جدیدترین مطالب

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

شاهدان غزه

پزشکان کشور‌های خارجی بازگشته از نوار غزه، درد و رنج مجروحان و آوارگان فلسطینی را در بیمارستان‌های مختلف این منطقه فراتر از تصویر دانستند.

پهپاد‌های شگفت انگیز

ایران در پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق، مناطقی از سرزمین‌های اشغالی را با موشک بالستیک و کروز و شلیک پهپاد هدف قرار داد.

Loading

أحدث المقالات

ببینید | بمباران شدید محله شجاعیه توسط جنگنده‌های اسرائیلی

جنگنده‌های ارتش اسرائیل عصر امروز دوشنبه، مناطق مختلف شهر غزه را هدف حملات سنگین خود قرار داده‌اند. در این حمله هوایی، محله شجاعیه در شرق غزه، عمارتی مسکونی در محله الدرج و یک خانه در منطقه الصفطاوی در شهر غزه بمباران شده است. منبع: مهر

پیام رئیس جمهور خطاب به مردم پاکستان به زبان اردو

تهران – ایرنا – رئیس جمهور در پیامی به مردم پاکستان و به زبان اردو، از اشتراکات مذهبی، فرهنگی و تمدنی ملت‌های ایران و پاکستان به عنوان ظرفیت مهمی برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور یاد کرد.

عکس | حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری

بدنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری اندونزی، جاکارتا پایتخت این کشور به صحنه درگیری میان معترضان به نتایج انتخابات با نیروهای پلیس تبدیل شد. در همین راستا، تصویری از حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری مشاهده می‌کنید. نیروهای ضد شورش برای ترساندن مردم از تجمع و انجام اعتراضات گسترده، وسایل خود را روی زمین گذاشتند تا نشان دهند به محض تجمع، آماده برخورد شدید هستند./ خبرآنلاین

Loading

پیامدهای تحرکات نظامی ترکیه

۱۳۹۹/۰۸/۲۲ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: در حال حاضر بخشی از تنش‌های ترکیه با کشورهای همسایه و مناطق پیرامونی‌اش ریشه در «مختصات و ویژگی‌های ژئوپلیتیکی» این کشور دارد.

دکتر میرقاسم بنی‌هاشمی، عضو هیئت‌علمی پژوهشکده مطالعات راهبردی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به تشدید تحرکات نظامی ترکیه در طی چند سال گذشته، اظهار داشت: «تحرکات نظامی ترکیه از خاورمیانه و شمال آفریقا تا قفقاز جنوبی گسترش‌یافته است، اما این کشور اخیراً خود را وارد معادلات پیچیده دریای مدیترانه نیز کرده است که هم بحث قبرس و هم اختلافاتی در خصوص جزایر و حوزه دریایی دریای اژه را شامل می‌شود، به‌طوری‌که در جنوب مدیترانه یعنی سواحل مصر، لیبی، لبنان و سرزمین‌های اشغالی، منافع سرزمینی و دریایی ترکیه با این کشورها تلاقی پیدا کرده است.»

وی در ادامه گفت: به نظر می‌رسد مختصات ژئوپلیتیکی تا حدود زیادی سیاست خارجی ترکیه را تحت تأثیر قرار داده است. همچنان که حضور فعلی ترکیه در لیبی با در نظر گرفتن مختصات ژئوپلیتیکی این کشور قابل‌بررسی است. سوریه نیز در مرز ترکیه قرار دارد و به همین دلیل بحران در این کشور و مسئله کردها منجر به مداخله ترکیه در سوریه و همچنین در عراق شده است.

وی با اشاره به موقعیت دریای سیاه که یک دریای بسته است ادامه داد: «با در نظر گرفتن همین مختصات ژئوپلیتیکی، ترکیه در دریای سیاه تنشی با کشور خاصی ندارد و به‌نوعی با چند کشوری که در دریای سیاه ساحل دارند، به تفاهمی برای بهره‌برداری از منابع زیربستر و روی بستر دریا رسیده‌اند.»

بنی‌هاشمی در خصوص موضع‌گیری و نقش آنکارا در قبال مسئله قره‌باغ و اختلافات بین ارمنستان و آذربایجان گفت: «در بحث قره‌باغ و قفقاز جنوبی به غیر از مختصات ژئوپلیتیکی، مختصات تاریخی ترکیه نیز مؤثر است.»

این کارشناس مسائل ترکیه همچنین گفت «اگرچه سیاست‌ها و موضع‌گیری‌های ترکیه در مناطق پیرامونی ریشه در ویژگی‌های ژئوپلیتیک و تاریخی ترکیه دارد، اما تا حدود زیادی هم ریشه در میراث عثمانی این کشور دارد.»

وی در ادامه درباره پیامدهای تحرکات نظامی و سیاست خارجی ترکیه نیز افزود که تابه امروز این سیاست‌ها تا حدود زیادی بر اقتصاد ملی این کشور تأثیر گذاشته است. به‌ویژه که اکنون ارزش لیر ترکیه از زمان روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه و شخص رجب طیب اردوغان به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

بنی‌هاشمی با تشریح افزایش برخی تنش‌ها بین ترکیه و اروپا و پیامدهای آن نیز گفت: «اروپا اگرچه نسبت به اقدامات آنکارا بی‌توجه نبوده و چشم خود را بر اختلافات ترکیه با یونان و قبرس بر سر منابع گازی نبسته اما باید توجه داشت که سیاست خارجی اروپا در قبال ترکیه یک سیاست خارجی رادیکال و تند نیست.»

وی ادامه داد: «هرچند این تنش‌ها باعث شده تا در ترکیه، سرمایه‌گذاری به حداقل برسد و ارزش لیر نیز کاهش پیدا کند، این پیامدها در بلندمدت نیز می‌تواند برخی اهداف این کشور را تحت تأثیر قرار دهد.»

عضو هیئت‌علمی پژوهشکده مطالعات راهبردی با اشاره به همکاری‌های استراتژیک ترکیه با روس‌ها هم در بحث تسلیحات نظامی و هم در بحث قفقاز جنوبی گفت؛ علیرغم اینکه اروپا و آمریکا به موقعیت ژئوپلیتیک ترکیه نیاز دارند اما این همکاری‌ها تا حدود زیادی اتحاد بلندمدت استراتژیک آنکارا-بروکسل را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

بنی‌هاشمی درنهایت با تأکید بر این نکته که هم شخص اردوغان و هم‌حزب عدالت و توسعه، منش پراگماتیست و عملگرایانه‌ای دارند، ادامه داد: «به نظر می‌رسد آنکارا در بزنگاه یا شرایط سخت می‌تواند تعدیل جدی در سیاست خارجی خود در قبال اروپا یا حتی مناطق گازی مورد اختلاف در دریای مدیترانه داشته باشد. همچنان که اخیراً نیز شاهد بودیم ترکیه توافقی با یونان در رابطه با حل مسائل از طریق مذاکرات داشت و در هفته‌های اخیر لغو برخی مانورهای نظامی دو طرف و مذاکرات تلفنی وزرای خارجه دو کشور بیانگر آن است که طرفین سعی در کنترل تنش دارند و نمی‌خواهند بیش از این سطح تنش افزایش پیدا کند. چراکه افزایش تنش‌ها به ضرر اقتصاد ملی هم ترکیه و هم یونان خواهد بود.»

این کارشناس مسائل ترکیه در پایان نتیجه‌گیری کرد که مقامات آنکارا اگر مشاهده کنند که سطح تنششان با اروپا در حال افزایش است بدون شک آن را کنترل کرده و اجازه نخواهند داد که این مسئله به روابط دوجانبه طرفین بیش‌ازحد آسیب وارد آورد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *