«یوشکا فیشر» وزیر خارجه اسبق آلمان در یادداشتی با عنوان «خطر اتمی جدید» که در پایگاه اینترنتی «پراجکت سیندیکت» منتشر شد، درباره وضع تحریم جدید علیه ایران هشدار داد و اجرای تهدید نظامی علیه کره‌شمالی را به دلیل ریسک بالا غیرعملی توصیف کرد.

فیشر ابتدا به لفاظی‌های اخیر دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا علیه کره شمالی اشاره کرد که این کشور را تهدید به حمله کرده بود و نوشت، حمله پیش‌دستانه به رهبری آمریکا به شبه جزیره کره می‌تواند به تقابل مستقیم با چین و تخریب کره جنوبی منجر شد و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی برای ژاپن دارد.

وی در ادامه نوشت، از آنجایی‌که مثلث چین-کره جنوبی و ژاپن به مرکز قدرت جدید اقتصاد جهانی قرن 21 تبدیل شده‌اند، هیچ کشوری از سقوط اقتصادی جان سالم به در نمی‌برد.

این دیپلمات اسبق آلمان تصریح کرد، حتی اگر آمریکا همچنان به احتمال آغاز جنگ با کره شمالی اشاره کند، فرماندهان نظامی آمریکا می‌دانند که با توجه به هزینه‌ها و خطرات بالا، استفاده از نیروی نظامی واقعاً یک گزینه عملی نیست.

این گزارش ادامه داد که تحقیقات درباره تبانی احتمالی ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا و عدم لغو طرح خدمات درمانی اوباما موسوم به «اوباماکر» در واقع بی ثباتی و ناکارآمدی دولت فعلی آمریکا را نشان می‌دهد.

بنا به گفته این مقام آلمانی، بی‌ثباتی در آمریکا یکی از دلایل نگرانی جهانی است و اگر دیگر نتوان بر روی آمریکا برای تضمین صلح و ثبات جهانی حساب کرد، دیگر هیچ کشوری نمی تواند صلح و ثبات جهانی را تضمین کند و یک خلاء مدیریتی به وجود می آید.

فیشر همچنین به اقدامات ضدایرانی آمریکا اشاره کرد و گفت که اگر کنگره آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کند، احتمال شکست برجام وجود دارد. «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران اخیراً اعلام کرد که ایران می‌تواند چند ساعت در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا، از برجام کناره گیری کند.

وی سپس ادامه داد، با توجه به بحران کره شمالی، راه‌انداختن یک بحران هسته‌ای غیرضروری و شاید راه‌اندازی یک جنگ در خاورمیانه بسیار بی‌مسئولیتی است.

وی تأکید کرد: «بازگشت آمریکا به راهبرد تغییر نظام در ایران احتمالاً خودبرانداز است».

این دیپلمات اسبق آلمان تأکید کرد که تمامی این رخدادها در منطقه‌ای رخ خواهد داد که از قبل درگیر بحران و جنگ بوده است و از آنجایی که روسیه، چین و کشورهای اروپایی به برجام پایبند خواهند بود، آمریکا حتی می ماند و حتی با نزدیک ترین همپیمانان خود نیز دچار اختلاف می‌شود.

وی در پایان اینگونه نتیجه‌گیری کرد، امروزه تهدیدات هسته‌ای دقیقاً نیازمند راهی غیر از «آتش و خشم» هستند و رویارویی با آنها نیازمند آرامش و عقلانیت، منطق و دیپلماسی صبر است که بر پایه تهدیدات خطرناک و خیالی استفاده از زور نباشد. اگر آخرین ابر قدرت، این رویه را دنبال نکند، جهان مجبور است با عواقب آن روبرو شود.

منبع: فارس