جدیدترین مطالب

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

فریبکاری آمریکا در ادعای تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اینکه آمریکا ادعا می‌کند ارسال سلاح به رژیم صهیونیستی را تعلیق کرده است، یک فریبکاری سیاسی و برای ساکت کردن افکار عمومی است، چراکه در ماهیت حمایت این کشور از ارتش رژیم صهیونیستی و موجودیت این رژیم تغییری ایجاد نمی‌کند.

Loading

أحدث المقالات

Loading

تحلیلی بر حوادث اخیر اردوگاه عین‌الحلوه

۱۴۰۲/۰۵/۲۱ | خبر تاپ, سیاسی, یادداشت

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: اردوگاه عین‌الحلوه در نزدیکی شهر صیدا واقع در جنوب لبنان شاهد درگیری‌های مسلحانه بین جنبش فتح و دو گروه تکفیری موسوم به «جند الشام» و «عصبه‌الانصار» بود که بر اثر آن حدود 40 تن کشته و زخمی گردیدند و 2 هزار نفر نیز آواره شدند. حمید خوش‌آیند – کارشناس مسائل منطقه

اردوگاه عین الحلوه که در سال ۱۹۴۸ تأسیس شد، بزرگ‌ترین اردوگاه آوارگان فلسطینی در لبنان از نظر جمعیت است. این اردوگاه بیش از 70 هزار آواره فلسطینی دارد. به‌دلیل ورود پناهندگان از سوریه از سال 2011، ساکنان آن به 120 هزار نفر افزایش یافته است.

حضور عناصر وابسته به جریان‌های متنوع اسلام‌گرا، سلفی، ملی‌گرا و جریان نزدیک به فتح در اردوگاه عین الحلوه، این اردوگاه را همواره «مستعد» منازعات مسلحانه و بهره‌برداری‌های سیاسی و نظامی بازیگران ضد مقاومت به‌ویژه رژیم صهیونیستی کرده است.

اتفاقات عین‌الحلوه که تمام ناظران منطقه آن را «مشکوک» می‌دانند، نشانه مهمی است که رژیم صهیونیستی با اهداف و مقاصد مشخص در تلاش برای دامن زدن به درگیری‌های داخلی در فلسطین اشغالی و لبنان است. همزمانی درگیری‌های عین‌الحلوه با تشدید تحرکات مقاومت اسلامی در کرانه باختری و افزایش قدرت بازدارندگی و تحرکات ضدصهیونیستی حزب‌الله لبنان، به‌خوبی از ابعاد «پشت پرده» آن پرده برمی‌دارد. هیچ بازیگری به‌اندازه رژیم صهیونیستی از این درگیری‌ها سود نمی‌برد.

رژیم صهیونیستی از طریق دامن زدن به درگیری‌ها در عین‌الحلوه با ابزار «گروه‌های تکفیری» که در خدمت منافع این رژیم عمل می‌کنند، چهار هدف اصلی و عمده را دنبال می‌کند:

نخست، انحراف افکار عمومی از اوضاع «متشنج و بحرانی» این رژیم در داخل و در نتیجه خرید زمان برای خروج از بحران موجود، آن‌هم در شرایطی که اعتراضات داخلی علیه کابینه نتانیاهو بعد از 31 هفته نه تنها متوقف نشده، بلکه با گسترش آن به بدنه و رده‌های فرماندهی ارتش و سایر نهادهای امنیتی و نظامی شدت هم یافته است.

دوم، «درگیرسازی درون‌گروهی» در فلسطین به‌گونه‌ای که آن‌ها را با تنش‌های درونی و جنگ مذهبی درگیر کرده و تمرکزشان را از مقاومت علیه رژیم صهیونیستی به سمت اختلافات و کشمکش‌های درونی هدایت کند.

سوم، «تشدید بحران داخلی لبنان» و در نتیجه جلوگیری از تشکیل دولت تا به این وسیله چهره و وجهه حزب‌الله تخریب شده و از آن اعتبارزدایی شود. این در حالی است که رژیم صهیونیستی در صدد است ساکنان فلسطینی اردوگاه عین‌الحلوه را نیز به‌عنوان منشأ مشکل معرفی کرده تا فضا برای حضور و فعالیت آن‌ها در لبنان به‌ویژه بازار کار محدود شود.

چهارم، «تخریب اردوگاه عین‌الحلوه» به‌عنوان یکی از کانون‌های اصلی و بزرگ فلسطینی‌نشین و پراکنده کردن ساکنان آن به‌طوری که در صورت امکان اصل حق بازگشت آوارگان فلسطینی منتفی شود.

این حق به صورت رسمی در قطعنامه 194 سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده و به این اشاره دارد که فلسطینیانی که به هر دلیلی از سال 1984 میلادی  به بعد، از سرزمین خود آواره شده‌اند، می‌توانند به سرزمین و خانه‌ای که پیش از آن در آنجا می‌زیسته‌اند، بازگردند.

البته در اینجا یک نکته مهم و کلیدی وجود دارد؛ امروز رژیم صهیونیستی در وضعیت بحرانی قرار دارد. تحولات میدانی و سیاسی سال‌های اخیر این مسأله را به‌وضوح نشان داده است. در نبردهای دو سال اخیر، ماشین جنگ و ترور و خشونت رژیم صهیونیستی، به‌شکل بی‌سابقه‌ای ناکارآمد شده و «شکست» خورده است، به‌طوری‌که در جنگ با کوچک‌ترین گروه‌های مقاومت فلسطینی نیز که به سلاح‌های سبک مجهز هستند، نمی‌تواند موفقیتی کسب کند.

برای فرار از مخمصه‌ای که این رژیم گرفتار آن شده و بخش مهمی از آن ناشی از رویکرد سنجیده مقاومت فلسطین، حزب‌الله لبنان و تدابیر هوشمندانه و دقیق شخص سید حسن نصرالله است، سران این رژیم به «فتنه‌انگیزی» در داخل فلسطین و لبنان روی آورده‌اند که اتفاقات اخیر اردوگاه عین‌الحوه از ابعاد مهم و خطرناک آن است. متأسفانه وجود برخی اختلافات داخلی در فلسطین اشغالی و لبنان نیز زمینه را برای این فتنه‌انگیزی فراهم کرده است.

با توجه به اینکه ابعاد و زوایای توطئه رژیم صهیونیستی در عین‌الحلوه بر کسی پوشیده نیست، بنابراین انتظار می‌رود مقاومت اسلامی فلسطین و همچنین مردم لبنان ضمن صبوری و «هوشیاری»، هرچه سریع‌تر درگیری در عین‌الحوه را متوقف نموده و اجازه تحقق توطئه‌های رژیم صهیونیستی را ندهند. اختلاف و درگیری در فلسطین و لبنان آخرین و تنها راهکار خروج رژیم صهیونیستی از بحران داخلی و خارجی است.

در حال حاضر، هیچ «ضرورت» و اولویتی بالاتر از کنار گذاشتن اختلافات و حفظ «وحدت و یکپارچگی» میدانی و سیاسی میان ملت لبنان و فلسطین و گروه‌های مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی که «منشأ» تمام مشکلات و اختلافات منطقه و جهان اسلام است، وجود ندارد.

فرصتی که امروز و بعد از ۷۵ سال در اختیار مقاومت فلسطین و لبنان قرار گرفته است، باید به دقت و سرعت در راستای «مقابله با رژیم صهیونیستی» مورد استفاده قرار گیرد.

0 Comments