جدیدترین مطالب

پهپاد‌های شگفت انگیز

ایران در پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق، مناطقی از سرزمین‌های اشغالی را با موشک بالستیک و کروز و شلیک پهپاد هدف قرار داد.

سرنوشت لایحه ضد پناهندگی دولت انگلیس

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، در نشست خبری صبح امروز در لندن وعده داد با تصویب لایحه ضد پناهجویی غیرقانونی در نشست امشب مجلس عوام این کشور، نخستین پناهندگان را ۱۰ تا ۱۲ هفته آینده، به کشور آفریقایی رواندا اخراج کند.

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

افزایش آمار شهدای نوار غزه به ۳۴۱۵۱ نفر

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد: شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون به ۳۴ هزار و ۱۵۱ نفر و شمار زخمی‌ها به ۷۷ هزار و ۸۴ نفر افزایش یافت.

Loading

أحدث المقالات

دستاوردهای سفر رئیسی به پاکستان

خبرنگار تلویزیون العالم در اسلام‌آباد، سفر رئیس‌جمهور ایران به پاکستان را بسیار مهم ارزیابی و اعلام کرد که او این سفر دو روزه خود را با دیداری کوتاه …

پهپاد‌های شگفت انگیز

ایران در پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق، مناطقی از سرزمین‌های اشغالی را با موشک بالستیک و کروز و شلیک پهپاد هدف قرار داد.

ادعاهای اسرائیل درباره آنروا در گزارشی مستقل رد شد

نیویورک – ایرنا- یک تحقیق مستقل از آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی موسوم به آنروا  به ریاست «کاترین کولونا» وزیر خارجه سابق فرانسه، ادعاهای اسرائیل درباره این نهاد را رد کرد.

اصرار نخست وزیر انگلیس بر اجرای طرح غیرقانونی اخراج پناهجویان به روآندا

لندن – ایرنا – نخست وزیر انگلیس باوجود حکم دادگاه این کشور درباره غیرقانونی بودن اخراج پناهجویان به کشور آفریقایی روآندا اعلام کرد که اولین پرواز حامل این افراد، ظرف ۱۰ تا ۱۲ هفته دیگر انجام خواهد شد.

Loading

نقش امارات در تنش میان مغرب و صحرای غربی

۱۳۹۹/۰۹/۰۴ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین - گفتگو: یک کارشناس مسائل آفریقا در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی درباره عملیات مغرب (مراکش) علیه جبهه جدایی‌طلب پولیساریو در صحرای غربی گفت: «جبهه پولیساریو روز 22 آبان ماه با انتشار بیانیه‎ای اعلام کرد که ارتش مغرب از سه‌نقطه به‌طور غیرقانونی وارد منطقه کرکرات در صحرای غربی شده است، بنابراین دولت صحرای غربی (که از سوی اتحادیه آفریقا به رسمیت شناخته‌شده و وابسته به جبهه پولیساریو است) این اقدام مغرب را مهر پایانی بر توافقنامه آتش‌بسی عنوان کرد که در سال 1991 میان دو طرف امضا شده ‎است.»

جعفر قنادباشی در خصوص دلیل آغاز این درگیری‌ها گفت: «در دیوار حائلی که میان مغرب و صحرای غربی کشیده شده، ارتش مغرب دو گذرگاه جدید را گشود که ازنظر جبهه پولیساریو که در صحرای غربی فعال است، خلاف مقررات آتش‌بسی قلمداد شد که 19 سال پیش با میانجیگری سازمان ملل میان طرفین به امضاء رسیده بود. البته موضوع دیگری که سبب بروز این درگیری شده استقرار واحدهای نظامی جدیدی از جانب مغرب در مناطقی از صحرای غربی است که از دیدگاه جبهه پولیساریو اقدامی تهدیدآمیز تلقی می‌شود. بعد از تحرکات و جابجایی‌های نظامی از جانب پولیساریو،‌ دولت مغرب برخی از پایگاه‌ها و مراکز نظامی این جبهه را در صحرای غربی مورد هدف قرار داد و گلوله‌باران کرد.»

وی درباره دخالت‌های خارجی در این درگیری‌ها اظهار داشت: «برخی از تحلیلگران تشدید اختلافات و بروز تنش‌های جدید بین مغرب و صحرای غربی را ناشی از اقدامات مداخله‌جویانه امارات متحده عربی می‌دانند. چراکه امارات با افتتاح کنسولگری خود در العیون در مرکز صحرای غربی، سوءظن‌هایی را در دولت مغرب مبنی بر گسترش تحرکات جبهه پولیساریو برانگیخته است. به‌نحوی‌که محافل مغرب، امارات را به حمایت رسانه‌ای از جبهه پولیساریو که مخالف مغرب است و به دنبال ایجاد یک کشور مستقل در صحرای غربی است، متهم می‌کنند.»

وی ادامه داد: «امارات طی سال‌های اخیر با یک سلسله مداخله جویی در کشورهای شمال آفریقا به‌ویژه در لیبی به شعله‌ورتر شدن آتش درگیری‌ها و گسترش تنش‌های سیاسی و نظامی دامن زده و موج تازه‌ای از تشنجات سیاسی و نظامی را در کشورهای شمال آفریقا به وجود آورده است.»

قنادباشی در پاسخ به این پرسش که آیا کشورهای دیگری نیز در این درگیری‌ها دخالت داشته‌اند، گفت: «در حال حاضر نشانه‌ای مبنی بر اینکه کشورهای دیگر در بروز تشنج‌های تازه و شکستن آتش‌بس 19 ساله میان مغرب و صحرای غربی نقش ایفا کرده باشند به چشم نمی‌خورد. هرچند گفته می‌شود که الجزایر بنا به سنت گذشته و هم‌جواری با صحرای غربی همچنان از جبهه پولیساریو طرفداری می‌کند و مخالف هرگونه مداخله‌ای از جانب مغرب در این منطقه است.»

این کارشناس درباره پیامدهای این درگیری‌ها توضیح داد: «هرچند که از یک‌سو کوشش‌های سازمان ملل متحد و همچنین اتحادیه آفریقا ازجمله موانع گسترش درگیری‌ها و تنش‌ها میان مغرب و جبهه پولیساریو محسوب می‌شود و از سویی طرفین به دلیل هزینه‌های درگیری‌های نظامی تمام‌عیار تا حد ممکن از گسترش درگیری‌های نظامی خودداری می‌کنند، ولیکن این احتمال وجود دارد که شرایط بغرنج و سوءظن‌های طرفین نسبت به یکدیگر، زمینه‌های بروز درگیری‌های نظامی گسترده‌ای را فراهم کند.»

قنادباشی با اشاره به نقش قدرت‌های غربی در این درگیری‌ها افزود: «بااین‌حال قدرت‌های غربی به دلیل وجود منابع تازه اکتشاف شده نفت در مغرب و همچنین منابع بسیار غنی فسفات در مغرب و صحرا از تشدید درگیری‌ها و ایجاد زمینه برای فروش سلاح به دو طرف استقبال می‌کنند. این کشورهای غربی از طرف دیگر خواهان آن هستند که از دریچه بروز اختلافات، حضور سیاسی و نظامی خود را در این منطقه استراتژیک در شمال آفریقا امکان‌پذیر سازند.»

درنهایت این کارشناس مسائل آفریقا درباره آینده این تنش‌ها گفت: «بدیهی است که در چنین شرایطی روند تحولات آینده به تصمیمات عاقلانه مقامات مغرب و صحرای غربی بازمی‌گردد که حداکثر تلاش خود را برای جلوگیری از گسترش درگیری‌های بسیار زیان‌بار به‌کارگیرند.»

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *