جدیدترین مطالب

نقشه سیاه روس ها برای مردم

نقشه سیاه روس ها برای مردم

بهرام امیراحمدیان در یادداشتی می نویسد: جغرافیای روسیه دیکته می کند که از نظر نظامی کشوری قدرتمند باشد. دست انداختن به قلمروهای همسایه برای بر طرف کردن ضعف ژئواستراتژیک از ویژگی های دو قرن گذشته روسیه است. اشغال قلمروهای ایرانی قفقاز در دهه دوم و سوم قرن نوزده و آسیای مرکزی در نیمه دوم همین قرن، برای رسیدن به استحکامات طبیعی و آبهای گرم، اشغال ایران و اروپای شرقی و جزایر کوریل در شرق در دوره پس از جنگ جهانی دوم، همه و همه برای پوشاندن این ضعف صورت گرفته است.

جهانی شدن به مثابه دموکراتیزاسیون و مدرنیزاسیون و موانع شکل گیری آنها در خاورمیانه

جهانی شدن به مثابه دموکراتیزاسیون و مدرنیزاسیون و موانع شکل گیری آنها در خاورمیانه

علیرضان سهرابی نور و سمانه مدحی در یادداشت مشترکی برای دیپلماسی ایرانی می نویسند: دموکراسی مؤلفه های بسیاری دارد که می توان با آنها سنجید که یک حاکمیت یا نظام تا چه اندازه در تحقق این پدیده موفق بوده اند؛ امروزه اهمیت پدیده دموکراسی به حدی فزونی یافته است که بسیاری از نظام های غیر دموکراتیک نیز برای مشروعیت دادن به خود از این واژه استفاده می کنند که البته با خوانش ها و تعابیر مختلفی که از آن دارند.

ناپدید شدن بیش از ۱۳۰۰۰ فلسطینی

گردان‌های القدس، شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی، اعلام کرد در پاسخ به جنایت‌های رژیم اشغالگر، شهرک صهیونیست نشین «سدیروت» و بخش‌های اطراف نوار غزه را موشک باران کرده است.

ترور فرزندان هنیه و روند مذاکرات

ترور فرزندان هنیه و روند مذاکرات

همانگونه که برخی از تحلیلگران و ناظران معتقدند، اقدام رژیم صهیونیستی در ترور فرزندان و نوه‌های اسماعیل هنیه با هدف فشار مضاعف برای تغییر نگاه و ایجاد انعطاف حماس در روند مذاکرات است، پیشتر هم صهیونیست سعی کرده بودند با ادعاهایی نظیر تعیین تاریخ مشخصی برای حمله به رفح و همچنین موضع‌گیری وزیر دارایی رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه، «همانگونه که خان یونس را به عصر حجر بازگرداندیم،» سعی شده بود که حماس را وادار به پذیرش شروط مذاکرات کنند.

در آستانه پاسخ تهران؟

در آستانه پاسخ تهران؟

با وجود آنکه ۱۲ روز از حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در سفارت ایران در دمشق می‌گذرد، کماکان موضوع پاسخ احتمالی تهران به تل‌آویو بحث داغ این‌روزهاست و در این راستا محافل کارشناسی و رسانه‌ای داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی به بررسی سناریوهای متفاوت نحوه حمله ایران، واکنش متقابل اسرائیل و به دنبال آن آینده خاورمیانه پرداخته‌اند. در این بین، در روزهای اخیر برخی اتفاق‌ها‌، اقدام‌ها‌ و موضع‌گیری‌ها نیز گزاره پاسخ تهران به اسرائیل را پررنگ‌تر از هر زمان دیگری کرده است.
Loading

أحدث المقالات

پاپ: امیدوارم آتش‌بسی فوری در غزه اجرا شود

پاپ فرانسیس در پیامی به مناسبت پایان یافتن ماه رمضان گفت که به شدت بابت درگیری‌ها در منطقه غرب آسیا ناراحت است. رهبر کاتولیک‌های جهان در پیام خود گفته است: من به شدت بابت درگیری در فلسطین و اسرائیل ناراحت هستم.

هلند سفارت خود در تهران را تعطیل می کند

وزارت امور خارجه هلند امروز شنبه اعلام کرد که به دلیل افزایش تنش ها بین ایران و اسرائیل، تصمیم گرفته روز یکشنبه سفارت خود در تهران را تعطیل کند.

تحولات اوکراین|تلاش چین برای ایجاد شرایط گفتگوی مسکو و کی‌یف

تکذیب خبر ارسال سلاح از چین به روسیه، هزینه بازسازی اوکراین، مخالفت ترامپ با “هدیه دادن” به کی‌یف، تصمیم سوئیس درباره شرکت روسیه در نشست صلح،  عدم تمایل غرب برای مذاکره صادقانه و شرط شولتز برای گفتگو با پوتین، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

Loading

واکاوی موضوعات مطروحه در کنفرانس امنیتی مونیخ

۱۴۰۲/۱۲/۰۶ | خبر تاپ, سیاسی, یادداشت

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: کنفرانس امنیتی مونیخ که در دوران جنگ سرد آغاز به کار کرد، یکی از مراجع غیررسمی در سطح جهان و نهادی برای بحث و تبادل نظر در خصوص موضوعات امنیتی و سیاست های امنیت بین‌المللی شناخته می‌ شود.

محسن شریف خدایی – تحلیلگر روابط بین‌الملل

کنفرانس اخیر امنیتی مونیخ در سال جاری، با حضورنمایندگانی از کشورهای مختلف – به استثنای روسیه و ایران- طی دو روز کاری برگزار شد و رهبران سیاسی، وزرای خارجه و دفاع، شخصیت ها و نهادهای مدنی 120 کشور در آن با ایراد سخنرانی و گفتگو با یکدیگر، موضوعات متنوع امنیتی و تهاجم سایبری را مورد بحث و تبادل نظرقرار دادند.

این کنفرانس که به عنوان فرصتی مناسب برای طرح مسائل امنیت جهانی و تبادل نظر در مورد چالش‌های مختلف جهانی شناخته می‌شود، امسال بر موضوعات متنوعی تاکید داشت که اهم آنها عبارتند از:

  1. تهاجم روسیه به اوکراین: در پی تهاجم نیروهای روسیه به اوکراین، مسئله تامین تسلیحات برای اوکراین و نقش کشورهای غربی در تامین آن مورد بحث وتبادل نظر قرار گرفت.
  2. تهدیدهای سایبری: بحث در مورد تهدیدهای سایبری و نقش تکنولوژیهای جدید در امنیت جهانی از مباحث مهم کنفرانس بود.
  3. تغییرات آب و هوا و امنیت: تأثیر تغییرات آب و هوا بر امنیت جهانی و تدابیر لازم از سوی مجامع بین المللی وکشورها مورد واکاوی از سوی حاضران قرار گرفت.
  4. تروریسم و تشدید تهدیدها: بحث در مورد راهکارهای مقابله با گسترش تروریسم و تشدید تهدیدها در سطح منطقه و جهان وراههای مقابله با آن مورد تبادل نظر قرار گرفت.
  5. جنگ غزه: جلوگیری از فاجعه انسانی مردم غزه، چگونگی آتش بس و پایان مخاصمه.

مباحث اصلی کنفرانس بردو موضوع : “جنگ اوکراین و غزه”، تمرکز داشت. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهور اوکراین که دراین کنفرانس حضور داشت، در سخنان خود به مشکلات اصلی کمبود تسلیحات در دفاع اوکراین علیه نیروهای روسیه تاکید کرد. او در این گردهمایی خطاب به سران کشورهای غربی، درخواست جدید کمک های نظامی برای تامین سلاح‌ های بیشتر به اوکراین را با نگرانی و صراحت مطرح کرد.

این درحالی است که آتش گلوله های توپخانه روسیه در برابر گلوله های توپخانه و خمپاره اوکراین در ماه‌های اخیر به مراتب بیشتر شده و درنتیجه اوکراین وادار به عقب نشینی از شهر اودیوکا، طی روزهای گذشته شده است.

روسیه، تولید گلوله های توپخانه، تانک، خودروهای زرهی و موشک های خود را به طرز چشمگیری طی ماههای اخیر افزایش داده است.

اکثر متحدان غربی در نظر دارند تولیدات نظامی خود را افزایش دهند تا با کمک تسلیحاتی بیشتر به اوکراین، کیف بتواند در برابر فشارهای مسکو در سال 2024 ایستادگی کند.

در عین حال، سؤالاتی از سوی متحدان اروپایی ناتو وجود دارد که واقعاً آنها چه اقدامی باید انجام دهند تا برای جنگ احتمالی گسترده تر با روسیه آماده شوند.

در این رابطه اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، با اظهار این که: «اگر هر سرباز روسی پای خود را در خاک ناتو بگذارد، ما از هر وجب از آن دفاع خواهیم کرد.» از متحدان ناتو و تعهد صرف هزینه معادل 2 درصد تولید ناخالص داخلی آنها، فراتر رفته است.

زلنسکی، همچنین ناامیدی خود را بر ملا کرد که مجلس نمایندگان ایالات متحده بدون تصویب 60 میلیارد دلار کمک به اوکراین به یک تعطیلی دو هفته‌ ای می ‌رود. وی سقوط شهر آودیوکا، در اوکراین به دست نیروهای روسیه در آخر هفته گذشته را دلیل عدم تصمیم گیری جمهوری خواهان در این لایحه دانست.

این لایحه با 70 رای موافق و 29 رای مخالف در سنای آمریکا تصویب شد و اکنون به دلیل اختلافات رویه در پارلمان متوقف شده است، که ناشی از موضع جمهوری خواهان در مورد اوکراین و همچنین نا امیدی مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان، از اینکه این لایحه به اندازه کافی برای تامین امنیت مرزی ایالات متحده و مکزیک اقدامی انجام نداده، متوقف شده است.

 

تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه

ماه گذشته، دولت بایدن پیش نمایشی از طرح جدید خود برای خاورمیانه را از طریق توماس فریدمن، ستون نویس نیویورک تایمز، که از دیرباز مورد علاقه رئیس جمهور بوده، ارائه کرد. فریدمن نوشت: «ما در شرف آشکار شدن یک استراتژی جدید از سوی دولت بایدن برای رسیدگی به چالش چند جانبه‌ که غزه، ایران، اسرائیل و منطقه را درگیر می ‌کند، خواهیم بود. این لحظه، لحظه ای خطرناک است.»

با توجه به ادامه حملات رژیم صهیونیستی به غزه، سوال مهمی که مطرح می باشد این است که: اگر دهه ها روابط نزدیک و حمایت نظامی بی بدیل آمریکا از رژیم اسرائیل، کاخ سفید را قادر به تأثیر گذاری بر روند جنگ در غزه قرار نداده است، چه امیدی به نتیجه بخشی تلاش ها برای توقف حملات رژیم صهیونیستی و ایجاد آرامش ‌و ثبات در منطقه می توان داشت؟

0 Comments