جدیدترین مطالب

الزامات ایران پس از مواجهه مقتدرانه با اسرائیل

الزامات ایران پس از مواجهه مقتدرانه با اسرائیل

محمدمهدی مظاهری در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: هر چند مقامات کشورمان پیش از این حمله اعلام کرده بودند در صورت عملیات تلافی جویانه رژیم اسرائیل به خاک ایران، سریع و سخت به آن پاسخ خواهند داد؛ اما حمله اسرائیل (البته اگر حمله نهایی همین باشد) به حدی کم اثر  بود که به نظر نمی رسد جمهوری اسلامی ایران قصد پاسخگویی به آن را داشته باشد. با این وجود رسیدن اوضاع منطقه به این شرایط و قرار گرفتن در لبه مرز جنگ منطقه ای حاوی برخی درس ها و نکات است که باید به آنها توجه کرد. 

قدرت از غرب به شرق در حال انتقال است

کارشناس مسائل بین الملل گفت: قدرت در دنیا در حال جابه جایی از تمدن غرب به شرق است، با افول تدریجی آمریکا و همین طور کشور‌های غربی و وضعیت موجود، قدرت در طول زمان جابه جا می‌شود.

محکومیت تهدید تحریم دولت اسلام آباد از سوی آمریکا

دبیرکل شورای علمای شیعه پاکستان در واکنش به اظهارات اخیر سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان مبنی بر تهدید به تحریم کشور‌های علاقه‌مند به توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت: این رویکرد یکجانبه را شدیداً محکوم می‌کنیم.

Loading

أحدث المقالات

رشد علمی و دستیابی به مرزهای دانش، گفتمان محوری انقلاب اسلامی است

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پس از انقلاب اسلامی نگاه به علم و فناوری توسعه و گسترش یافت زیرا رشد علمی و دستیابی به مرزهای دانش دال مرکزی گفتمان انقلاب اسلامی است.

کرملین: شرکت مستقیم آمریکا در درگیری اوکراین نتیجه عملیات ویژه نظامی روسیه را تغییر نخواهد داد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه به خبرنگاران گفت که ایالات متحده مستقیماً در درگیری در اوکراین دخالت دارد، اما این نمی تواند نتیجه عملیات ویژه نظامی روسیه را تغییر دهد.

ریابکوف: هدف بلینکن تضعیف روابط روسیه و چین است

معاون وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه واشنگتن می‌خواهد با سفر بلینکن به چین «ارتباط مسکو و پکن» را تضعیف کند، گفت: محرومیت شهروندان روس از پروازهای ترکیه به مقصد کشورهای منطقه آمریکای لاتین با اعمال فشار آمریکا مربوط است.

واکنش تند بیروت به فرود یک هواپیما با عبارت حک‌شده «تل‌آویو»

بعد از فرود یک هواپیمای اتیوپیایی در فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری در بیروت که روی آن عبارت «تل‌آویو» حک شده بود، سازمان هواپیمایی لبنان فورا شرکت صاحب این هواپیما را مجبور کرد تا عبارت مذکور را پاک کند و دیگر چنین موضوعی تکرار نشود.

Loading
رئیس کمیسیون علمی و فرهنگی شورای راهبردی روابط خارجی:

حضور فراتر از انتظار برای گرامیداشت سردار دل‌ها/ ظرفیت راهبردی خط سرخ شهید سلیمانی برای امت اسلامی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: عضو شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه حضور گسترده مردم در دیگر کشورها در مراسم سالگرد شهادت سردار سلیمانی خارج از توقع و انتظار سیاستمداران بود، گفت: این همراهی نشان داد که حمایت از جهت‌گیری مقاومت در بین مسلمانان حمایتی بسیار جدی است و تفکر تکفیری در میان جامعه مسلمانان جایگاهی ندارد.

مهدی مصطفوی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به برگزاری مراسم و گردهمایی‌هایی به مناسبت سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی در کشورهای مختلف، خاطرنشان کرد: در کشورهایی که در مجموعه جبهه مقاومت هستند؛ مانند سوریه، لبنان، عراق و یمن مراسم بسیار باشکوهی را شاهد بودیم که نشان می‌داد مردم این کشورها خط مقاومت، مجاهدت پایدارانه برای مقابله با توطئه‌های استکبار و مبارزه با استکبار و صهیونیسم را تائید می‌کنند و با آن همراهی دارند.

حضور گسترده ملت‌ها در مراسم گرامیداشت شهید سلیمانی

وی با بیان اینکه این همراهی گسترده در شرایطی انجام می‌شود که تلاش‌های زیادی از سوی صهیونیست‌ها، استکبار و اذناب آن‌ها در منطقه برای تضعیف خط مقاومت صورت می‌گیرد، افزود: در برخی کشورها مانند پاکستان، افغانستان، آسیای دور هم راهپیمایی‌های گسترده‌ای انجام شد که خارج از توقع و انتظار سیاستمداران بود و نشان داد که حمایت از جهت‌گیری مقاومت در بین مسلمانان حمایتی بسیار جدی است و تفکر تکفیری در میان جامعه مسلمانان جایگاهی ندارد.

رئیس کمیسیون علمی و فرهنگی شورای راهبردی روابط خارجی یادآور شد: تفکر تکفیری که رسماً از سوی آمریکایی‌ها با ایجاد داعش شکل گرفت و تقویت شد، تلاش می‌کرد بتواند جایگاهی در میان امت اسلامی باز کند و با تضعیف قدرت نرم و معنایی مسلمانان، زمینه را برای حضور و نفوذ استکبار و صهیونیسم آماده کند.

مصطفوی با تأکید بر اینکه این راهپیمایی‌ها که برای حمایت از خط سرخ شهید سلیمانی شکل گرفت، خط بطلانی بر تمام تلاشی که استکبار می‌کرد بود، ادامه داد: قطعاً این راهپیمایی‌ها برای سایر مسلمانان دلگرم‌کننده است تا احساس نکنند خط مقابله با استکبار، صهیونیسم و تفکرات تکفیری تضعیف‌شده و آن‌ها تنها هستند.

ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت حضور امت اسلامی در مراسم شهادت شهید سلیمانی

وی با اشاره به‌ضرورت استفاده از این ظرفیت بالقوه راهبردی و تقویت آن، گفت: امت اسلامی باید ابتدا دشمن خود را به‌خوبی بشناسد. دشمن‌شناسی در این مسیر بسیار اهمیت دارد، روش‌هایی که دشمن برای تضعیف قدرت امت اسلامی به کار می‌برد، باید مشخص شود. علاوه بر آن امت اسلامی باید بتواند مبانی فکری و اسلامی و ارزش‌های اسلامی را به‌خوبی تقویت کند و به پایداری و بهره‌گیری از ارزش‌های اسلامی مسلح شود.

مصطفوی اضافه کرد: اگر بتوانیم ارزش‌های اسلامی را به‌خوبی تقویت کنیم، قدرت نرم مسلمانان را تقویت کرده‌ایم. در این صورت می‌توانیم به‌راحتی روی پای خود بایستیم و از منافع خود به‌خوبی دفاع کنیم. در اینجا باید خط میان جبهه کفر و حق کاملاً روشن و از ایجاد اختلاط و التقاط در تفکر جبهه کفر و حق جلوگیری شود. نباید اجازه نفوذ تفکرات التقاطی و تکفیری در میان جبهه حق داده شود.

وی ادامه داد: اگر به حمایت خداوند اعتماد داشته و به ارزش‌های اسلامی پایبند باشیم، می‌توانیم با استفاده از حمایت خداوند، جنود الهی و ظرفیت‌های خوب امت اسلامی از منافعمان به‌خوبی دفاع کنیم.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی در ارزیابی و مقایسه میراث ماندگار شهید سلیمانی و محبوبیت او در اولین سالگرد شهادتش و همچنین خروج پرحاشیه ترامپ از کاخ سفید گفت: به‌هرحال باید در نظر داشت جنگی میان جبهه کفر و جبهه حق در جریان است. این جنگ در تشیُّع از مبارزه حضرت اباعبدالله الحسین (ع) خود را به‌روشنی نشان داد. امروز هم شاهد هستیم جبهه کفر تلاش می‌کند مقابله خود را تقویت و حفظ کند.

شهادت سپهبد سلیمانی باعث تقویت روحیه جبهه مقاومت شد

مصطفوی توضیح داد: ترامپ به‌عنوان یکی از سردمداران جبهه کفر، علناً اعتراف کرد که دستش به خون شهید سلیمانی آغشته است، درحالی‌که می‌دانیم بسیاری از شهدای جبهه حق توسط همین ترامپ و مجموعه استکبار و صهیونیست‌ها به شهادت رسیده‌اند. آن‌ها تصور می‌کردند با شهادت سردار سلیمانی این خط و جبهه تضعیف‌شده و از بین رفته است؛ اما امروز شاهدیم این شهادت باعث تقویت روحیه جبهه مقاومت و برجسته شدن و اهمیت ارزش‌های اسلامی شد و قطعاً این برجستگی ادامه پیدا می‌کند.

وی تأکید کرد: به نظر می‌رسد این تقابل میان جبهه کفر و حق ادامه پیدا می‌کند. استکبار و صهیونیسم به خاطر خوی استکباری و زیاده‌طلبی و دوری از ارزش‌های الهی حتماً برای نفوذ و دست‌اندازی خود به منابع امت اسلامی و مستضعفین تلاش می‌کند و طبیعتاً مستضعفین، مسلمانان و جبهه حق به این دست‌اندازی رضایت نمی‌دهند؛ اما در نهایت پیروزی از آن جبهه حق است. ممکن است گاهی ابری جلوی خورشید بیاید، اما نمی‌تواند برای همیشه جلوی نور خورشید را بگیرد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *