سید رضا میرطاهر در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به برگزاری هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل و بیان دیدگاه‌های سران و مقامات کشورها در آن به‌صورت مجازی، خاطرنشان کرد: نکته مهمی که در سخنرانی آقای گوترش، دبیرکل سازمان ملل و همچنین برخی مقامات و روسای کشورها این بود که آن‌ها صراحتا ضمن مخالفت با خواسته و ادعای آمریکا در زمینه بازگشت خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، حمایت قاطع خود را از توافق هسته‌ای ابراز کردند.

وی با اشاره موضوعات مطرح‌شده در برخی از این سخنرانی‌ها، افزود: امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، صراحتا ضمن تأکید بر حفظ برجام، با ادعای آمریکا درباره بازگشت خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در چارچوب «مکانیسم ماشه» مخالفت کرد. ضمن اینکه آقای اردوغان هم به‌صراحت به دفاع از برجام برخاست و آن را توافقی مهم در راستای حفظ صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی تلقی کرده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: شاهد هستیم که برخی دیگر از مقامات کشورها هم رویکرد مشابهی را دراین‌باره ابراز کرده‌اند. این در حالی است که ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در سخنرانی خود صراحتاً بار دیگر برجام را بدترین توافق نامید و ادعا کرد اقدامات آمریکا در راستای مقابله با ایران باعث شده روند صلح در غرب آسیا هم پیشرفت کند!

میرطاهر با اشاره به اظهارات حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در به کار بردن اصطلاح «انزوای حداکثری آمریکا» ادامه داد: به‌رغم اینکه آمریکا 20 سپتامبر ادعا کرد که تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران بازگشته و حتی به تهدید این سازمان و کشورهای عضو آن در رابطه با عدم رعایت این تحریم‌ها علیه ایران پرداخت؛ اما هیچ کشوری جز متحدان منطقه‌ای آمریکا، خصوصاً در خود شورای امنیت، جز جمهوری دومینیکن که کشوری ذره‌ای و تابع آمریکا است، این ادعا را نپذیرفته است.

 

انزوای آمریکا در کارزار فشار حداکثری علیه ایران

وی با بیان اینکه اگر به‌صورت بی‌طرفانه هم قضاوت کنیم باید گفت آمریکا در کارزار فشار حداکثری علیه ایران و اقدامات ضد ایرانی خود که جدیدترین نمود آن ادعای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران است، کاملاً تنها و منزوی است، اضافه کرد: بنابراین آمریکا خود را ناچار می‌بیند که بار دیگر از سیاست زور و اعمال قدرت نیمه سخت، یعنی تحریم‌های اقتصادی استفاده کند و دیگر کشورها را به‌صراحت تهدید کند که اگر با خواسته ضد ایرانی واشنگتن موافقت نکنند آن‌ها را هم مورد تحریم قرار خواهد داد.

میرطاهر توضیح داد: آمریکا از موقعیت دلار در نظام مالی بین‌المللی و اینکه بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا است، کاملاً در راستای پیشبرد اهداف سیاست خارجی خود سوءاستفاده می‌کند و با استفاده از ابزار فشار اقتصادی و تحریم‌ها همواره قصد دارد دیگر کشورها را به تمکین از خواسته‌های خود وادارد؛ اما به دلیل اینکه برجام، به‌خصوص از دیدگاه اروپایی‌ها، توافقی نمونه در راستای حفظ صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی محسوب می‌شود و مهم‌تر اینکه به دلیل اجرای تعهدات ایران، غربی‌ها هیچ بهانه‌ای برای حمایت از ادعای آمریکا ندارند، نمی‌توانند آن را نادیده بگیرند.

 

تاکنون آمریکا بازنده تقابل برجامی با ایران بوده است

وی با اشاره به ادعای اجرایی شدن مکانیسم ماشه و بازگشت خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از سوی آمریکا، تأکید کرد: هدف آمریکایی‌ها این بود که ایران را در موضعی انفعالی قرار داده و وادار کنند از برجام به‌صورت رسمی خارج شود و از دیدگاه خودشان جبهه واحد جهانی علیه ایران شکل دهند. لیکن ایران در این زمینه با هوشیاری و سنجیدگی اقدام کرد. ایران به‌جای اینکه خود به تقابل مستقیم با آمریکا بپردازد عملاً جامعه جهانی را به مقابله با آمریکا برانگیخت و تاکنون آمریکا بازنده این تقابل بوده است.

 

آمریکا شورای امنیت را وارد تنش‌های بی‌سابقه کرده است

میرطاهر ادامه داد: تقابل شورای امنیت و آمریکا در این حوزه کماکان ادامه پیدا خواهد کرد و اتفاقاً کارشناسان و تحلیلگران آمریکایی این هشدار را داده‌اند که آمریکا شورای امنیت را وارد مرحله‌ای بی‌سابقه از تنش‌ها می‌کند که مسلماً به نفع هیچ کشوری، حتی به نفع خود آمریکا نیست؛ چراکه وقتی صلاحیت شورای امنیت از جانب آمریکا زیر سؤال برود، آن‌هم به دلیل یک بحث موردی، مسلماً این مسئله در موارد دیگر هم که نفع آمریکا در استفاده از شورای امنیت باشد باعث دشواری‌های زیادی برای آمریکا خواهد شد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر اینکه اگرچه به‌ظاهر تحریم‌ها علیه ایران تشدید می‌شود اما در باطن چیزی تغییر نمی‌کند افزود: عملاً آمریکایی‌ها از دو سال و نیم پیش در چارچوب کارزار فشار حداکثری عملاً هرگونه تحریمی که می‌توانستند علیه ایران اجرا کرده‌اند.

میرطاهر افزود: اهمیت آن برای آمریکایی‌ها ازاین‌جهت است که آن‌ها خواهان تداوم تحریم تسلیحاتی ایران هستند و فرمان اجرایی ترامپ هم با این هدف صورت گرفته که بعد از 18 اکتبر باز هم کشورها و شرکت‌ها از انجام این‌گونه معاملات با ایران به دلیل هراس از تحریم‌های ثانویه آمریکا خودداری کنند.

وی درعین‌حال در رابطه با چشم‌انداز این اقدامات آمریکا نیز گفت: روسیه که بعد از آمریکا از فروشندگان اصلی تسلیحات در عرصه جهانی است، صراحتاً اعلام کرده که اعتنایی به‌نظام جدید تحریمی آمریکا ندارد؛ بنابراین اگر ایران قصد خرید سلاح از آن‌ها را داشته باشد روس‌ها مخالفتی در این زمینه نخواهند کرد. به همین ترتیب در مورد سایر کشورها هم ممکن است شرایط مشابهی حکم‌فرما باشد.

به اعتقاد میر طاهر؛ حداقل در عرصه نظری و با توجه به مواضع اعلامی، کشورها و نهادهای بین‌المللی هیچ‌کدام از ادعاهای آمریکا را نپذیرفته‌اند اما در عرصه عملی مخالفت با خواست آمریکا بستگی به توان تک‌تک این کشورها و یا نهادهای بین‌المللی در مقابله با تحریم‌های ادعایی آمریکا دارد و مسلماً هر کشوری که مستقل تر و قدرتمندتر باشد بیشتر می‌تواند به این تحریم‌ها بی‌اعتنایی کند.