به وجود داعش است، گفت: با وجود برخی سیاست‌های اعلامی و شعارهایی که درخصوص تصمیم آمریکا برای خروج از خاورمیانه داده می‌شود، چنین سیاستی را در منطقه شاهد نیستیم و آمریکا همچنان به دنبال ناامن نشان دادن منطقه است تا به واسطه آن از دولت عراق بخواهد حضور نیروهای نظامی خود را تضمین کند.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا با اشاره به ضرورت اجماع گروه‌های سیاسی در عراق و احساس خطر آن‌ها نسبت به بازگشت مجدد گروه‌های تروریستی در صورت تداوم اختلافات سیاسی اضافه کرد: متاسفانه از بعد از سقوط صدام، شاهد دولتی که بتواند انسجام کاملی در قدرت سیاسی و اقتصادی داشته باشد و حاکمیت و استقلال کاملی اعمال کند، نبوده‌ایم. اکنون نیز با وجود حاکمیتی شکننده به دلیل سهم خواهی گروه‌های مختلف سیاسی و همچنین وجود اختلافات عمیق میان اربیل و بغداد، داعش توانسته با بهره‌گیری از برخی خلاء‌ها در مرکز و کردستان، مجدد عملیات کند.

وی به تنش‌های پس از برگزاری انتخابات اخیر و طولانی شدن روند تشکیل دولتی مقتدر اشاره کرد و گفت: در چنین شرایطی، ضعف و شکنندگی دولت باعث دخالت‌های نیروهای بیگانه و بروز فساد داخلی در ابعاد نظامی، اقتصادی و سیاسی، خواهد شد که شرایط را برای دخالت‌های بیشتر و عملیاتی شدن برنامه‌های گروه‌های افراطی و داعش برای ضربه زدن به دولت مرکزی فراهم می‌کند.

این استاد دانشگاه به انتقادات برخی گروه‌های سیاسی نسبت به نبود عزم جدی برای مقابله با تروریسم و داعش و پاکسازی آن‌ها اشاره و تاکید کرد: اگر گروه‌های سیاسی، منافع ملی را بر منافع حزبی ارجح بدانند و به خواست مردم عراق تن دهند و شاهد حضور دولتی فراگیر و کاهش اختلافات باشیم، می‌تواند نشانه‌های خوبی برای سرکوب داعش و تسریع خروج نیروهای آمریکایی باشد.

احمدزاده ادامه داد: تداوم اختلافات و شکنندگی دولت، بستر را برای ناامنی بیشتر خصوصا در مناطق مرزی فراهم می‌کند و سناریوی بدبینانه‌ای را متصور می‌شود که در آن گسترش مجدد عملیات گروه‌های تکفیری، خصوصا داعش و مخالفان دولت مرکزی رخ خواهد داد و از سوی دیگر فضا را برای دخالت‌های برخی دولت‌های عرب منطقه و حضور نیروهای آمریکایی فراهم می‌کند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به هشدارهای دبیر کل سازمان ملل مبنی بر اینکه تهدید داعش از جمله در سوریه در حال افزایش است، گفت: متاسفانه داعش در این مناطق در حال سازماندهی خود در روستاها و صحرا است و برای فرار از نیروهای نظامی عراق و سوریه، با بهره‌گیری از حفره‌های امنیتی، مرتبا میان مرز عراق و سوریه در رفت و آمد است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *