جدیدترین مطالب

رهبر انقلاب: معجزه آفرینی تکیه بر مردم و ایمان دینی، شرایط امروز غزه است

رهبر انقلاب: معجزه آفرینی تکیه بر مردم و ایمان دینی، شرایط امروز غزه است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مشکل دشمنان جمهوری اسلامی، نداشتن شناخت نسبت به مردم ایران و هم‌چنین نداشتن شناخت از اسلام است، خاطر نشان کردند: دشمنان ملت ایران بر اساس برآوردها و طراحی‌های خود مطمئن بودند که جمهوری اسلامی چهل سالگی خود را نخواهد دید اما به کوری چشم آنها پیشرفت ایران متوقف نشد و به لطف الهی و با تکیه بر همت و اراده مردم و ایمان دینی آنها ادامه نیز خواهد یافت.
Loading

أحدث المقالات

احتمال آتش‌بس در غزه قوت گرفت؟

رسانه‌های عبری زبان از ارزیابی مثبت هیات مذاکره‌کننده رژیم صهیونیستی از گفت‌وگوهای پاریس پیرامون چارچوب توافق آتش‌بس در غزه و مبادله اسیران خبر دادند.

Loading

ابعاد بین‌المللی جنگ غزه و حمایت از مسئله فلسطین

۱۴۰۰/۰۳/۱۵ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک دیپلمات پیشین کشورمان گفت: اگر رژیم صهیونیستی زمانی رؤیای خام «نیل تا فرات» را در سر می‌پروراند، امروزه در سرزمین‌های اشغالی 48 خود را محصور کرده و بیشتر از گذشته ناامن و سست است.

احمد دستمالچیان در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی در خصوص ابعاد بین‌المللی مسئله فلسطین و غزه و حمایت از آن، اظهار داشت: جنگ اخیر در غزه نشان داد همچنان مسئله فلسطین، مسئله اول بین‌المللی در یک قرن اخیر است که تمام محافل سیاسی و سازمان‌های بین‌المللی و افکار عمومی را درگیر خود کرده است.

 

ضرورت توجه عمیق به ابعاد قضیه فلسطین

وی با تأکید بر اینکه قضیه فلسطین بسیار ریشه‌ای و عمیق است و نمی‌تواند به‌سادگی با ترفندهای مختلف از دستور کار سیاست‌های بین‌المللی حذف شود، گفت: جنایاتی که در جنگ اخیر شاهد بودیم بار دیگر ضرورت توجه عمیق به ابعاد آن را باهدف حل‌وفصل این مسئله متذکر شد، چراکه با تداوم آن همچنان منطقه در ناامنی و بی‌ثباتی بسر خواهد برد. ناامنی که دامنه‌اش به مناطق دیگر ازجمله اروپا سرایت خواهد کرد.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا ادامه داد: در قضیه فلسطین شاهد اشغال سرزمین، غصب خانه‌های مردم بومی یک کشور، رانده شدن آن‌ها از خانه‌هایشان و همچنین آوارگان پراکنده شده در سراسر دنیا هستیم. تجاوزگران غاصب علاوه بر اشغال این سرزمین و نقض مقررات بین‌المللی، به مقدسات مورداحترام تمامی ادیان نیز تجاوز کرده و آن را هتک کرده‌اند و خانه‌های مردم همچنان مورد تجاوز سربازان رژیم صهیونیستی قرار می‌گیرد.

 

«زبان موشک» به‌جای «انتفاضه سنگ»

دستمالچیان اضافه کرد: مسائل تازه‌ای که در ابعاد نظامی، میدانی و حساسیت افکار عمومی در جنگ اخیر شاهد بودیم، نشان داد مقاومت بیش از گذشته دست برتر در مبارزه علیه رژیم صهیونیستی دارد و اگر روزی شاهد «انتفاضه سنگ» بودیم امروزه انتفاضه‌ای به نام «شمشیر قدس» ایجادشده که با زبان موشک با آن‌ها صحبت می‌کند و معادله قدرت و سیاست را به هم می‌ریزد.

سفیر پیشین ایران در لبنان با اشاره به اختلافات داخلی در رژیم صهیونیستی و انتقادات نسبت به عملکرد آن‌ها در این جنگ، آن را نشانه‌ای از افزایش ضعف این رژیم دانست و گفت: این همان رژیمی است که 40 سال پیش با نهایت وحشی‌گری به سرزمین لبنان تجاوز کرد تا بیروت پیش رفت و دولت دست‌نشانده تشکیل داد؛ اما امروز تمام سرزمین‌های اشغالی درآن‌واحد در تیررس موشک‌های مقاومت قرار می‌گیرد و این معادله‌ای تعیین‌کننده است.

وی تأکید کرد: اگر رژیم صهیونیستی زمانی رؤیای خام «نیل تا فرات» را در سر می‌پروراند، امروزه در سرزمین‌های اشغالی 48 خود را محصور کرده و بیشتر از گذشته ناامن و سست است.

دستمالچیان به‌ضرورت توجه کشورهای منطقه و به‌ویژه جهان اسلام به واقعیت‌های مسئله فلسطین و حمایت از آن‌ها اشاره کرد و با تشریح آثار تلاش سران برخی کشورهای عربی برای آشکارسازی روابطشان با رژیم صهیونیستی، تصریح کرد: باید در این رابطه تفکیکی در دیدگاه سران کشورها با نظر افکار عمومی در کشورهای جهان اسلام و کشورهای عربی قائل شویم. مردم حتی بیش از گذشته حامی مردم فلسطین هستند و باوجود سانسور و سرکوب وحشیانه برخی دولت‌ها، توجهشان را به آنچه در فلسطین می‌گذرد نشان داده‌اند. مسلمانان و اعراب منطقه و سایر مناطق دنیا با حضور قوی خود در تظاهرات پشتوانه‌ای برای مبارزان و مجاهدان فلسطینی هستند.

دستمالچیان جنایات رژیم صهیونیستی در غزه را هشداری برای کشورهای عرب منطقه و جهان اسلام دانست و اضافه کرد: مردم از طریق رسانه‌ها جزئیات جنایات اسرائیل در غزه را می‌بینند و نسبت به عدم‌حمایت دولت‌هایشان از مقاومت حساس هستند. این کشورها هم به لحاظ توجیه افکار عمومی داخلی خود دچار مشکلاتی هستند و هم مورد خشم مبارزان و مجاهدان جهان اسلام قرار دارند.

 

اعتراض سازمان‌دهی شده اعراب سرزمین‌های 48

وی اعلام حضور گسترده و سازمان‌دهی شده اعراب سرزمین‌های 48 را مسئله ویژه‌ای عنوان کرد که در این انتفاضه خود را نشان داد و افزود: آن‌ها در اقدامی سازمان‌دهی شده به‌راحتی شهر لود را که تحت اختیار ارتش رژیم صهیونیستی بود با ابتکاری بسیار ساده چندین ساعت در اختیار گرفتند و حتی پایگاه‌های نظامی آن را تصرف کردند. این حضور بسیار ارزشمند است؛ چراکه رژیم صهیونیستی سعی داشت اعراب این سرزمین‌ها را شهروند خود تلقی کند و از بابت اینکه آن‌ها علیه کیان رژیم قیام نخواهند کرد آسوده‌خاطر باشد.

به اعتقاد این دیپلمات پیشین ایران؛ ابعاد این قیام که در همراهی با محور مقاومت صورت گرفت در آینده بیش از اکنون خود را نشان خواهد داد.

 

توجه افکار عمومی غرب وجه متمایز این انتفاضه

وی با اشاره به مواضع برخی مقامات کشورهای غربی در انتقاد از حملات و جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و همچنین تظاهرات مردمی در کشورهای اروپایی، درباره عملکرد غرب در این رابطه گفت: مقامات کشورهای غربی نسبت به نقض مکرر قوانین بین‌المللی از سوی اسرائیل همواره سکوت می‌کنند و آمریکا نیز حتی اجازه صدور بیانیه‌ای در شورای امنیت علیه این رژیم را نمی‌دهد. بااین‌حال خیزش معنادار افکار عمومی غرب و خصوصاً آمریکا، وجه متمایزی بود که ما در این انتفاضه شاهد آن بودیم. بااینکه رسانه‌های غربی عموماً با محکومیت فلسطینی‌ها سعی می‌کنند واقعیت‌های غزه را نادیده بگیرند اما افکار عمومی کشورهای غربی نسبت به این مسئله حساسیت نشان دادند و مقامات کشورهایشان را ناچار به اتخاذ مواضع محتاطانه‌تری کرد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *