جدیدترین مطالب

نقشه سیاه روس ها برای مردم

نقشه سیاه روس ها برای مردم

بهرام امیراحمدیان در یادداشتی می نویسد: جغرافیای روسیه دیکته می کند که از نظر نظامی کشوری قدرتمند باشد. دست انداختن به قلمروهای همسایه برای بر طرف کردن ضعف ژئواستراتژیک از ویژگی های دو قرن گذشته روسیه است. اشغال قلمروهای ایرانی قفقاز در دهه دوم و سوم قرن نوزده و آسیای مرکزی در نیمه دوم همین قرن، برای رسیدن به استحکامات طبیعی و آبهای گرم، اشغال ایران و اروپای شرقی و جزایر کوریل در شرق در دوره پس از جنگ جهانی دوم، همه و همه برای پوشاندن این ضعف صورت گرفته است.

جهانی شدن به مثابه دموکراتیزاسیون و مدرنیزاسیون و موانع شکل گیری آنها در خاورمیانه

جهانی شدن به مثابه دموکراتیزاسیون و مدرنیزاسیون و موانع شکل گیری آنها در خاورمیانه

علیرضان سهرابی نور و سمانه مدحی در یادداشت مشترکی برای دیپلماسی ایرانی می نویسند: دموکراسی مؤلفه های بسیاری دارد که می توان با آنها سنجید که یک حاکمیت یا نظام تا چه اندازه در تحقق این پدیده موفق بوده اند؛ امروزه اهمیت پدیده دموکراسی به حدی فزونی یافته است که بسیاری از نظام های غیر دموکراتیک نیز برای مشروعیت دادن به خود از این واژه استفاده می کنند که البته با خوانش ها و تعابیر مختلفی که از آن دارند.

ناپدید شدن بیش از ۱۳۰۰۰ فلسطینی

گردان‌های القدس، شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی، اعلام کرد در پاسخ به جنایت‌های رژیم اشغالگر، شهرک صهیونیست نشین «سدیروت» و بخش‌های اطراف نوار غزه را موشک باران کرده است.

ترور فرزندان هنیه و روند مذاکرات

ترور فرزندان هنیه و روند مذاکرات

همانگونه که برخی از تحلیلگران و ناظران معتقدند، اقدام رژیم صهیونیستی در ترور فرزندان و نوه‌های اسماعیل هنیه با هدف فشار مضاعف برای تغییر نگاه و ایجاد انعطاف حماس در روند مذاکرات است، پیشتر هم صهیونیست سعی کرده بودند با ادعاهایی نظیر تعیین تاریخ مشخصی برای حمله به رفح و همچنین موضع‌گیری وزیر دارایی رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه، «همانگونه که خان یونس را به عصر حجر بازگرداندیم،» سعی شده بود که حماس را وادار به پذیرش شروط مذاکرات کنند.

در آستانه پاسخ تهران؟

در آستانه پاسخ تهران؟

با وجود آنکه ۱۲ روز از حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در سفارت ایران در دمشق می‌گذرد، کماکان موضوع پاسخ احتمالی تهران به تل‌آویو بحث داغ این‌روزهاست و در این راستا محافل کارشناسی و رسانه‌ای داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی به بررسی سناریوهای متفاوت نحوه حمله ایران، واکنش متقابل اسرائیل و به دنبال آن آینده خاورمیانه پرداخته‌اند. در این بین، در روزهای اخیر برخی اتفاق‌ها‌، اقدام‌ها‌ و موضع‌گیری‌ها نیز گزاره پاسخ تهران به اسرائیل را پررنگ‌تر از هر زمان دیگری کرده است.
Loading

أحدث المقالات

نقشه سیاه روس ها برای مردم

نقشه سیاه روس ها برای مردم

بهرام امیراحمدیان در یادداشتی می نویسد: جغرافیای روسیه دیکته می کند که از نظر نظامی کشوری قدرتمند باشد. دست انداختن به قلمروهای همسایه برای بر طرف کردن ضعف ژئواستراتژیک از ویژگی های دو قرن گذشته روسیه است. اشغال قلمروهای ایرانی قفقاز در دهه دوم و سوم قرن نوزده و آسیای مرکزی در نیمه دوم همین قرن، برای رسیدن به استحکامات طبیعی و آبهای گرم، اشغال ایران و اروپای شرقی و جزایر کوریل در شرق در دوره پس از جنگ جهانی دوم، همه و همه برای پوشاندن این ضعف صورت گرفته است.
Loading

«موازنه‌سازی» مؤثر انصارالله در نبرد الاقصی

۱۴۰۲/۰۹/۱۰ | خبر تاپ, سیاسی, یادداشت

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: نبرد طوفان الاقصی پاسخی به جنایات رژیم‌صهیونیستی علیه ملت فلسطین بود که توانست صدمات غیرقابل‌ترمیمی به این رژیم وارد سازد. حمید خوش‌آیند - کارشناس مسائل منطقه

مواجهه صهیونیست‌ها با نبرد الاقصی که مبتنی بر اصل «دفاع مشروع» و «عملیات بازدارنده» بود، هولناک و همراه با جنایات جنگی و نسل‌کشی در غزه بوده است. این مسأله و با عنایت به اینکه مردم غزه در معرض نژادپرستی، مجازات دسته جمعی و کشتار گسترده قرار گرفته‌اند، باعث واکنش گروه‌های مختلف مقاومت در منطقه از جمله حزب‌الله لبنان، مقاومت اسلامی عراق و انصارالله در یمن شده که در نوع خود بی‌سابقه است.

با توجه به اینکه مقاومت اسلامی یک جبهه یکپارچه است که در مقابل تهدیدهایی که متوجه هر یک از اعضای آن می‌شود، احساس مسئولیت دینی، اسلامی و سیاسی می‌کند، بنابراین کاملاً طبیعی است که مقاومت اسلامی درخصوص مسأله فلسطین و عملکرد جنایتکارانه و نژادپرستانه رژیم جنایتکار صهیونیستی که طی دهه‌های گذشته باعث کشتار فلسطینیان شده است، واکنش نشان دهد. بنابراین تا زمانی‌که این جنایات به هر شکلی علیه ملت مظلوم فلسطین استمرار داشته باشد، واکنش‌ها هم از سوی گروه‌های مختلف مقاومت در منطقه تداوم خواهد یافت و منافع رژیم صهیونیستی و حامیان آن مصونیت و امنیت نخواهد داشت.

انصارالله یمن که یکی از اعضای مهم جبهه مقاومت اسلامی است و نقش تعیین‌کننده و راهبردی در تحولات منطقه و جهان اسلام پیدا کرده است، در سطح گسترده‌ای در زمین و دریا فعال شده و حضور قابل توجهی در تحولات مربوط به جنگ غزه داشته است.

به‌عبارتی، ورود انصارالله به جنگ غزه که از «صراحت، قاطعیت و تهدیدآفرینی» بیشتری برخوردار است و هدف قرار دادن رژیم‌صهیونیستی و توقیف کشتی‌هایی که تحت پرچم این رژیم یا مالکیت عناصر وابسته به آن در دریا تردد می‌کنند، یکی از ابعاد بسیار مهم مربوط به تحولات میدانی جنگ غزه است.

رهبر مقاومت مردمی یمن در نخستین روزهای آغاز جنایات رژیم صهیونیستی در غزه در موضعی صریح و مقتدرانه، حرف آخر را زده و اعلام داشته است، «رویکردها و قطعنامه‌های شورای امنیت هیچ چیزی به فلسطین ارائه نداد و از کودکان و زنان و غیرنظامیان در آنجا حفاظت نکرد. مردم ما آماده هستند که با صدها هزار نفر وارد عمل شده و به مردم فلسطین برای رویارویی با دشمن ملحق شوند و ما در انجام هر آنچه که ممکن است، تردید نخواهیم کرد. ما با محور مقاومت هماهنگ هستیم و اگر آمریکایی‌ها مستقیما مداخله نظامی کنند، حاضریم حتی در بمباران موشکی و راهپیمایی شرکت کنیم».

محمد البخیتی، عضو دفتر سیاسی انصار الله یمن نیز در گفتگویی که با الجزیره داشت، گفته است، «ما هنوز گزینه‌های دردناک زیادی داریم و در صورت ادامه تجاوز از آن‌ها استفاده می‌شود و با تشدید تنش مواجه خواهیم شد. ما نمی‌توانیم و نمی‌پذیریم که همزمان با بمباران غزه کنار بایستیم و جنایات اشغالگران در غزه را تماشا کنیم».

یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن هم در سخنانی اعلام کرده است، «به تمامی کشتی‌های دشمن اسرائیلی یا کشتی‌هایی که با دشمن دادوستد دارند، مجدداً هشدار می‌دهیم که این کشتی‌ها به اهداف مشروع نیروهای مسلح ما تبدیل خواهند شد».

مشاور شورای سیاسی امور زنان در صنعا نیز در گفتگویی تأکید کرده است، «اگر کنترل اوضاع از دست خارج شود، تنگه باب المندب که یک سوم تجارت جهانی از طریق آن انجام می‌شود، بسته خواهد شد».

علی القهوم یکی از اعضای دفتر سیاسی انصارالله یمن هم از گسترش عملیات بزرگ ارتش این کشور علیه رژیم‌صهیونیستی تا پیروزی فلسطین و غزه و نابودی کامل اسرائیل صحبت کرده و محمد البخیتی، دیگر عضو سرشناس دولت نجات ملی صنعا نیز در مصاحبه با المیادین با اشاره به اصطلاح «تشدید در مقابل تشدید» از تنوع گزینه‌های دردناک مقاومت در صورت ادامه تجاوز اسرائیل به غزه سخن گفته است.

این هشدارها و اظهارات در سطوح مختلف، عملیاتی شده و افزون بر بمباران ادامه‌دار مناطق مختلفی از اراضی اشغالی، چندین کشتی تجاری رژیم‌صهیونیستی نیز توقیف شده است. جبهه‌ای که از طریق یمن علیه رژیم‌صهیونیستی گشوده شده است، «خطرناک» و برخلاف محاسبات سران رژیم‌صهیونیستی بوده، به‌خصوص توقیف کشتی صهیونیستی «گلکسی لیدر» در دریای سرخ، «شکست جدیدی» را در عرصه اطلاعاتی و امنیتی برای صهیونیست‌ها رقم زده است.

نکته مهمی که در اینجا وجود دارد، این است که «موقعیت جغرافیایی خاص» یمن، برخورداری مقاومت مردمی یمن از تسلیحات استراتژیک و موشک‌ها و پهپادهای دوربرد، توانمندی‌های عملیاتی انصارالله، همچنین تسلط بر آبراه‌های مهم دریایی به‌ویژه باب‌المندب، نقش مؤثری در «موازنه‌سازی» در نبرد الاقصی به‌نفع فلسطین داشته، ضمن اینکه از عوامل دخیل در پذیرش وقفه در جنگ توسط رژیم اسرائیل بوده است.

تنها کافی است اشاره شود مقاومت مردمی یمن، به‌آسانی می‌تواند بیش از 40 درصد روند تجارت خارجی رژیم‌صهیونیستی را که از مسیر دریا انجام می‌شود، «مختل» کرده و با تهدیدهای استراتژیک مواجه سازد که این مسأله در صورتی که جنایات رژیم آپارتاید صهیونیستی در غزه تداوم داشته باشد، باعث «فروپاشی اقتصاد» رژیم اسرائیل می‌شود.

در این راستا گیورا آیلند رئیس سابق شورای امنیت داخلی رژیم‌صهیونیستی ضمن ابراز تردید نسبت به امکان ادامه حرکت کشتی‌های اسرائیلی از دریای سرخ به بندر ایلات در جنوب سرزمین‌های اشغالی، افزوده است «اگر یمنی‌ها تصمیم بگیرند تمامی کشتی‌های اسرائیلی را توقیف کنند، مشکل بزرگ‌تر خواهد شد». آیلند ادامه داده است که «اسرائیل با مشکل غزه، جبهه شمالی (لبنان)، بسته‌شدن دریای سرخ به روی کشتی‌ها و دیگر موارد ازجمله درگیری در کرانه باختری مواجه است».

در پایان باید تأکید داشت، رژیم‌صهیونیستی در حالی حملات وحشیانه به غزه را شروع کرد که تصور نمی‌کرد با واکنش سایر نیروهای مقاومت از جمله انصارالله مواجه شود. برخلاف نبردهای سابق، در دوره پساطوفان الاقصی، جنایات رژیم‌صهیونیستی در فلسطین دیگر تنها در قالب یک مسأله فلسطینی – صهیونیستی متمرکز نخواهد بود، بلکه سایر بازیگران مقاومت اسلامی در منطقه نیز فعال شده و اراضی اشغالی و همچنین «منافع و مراکز صهیونیستی» در منطقه را هدف قرار خواهند داد.

0 Comments