جدیدترین مطالب

سرنوشت لایحه ضد پناهندگی دولت انگلیس

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، در نشست خبری صبح امروز در لندن وعده داد با تصویب لایحه ضد پناهجویی غیرقانونی در نشست امشب مجلس عوام این کشور، نخستین پناهندگان را ۱۰ تا ۱۲ هفته آینده، به کشور آفریقایی رواندا اخراج کند.

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

افزایش آمار شهدای نوار غزه به ۳۴۱۵۱ نفر

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد: شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون به ۳۴ هزار و ۱۵۱ نفر و شمار زخمی‌ها به ۷۷ هزار و ۸۴ نفر افزایش یافت.

تلاش جوان فلسطینی برای تولید نشاء سبزیجات در فلسطین

پس از آنکه رژیم صهیونیستی با حملات خود زمین های کشاورزی فلسطینیان را در شمال نوار غزه نابود کرد، یک جوان فلسطینی تلاش می کند با تولید نشاء سبزیجات و توزیع آن بین شهروندان فلسطینی گامی برای جلوگیری از گرسنگی هموطنانش بردارد.

Loading

أحدث المقالات

آتش بس ایران و اسرائیل موقتی است؟ / جعبه پاندورا باز شد

اقدام تلافی جویانه اسرائیل که روز جمعه اتفاق افتاد به شکل غیرمنتظره ای محدود بود. ایران حمله هوایی روز جمعه به یک پایگاه هوایی در نزدیکی اصفهان و سایر اهداف را کم اهمیت و ضعیف خواند و منشاء خارجی این حملات را رد کرد. سخنگویان معمولا حرّاف اسرائیلی به شکل عجیبی سکوت در پیش گرفتند. اینگونه به نظر می رسید که انگار یک توافق ضمنی دوجانبه صورت گرفته که اهمیت این حمله پایین آورده شده و به آرامی تنش ها کاسته شود.

گفت‌وگوی پاشینیان و نماینده اتحادیه اروپا در مورد تعیین مرزهای ارمنستان و آذربایجان

تهران-ایرنا- «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان و «تویو کلار» نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور قفقاز جنوبی امروز (دوشنبه) در نشستی در ایروان، موضوع تعیین مرز و تحدید حدود میان ارمنستان و آذربایجان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

هشدار تحلیلگر صهیونیست به «اوکراینیزه شدن»: اسرائیل در یک دام استراتژیک گرفتار شده‌است

تهران- ایرنا- یک تحلیلگر صهیونیست امروز (دوشنبه) تاکید کرد که تداوم جنگ علیه نوار غزه در بلندمدت خطری مشابه دچار شدن به وضعیت اوکراین یعنی جنگ مزمن با حجم محدود را در پی خواهد داشت؛ وضعیتی که حیات اقتصادی این رژیم را فلج می کند و مانع بازگشت کامل شهرک نشینان به مناطق نزدیک مرز با لبنان و اطراف نوار غزه می شود.

توافق اعضای اتحادیه اروپا برای تحریم‌های بیشتر علیه ایران / بورل: تحریم‌های پیشنهادی، ممنوعیت انتقال قطعات مورد نیاز برای تولید پهپاد و موشک در ایران را شامل می شود

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که اعضای شورای وزیران امور خارجه اتحادیه در نشست امروز (دوشنبه)، درباره تشدید تحریم‌ها علیه تهران به توافق رسیدند. جوسپ بورل در نشست با خبرنگاران در لوگزامبورگ عنوان کرد که تحریم‌های پیشنهادی، ممنوعیت انتقال قطعات مورد نیاز برای تولید پهپاد و موشک در ایران و صادرات آن به آنچه گروه‌های نبابتی ایران در منطقه خواند، شامل می‌شود.

ایده‌های جالب مردم غزه در برابر توحش همه جانبه صهیونیستها

همزمان با تداوم جنگ در نوار غزه برای هفتمین ماه متوالی و عدم دسترسی اهالی این باریکه به منابع انرژی از جمله برق و گاز، بسیاری از مردم با استفاده از امکانات موجود و در دسترس مشاغل جدیدی را برای ادامه زندگی خود برگزیده اند.

Loading

انتخابات آمریکا و پیش‌بینی فراز و فرودهای آینده

۱۳۹۸/۱۲/۲۲ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک استاد روابط بین‌الملل با بیان اینکه بخت پیروزی ترامپ در انتخابات آینده آمریکا بیشتر است و نامزدهای دمکرات در شکست دادن او با چالش جدی مواجه هستند، گفت: آن‌ها برای اینکه بتوانند ترامپ را شکست دهند، باید بدنه رأی خود را به صحنه بیاورند و اگر به هر دلیلی این بدنه رأی ندهد، ترامپ رأی ثابت خود را دارد.

دکتر ابوذر گوهری مقدم در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه انتخابات مقدماتی دمکرات‌ها به مراحل حساس رسیده و جو بایدن نیز پیروزی‌های خوبی به دست آورده است، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی دو نامزد اصلی یعنی «جو بایدن» و «برنی سندرز» رو به روی‌ هم قرار گرفتند و این مبارزه «هیلاری – سندرز» در دور گذشته انتخابات ریاست جمهوری را به ذهن متبادر می‌کند.

 

چالش دمکرات‌ها

این استاد دانشگاه با بیان اینکه سران حزب دمکرات در برابر دو راهی مهمی قرار دارند، توضیح داد: یکی از انتخاب‌ها پذیرش بایدن است، به عنوان نامزدی از جریان اصلی با رویکردی مشخص و قابل‌ قبول برای آن‌ها و متصل به دولت پنهان که درست به دلیل ارتباط با بدنه حاکمیت سنتی آمریکا، بخت کمتری در برابر ترامپ دارد و حتی با وجود آرای مردمی بیشتر، اتفاقی شبیه شکست هیلاری در برابر وی در دور قبل را تکرار خواهد کرد.

این تحلیلگر مسائل آمریکا انتخاب دوم را پذیرش نامزدی نهایی برنی سندرز دانست و افزود: او در جناح چپ حزب دمکرات با عقاید شبه سوسیالیستی و یا سوسیالیستی قرار دارد. سندرز نظرات خاص و افراطی دارد و با بدنه سنتی حزب فاصله دارد، ولی می‌تواند به سبب همین رویکردهای خاص، مقابل ترامپِ خاص قرار بگیرد تا حداقل دمکرات‌ها از قبل بازنده نباشند و احتمالا ماجرای شکست هیلاری زنده نشود. این دوگانه در روزها و ماه‌های آینده تا انتخاب نامزد نهایی و شاید تا روز برگزاری انتخابات، دمکرات‌ها را رها نخواهد کرد.

گوهری مقدم افزود: شاید محبوبیت فردی سندرز از بایدن بیشتر باشد، اما ساختار حزبی او را شخصی شبیه ترامپ می‌داند که مدیریتش در دوره ریاست جمهوری احتمالی دشوار خواهد بود؛ لذا آن اَبَر آرایی (super delegate) که در نهایت تعیین‌کننده نامزد نهایی حزب است، احتمالا مشابه رقابت سندرز – هیلاری به آقای بایدن داده خواهد شد، همان‌طور که قبلا به کلینتون داده شد؛ اما این برای دمکرات‌ها مخاطراتی دارد، چرا که ترامپ به شکل ویژه بسیار خوب بلد است با دمکرات‌های استخوان‌داری مانند هیلاری کلینتون و بایدن دربیفتد و آن‌ها را در مناظرات رو در رو شکست دهد.

وی با اشاره به اظهارات کلینتون که اگر سندرز نامزد نهایی شود از او حمایت می‌کند، گفت: این نشان می‌دهد بخشی از بدنه حزب دچار نوعی تردید است و به این تفکر رسیده که در شرایط فعلی مسئله مهم، شکست ترامپ است و نه اینکه چه کسی قرار است او را شکست دهد.

این استاد روابط بین‌الملل در عین حال گفت: شاید اگر آن‌ها در دور قبل هم « اَبَر آرا»ی خود را به کلینتون نمی‌دادند و سندرز با ترامپ مواجه می‌شد، می‌توانست رئیس جمهور شود، اما در شرایط فعلی احتمال این مسئله مقداری ضعیف‌تر شده است، چرا که به هر حال ترامپ چهار سال رئیس جمهور بوده و به هر حال مردم رشد برخی معیارها اقتصادی را به او نسبت می‌دهند؛ از جمله شاخص‌هایی مانند افزایش اشتغال رنگین‌پوستان که در تاریخ آمریکا بی‌سابقه بوده و همچنین افزایش اشتغال زنان که جامعه با ارقام ملموس آن مواجه است.

 

سران حزبی به بایدن توجه دارند

گوهری مقدم با بیان اینکه به نظر می‌رسد سران حزبی به آقای بایدن توجه دارند، به افزایش آرای او به نسبت سندرز در برخی ایالت‌ها اشاره کرد و افزود: اگر همین روند پیش رود حزب با دست بازتری اَبَر رأی خود را به او خواهد داد.

وی در مورد وضعیت کاندیدای جمهوری خواهان در انتخابات و تاثیر استیضاح بر میزان محبوبیت ترامپ نیز گفت: بر اساس نظرسنجی‌ها در زمان استیضاح جامعه آمریکایی کاملا دوپارچه و قطبی شده بود. حدود 50 درصد مردم از استیضاح حمایت می‌کردند و حدود 50 درصد دیگر هم مخالف استیضاح بودند. این دو قطبی شدن آراء و عدم تمایل به یکی از این دو سمت نشان می‌دهد آنچه دمکرات‌ها می‌خواستند محقق نشده و هیچ کدام از دو حزب نتوانستند بدنه ای را از بخش خاکستری به سمت خود جذب کنند که بخواهد نتیجه را به شکل جدی تغییر دهد.

 

ترامپ چندان از استیضاح ضرر نکرد

این تحلیلگر مسائل آمریکا با بیان اینکه ترامپ چندان از جریان استیضاح بر سر موضوع سوءاستفاده از قدرت در قضیه اوکراین ضرر نکرده است، ادامه داد: با وجود اینکه اتفاقی افتاد که در تاریخ آمریکا نادر بود، اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد بیش از90 درصد از جمهوری‌خواهانی که در دور قبل به ترامپ رأی دادند، همچنان به او رأی خواهند داد و دمکرات‌هایی که رأی نداند، همچنان رأی نمی‌دهند. هر چند در مجموع هم عده ای معتقدند که شخصیت ترامپ، نوع بازیگری و مدیریتش به اندازه کافی از دیدگاه مردم منفور است که بخواهد نظر عده‌ای را تغییر دهد.

گوهری مقدم اتهامات مطرح شده در استیضاح را از موضوعاتی دانست که در مناظرات انتخاباتی مطرح خواهند شد، افزود: در شرایط فعلی پیش بینی اینکه چه کسی برنده انتخابات خواهد شد، بسیار زود است. ما باید ایالت‌های حساس را که رأی مهمی دارند و آرایشان می‌تواند متغییر باشد، هم در نظر بگیریم. در بسیاری از این ایالت‌ها چندان شاهد افول آرای ترامپ نیستیم و همچنان پیش‌بینی مقداری زود است.

 

بخت پیروزی ترامپ بیشتر است

وی با بیان اینکه بخت پیروزی ترامپ بیشتر است، چرا که به‌طور سنتی رئیس جمهور مستقر شانس بیشتری نسبت به فردی دارد که از بیرون او را به چالش می‌کشد، گفت: البته به این معنا نیست که بخواهیم دمکرات‌ها را نادیده بگیریم. آن‌ها برای اینکه بتوانند ترامپ را شکست دهند، باید بدنه رأی خود را به صحنه بیاورند؛ یعنی زنان، رنگین پوستان و اقلیت‌های قومی – مذهبی و طبقات پایین باید رأی دهند. اگر به هر دلیلی رأی ندهند ترامپ بدنه رأی ثابت خود را دارد.

گوهری مقدم با یادآوری اینکه رأی مردمی در آمریکا رئیس جمهور را تعیین نمی‌کند و نباید فریب نظرسنجی‌ها را هم خورد، ادامه داد: خیلی از نظرسنجی‌هایی که این روزها مراکز نظرسنجی انجام می‌دهند، نظرسنجی‌های ملی است و فارغ از آرای الکترال ایالتی است که در نهایت رئیس جمهور را تعیین می‌کند.

این استاد دانشگاه در ارزیابی احتمال پیروزی نامزدهای انتخابات آینده آمریکا گفت: به نظر می‌رسد دستکم در شرایط فعلی، به دلیل اینکه مردم چهار سال ریاست جمهوری ترامپ را دیده‌اند، رأی او مقداری افت پیدا خواهد کرد، اما شاخص‌های اقتصادی نشان دهنده این است که مردم آمریکا نباید چندان از او ناراضی باشند و این نشان می‌دهد نامزدهای دمکرات در شکست دادن ترامپ با چالش جدی مواجه هستند، مگر اینکه در ماه‌های باقیمانده اتفاق خاصی رخ دهد که در رأی مردم تغییراتی دهد.

وی افزود: پیش بینی من و آن‌ها که معتقدند ترامپ در انتخابات 2020 رأی می‌آورد، این است که احتمالا به لحاظ عددی او از نامزدهای دمکرات رأی کمتری خواهد آورد؛ اما این رای‌ها رئیس جمهور را تعیین نمی‌کند. حتی ممکن است سه میلیون تفاوت رأی خانم کلینتون و ترامپ در انتخابات قبل، به پنج میلیون هم افزایش پیدا کند و ترامپ با عدد بالایی مجددا رئیس جمهور شود، در حالی که رأی مردمی‌اش کمتر باشد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *