جدیدترین مطالب

سرنوشت لایحه ضد پناهندگی دولت انگلیس

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، در نشست خبری صبح امروز در لندن وعده داد با تصویب لایحه ضد پناهجویی غیرقانونی در نشست امشب مجلس عوام این کشور، نخستین پناهندگان را ۱۰ تا ۱۲ هفته آینده، به کشور آفریقایی رواندا اخراج کند.

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

افزایش آمار شهدای نوار غزه به ۳۴۱۵۱ نفر

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد: شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون به ۳۴ هزار و ۱۵۱ نفر و شمار زخمی‌ها به ۷۷ هزار و ۸۴ نفر افزایش یافت.

تلاش جوان فلسطینی برای تولید نشاء سبزیجات در فلسطین

پس از آنکه رژیم صهیونیستی با حملات خود زمین های کشاورزی فلسطینیان را در شمال نوار غزه نابود کرد، یک جوان فلسطینی تلاش می کند با تولید نشاء سبزیجات و توزیع آن بین شهروندان فلسطینی گامی برای جلوگیری از گرسنگی هموطنانش بردارد.

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

علی ودایع در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: عملیات وعده صادق سطح بازدارندگی تهران را به گونه ای مقابل چشمان بهت زده آمریکا قرار داد که حالا نیازمند نوعی بازنگری در سطح تنش با ایران باشد. تهران در عالی ترین سطح همواره گفته که میز مذاکره را ترک نکرده و آماده رایزنی است. از طرف دیگر ادبیات جمهوری اسلامی در اجرای وعده صادق نشان داد که پس از تنبیه رژیم صهیونیستی تمایلی به ادامه تنش ندارد البته آمادگی جنگ مستقیم را هم دارد. گزینه حرکت برق آسای ایران به سمت دکترین اتمی نوع جدیدی از بازدارندگی تهران است که توانایی ورود به نقطه بی بازگشت را دارد. پالس های ایران برای غرب و مشخصا آمریکا، نوعی چماق و هویج است که امکان رایزنی درباره موضوعات دیگر را فراهم می کند.
Loading

أحدث المقالات

رئیس‌جمهور: میز مذاکره را ترک نکرده و مقابل فشارها مقاومت کردیم

تهران- ایرنا- رئیس‌جمهور با اعلام شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران، گفت: جمهوری اسلامی از سویی دیپلماسی و میز مذاکره را ترک نکرد و از سوی دیگر برابر فشارها و تحریم‌های آمریکایی‌ها گزینه مقاومت و ایستادگی را برگزید و از حقوق خود کوتاه نیامد.

امضای تفاهم نامه چهارجانبه میان عراق، ترکیه، قطر و امارات برای پروژه «جاده توسعه»

نخست وزیر عراق گفت: تفاهم‌نامه چهارجانبه‌ای میان عراق، ترکیه، قطر و امارات برای همکاری در پروژه «جاده توسعه» امضا کردیم. پروژه جاده توسعه به عنوان پل ارتباطی میان مردم و فرهنگ‌های منطقه عمل و از امنیت و ثبات آن‌ها حمایت می‌کند.

Loading

ضرورت مقابله با اشغال کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی

۱۳۹۹/۰۳/۱۲ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک استاد دانشگاه با بیان اینکه میان آمریکا و رژیم صهیونیستی در اعلام تصمیم انضمام کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی اختلاف نظر وجود دارد، گفت: بنیامین نتانیاهو اعلام کرده است که معطل مذاکره نمی‌ماند و این مناطق را به قلمرو رژیم صهیونیستی ضمیمه می‌کند. او می‌خواهد افکار عمومی را در همراهی با خود بسیج کند تا بتواند با اثرگذاری بر پیگرد قضایی‌اش، خود را از این روند نجات دهد.

دکتر مسعود اسداللهی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی که «فرصت الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری در تاریخ یک ژوئیه (11 تیرماه) را از دست نمی‌دهیم»، اظهار داشت: ضمیمه شدن بخش‌های جدیدی از اراضی کرانه باختری یکی از بحث برانگیزترین بخش‌های طرح معامله قرن است، این اراضی طبق تمام معاهدات بین‌المللی «سرزمین‌های اشغالی» به حساب می‌آیند و در جنگ 1967 به اشغال صهیونیست‌ها درآمده است.

وی افزود: هیچ یک از معاهدات و سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل، این منطقه را مایملک اسرائیل نمی‌دانند، با اینکه آن‌ها رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخته‌اند، اما مرزها را در مرزهای سال 1948 به رسمیت می‌شناسند. متاسفانه به رغم این واقعیت بین‌المللی دولت آمریکا و شخص ترامپ تحت عنوان طرحی برای صلح، تمام این معاهدات بین‌المللی را نادیده گرفته و مرتبا امتیازهای بی‌سابقه‌ای به رژیم صهیونیستی می‌دهند.

 

اختلاف نظر میان آمریکا و رژیم صهیونیستی در الحاق کرانه باختری

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه با وجود این موضع دولت فعلی آمریکا، در شرایط کنونی حتی بین دولت ترامپ و نتانیاهو هم اختلاف نظری ایجاد شده است، توضیح داد: آمریکایی‌ها می‌دانند عجله‌ای که نتانیاهو برای اعلام ضمیمه کردن این مناطق دارد ممکن است کل طرح را از دید آمریکایی‌ها با شکست مواجه کند؛ بنابراین به رغم همه حمایت‌هایی که ترامپ از نتانیاهو می‌کند، اما به صراحت از او خواسته شده که چنین کاری را انجام ندهد و آن را به مذاکرت بین دو طرف اسرائیلی و فلسطینی موکول کند.

اسداللهی با اشاره به مخالفت نتانیاهو با این خواست مقامات آمریکایی گفت: اصولا صهیونیست‌ها اعتقادی به اینکه از راه مذاکره با فلسطینی‌ها بخواهند امتیازی بدهند و یا بگیرند، ندارند. به خصوص در جناح راست افراطی صهیونیست‌ها این مسئله بسیار جدی‌تر است.

 

منحرف کردن افکارعمومی از پرونده قضایی نتانیاهو

وی همچنین با اشاره به اظهارات نتانیاهو که طرح الحاق کرانه باختری را یکی از مأموریت‌های اصلی دولت جدیدش عنوان کرده بود، اضافه کرد: الحاق این اراضی در این شرایط شخصا برای نتانیاهو اهمیت ویژه‌ای دارد، چرا که او در شرایط فعلی چندین پرونده قضایی در نظام قضایی رژیم صهیونیستی دارد و از روزهای قبل به صورت رسمی رسیدگی به آن‌ها آغاز شده است. او با اینکه در سمت نخست زیری است به عنوان متهم بازجویی شد. در چنین شرایطی نتانیاهو می‌خواهد با این اقدام جنجالی افکار عمومی را در همراهی با خود بسیج کند تا بتواند بر آن پیگرد قضایی تاثیر بگذارد و خود را از این روند نجات دهد.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها متوجه هستند که نتانیاهو با منفعت طلبی شخصی با پروژه معامله قرن برخورد می‌کند و این به ضرر خود آمریکایی‌ها هم خواهد بود، ادامه داد: بنابراین نتانیاهو اعلام کرده است که معطل مذاکره نمی‌ماند و این مناطق را به قلمرو رژیم صهیونیستی ضمیمه می‌کند. در این طرح باید مجموعه‌ای از مسائل راهبردی و شخصی را در نظر گرفت و باید دید عملا به کجا خواهد انجامید.

وی با اشاره به برخی مواضع کشورهای عربی در این رابطه و برگزاری نشست‌های اتحادیه عرب تصریح کرد: متاسفانه این کشورها از سال 2011 همچنان درگیر مسائل داخلی خود و اوضاع آشفته داخلی شان شده‌اند و بحث فلسطین حتی در ظاهر هم از اولویت سابق خود برخوردار نیست. هر چند که قبلا هم آن‌ها بیش‌تر در ظاهر حمایت می‌کردند، اما حداقل در بیانیه‌های سران اتحادیه عرب و نشست‌های مختلف این مسائل را در اولویت قرار می‌دادند.

اسداللهی افزود: بحث فلسطین از سال 2011 به طور بسیار محسوسی تضعیف شده و اصولا کشورها در نظام‌های عربی و دولت‌های عربی نه تنها هیچ نوع اهتمامی به آن ندارند، بلکه بعضا برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی عجله هم دارند و فکر می‌کنند با نزدیک شدن به آن می‌توانند سایر مشکلات خود را به ویژه مسائلی که در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی با آن مواجه هستند حل کنند. بنابراین نمی‌شود از آن‌ها انتظاری داشت که موضع تاثیرگذاری در این باره بگیرند، به خصوص دولت‌های عربی حوزه خلیج فارس، زیرا خودشان پشت پرده با صهیونیست‌ها همکاری می‌کنند و اصلا هم آرمان فلسطین برای آن‌ها اهمیتی ندارد.

 

انفعال دولت های عربی

وی با اشاره به مواضع تند دولت اردن در رابطه با این تصمیم رژیم صهیونیستی، گفت: تنها دولت اردن است که به دلیل نگرانی‌هایی که نسبت به برخی مسائل از جمله سیل مهاجرت جدید از فلسطینی‌های ساکن در منطقه کرانه باختری به سمت اردن دارد و می‌تواند خطر امنیت ملی بزرگی برایش شود، موضع خیلی تندی دارد. البته آن هم در حد بیانیه سیاسی، سخنرانی و موضع‌گیری پادشاه اردن. جز این سایر کشورهای عربی هیچ نوع تحرکی ندارند و حتی مراعات ظاهر را هم نمی‌کنند.

 

استیصال دولت خودگردان

این استاد دانشگاه با اشاره به اظهارات محمود عباس درباره ملغی اعلام کردن همه توافقنامه‌های پیشین با رژیم صهیونیستی، اضافه کرد: در شرایط فعلی عملا چیزی از حکومت خودگردان باقی نمانده است. عملا قلمرویی که برای حکومت خودگردان در نظر گرفته بودند بخش کوچکی بود و حالا بخش عمده آن را هم می‌خواهند توسط صهیونیست‌ها به خاک رژیم صهیونیستی الحاق کنند. بنابراین اگر عباس غیر از این هم کاری بکند، مایه تعجب است؛ چون چیزی باقی نمانده است. حتی الان آمریکایی‌ها حاضر نیستند با محمود عباس مذاکره کنند و دولت ترامپ چیزی به نام دولت خودگردان به رسمیت نمی‌شناسد. عباس باید چنین تصمیمی بگیرد، در غیر این صورت به معنای محو شدن و نابود شدنش است.

اسداللهی با بیان اینکه امیدی به اینکه عباس عملا این اقدام را هم انجام دهد، نیست، افزود: ممکن است در حد بیانیه‌ها چنین موضعی داشته باشد، اما اینکه در عمل تمام توافقات را ملغی کند بعید به نظر می‌رسد. البته به اکثر این توافقات هم عمل نشده است. این مناطقی که نتانیاهو به دنبال الحاق آن است عملا تحت اشغال رژیم صهیونیستی است و او تنها می‌خواهد رسما الحاق کند و به اصطلاح قانونی شود.

 

ضرورت مقابله با رژیم صهیونیستی با راهبرد مقاومت

وی در خصوص هشدارها و انتقادات کشورهای اروپایی نسبت به این تصمیم نتانیاهو نیز گفت: آن‌ها مخالفت می‌کنند، اما عموما مخالفتشان تاثیر گذار نیست، چرا که آمریکایی‌ها با آن‌ها همکاری نمی‌کنند. مثلا ورود محصولاتی که در اراضی و شهرک‌های صهیونیستی سال 1967 تولید می‌شود به اروپا ممنوع است، اما این مسئله چه تاثیری گذاشته است؟ این تصمیم باید در سطوحی بالاتر گرفته شود و شورای امنیت سازمان ملل باید قطعنامه‌های لازم را تصویب و اجرا کند. در مجموع باید با رژیم صهیونیستی با راهبرد مقاومت مقابله کرد چون امیدی به این قطعنامه‌ها و تصمیمات نمی‌توان داشت.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *