جدیدترین مطالب

دست‌و‌دل‌بازی غرب در میان تهدیدهای روسیه ‌

دست‌و‌دل‌بازی غرب در میان تهدیدهای روسیه ‌

بریتانیا درحالی‌که فقط چند روز از تصویب یک بسته حمایتی چندمیلیاردی برای اوکراین در آمریکا می‌گذرد، وعده داد که ۵۸۰ میلیون یوروی دیگر تجهیزات نظامی جدید ازجمله موشک‌های دوربرد را در اختیار کی‌یف خواهد گذاشت. به‌این‌ترتیب هم‌زمان با تشدید حملات روسیه به اوکراین، متحدان کی‌یف نیز سطح حمایت‌های مالی و نظامی خود را افزایش می‌دهند.

ادامه سرکوب اعتراض ضد صهیونیستی در آمریکا

تجمع‌های مسالمت آمیز ضد صهیونیستی در آمریکا، با این بهانه که اقدامات و تحرکات ضد یهودی است به شدت سرکوب می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دستگیرشدگان شرکت کننده در این تجمع‌ها و راهپیمایی‌های ضد صهیونیستی، خود یهودی هستند.

افشای فساد جنسی یک سیاستمدار دیگر در انگلیس

جفری دونالدسون رهبر پیشین حزب سلطنت طلب و اتحادگرای ایرلند شمالی، ” دی یو پی” (DUP)، امروز در دادگاهی در ایرلند شمالی، با ۱۱ اتهام تعرض جنسی، از جمله یک فقره تجاوز جنسی روبرو و متهم شد.

Loading

أحدث المقالات

نماینده ویژه پاکستان: ایران و چین شرکای معتمد ما در منطقه هستند

اسلام‌آباد – ایرنا – نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان، سیاست‌های دوگانه آمریکا در منطقه و جنایات اسرائیل علیه فلسطینیان را چالش بزرگ برای دیپلماسی اسلام‌آباد دانست و افزود: تهران و پکن شرکای معتمد ما در منطقه هستند.

ناقوس مرگ حضور نظامی آمریکا در ساحل

ورود بی سرو صدای ۱۰۰ سرباز به همراه سامانه‌های دفاع هوایی به نیامی، پایتخت نیجر، جدیدترین متحد مسکو در ساحل، ناقوس مرگ حضور نیرو‌های آمریکایی در کشوری بود که از سال ۲۰۱۳ در این کشور غرب آفریقا مستقر هستند.

Loading

رژیم صهیونیستی در سوریه چه می خواهد؟

۱۳۹۷/۰۳/۰۲ | یادداشت

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای شروع بحران سوریه یکی از بازیگران پرنفوذ در منطقه، رژیم صهیونیستی بوده که به نوعی همراه با محور عربی درصدد ایجاد ساختار جدید و برکناری حکومت قانونی بشار اسد برآمده است؛ چنانکه این رژیم همواره تلاش کرده با تجهیز نیروهای تکفیری به اهداف اعلانی و اصلی خود دست یابد.

داود احمدزاده – کارشناس مسائل غرب آسیا

گرچه قبل از شروع بحران نظامی و سیاسی سوریه، مرز این کشور با رژیم صهیونیستی یکی از مرزهای امن و بدون دغدغه امنیتی برای این رژیم محسوب می‌شد، ولی با حضور بازیگران متعدد منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، این رژیم هم درصدد اعمال نفوذ و ایجاد ائتلاف علیه سوریه و حامیان منطقه‌ای آن برآمد.
با ورود ایران به عنوان یکی از بازیگران اصلی منطقه‌ای و حامی حکومت قانونی سوریه و پشتیبانی محور مقاومت در جنگ فراگیر علیه تکفیری‌ها، واکنش رژیم صهیونیستی نیز نسبت به حضور در سوریه، بیش از گذشته نمایان شد. ضمن آنکه این رژیم از سال 1967 قسمتی از جغرافیای سرزمینی سوریه به نام جولان را در اشغال خود داشت. براین اساس، نزدیکی نبردهای میدانی نسبت به سرزمین‌های اشغالی و تهدید امنیت این رژیم از یک سو و گسترش تثبیت حضور محور مقاومت از سوی دیگر، شرایط را برای دخالت بیشتر تل‌آویو در جنگ داخلی سوریه فراهم کرد؛ به گونه‌ای که این رژیم علاوه بر پشتیبانی‌های نظامی و تسلیحاتی از برخی گروه‌های تکفیری و هم‌پیمان نظیر جبهه النصره و جندالشام، برخی از پایگاه‌های نظامی و موشکی ارتش سوریه و همپیمانان آن را نیز در مناطق استراتژیک این کشور مورد حمله قرار داد. دلیل این حملات بیشتر جلوگیری از حضور نیروهای مستشار ایرانی در سوریه و برهم خوردن توازن قوا به ضرر دولت سوریه عنوان شده است.
در هر صورت این حملات با چراغ سبز آمریکا و و همفکری برخی کشورهای عربی ضدایران نظیر عربستان طراحی و اجرا شده است. هدف اساسی آن نیز روحیه بخشیدن مجدد به نیروهای تکفیری و تزلزل در محور مقاومت است که با پیروزی‌های درخشان در مناطق مختلف سوریه شرایط را برای تثبیت اوضاع داخلی و ورود به فاز سیاسی در مسیر حل و فصل بحران فراهم کرده است.
یکی دیگر از اهداف اصلی تهاجمات اخیر اسرائیل به برخی از مراکز نظامی سوریه ایجاد درگیری گسترده با ایران و محور مقاومت عنوان شده است. از آنجا که آمریکایی‌ها به تضمین امنیت رژیم صهیونیستی و برتری نظامی آن در منطقه تعهد سیاسی و اخلاقی دارند هرگونه تضعیف موقعیت منطقه‌ای این رژیم را برخلاف منافع ملی و راهبردهای منطقه‌ای خود ارزیابی می‌کنند. ورود متغیر مستقلی به نام حزب‌الله در منطقه و اثبات توانمندی‌های آن در عرصه میدانی می‌تواند یکی از عوامل اصلی حملات جدید قلمداد شود.
همچنین باید به یاد داشته باشیم که رژیم صهیونیستی تلاش کرده است با تحریک‌ آمریکا و همپیمانان منطقه‌ای آن، یک ائتلاف گسترده ضدایرانی را در منطقه شکل دهد و به ظن خود جلوی نفوذ طبیعی آن را سد کند.
اما فارغ از این اهداف کلی، نباید از این نکته گذشت که نوع بازیگری رژیم صهیونیستی در سوریه، با دیگر تحولات راهبردی منطقه و حتی برخی تحولات جهانی ارتباط مستقیمی دارد، همچنانکه با ملاحظه شرایط جدیدی که منطقه در آن قرار گرفته است، از جمله پیروزی سیاسی حزب الله در انتخابات اخیر لبنان، خروج آمریکا از برجام و نیز انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس، شاهد تهاجمی تر شدن سیاست های رژیم صهیونیستی در سوریه هستیم.
در این شرایط، بی‌تردید نیروهای محور مقاومت به همراه ارتش سوریه، راهبردهای جنگی خود را برای تعیین تکلیف وضعیت میدانی سوریه و بیرون راندن تمام نیروهای مداخله‌گر خارجی پیش خواهند برد. درواقع سرکوب گسترده نیروهای تکفیری سلفی وابسته به محور عبری-عربی می‌تواند پاسخ روشنی به اقدامات اسرائیل و آمریکا باشد. همچنین تلاش برای ایجاد سازوکارهای سیاسی و بازگشت به منطق گفتگو براساس مدل سوری-سوری بدون دخالت نیروهای خارجی راهبردی است که پیشتر از سوی ایران برای خروج از وضعیت جنگی سوریه تجویز شده است.
به نظر می‌رسد که با تضعیف هرچه بیشتر مخالفان نظام بشار اسد و تلاش روس‌ها برای اعاده صلح در جغرافیای سوریه، مسیر برای گفتگوهای ملی مهیا شده است. نکته کلیدی این است که ایران در کنار ترکیه و روسیه در نشست‌های متعدد آستانه همچنان بر حفظ و یکپارچگی سوریه و ایجاد ثبات و امنیت در این کشور تاکید داشته و دارد و به نظر می‌رسد که جنگ به عنوان راه‌حلی که از سوی آمریکایی‌ها و بخشی از کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی برای ایجاد بی‌ثباتی و تجزیه سوریه به عنوان یک راهبرد اصلی قبلا پی‌ریزی شده بود در شرایط فعلی ارزش و اهمیت خود را از دست داده است. به طوری که آمریکایی‌ها هم به دنبال خروج از مهلکه سوریه هستند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *