احمد دستمالچیان در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به اظهارات نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان که واردات سوخت از ایران با ابتکار حزب الله را نقض حاکمیت این کشور دانسته بود، اظهار داشت: این اظهارات موضعی سیاسی است ودربردارنده منافع لبنان نیست.

وی توضیح داد: این سوخت از سوریه، به عنوان کشور همسایه‌شان، وارد می‌شود و کشتی در بنادر لبنان پهلو نگرفته است. این سوخت نیاز اساسی مردم است و تاجر لبنانی آن را خریده و با سیستم حمل و نقل لبنانی وارد این کشور می‌شود. اگر این سوخت نمی‌رسید تا چند روز آینده باید نانوایی‌ها هم تعطیل می‌شد. نباید به خاطر خوشامد و یا نارضایتی دیگران، حقوق اساسی و ارکان اصلی معیشت مردم لبنان نادیده گرفته شود.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا تأکید کرد: آقای میقاتی کاملا یکجانبه و در راستای خوشایند غرب چنین اظهاراتی را مطرح کرده و این مواضع اشتباه ضد مردمی، پیامدهای خود را در آینده نشان خواهد داد.

وی گفت: در لبنان، به عنوان کشوری کوچک، حدود 18 طایفه زندگی می‌کنند که منابع درآمد ویژه‌ای ندارند. پیش از این، گردشگری و بانکداری از جمله منابع اقتصادی این کشور بود که در شرایط فعلی هر دو دچار رکود است. بنابراین هرکدام از این طوایف و شخصیت‌ها خود را ناچار می‌بینند که به کشور بیرونی نزدیک شوند.

این دیپلمات پیشین کشورمان با اشاره به استقبال گسترده مردمی از واردات سوخت خریداری شده از ایران به لبنان و تامین نیازشان به سوخت، گفت: نخست‌وزیر لبنان با این موضع‌گیری تصورش این است که این مواضع از فشارها علیه لبنان می‌کاهد و به‌واسطه آن به بلوک غرب نزدیکتر می‌شود، در حالی که این اشتباه محاسباتی است، چرا که با این مواضع چهره‌ای ضد مردمی از خود نشان می‌دهد و با توجه به عدم حمایت و پشتیبانی مردم، در همان ابتدای کار با مشکلاتی مواجه می‌شود.

دستمالچیان به مشکلاتی که مردم لبنان به دلیل کمبود سوخت در زندگی روزمره خود متحمل می‌شوند، پرداخت و افزود: احزابی که با مردم همراه هستند و در یک ائتلاف قرار دارند، این موضع‌گیری‌ها را فراموش نخواهند کرد. امروزه در لبنان حرف اول را مردم و مقاومت می‌زند، در واقع آقای سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله، با یک ابتکار نشان داد تا چه اندازه طرفدار و به فکر مردم است. ابتکار دبیرکل حزب الله، تبعات بسیار مثبتی در آینده این کشور خواهد داشت، ضمن اینکه با این اقدام کمر تحریم‌ها شکسته شد.

دستمالچیان به مواضع پیشین میقاتی به خطاب به منتقدان واردات سوخت از ایران اشاره کرد که گفته بود «به منتقدان و اتحادیه عرب می‌گویم یک شمع به ما بدهید؛ نمی‌توانیم بدون داشتن یک جایگزین به کسی نه بگوییم».

وی افزود: سالیان درازی است که نظام ساختاری طایفی لبنان، به عنوان میراث استعمار فرانسه، کارایی ندارد و منطبق با مقتضیات روز این کشور نیست، و باعث ناامنی و ناآرامی در لبنان می‌شود. در این راستا آنچه برای حل مشکلات لبنان ضروری به نظر می‌رسد گفتگوهای ملی – ملی لبنانی است.

این دیپلمات پیشین ایران در لبنان با تأکید بر ضرورت توجه به مشکلات اصلی و راهبردی مردم لبنان در شرایط فعلی از سوی مقامات این کشور و حل زمینه‌های ناکارآمدی در این خصوص اضافه کرد: هدف اصلی از تحریم لبنان این بود که میان مردم و مقاومت در این کشور جدایی ایجاد شود و مردم را نسبت به مقاومت مایوس و بدبین کنند و آن‌ها را علیه مقاومت بشورانند. در صورتی که این محاسبه‌ای اشتباه و درکی نادرست است اگر تصور کنند در لبنان، مردم و مقاومت قابل تقکیک هستند. تمام طوایف لبنانی برای دفاع از کیان این کشور در مقاومت حضور دارند و این ترفندها عامل جدایی آن‌ها نخواهد شد.