جدیدترین مطالب

تحلیلی بر آخرین تحولات سیاسی پاکستان

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: یک پژوهشگر مسائل منطقه گفت: نهادهای قانونی، قضایی و ارتش پاکستان به نخست وزیری شهباز شریف، نامزد حزب مسلم لیگ نگاه مثبتی دارند.

تشییع پیکر دختربچه شش ساله لبنانی

موشک‌های رژیم صهیونیستی در ده روز گذشته در مناطق مختلف جنوب لبنان بیش از بیست و پنج غیرنظامی از جمله شماری از زنان و کودکان را هدف قرار دادند.

رهبر انقلاب: حمایت از مردم و مقاومت غزه مهم‌ترین وظیفه قرآنی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: خداوند متعال آحاد ملت‌های مسلمان را به دلیل اینکه به دولت‌های خود برای قطع پشتیبانی از رژیم صهیونیستی فشار نیاوردند و همچنین دولت‌های اسلامی را به دلیل عمل نکردن به دستورات قرآنی مورد سوال و مواخذه قرار خواهد داد.

ایران در نیجر نیروگاه برق می‌سازد

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان که در صدر هیئتی از ایران در نیامی، پایتخت نیجر، بسر می برد، از قصد ایران برای ساخت نیروگاه برق در این کشور خبر داد.

ایران در نیجر نیروگاه برق می سازد

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان، که در راس هیاتی از ایران در نیامی، پایتخت نیجر، به سر می برد، از قصد ایران برای ساخت نیروگاه برق در این کشور خبر داد.

Loading

أحدث المقالات

ابلاغ اعتراض ایران به سفیر کویت

مدیرکل خلیج فارس وزارت خارجه در دیدار سفیر کویت اعتراض ایران به رویکرد کویت در هفته های اخیر در خصوص میدان گازی آرش را ابلاغ کرد.

اسرائیل: اختیارات بیشتری به مذاکره‌کنندگان برای آزادی گروگان‌ها می‌دهیم

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز پنجشنبه با برت مک گورک، فرستاده ویژه آمریکا دیدار کرد. به گزارش رسانه‌ها در گفت‌وگوهای این دو پیرامون آزادی گروگان‌های اسرائیلی و آتش‌بس در جنگ غزه نشانه‌هایی از تحرک دیده می‌شود. وزیر دفاع اسرائیل در این دیدار گفت که اسرائیل اختیارات بیشتری به مذاکره کنندگان برای آزادی گروگان‌ها خواهد داد.

Loading
نگاهی به حمله به تاسیسات آرامکوی عربستان

شکست عملی سیاست امنیت در ازای نفت

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه سیاست عربستان سیاست تخریبی نیابتی است، گفت: رفتار عربستان تابعی از سیاست‌های آمریکا، غرب و رژیم صهیونیستی است و با وجود سیاست عربستان مبنی بر خرید امنیت از آمریکا، حمله به تاسیسات نفتی عربستان، ضعف ساختار امنیتی - نظامی عربستان و آمریکا را نشان داد.

حسن هانی زاده درخصوص روابط ایران و عربستان اظهار کرد: عربستان به نیابت از آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاش کرد تا محور مقاومت را در انزوا قرار دهد، به همین دلیل نقش تخریبی عربستان در یمن، حمله به آن کشور و کشتار مردمش، دخالت در مسائل عراق، بحران سوریه و لبنان و اتخاذ سازوکارهای تهاجمی نسبت به ایران موجب شده که عربستان در حقیقت به نیابت از آمریکا تلاش کند در مقابله با سیاست‌های واقع‌بینانه و تنش‌زدای ایران به نوعی مقابله کند.

وی اضافه کرد: عربستان در طول 4 سال گذشته در یمن 300 میلیارد دلار هزینه کرد تا مردم این کشور و به خصوص حوثی‌ها را از صحنه سیاسی یمن خارج کند. در سوریه عربستان سعودی در طول 8 سال گذشته حدود 80 میلیارد دلار کمک مالی در اختیار گروهک‌های تروریستی قرار داد.

این کارشناس غرب آسیا گفت: رفتار عربستان تابعی از سیاست‌های آمریکا، غرب و رژیم صهیونیستی است. به خصوص که اخیرا که پای این رژیم به کشورهای حوزه خلیج فارس گشوده شده، نقش عربستان کاملا پررنگ بوده و الان هم تلاش می‌کند تا روابط کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با رژیم صهیونیستی به صورتی آشکار برقرارشود.

هانی زاده اضافه کرد: تقابل آشکار عربستان با ایران و محور مقاومت مخصوصا در دوره ملک سلمان و ولیعهد او محمد بن سلمان آشکار شده و شکل تهاجمی‌تری به خود گرفته است. این سیاست همواره با سیاست‌های کاخ سفید گره خورده از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید این سیاست‌های تقابلی با ایران و محور مقاومت کاملا تهاجمی‌تر شده است.

وی درخصوص تلاش عربستان و آمریکا برای نسبت دادن حمله پهپادی به تاسیسات آرامکو به ایران با هدف اعمال فشار به آن خاطرنشان کرد: تمام قرائن و شواهد نشان می دهند نیروهای انقلابی یمن، ارتش و کمیته‌های انقلاب و انصارالله پس از 4 سال جنگ ظالمانه عربستان با اتکا به امکانات بومی خود توانستند سیاست توازن وحشت را با عربستان در پیش بگیرند و با ایجاد سازوکارهای جدید و تولید موشک‌های بالستیکی و پهپادهای پیشرفته عمق عربستان را هدف قرار دهند. ضربه و حمله به تاسیسات نفتی آرامکو پیام بسیار مهمی برای جامعه جهانی است که خون ملت یمن باید مورد توجه قرار گیرد و خون آنها بالاتر از نفت و تاسیسات نفتی عربستان است، زیرا آنها در طول 4 سال گذشته هزاران کودک و زن یمنی را به شهادت رسانده و هیچ یک از سازمان‌های بین‌المللی در مقابل این تجاوزات واکنشی نشان ندادند و الان فصل پاسخگویی از سوی یمن آغاز شده و آینده هم برای رژیم عربستان خطرناک‌تر است.

وی ادامه داد: براساس بیانیه ای که از سوی ارتش یمن صادر شده در اهداف بعدی عمق تاسیسات مهم و استراتژیک عربستان مورد حمله قرارخواهد گرفت.

هانی زاده در رابطه با سیاست معامله امنیت در ازای نفت که از سوی عربستان دنبال می شود نیز گفت: حمله به تاسیسات نفتی عربستان ضعف ساختار امنیتی – نظامی عربستان و آمریکا را نشان داد. اما تمام قرائن و شواهد نیز نشان می‌دهد این واکنش از سوی ارتش یمن انجام شده است.

وی با بیان اینکه آمریکا تمام ادله و مدارک را در اختیار دارد که نشان می‌دهد این حمله از سوی ایران نبوده است، گفت: آنها نمی‌خواهند اعتراف کنند که مردم یمن و مجموعه کوچک انصارالله بتوانند چنین اقدامی انجام دهند و فرافکنی می‌کنند تا هر اتفاق و حادثه ای را به ایران نسبت دهند و به قول یک کارشناس عرب پرونده ایران سنگین‌تر شود تا ائتلاف جهانی علیه اش تشکیل دهند، لذا آمریکایی‌ها هم از این فرصت استفاده می کنند و باج‌گیری خود را از عربستان افزایش خواهند داد و باج بیشتری از رژیم آل سعود می گیرند.

وی اضافه کرد: طرح‌های امنیتی آمریکا در عراق، رژیم صهیونیستی و فلسطین اشغالی و عربستان با شکست مواجه شده است. آن‌ها با تبلیغات گسترده‌ای سعی کردند وانمود کنند تا سامانه‌های ضد موشکی‌شان معجزه می‌کند، اما اتفاقاتی که در فلسطین اشغالی رخ داد و حمله از سوی خارج از مرزهای عراق به انبار مهمات این رژیم و حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان نشان داد ادعای قدرت امریکا برای تامین امنیت کاملا زیر سوال است، بنابراین دست به فرافکنی می‌زنند و اتهام‌زنی‌هایی را علیه ایران آغاز می کنند؛ آن هم در آستانه برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل که قرار است رئیس جمهور ایران در آن حضور داشته باشد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *