جدیدترین مطالب

نقشه سیاه روس ها برای مردم

نقشه سیاه روس ها برای مردم

بهرام امیراحمدیان در یادداشتی می نویسد: جغرافیای روسیه دیکته می کند که از نظر نظامی کشوری قدرتمند باشد. دست انداختن به قلمروهای همسایه برای بر طرف کردن ضعف ژئواستراتژیک از ویژگی های دو قرن گذشته روسیه است. اشغال قلمروهای ایرانی قفقاز در دهه دوم و سوم قرن نوزده و آسیای مرکزی در نیمه دوم همین قرن، برای رسیدن به استحکامات طبیعی و آبهای گرم، اشغال ایران و اروپای شرقی و جزایر کوریل در شرق در دوره پس از جنگ جهانی دوم، همه و همه برای پوشاندن این ضعف صورت گرفته است.

جهانی شدن به مثابه دموکراتیزاسیون و مدرنیزاسیون و موانع شکل گیری آنها در خاورمیانه

جهانی شدن به مثابه دموکراتیزاسیون و مدرنیزاسیون و موانع شکل گیری آنها در خاورمیانه

علیرضان سهرابی نور و سمانه مدحی در یادداشت مشترکی برای دیپلماسی ایرانی می نویسند: دموکراسی مؤلفه های بسیاری دارد که می توان با آنها سنجید که یک حاکمیت یا نظام تا چه اندازه در تحقق این پدیده موفق بوده اند؛ امروزه اهمیت پدیده دموکراسی به حدی فزونی یافته است که بسیاری از نظام های غیر دموکراتیک نیز برای مشروعیت دادن به خود از این واژه استفاده می کنند که البته با خوانش ها و تعابیر مختلفی که از آن دارند.

ناپدید شدن بیش از ۱۳۰۰۰ فلسطینی

گردان‌های القدس، شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی، اعلام کرد در پاسخ به جنایت‌های رژیم اشغالگر، شهرک صهیونیست نشین «سدیروت» و بخش‌های اطراف نوار غزه را موشک باران کرده است.

ترور فرزندان هنیه و روند مذاکرات

ترور فرزندان هنیه و روند مذاکرات

همانگونه که برخی از تحلیلگران و ناظران معتقدند، اقدام رژیم صهیونیستی در ترور فرزندان و نوه‌های اسماعیل هنیه با هدف فشار مضاعف برای تغییر نگاه و ایجاد انعطاف حماس در روند مذاکرات است، پیشتر هم صهیونیست سعی کرده بودند با ادعاهایی نظیر تعیین تاریخ مشخصی برای حمله به رفح و همچنین موضع‌گیری وزیر دارایی رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه، «همانگونه که خان یونس را به عصر حجر بازگرداندیم،» سعی شده بود که حماس را وادار به پذیرش شروط مذاکرات کنند.

در آستانه پاسخ تهران؟

در آستانه پاسخ تهران؟

با وجود آنکه ۱۲ روز از حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در سفارت ایران در دمشق می‌گذرد، کماکان موضوع پاسخ احتمالی تهران به تل‌آویو بحث داغ این‌روزهاست و در این راستا محافل کارشناسی و رسانه‌ای داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی به بررسی سناریوهای متفاوت نحوه حمله ایران، واکنش متقابل اسرائیل و به دنبال آن آینده خاورمیانه پرداخته‌اند. در این بین، در روزهای اخیر برخی اتفاق‌ها‌، اقدام‌ها‌ و موضع‌گیری‌ها نیز گزاره پاسخ تهران به اسرائیل را پررنگ‌تر از هر زمان دیگری کرده است.
Loading

أحدث المقالات

پاپ: امیدوارم آتش‌بسی فوری در غزه اجرا شود

پاپ فرانسیس در پیامی به مناسبت پایان یافتن ماه رمضان گفت که به شدت بابت درگیری‌ها در منطقه غرب آسیا ناراحت است. رهبر کاتولیک‌های جهان در پیام خود گفته است: من به شدت بابت درگیری در فلسطین و اسرائیل ناراحت هستم.

هلند سفارت خود در تهران را تعطیل می کند

وزارت امور خارجه هلند امروز شنبه اعلام کرد که به دلیل افزایش تنش ها بین ایران و اسرائیل، تصمیم گرفته روز یکشنبه سفارت خود در تهران را تعطیل کند.

تحولات اوکراین|تلاش چین برای ایجاد شرایط گفتگوی مسکو و کی‌یف

تکذیب خبر ارسال سلاح از چین به روسیه، هزینه بازسازی اوکراین، مخالفت ترامپ با “هدیه دادن” به کی‌یف، تصمیم سوئیس درباره شرکت روسیه در نشست صلح،  عدم تمایل غرب برای مذاکره صادقانه و شرط شولتز برای گفتگو با پوتین، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

Loading

طالبان در برابر آزمون دشوار دولت‌سازی

۱۴۰۰/۰۵/۳۱ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتکو: یک تحلیلگر مسائل افغانستان با بیان اینکه دولت سازی در افغانستان پیچیدگی‌های زیادی دارد، گفت: طالب جنگجو است و توانسته با جنگ معادلات را تغییر دهد، اما برای اینکه کشور را اداره کند، نیاز به تکنوکرات‌ها خواهد داشت؛ تکنوکرات‌هایی که از گروه‌های قومی متفاوت هستند.

پیرمحمد ملازهی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه نباید طالبان را در دولت سازی مستقل در نظر گرفت، اظهار داشت: در این زمینه نقش پشت صحنه پاکستان در هدایت طالبان غیر قابل انکار است.

این تحلیلگر مسائل افغانستان توضیح داد: به هر حال طالبان در این دوره تجربیاتی نیز به دست آورده اند و سیاسی تر شده اند. ممکن است به لحاظ ایدئولوژیک همچنان بر همان مواضع پیشین خود ایستادگی کنند؛ اما در عرصه سیاست ضمن اینکه قدرت اصلی را برای خود و قومیت پشتون می‌خواهند سعی می‌کنند حکومتی ایجاد کنند که دیگران هم بتوانند سهمی از قدرت را به دست آورند و بتوان افغانستان آینده را اداره کرد. آنها به خوبی می‌دانند درصورتیکه با تاکید بر تمامیت‌خواهی، از مشارکت دیگر اقوام و گروه‌ها در اداره کشور جلوگیری کنند نه تنها موفق نخواهند شد؛ بلکه جنگ داخلی را نیز دامن خواهند زد که باید  مسئولیت عواقب آن را بپذیرند.

 

دولت سازی در افغانستان پیچیدگی‌های زیادی دارد

ملازهی با بیان اینکه دولت سازی در افغانستان پیچیدگی‌های زیادی دارد، اظهار داشت: جامعه جهانی و سازمانهای بین‌المللی باید با اراده‌ای جدی به طالبان هشدار دهند که در افغانستان باید قدرت عادلانه توزیع شود و به جنگ داخلی کشیده نشود. در این شرایط می‌توان امیدوار بود که طالبان دست از انحصارطلبی در قدرت بردارد.

وی اضافه کرد: در چنین شرایطی ممکن است واقعیت‌های جامعه، نگرشهای آن‌ها را تغییر دهد. طالب جنگجو است و توانسته با جنگ معادلات را تغییر دهد، اما برای اینکه کشور را اداره کند، نیاز به تکنوکرات‌ها خواهد داشت؛ تکنوکرات‌هایی که از گروه‌های قومی متفاوت هستند.

ملازهی درخصوص نوع برخورد طالبان با اقوام و مذاهب مختلف، خصوصا شیعیان، گفت: به نظر می‌رسد در این باره ما شاهد تفاوتی در عملکرد آن‌ها نسبت به گذشته باشیم. آن‌ها که به طالبان خط دهی می‌کنند تا بتواند قدرت را برای خود تثبیت کند، پاکستانی‌ها هستند، پاکستانی‌ها هم تجربیاتی دارند و از نظام تثبیت شده و ارتش قدرتمندی برخوردار هستند. آن‌ها طالبان را به این سمت می‌برند که راه حلی برای ایجاد دولت فراگیر بیابند.

 

نیاز طالبان به تکنوکرات‌ها برای اداره کشور

وی توضیح داد: در این دولت، قدرت اصلی در دست طالبان خواهد بود؛ اما طالب هم برای اداره کشور نیاز به افراد متخصص و تکنوکرات دارد. به نظر می‌رسد آن‌ها اجازه خواهند داد تکنوکراتها با حضور در بدنه دولت کارها را جلو ببرند، اما تصمیم گیر نخواهند بود. طالبان گرچه سعی خواهند کرد نگاه قومی و مذهبی رادیکال را در افغانستان حاکم کنند، اما در سطوح کارگزاری‌ها دیگران را هم مشارکت خواهند داد.

این کارشناس مسائل افغانستان با اشاره به فضای رعب و نگرانی موجود در میان مردم افغانستان و همچنین مواجهه طالبان با حقوق و خواسته‌های زنان و آزادیهای مدنی، تصریح کرد: قطعا طالبان در مورد مسائل مربوط به زنان از ارزشهای خود کوتاه نخواهند آمد و در دیدگاه هایشان تغییراتی ایجاد نشده است. اما احتمالا بر اساس تجربیات گذشته، حداقلی از تغییرات را اعمال کنند؛ مثلا اجازه دهند بدون محارمشان از منزل بیرون بروند، اما اکنون هم در تمام شبکه‌های تلویزیونی اجازه حضور زنان را ندادند و گوینده‌ها و خبرنگاران زن را خانه نشین کردند. در دانشگاه‌ها هم اجازه حضور اساتید و دانشجویان زن را ندادند. این‌ها قابل انکار نیست، اما درخصوص ساختار قدرت هنوز تکلیف روشن نیست.

 

امکان سهم دهی حداقلی طالبان به دیگر گروه ها

ملازهی با بیان اینکه طالبان با خروج اشرف غنی، بدون هیچ مشکلی صندلی‌های کاخ ریاست جمهوری را جمع کردند، روی موکت‌ها نشستند و همان حرف‌های گذشته را می‌زنند، ادامه داد: اتفاقات اکنون در قطر و اسلام آباد در حال وقوع است و آنجا است که ساختار قدرت تعیین می‌شود. اما به نظر می‌رسد در نهایت طالبان سهم کوچکی از قدرت را هم به دیگران می‌دهند و سهم اصلی را برای خود نگه می‌دارند.

وی درخصوص رویکرد و نوع مواجهه جامعه و مجاهدین سابق با طالبان و میزان پذیرش سیاستها و عملکرد آنها، گفت: اکنون عموم مردم وحشت زده هستند، آنچه در فرودگاه کابل رخ داد بسیار دلخراش بود و نشان می‌دهد وحشت بالایی در میان توده مردم ایجاد شده است. اما طالبان در تلاشند مردم را از ترس و وحشت بیرون بیاورند و به آن‌ها اطمینان دهند که امنیتشان حفظ خواهد شد. با این حال بسیار دشوار است که گروه‌های قومی، به خصوص شمالی‌ها و هزاره‌ها که نگرانی‌های جدی دارند این مسائل را به راحتی بپذیرند.

این تحلیلگر مسائل افغانستان اضافه کرد: اکنون نیروهای ضد طالبان در حال حرکت به سمت «پنجشیر» برای تمرکز در آنجا هستند؛ چرا که «پنجشیر» قابل دفاع است و به سادگی تصرف نمی‌شود. زمانی که روسها هم در افغانستان بودند، نتوانستند با تانک و توپ وارد این منطقه شوند. اگر طالبان حقوق قومیتهای دیگر را رعایت نکنند، احتمالا مقاومت مسلحانه ای در «پنجشیر» شکل خواهد گرفت و ممکن است جنگهای داخلی دربگیرد.

ملازهی تاکید کرد: به نظر می‌رسد بخشی از رهبری طالبان در «شورای کویته» به این مسائل توجه دارد و سعی می‌کند با افرادی که در اسلام آباد و قطر در حال مذاکره هستند به نوعی جمعبندی برسند تا حداقل پیش از اصلاح قانون اساسی، دولت موقتی شکل بگیرد و ساختار قدرت روشن شود.

وی افزود: طالبان تلاش می‌کند تا آن زمان این اطمینان خاطر را در خصوص تامین امنیت، به دیگر گروه ها، به خصوص شیعیان بدهند و متذکر شوند که آن‌ها هم در قدرت سهمی خواهند داشت، اما باید دید در عمل بعدا چه اتفاق دیگری خواهد افتاد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *