جدیدترین مطالب

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

شاهدان غزه

پزشکان کشور‌های خارجی بازگشته از نوار غزه، درد و رنج مجروحان و آوارگان فلسطینی را در بیمارستان‌های مختلف این منطقه فراتر از تصویر دانستند.

پهپاد‌های شگفت انگیز

ایران در پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق، مناطقی از سرزمین‌های اشغالی را با موشک بالستیک و کروز و شلیک پهپاد هدف قرار داد.

Loading

أحدث المقالات

ببینید | بمباران شدید محله شجاعیه توسط جنگنده‌های اسرائیلی

جنگنده‌های ارتش اسرائیل عصر امروز دوشنبه، مناطق مختلف شهر غزه را هدف حملات سنگین خود قرار داده‌اند. در این حمله هوایی، محله شجاعیه در شرق غزه، عمارتی مسکونی در محله الدرج و یک خانه در منطقه الصفطاوی در شهر غزه بمباران شده است. منبع: مهر

پیام رئیس جمهور خطاب به مردم پاکستان به زبان اردو

تهران – ایرنا – رئیس جمهور در پیامی به مردم پاکستان و به زبان اردو، از اشتراکات مذهبی، فرهنگی و تمدنی ملت‌های ایران و پاکستان به عنوان ظرفیت مهمی برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور یاد کرد.

عکس | حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری

بدنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری اندونزی، جاکارتا پایتخت این کشور به صحنه درگیری میان معترضان به نتایج انتخابات با نیروهای پلیس تبدیل شد. در همین راستا، تصویری از حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری مشاهده می‌کنید. نیروهای ضد شورش برای ترساندن مردم از تجمع و انجام اعتراضات گسترده، وسایل خود را روی زمین گذاشتند تا نشان دهند به محض تجمع، آماده برخورد شدید هستند./ خبرآنلاین

Loading

فرار به جلوی سعودی‌ها با پیشنهاد غیرقابل‌قبول حضور در مذاکرات برجام

۱۳۹۹/۰۹/۲۳ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: ریاض و منامه با نگرانی از کاهش تنش‌های بین ایران با آمریکا و حتی با اروپا و تغییر رویکرد حمایتی آنها نسبت به عربستان و بحرین، درخواست دارند که در صورت آغاز مجدد گفتگوها با ایران، آنها نیز در مذاکرات حضور داشته باشند و یا لااقل منافع آنها نیز مد نظر قرار گیرد.

سید رضا میرابیان در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به ادعاهای اخیر فیصل بن‌فرحان، وزیر خارجه سعودی درباره مذاکرات احتمالی ایران و آمریکا و این مسئله که باید با ریاض و دوستان منطقه‌ای آن‌ها نیز به‌طور کامل مشورت شود و در جریان تحولات مذاکرات با ایران قرار گیرند، گفت: «این نخستین بار نیست که سعودی‌ها چنین خواسته‌ای را مطرح می‌کنند و در گذشته هم این مسائل را بیان کرده بودند.»

میرابیان در ادامه گفت: «در حین مذاکرات برجام نیز هم عربستان سعودی و هم برخی دیگر از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس به‌صورت تلویحی و آشکارا این مسئله را مطرح می‌کردند که باید منافع کشورهای شورای همکاری نیز ملحوظ نظر قرار بگیرد.»

میرابیان با بیان اینکه چرا اکنون دوباره این مسئله را مطرح کرده‌اند، توضیح داد: «زیرا در حال حاضر آن‌ها مشاهده می‌کنند که دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ تا کمتر از دو ماه دیگر به پایان می‌رسد، فشار حداکثری آمریکا روی ایران جواب نداده و بایدن نیز صریحاً اعلام کرده که می‌خواهد به مذاکرات برجام بازگردد، لذا این کشورها نگران هستند که در چنین شرایطی، رویکرد حمایتی آمریکا نسبت به آنها تغییر یابد.»

این کارشناس با اشاره به صحبت‌های اخیر وزیر خارجه عربستان و همچنین وزیر خارجه بحرین که گفته هرگونه اصلاحاتی در توافق هسته‌ای ایران باید شامل جنبه‌هایی باشد که نگرانی کشورهای منطقه را برانگیخته است تأکید کرد که این صحبت‌ها پیامی به جو بایدن و اروپا به شمار می‌رود.

وی در ادامه افزود: « ریاض و منامه با نگرانی از کاهش تنش‌های بین ایران با آمریکا و حتی با اروپا و تغییر رویکرد حمایتی آنها نسبت به عربستان و بحرین، درخواست دارند که در صورت آغاز مجدد گفتگوها با ایران، آنها نیز در مذاکرات حضور داشته باشند و یا لااقل منافع آنها نیز مد نظر قرار گیرد.»

میرابیان ادامه داد این در حالی است که موضع جمهوری اسلامی ایران بر این مبناست که مسئله برجام ارتباطی به این کشورها ندارد.

البته جدا از برجام مقامات ایران بارها از کشورهای عربی خواسته‌اند که با هدف ایجاد امنیت و آرامش در منطقه پای میز مذاکره بیایند اما عربستان همواره از گفتگو با ایران طفره رفته است.

وی ادامه داد: «طرح هرمز که ایران ارائه داد نیز در همین راستا بود و جمهوری اسلامی ایران خواستار گفتگو با کشورهای منطقه بدون دخالت قدرت های فرامنطقه ای است.»

این کارشناس درنهایت با توجه به کارنامه سیاه سعودی‌ها در مسائل حقوق بشری گفت: «اکنون اگر عربستان مسائلی را مطرح می‌کند به این دلیل است که آن‌ها نگران آینده روابط خود با آمریکا هستند و بیم آن را دارند که پرونده‌هایی که در زمان ترامپ علیه عربستان مسکوت مانده بود دوباره باز شود؛ پرونده‌هایی مانند قتل جمال خاشقچی، پرونده ۱۱ سپتامبر و یا بحث قانون جاستا که به قربانیان ۱۱ سپتامبر این امکان را می‌دهد تا از محل سرمایه‌های سعودی در این کشور غرامت بگیرند. اکنون ریاض هراس آن را دارد که جو بایدن برای باج‌خواهی از عربستان دوباره این پرونده‌ها را مفتوح کند.»

میرابیان با تأکید بر اینکه سعودی‌ها در حال فرار به جلو هستند افزود: «آن‌ها اکنون برای پیشبرد این سیاست، موضوع ایران را دستمایه قرار داده‌اند و با مطرح کردن تهدید و خطر ایران تلاش دارند خود را مصون کنند.»

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *