جدیدترین مطالب

بازی طالبان در زمین امریکا

بازی طالبان در زمین امریکا

مهدی امیرجعفری در یادداشتی می نویسد: هدف اعلامی دوحه ۲، انتخاب نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان بود که طبق اعلام گوترش، قرار است این موضوع از مسیر مشورت با اعضای شورای امنیت و سازمان ملل و همچنین مقامات طالبان پیگیری شود. این سخنان دبیرکل را می‌توان نشانه شکست دوحه ۲ به حساب آورد.

تحلیلی بر آخرین تحولات سیاسی پاکستان

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: یک پژوهشگر مسائل منطقه گفت: نهادهای قانونی، قضایی و ارتش پاکستان به نخست وزیری شهباز شریف، نامزد حزب مسلم لیگ نگاه مثبتی دارند.

تشییع پیکر دختربچه شش ساله لبنانی

موشک‌های رژیم صهیونیستی در ده روز گذشته در مناطق مختلف جنوب لبنان بیش از بیست و پنج غیرنظامی از جمله شماری از زنان و کودکان را هدف قرار دادند.

رهبر انقلاب: حمایت از مردم و مقاومت غزه مهم‌ترین وظیفه قرآنی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: خداوند متعال آحاد ملت‌های مسلمان را به دلیل اینکه به دولت‌های خود برای قطع پشتیبانی از رژیم صهیونیستی فشار نیاوردند و همچنین دولت‌های اسلامی را به دلیل عمل نکردن به دستورات قرآنی مورد سوال و مواخذه قرار خواهد داد.

ایران در نیجر نیروگاه برق می‌سازد

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان که در صدر هیئتی از ایران در نیامی، پایتخت نیجر، بسر می برد، از قصد ایران برای ساخت نیروگاه برق در این کشور خبر داد.

Loading

أحدث المقالات

صدوچهلمین روز «طوفان الاقصی»| بمباران رفح /حمله پهپادی به جنین/ شهادت بیش از 60 فلسطینی در حمله به غزه

در یکصدو چهلمین روز عملیات طوفان الاقصی شهر رفح در جنوب نوار غزه چندین بار هدف حملات رژیم صهیونیستی قرار گرفت و در حمله رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف غزه از شامگاه گذشته تاکنون بیش از 60 فلسطینی به شهادت رسیدند.

ارتش یمن: یک کشتی تجاری بریتانیایی و یک ناوشکن آمریکایی را هدف قرار دادیم

یحیی سریع، سخنگوی ارتش یمن گفت: «نیروی دریایی یمن با استفاده از چندین موشک ضدکشتی، عملیاتی را علیه کشتی بریتانیایی «آیسلندر» در خلیج عدن انجام داد و همچنین با استفاده از چندین پهپاد به یک ناوشکن آمریکایی در دریای سرخ حمله کرد.»

بازی طالبان در زمین امریکا

بازی طالبان در زمین امریکا

مهدی امیرجعفری در یادداشتی می نویسد: هدف اعلامی دوحه ۲، انتخاب نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان بود که طبق اعلام گوترش، قرار است این موضوع از مسیر مشورت با اعضای شورای امنیت و سازمان ملل و همچنین مقامات طالبان پیگیری شود. این سخنان دبیرکل را می‌توان نشانه شکست دوحه ۲ به حساب آورد.

ارتش آمریکا در آستانه بحران مالی

تهران – ایرنا – فرماندهی آمریکا در اروپا و آمریکا هشدار داد در صورت تایید و تصویب نشدن بسته کمک  ۶۰ میلیارد دلاری اوکراین، قوای آمریکا در این دومنطقه از جهان که نقش پشتیبانی جنگ اوکراین را ایفا می کند تا تابستان آتی فاقد بودجه و پول  خواهد ماند.

Loading

توافق روسیه و ترکیه و چشم‌انداز آتش‌بس پایدار در ادلب

۱۳۹۸/۱۲/۱۷ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه توافق آتش بس میان روسیه و ترکیه بیش‌تر به نفع سوریه ارزیابی می‌شود، گفت: با توجه به خسرانی که ترکیه در سوریه داشته و همچنین انگیزه و توان دولت و ارتش سوریه برای بیرون راندن نیروهای بیگانه از کشورشان، ترکیه مجبور به پذیرش توافق جدید است.

سید رضا صدرالحسینی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه پس از گذشت حدود یک ماه از دخالت‌های ارتش ترکیه در خاک سوریه و متحمل شدن تلفاتی از نظامیان و تروریست‌های وابسته به ترکیه، بالاخره این کشور مجبور شد با توافقی دیپلماتیک آتش بس در این منطقه را بپذیرد، اظهار کرد: نباید فراموش کرد ترکیه براساس ادعاهایی که بر روی جغرافیا و خاک سوریه داشت، در هشت سال گذشته از هیچ حمایتی از گروه‌های تروریستی موجود در خاک سوریه کوتاهی نکرد.

وی افزود: ترکیه تصور می‌کرد می‌تواند در مدت کوتاهی بخش‌هایی از خاک سوریه را تصرف کند و به بخشی از توهم نوعثمانیسم خود جامه عمل بپوشاند؛ اما با اقداماتی که در طول ایام اخیر توسط ارتش و نیروهای مردمی سوریه صورت گرفت، این اقدام ابتر ماند و به دلیل فشارهای بین‌المللی و داخلی بر دولت کنونی ترکیه، مجبور به درخواست گفتگو و رسیدن به توافقات شد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به بندهای توافق آتش بس میان روسیه و ترکیه گفت: یکی از مهم‌ترین موضوعات در این توافق این بود که ترکیه موظف است براساس مفاد توافق آستانه به تمامیت خاک سوریه احترام بگذارد و از تشدید بحران جلوگیری کند. موضوعاتی که ترکیه به آنها چندان علاقه‌مند نبوده است.

وی با بیان اینکه دو طرف درباره کمک به همه مردم آن منطقه بدون هیچ تبعیضی توافق کردند، ادامه داد: ترکیه تا کنون تنها به نیروهای خود در این رابطه کمک می‌کرد و اجازه رسیدن کمک‌های انسانی به مردم عادی را به واسطه عملیات تروریست‌ها نمی‌داد و تروریست‌ها در این ایام از مردم عادی به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کردند.

صدرالحسینی درباره بند نظارت بر منطقه کاهش تنش نیز گفت: بر این اساس روسیه و ترکیه در مناطق غرب «سراقب» تا «عین الحور» گشت‌زنی مشترک انجام می‌دهند که در بزرگراه M4 قرار می‌گیرد. ضمن اینکه در این مذاکره، ایجاد کریدور امن به عمق شش کیلومتر در شمال و به همین اندازه در جنوب بزرگراه M4 در شمال غرب سوریه مورد توافق قرار گرفت، موضوعی که به نفع ترکیه ارزیابی نمی‌شود، چرا که این موضوع از حرکت ترکیه در خاک سوریه جلوگیری می‌کند.

وی افزود: براساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل از جمله قطعنامه 2017 که در سال 2018 تصویب شد، توافقات باید توسط کشورهای ضامن از جمله ایران و روسیه و ترکیه انجام شود که این مساله تاکید بر حاکمیت، استقلال، وحدت و یکپارچگی خاک سوریه است.

این تحلیلگر مسائل منطقه با بیان اینکه بیشترین باخت در بحران سوریه را ترکیه متحمل شده است، یادآور شد: این کشور علیرغم سرمایه گذاری ‌های مادی، معنوی و حیثیتی که در این زمینه کرد، کمترین بهره را در این رابطه برده و بیشترین ضرر را متحمل شده تا جایی که جریان‌ها و گروه‌های کوچک سیاسی در ترکیه نیز به اقدامات اخیر این دولت با شدت اعتراض کرده و در مورد کشته‌هایی که ارتش ترکیه در خاک سوریه داده، دولت هیچ پاسخ روشنی را برای خانواده و احزاب سیاسی در ترکیه ندارد.

صدرالحسینی با بیان اینکه این توافق آتش‌بس بیش‌تر به نفع سوریه ارزیابی می‌شود، ادامه داد: ترکیه اگر نخواهد این تعهد را بپذیرد در حقیقت هیچ چیزی به دست نیاورده است. با توجه به خسرانی که ترکیه داشته و همچنین انگیزه و توان دولت و ارتش سوریه برای بیرون راندن نیروهای بیگانه از کشورشان، مقامات آنکارا مجبور به پذیرش این توافق هستند، چرا که ترکیه پیش از این هم عدم تعهد به توافقات سوچی و آستانه را آزموده و بدون منفعت مجبور به قبول توافق جدید شده است.

وی در خصوص آینده جنگ بین ارتش سوریه و تروریست‌ها در ادلب با توجه به این توافق، گفت: توافق اتش بسی اعلام شده و قطعا سوریه به این توافق متعهد است. وضعیت سوریه نسبت به دو ماه گذشته بسیار بهتر شده و توانسته بخش‌های قابل توجهی از خاکش را از تروریست‌ها پاکسازی کند. قطعا با توجه به توافقات سوچی و آستانه و تاکید این توافق اخیر بر تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت سیاسی‌اش در مدت زمان مشخص، موضوع تروریسم در خاک سوریه هم به اتمام خواهد رسید.

 

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *