جدیدترین مطالب

امریکا در فکر استفاده از ربات به جای سرباز

امریکا در فکر استفاده از ربات به جای سرباز

در جنگ‌های آینده، فرماندهان آمریکایی می‌خواهند ربات‌ها را به مقابله با اولین گلوله‌های دشمن بفرستند. روبات‌های ارتش آمریکا که روی هشت چرخ حرکت می کنند و از مهمات کافی در انبانشان برای تغذیه سلاح های دستی برخوردارند، در آن میدان رزمی، به شهر خیالی اوجن حمله کردند. روبات‌ها به خانه‌هایی که نیروی مقابل در آنها پناه گرفته بودند، تیراندازی کردند. پهپادهایی که ساعت‌ها روی میدان جنگ پرواز ‌کردند، بالای سر مک‌کردی و تیمش پرسه زده و "بمب‌ها" – در این مورد توپ‌های فومی فوتبال – را مستقیماً روی آنها پرت کردند، شلیک های دقیق توپخانه. سگ‌های روباتیک با سنسورهای روی سرشان، خانه‌ها را برای اطمینان از پاک بودن آنها جست وجو می‌کردند.
Loading

أحدث المقالات

ماکرون: اروپا در خطر مرگ قرار دارد  

رئیس‌جمهور فرانسه امروز – پنجشنبه – ضمن هشدار نسبت به «احتمال مرگ اروپا»، تاکید کرد که این قاره در «نقطه بحرانی» قرار دارد و جهت مقابله با رقبای جهان باید اقدامات بیشتری انجام داد.

اسپوتنیک تنها کانال رادیویی خارجی در ایران

از امروز، رادیو “گفتگو”، برنامه هفتگی مشترک “راهبرد شرقی” را روی آنتن می برد. در این کانال رادیویی، کارشناسان دو طرف به مدت یک ساعت در مورد شکل گیری نظم جهانی چند قطبی و چندفرهنگی بحث خواهند کرد.

قطعنامه جانبدارانه پارلمان اروپا علیه ایران

پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای جانبدارانه پاسخ مشروع ایران به رژیم صهیونیستی را محکوم کرده و در خصوص حمله غیرقانونی رژیم صهیونیستی به مقر دیپلماتیک ایران به ابراز تاسف بسنده کرده است.

Loading

پیامدهای نزدیکی دولت‌های عرب خلیج فارس به سوریه

۱۴۰۰/۰۹/۱۸ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین - گفتگو: یک کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص اقدامات برخی کشورهای خلیج فارس در سال‌های اخیر در قبال حکومت بشار اسد اظهار داشت: «کشورهایی مانند عربستان، قطر، امارات و بحرین از سال 2011 که بحران سوریه آغاز شد، به صورتی هماهنگ تلاش کردند تا از رهگذر تقویت گروهک‏‌های تروریستی، دولت بشار اسد را سرنگون کنند.»

حسن هانی‏‌زاده در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی اظهار داشت: «بر اساس گزارش‏‌های موجود، عربستان در طول 10 سال اخیر بیش از 80 میلیارد دلار کمک مالی در اختیار گروهک‏‌های تروریستی سوریه مانند داعش، جبهه‌‏النصره، جیش‌‏الاسلام، فیلق الرحمن، لواء التوحید، ارتش آزادیبخش، القاعده و لواء البراء قرار داده است.»

به گفته این کارشناس، هدف این کشورها که به نیابت از آمریکا و رژیم صهیونیستی، نقشی تخریبی در بحران سوریه ایفا کردند، سرنگونی دولت سوریه و قطع محور تهران- دمشق- بیروت و در نهایت ضربه زدن به جبهه مقاومت بود.

وی تاکید کرد: «پایداری نیروهای مسلح سوریه و کمک ایران، روسیه و حزب الله به دولت بشار اسد موجب شد که بیش از 95 درصد از اراضی سوریه در طول یک دهه گذشته از لوث وجود گروهک‏‌های تروریستی پاکسازی شود. در این مدت بیش از 150 هزار عنصر خطرناک تروریستی از 80 کشور مختلف جهان در قالب 170 مجموعه تروریستی بخش‎های مهمی از خاک سوریه را در اشغال داشتند، اما به تدریج با تحمل شکست‎‌های سنگین ناچار به فرار شدند.»

کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه گفت: «اما نهایتا دولت سوریه نسبتا توانست بر اوضاع مسلط شود و امروز ارتش سوریه با بهره‌‎گیری از نیروهای مردمی که شمار آن‌ها بیش از 60 هزار رزمنده تخمین زده می شود، توانسته گروهک های تروریستی را سرکوب کند.»

وی درباره روابط امروز برخی کشورهای عربی با سوریه نیز توضیح داد، با تغییر شرایط میدانی و خروج تدریجی سوریه از بحران نفس‌گیر10 ساله، برخی کشورهای عرب از جمله امارات و عربستان سیاست همراهی با دولت بشار اسد را در پیش گرفتند.

به گفته هانی‌زاده، هدف عربستان و امارات این است که با ارائه مشوق‌‎های مالی به سوریه به هدفی که از رهگذر کمک به گروهک‌های تروریستی نتوانستند به آن دست یابند از طریق نزدیکی به دولت بشار اسد دست پیدا کنند.

کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص نگاه دولت دمشق به نزدیکی روابط با کشورهای عرب خلیج‌فارس گفت: «سیاست سوریه همواره بر این استوار است که هیچگاه دست دوستی کشورهای عرب را حتی اگر زمانی با این کشور دشمنی ورزیده‌‎اند، رد نمی کند. این سیاست حتی در دوران مرحوم حافظ اسد، رئیس جمهوری سابق و پدر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نیز وجود داشت.»

وی افزود: «سوریه به دلیل فقر منابع طبیعی به کمک مالی کشورهای ثروتمند حوزه خلیج‌فارس متکی است. وجود صدها هزار نیروی کار سوریه در کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس که تامین‌کننده بخشی از نیازهای ارزی این کشور فقیر تلقی می شوند، موجب شده تا سوریه حتی در بدترین شرایط پل‌های ارتباطی قطع نشود.»

وی توضیح داد: «آنچه مسلم است سوریه سیاست‎‌‌های پیچیده‌‏ای دارد. بشار اسد به تجربه و براساس وصیت تاریخی پدر مرحوم خود حافظ اسد تحت هیچ شرایطی فریب مشوق‏‌های عربستان و امارات را نخواهد خورد و به هیچ وجه رابطه خود را با ایران قطع نخواهد کرد.»

هانی زاده درباره نگاه تاریخی دمشق به این مسئله گفت: «مرحوم حافظ اسد که از سال 1970 تا سال 2000 میلادی رهبری سوریه را به عهده داشت بارها قبل از مرگ به فرزندان خود تاکید کرده بود که ایران عمق استراتژیک سوریه است و رخدادهای منطقه‌‎ای وجهانی نباید روابط تهران – دمشق را تحت تاثیر قرار دهد.»

وی افزود: «مرحوم حافظ اسد که یک سیاستمدار کاریزماتیک و رهبری فوق العاده باهوش بود، در سال 1988 در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز درباره علت استحکام رابطه سوریه با ایران گفت زمانی فرا خواهد رسید که اغلب کشورهای عرب علیه سوریه وارد جنگ خواهند شد و این تنها ایران است که به کمک ملت سوریه خواهد شتافت و اکنون پیش‌گوئی مرحوم حافظ اسد، عملی شده است.»

هانی زاده در نهایت گفت: «لذا برخی گمانه‌‎زنی‎‌‌ها مبنی بر اینکه برقراری روابط بین سوریه و برخی کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس به مفهوم کاهش سطح روابط سوریه و جمهوری اسلامی ایران خواهد بود، دقیق نیست؛ زیرا بشار اسد هوشیارتر و زیرک‌تر از آن است که فریب لبخند حاکمان این کشورها را بخورد.»

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *