جدیدترین مطالب

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

فریبکاری آمریکا در ادعای تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اینکه آمریکا ادعا می‌کند ارسال سلاح به رژیم صهیونیستی را تعلیق کرده است، یک فریبکاری سیاسی و برای ساکت کردن افکار عمومی است، چراکه در ماهیت حمایت این کشور از ارتش رژیم صهیونیستی و موجودیت این رژیم تغییری ایجاد نمی‌کند.

Loading

أحدث المقالات

Loading

تحلیلی بر اهداف و ابعاد مانور نظامی اخیر رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: اخیرا مانور نظامی رژیم صهیونیستی با عنوان «مشت قاطع» انجام شد که از خصوصیات ظاهرا ترکیبی و جامع، همچون اجرای در زمین، هوا و دریا برخوردار بود. این بزرگ‌ترین مانور نظامی رژیم صهیونیستی در 75 سال اخیر بود که «جنگ چند جبهه‌ای» با ایران و بخشی از جبهه مقاومت اسلامی در سوریه، لبنان، غزه و کرانه باختری را شبیه‌سازی کرده و تمام مواضع، تمرینات و تاکتیک‌ها هم در راستای این هدف دنبال شد. حمید خوش‌آیند – کارشناس مسائل منطقه

در مانور نظامی «مشت قاطع»، نبرد زمینی احتمالی در خاک لبنان، اعزام صدها جنگنده به «عمق فضای دشمن»، عملیات نیروی دریایی و همچنین عملیات سایبری و شبیه‌سازی جنگ الکترونیک در چند جبهه تمرین شد.

اداره راهبردی ارتش رژیم صهیونیستی موسوم به «حلقه سوم» که مسئول پرونده نظامی ایران است، در طول رزمایش، «برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی بین‌المللی با نظامیان خارجی» را به نمایش گذاشت. آمریکا از طریق «مایکل کوریلا» فرمانده سنتکام بر اجرای این رزمایش نظارت داشت.

همان‌گونه که اشاره شد، برگزاری مانور در سه سطح زمینی، هوایی و دریایی و ادغام بازوهای مختلف رزمی، یکی از خصوصیات برجسته آن بود. این در حالی است که در عرصه‌های نظامی، تعداد محدودی ارتش در دنیا و منطقه وجود دارد که از قابلیت ادغام قوای دریایی، هوایی و زمینی با کارآمدی بالا برخوردار هستند.

مانور مذکور درحالی برگزار شد که اولاً رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر برای نخستین بار «از درون» از طریق گسترش منازعات سیاسی و فرسایش وحدت اجتماعی، با بحران‌های موجودیتی بی‌سابقه و خطرناکی مواجه شده است.

ثانیاً، «از بیرون» با تهدیدات خطرناک گروه‌های مقاومت اسلامی مواجه است که از نظر میدانی و سیاسی، دست برتر در سرزمین‌های اشغالی را دارند.

ثالثاً، تحولات منطقه نیز به دنبال آشتی عربستان و جمهوری اسلامی ایران و شکست نهایی پروژه غرب در سوریه از طریق بازگشت دمشق به اتحادیه عرب، وارد مرحله جدیدی شده است که اصلاً به نفع این رژیم ارزیابی نمی‌شود.

در شرایطی که مجموعه این تحولات بر ابعاد آسیب‌پذیری رژیم صهیونیستی افزوده است و رژیم را در «موضع ضعف» در منطقه قرار داده و زمین بازی آن را محدود کرده است، تل‌آویو با برگزاری مانور نظامی طولانی مدت، به دنبال پوشاندن آسیب‌پذیری های خود در برابر جبهه مقاومت اسلامی است!

یولا گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در جریان سرکشی و اطلاع از روند مانورهای نظامی ارتش این رژیم در مرزهای شمالی اراضی اشغالی یعنی منطقه‌ای که اخیرا حزب‌الله لبنان بزرگ‌ترین رزمایش نظامی خود در سال‌های اخیر را در آنجا برگزار نموده بود، در اظهاراتی اعلام کرد «اگر حزب‌الله مرتکب اشتباه شود و جنگی را علیه اسرائیل آغاز کند، لبنان را به عصر حجر باز خواهیم گرداند!» گالانت همچنین در واکنش به رونمایی موشک هایپرسونیک فتاح نیز گفت «من می‌شنوم که دشمنان ما از ساخت سلاح‌های مختلف احساس غرور می‌کنند، برای چنین چیزی، ما پاسخ بهتری داریم. اسرائیل در مقابل دشمنانش در هوا، دریا و زمین، چه از نظر دفاعی و چه در تهاجم از برتری نظامی برخوردار است!»

این اظهارات و هچنین مکان و زمان برگزاری مانور نظامی که بر مبنای محاسبات میدانی و سیاسی دقیق طراحی و اجرا شد، به خوبی نشان می‌دهد که مانور دارای اهداف و پیام‌های به‌اصطلاح «ضدایرانی و ضد مقاومت» بود.

رژیم صهیونیستی هر آنچه که جزو توانمندی‌های نظامی، سایبری، تاکتیکی و راهبردی‌اش به شمار می‌رود را در این مانور نظامی که از شمال تا جنوب اراضی اشغالی برگزار شد، به صحنه آورد و در واقع نزدیک‌ترین صحنه‌ها به جنگ واقعی را شبیه‌سازی و تمرین کرد.

اما اینکه این مانور تا چه حد در دستیابی به اهداف خود موفق بوده است، سوال مهمی است که پاسخ آن بسیار روشن و کوتاه است؛ مانور اخیر هیچ تأثیری در «محاسبات» جبهه مقاومت اسلامی به‌طور عام و حزب‌الله لبنان و گروه‌های مقاومت فلسطینی به‌طور خاص، نداشته و نخواهد داشت.

جبهه مقاومت در مقابل هرگونه تحرکات میدانی و … رژیم صهیونیستی هوشیار است و از توانمندی‌های بالا و راهبردی برای مقابله با دشمنان خود برخوردار است. سیاست جبهه مقاومت اسلامی در قبال رژیم صهیونیستی، از «اصول ثابت» برخوردار است و تحت‌الشعاع تحولات منطقه و بین‌الملل قرار نمی‌گیرد و سیاست‌ها و مانورهای نظامی رژیم صهیونیستی هم روی آن‌ها تأثیر نمی‌گذارد.

ضمن اینکه هنوز زمان زیادی از آخرین تقابل نظامی رژیم صهیونیستی با غزه نگذشته است. رژیم صهیونیستی با همه رجزخوانی‌هایش، نتوانست بیشتر از 5 روز در این نبرد داوم بیاورد و با ارسال پیام‌ها و واسطه‌هایی از طریق مصر و اردن و … شروط مقاومت را قبول و «آتش‌بس» را پذیرفت.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *