جدیدترین مطالب

کرونا همچنان در جهان قربانی می گیرد

به گزارش سایت ورلد میترز، تاکنون ۷۰۳ میلیون و ۵۸۲ هزار و ۹۸۰ نفر در جهان به کرونا مبتلا شده اند و از این تعداد ۶ میلیون و ۹۸۵ هزار و ۴۰۹ نفر جان باخته اند.

ایران ابرقدرت منطقه‌ای در برابر نفوذ آمریکا و رژیم اشغالگر شده است

رای الیوم با اشاره به تقویت روزافزون پیمان ایران و روسیه در منطقه و تضعیف هر چه بیشتر ائتلاف آمریکا و رژیم صهیونیستی نوشت ایران ابرقدرت منطقه‌ای و منبع تهدید اصلی برای نفوذ آمریکا و این رژیم در منطقه شده است.

Loading

أحدث المقالات

نام دو شیر در هند، پای توهین به مقدسات را به میان کشید

نام دو شیر در هند جنجال به پا کرد و گروه‌های هندو به خاطر نامگذاری یکی از این شیرها به نام یکی از خدایان خود به دادگاه رفته و شاکی‌اند. آنها می‌گویند نام “سیتا” که شیر ساکن باغ وحش گذاشته شده، به نوعی حمله به اعتقادات مذهبی جامعه آنها و کفر آمیز است!

اقدام کم‌سابقه ترامپ برای انتخاب معاون

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق و نامزد انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا برای انتخاب معاون پیشنهادی خود در پست ریاست‌جمهوری پرسش‌نامه‌ای طراحی کرده و از هواداران خود خواست به آن پاسخ دهند. ترامپ لینک این پرسش‌نامه را به هواداران خود ارسال می‌کند تا آنها علاوه بر انتخاب فردی که می‌خواهند در کنار ترامپ به کاخ سفید راه یابد، ویژگی‌های مشخصی را هم در پرسش‌نامه ذکر کنند.

دومین سالگرد جنگ اوکراین؛ آمریکا بیش از ۵۰۰ شخص و شرکت را در فهرست تحریم‌ها علیه روسیه قرار می‌دهد

والی آدیمو، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفت که ایالات متحده در اقدامی به‌مناسبت دومین سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین بیش از ۵۰۰ شخص و سازمان را تحریم می‌کند. آدیمو گفت این اقدام که با مشارکت سایر کشور‌ها انجام شده است، مجتمع صنعتی نظامی روسیه و شرکت‌هایی در کشور‌های ثالث را هدف قرار می‌دهد. وی تاکید کرد واشنگتن همچنین به‌دنبال پاسخگویی روسیه درباره جنگ و مرگ الکسی ناوالنی رهبر مخالفان است.

پیوند نظامی در سفر تاریخی وزیر دفاع فرانسه به ارمنستان؛ «آذربایجان برای جنگی تمام عیار آماده می‌شود»

سفر سباستین لوکورنو، وزیر دفاع فرانسه به ارمنستان به عنوان نخستین سفر یک وزیر دفاع فرانسوی به قفقاز جنوبی در میانه افزایش تنش‌ها بین باکو و ایروان و پس از دیدار اخیر امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان صورت گرفت. لوکورنو اولین وزیر دفاع فرانسوی در تاریخ و نیز اولین وزیر دفاع اروپایی در یک دهه گذشته است که از ارمنستان بازدید می‌کند. در این دیدار که در ۲۲ فوریه ۲۰۲۴ صورت گرفت، بنا شد تا فرانسه یک سری ادوات دفاعی به ارمنستان تحویل دهد.

کرونا همچنان در جهان قربانی می گیرد

به گزارش سایت ورلد میترز، تاکنون ۷۰۳ میلیون و ۵۸۲ هزار و ۹۸۰ نفر در جهان به کرونا مبتلا شده اند و از این تعداد ۶ میلیون و ۹۸۵ هزار و ۴۰۹ نفر جان باخته اند.

Loading

یونان؛ دروازه مهم اقتصادی، ترابری و راهبردی اروپا برای هند

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: طی دیدار مودی، نخست‌وزیر هند از یونان که پس از سال 1983 نخستین سفر نخست‌وزیر این کشور محسوب می‌شود، بهبود تدریجی روابط دوجانبه با یونان و چارچوب گسترده‌ای از همکاری‌های دوجانبه با تمرکز بر بخش‌های اقتصادی، گردشگری، کشاورزی، دفاعی، فرهنگی، گردشگری، برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور و تغییرات اقلیمی مورد بحث و مذاکره قرار گرفت. میچوتاکیس نخست‌وزیر یونان که هند را عامل صلح و امنیت و پل همکاری بین سه قاره می‌داند، این سفر را «نقطه عطف» دانسته و امیدوار است این روابط به «شراکت راهبردی» ارتقا یابد. او هدف دولت محافظه‌کار یونان را افزایش ارزش مبادلات تجاری بین دو کشور به میزان دو برابر طی چهار سال آینده اعلام کرده است. محمود فاضلی - تحیلگر امور بین‌الملل

با توجه به این نکته که هند پنجمین اقتصاد جهان است، ارتقای سطح روابط اقتصادی با هند از اهمیت راهبردی برای یونان برخوردار است. طرف یونانی از اشتراک مواضع و توافق نظر کامل دو کشور پیرامون حفظ امنیت ناوبری، پایبندی به حقوق بین‌المللی و کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها سخن گفته و تاکید دارد یونان می‌تواند دروازه‌ای برای هند جهت ورود این کشور به بازار اتحادیه اروپا باشد. یونان همچنین از امضای توافقنامه تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و هند حمایت کرد.

در بیانیه مشترک، طرفین پایبندی خود را به مدیترانه‌ای «آزاد و باز» متکی بر قواعد بین‌المللی چون مفاد کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها (UNCLOS) و احترام کامل به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها و آزادی ناوبری در راستای صلح و ثبات اعلام کردند.

نخست‌وزیر هند بر تقویت همکاری در بخش‌های دفاعی و امنیتی، زیرساختی، کشاورزی و آموزش، فناوری‌های نو ظهور و انتقال نخبگان که می‌تواند روابط را به سطح راهبردی ارتقا دهد، تاکید کرد.

در چارچوب این سفر یادداشت تفاهم همکاری در بخش کشاورزی به امضا رسید و بزودی توافق نامه مهاجرت نیز میان دو طرف امضا خواهد شد. در نشست تجار دو کشور نیز، علاقه جدی شرکت‌های هندی برای تقویت روابط با یونان مورد تاکید قرار گرفت. این شرکت‌ها عمدتا از بخش‌های ساخت و ساز، مواد غذایی، صنایع داروسازی، انرژی، گردشگری و کشتیرانی بودند. طرفین در مورد چشم‌انداز و راه‌های تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور، با تمرکز بر بخش‌های زیرساختی (بنادر، فرودگاه‌ها)، فناوری پیشرفته، منابع انرژی تجدید پذیر، گردشگری، مواد غذایی، دارو و کشتیرانی گفت‌وگو کردند.

به باور نخست‌وزیر یونان، امروز روابط دوجانبه با هند قوی‌تر از هر زمان دیگر است. طی سال‌های اخیر دو کشور تعهد صادقانه‌ای جهت پیشبرد همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مورد علاقه متقابل نشان دادند و دیدار نخست‌وزیر هند نقطه عطف مهمی در روابط رو به توسعه دو کشور است. ارزش مبادلات تجاری در سال 2022 به 32/1 میلیارد یورو رسید و امروزه شرکت‌های هندی یونان را به‌عنوان دروازه ای مهم برای ورود به بازار اتحادیه اروپا می‌دانند. شرکت هندی GMR در پروژه ساخت فرودگاه «کاستلی جزیره کرت یونان» مشارکت دارد و دیگر شرکت‌ها نیز می‌توانند در زمینه فرودگاه‌ها، بنادر، فناوری، انرژی و انرژی‌های تجدید پذیر سرمایه‌گذاری کنند.

از دیدگاه یونان، ظرفیت‌های گسترده‌ای برای همکاری بین قدرت اول جهان در بخش کشتیرانی با پنجمین اقتصاد جهان وجود دارد. زیرساخت‌های یونان چون «بندر پیره‌آس» می‌توانند به دروازه ورود هند به اروپا تبدیل شوند. پیشرفت همکاری‌های دوجانبه که در آمارها منعکس شده نشان می‌دهد ارزش مبادلات تجاری در سال 2022 به میزان 58 درصد افزایش یافته و به 32/1 میلیارد یورو رسیده که بالاترین رقم در پنج سال اخیر است.

ظرفیت‌های خوبی برای همکاری در زمینه ترابری دریایی، انرژی، صنایع داروسازی و فناوری وجود دارد. هند به‌دنبال دسترسی به بنادر یونانی برای صادرات کالاهای خود به اروپا است. همچنین موضوع تاسیس کارخانه در یونان جهت انجام مرحله نهایی تولید برخی کالاها در یونان به‌منظور ثبت آن به‌عنوان کالای اروپایی، تحت بررسی است.

هند در حال بررسی امکان استفاده از بندر پیره‌آس یونان برای صادرات محصولات خود به اروپا است. ایجاد گروه موسوم به « I2U2» ‌ در سال ۲۰۲۱ میلادی، متشکل از هند، امارات، امریکا و رژیم صهیونیستی، همکاری هند با کشور‌های مدیترانه را تقویت کرده است. یکی از اهداف این مجمع اقتصادی بین‌المللی، تشویق سرمایه‌گذاری مشترک بین کشور‌های عضو در بخش‌های انرژی، امنیت غذایی، سلامت، فضا، حمل و نقل و آب است.

این گروه با استفاده از روحیه کارآفرینی جوامع خود برای مقابله با برخی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی جهان، با تمرکز ویژه بر سرمایه‌گذاری‌های مشترک و ابتکارات جدید در حوزه آب، انرژی، حمل‌ونقل، فضا، سلامت و امنیت غذایی همکاری خواهند کرد. هند انتظار دارد با بهره گیری از ظرفیت گروه  یاد شده بتواند از طریق بندر یونانی فوق به بازار‌های اروپایی دسترسی داشته باشد که این امر از طریق بنادر امارات یا بندر حیفا رژیم صهیونیستی امکان‌پذیر است.

در یک دهه گذشته، هند با گسترش منافع خود از اقیانوس هند به مدیترانه شرقی، روابط خود با یونان را تقویت کرده است. امنیت اقتصادی هند به کنترل مسیر‌های دریایی متصل به اروپا و هند، مرتبط است. از سال گذشته، تجارت دوجانبه بین اتحادیه اروپا و هند با ۱۳۰ میلیارد دلار به بالاترین سطح خود رسیده است.

کریدور تجاری چندوجهی بین هند و یونان می‌تواند الگو‌های تجاری بین منطقه اقیانوس هند، خاورمیانه و اروپا را تغییر دهد. این کریدور، اتصال تجاری حاشیه جنوبی اوراسیا از ساحل دریای هند تا سواحل مدیترانه شرقی یونان را ایجاد می‌کند. این اتصال جدید برای هند یک تغییر استراتژیک با پیامد‌های ژئوپلیتیکی است. اگر هند از بندر پیره‌آس یونان برای حمل کالا بهره بگیرد، ناگزیر باید از تأسیسات تحت کنترل چین استفاده کند. چرا که شرکت کشتیرانی COSCO  چین با ۶۷ درصد، سهم بالایی در بندر پیره‌آس یونان دارد.

هند پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، در حال بررسی مسیرهای جایگزین برای صادرات کالاهای خود به اتحادیه و شرق اروپا است و آتن با توجه به موقعیت جغرافیایی خود قصد دارد از این فرصت استفاده کند. نخست‌وزیر هند اعلام کرده با توجه به موقعیت جغرافیایی یونان و روابط نزدیک و تاریخی بین دو کشور، این کشور را دروازه مهم اقتصادی، ترابری و راهبردی برای هند به سمت اتحادیه اروپا و شرق اروپا می‌داند و این همکاری فرصت مهمی برای همکاری بین شرکت‌های یونانی و هندی خواهد بود.  شرکت‌های هندی که همواره به‌دنبال سرمایه گذاری در خارج از کشور هستند، می‌توانند از موقعیت جغرافیایی راهبردی یونان استفاده کنند.

0 Comments