جدیدترین مطالب

سرنوشت لایحه ضد پناهندگی دولت انگلیس

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، در نشست خبری صبح امروز در لندن وعده داد با تصویب لایحه ضد پناهجویی غیرقانونی در نشست امشب مجلس عوام این کشور، نخستین پناهندگان را ۱۰ تا ۱۲ هفته آینده، به کشور آفریقایی رواندا اخراج کند.

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

افزایش آمار شهدای نوار غزه به ۳۴۱۵۱ نفر

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد: شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون به ۳۴ هزار و ۱۵۱ نفر و شمار زخمی‌ها به ۷۷ هزار و ۸۴ نفر افزایش یافت.

تلاش جوان فلسطینی برای تولید نشاء سبزیجات در فلسطین

پس از آنکه رژیم صهیونیستی با حملات خود زمین های کشاورزی فلسطینیان را در شمال نوار غزه نابود کرد، یک جوان فلسطینی تلاش می کند با تولید نشاء سبزیجات و توزیع آن بین شهروندان فلسطینی گامی برای جلوگیری از گرسنگی هموطنانش بردارد.

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

علی ودایع در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: عملیات وعده صادق سطح بازدارندگی تهران را به گونه ای مقابل چشمان بهت زده آمریکا قرار داد که حالا نیازمند نوعی بازنگری در سطح تنش با ایران باشد. تهران در عالی ترین سطح همواره گفته که میز مذاکره را ترک نکرده و آماده رایزنی است. از طرف دیگر ادبیات جمهوری اسلامی در اجرای وعده صادق نشان داد که پس از تنبیه رژیم صهیونیستی تمایلی به ادامه تنش ندارد البته آمادگی جنگ مستقیم را هم دارد. گزینه حرکت برق آسای ایران به سمت دکترین اتمی نوع جدیدی از بازدارندگی تهران است که توانایی ورود به نقطه بی بازگشت را دارد. پالس های ایران برای غرب و مشخصا آمریکا، نوعی چماق و هویج است که امکان رایزنی درباره موضوعات دیگر را فراهم می کند.
Loading

أحدث المقالات

رئیس‌جمهور: میز مذاکره را ترک نکرده و مقابل فشارها مقاومت کردیم

تهران- ایرنا- رئیس‌جمهور با اعلام شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران، گفت: جمهوری اسلامی از سویی دیپلماسی و میز مذاکره را ترک نکرد و از سوی دیگر برابر فشارها و تحریم‌های آمریکایی‌ها گزینه مقاومت و ایستادگی را برگزید و از حقوق خود کوتاه نیامد.

امضای تفاهم نامه چهارجانبه میان عراق، ترکیه، قطر و امارات برای پروژه «جاده توسعه»

نخست وزیر عراق گفت: تفاهم‌نامه چهارجانبه‌ای میان عراق، ترکیه، قطر و امارات برای همکاری در پروژه «جاده توسعه» امضا کردیم. پروژه جاده توسعه به عنوان پل ارتباطی میان مردم و فرهنگ‌های منطقه عمل و از امنیت و ثبات آن‌ها حمایت می‌کند.

Loading

قمارخانه رمزارزهای جهانی

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: ظرف چند هفته گذشته، ارزش رمزارزها سقوط کرده است. نوسان، نیروی ذاتی هر بازار است، اما در زمینه بازارهای تنظیم‌نشده رمزارزها، نگرانی‌هایی فراتر از نوسان ذاتی بازار مطرح است. رضا مجیدزاده- پژوهشگر حوزه اقتصاد

دو دهه پیش، هیزل هندرسون، اقتصاددان و آینده‌پژوه در یکی از فصل‌های کتاب «توسعه و جهانی‌شدن»، اصطلاح قمارخانه مالی جهانی را به کار برد تا جهانی‌شدن بازارهای مالی را توصیف کند؛ قمارخانه‌ای که به دلیل نبود تنظیم مقررات برای این بازار جهانی‌شده، معضل بی‌ثباتی را به همراه داشت و سرایت بحران مالی 2007-2008، نمونه‌ای از آن بود. بنابراین، اهمیت اخبار مربوط به سقوط ارزش رمزارزها در امکان بروز خسارت‌های احتمالی است که متوجه سرمایه افراد می‌شود.

رمزارزها نخستین بار در سال 2008 توسعه یافتند و به مثابه نسخه کاملا همتا به همتا از پول الکترونیک، رواج پیدا کردند. رواج آن‌ها به مثابه یک همتای پولی بدین معناست که کارکردهایی پولی همانند واسطه انجام معاملات را دارند. بیت‌کوین، نخستین رمزارز بود، اما امروزه گفته می‌شود بیش از 1600 رمزارز وجود دارد و از مهم‌ترین مشخصه‌های آن‌ها این است که تحت نظارت یک مرجع رسمی کشوری یا بین‌المللی رسمی، تولید (یا به عبارت پولی، منتشر) نمی‌شوند.

استخراج آن‌ها مبتنی بر فرایندهای رایانشی است که حتی به صورت انفرادی نیز امکان آن وجود دارد، اما نکته مهم این است که بیشتر ارزهای دیجیتالی، تعداد سکه‌های محدود و ثابتی دارند و از این روی، نمی‌توان آن‌ها را به صورت بی‌رویه تکثیر کرد. با وجود این مزایا و مزایای متعدد دیگر، بازار رمزارزها نیز دچار کاستی‌هایی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به بی‌ثباتی و نبود مقررات، اشاره کرد.

در ادبیات تنظیم مقررات، اگر در یک مبادله، یکی از طرفین با غیرواقع‌نمایی مشخصات دارایی مورد مبادله، خدعه کند؛ احتمال پیگرد طرف متخلف اندک باشد؛ یا هزینه پیگرد بالا باشد؛ و یا یافتن طرفی مطمئن نیازمند جستجو و پردازش انبوه اطلاعاتی باشد، آنگاه گفته می‌شود که در چنین بازاری، هزینه‌های معاملاتی بالاست و بسیاری از معاملات متقابلا سودمند، اتفاق نمی‌افتد. بنابراین، خدشه به اعتماد و اطمینان می‌تواند این بازار و فعالانش را با چالش‌ها و زیان‌های جدی، رویارو کند.

در سال 2017، ارزش بیت‌کوین تا 1000 برابر رشد و سپس سقوط کرد. با این وجود، در سال‌های بعدی این بازار با رشد خوبی مواجه شد و در سال 2021 نیز چنین روندی داشت، اما یکی از خصوصیات بازارهایی مانند بازار سهام این است که در هنگام بروز حباب‌های قیمتی که در نتیجه تفاوت بین ارزش بنیادین دارایی و ارزش اسمی (ارزش بازاری)، به تدریج، این حباب فرونشست می‌کند و بازار بر اساس ارزش‌های بنیادین به جلو می‌رود.

اگرچه در هر دو بازار، رخدادهایی مانند جنگ، قحطی و از این دست، قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند، اما در بلندمدت، روند قیمتی نزدیک به ارزش بنیادین است. بنابراین، درباره آینده رمزارزها، این سوال باقی می‌ماند که ارزش بنیادین آن‌ها چیست؟

در بازارهای سهام نیز مواردی مانند گزینه‌ها یا انتخاب‌ها که یک حق و اختیار برای خرید یا فروش هستند، ارزش آن‌ها به یک دارایی زیربنایی، پیوند دارد، اما در بازار رمزارزها که متولی هر رمزارز، مسئولیتی درقبال آن ندارد، عوامل بی‌ثبات‌کننده همواره کارگر می‌افتند و برای مثال، اثر توییت‌های ایلان ماسک بر ارزش بیت‌کوین یا دیگر رمزارزها، نمونه‌ای بارز از این معضل است.

از دیگر چالش‌ها و معضلات بازار رمزارزها می‌توان به چیرگی رفتار تابع‌جمع در آن اشاره کرد که به دلیل اطلاعات ناکافی از بازار و ماهیت دارایی موردمبادله اتفاق می‌افتد. این رفتارها به بروز هیجانات و تشنج‌های می‌انجامد که از جمله علل زیربنایی آن‌ها، هیجان فومو یا ترس از دست دادن فرصت است.

هیجان فومو وقتی بروز پیدا می‌کند که افراد افزایش چشمگیر ارزش رمزارز را مشاهده کرده و می‌خواهند در هنگام افزایش ارزش، آن را خریداری کنند، اما به ماهیت نوسانی و افت و خیز مداوم بازار، توجهی ندارند.

چاره مدیریت چنین سوگیری‌های رفتاری و کمک به چالش‌های پس‌آیند آن‌ها، آموزش افراد برای حضور در چنین بازارهایی است. ارایه اطلاعات واقعی و مفید درباره ماهیت بازار رمزارزها و چگونگی انتخاب استراتژی، در عوض ارایه اطلاعات سیاه یا سفید درباره این بازارها، کالای عمومی است که می‌تواند در دستور کار هر مدیریت اقتصاد کلان، قرار گیرد.

چالش‌های امنیتی، کلاهبرداری و تقلب نیز از معضلاتی هستند که در بازار رمزارزها (همانند هر بازار دیگری) به چشم می‌خورد و با توجه به جذابیت و سودآوری بالقوه، در عوض سیاه‌نمایی، مناسب است که آموزش در زمینه امنیت سرمایه و البته زیرساخت مناسب برای حفظ امنیت در فضای سایبر در دستور کار قرار گیرد.

البته این حفظ امنیت نباید به معنای سرکوب افراد فعال یا جلوگیری از فعالیت آن‌ها باشد، بلکه توجه دادن به پروتکل‌های بلاکچین در پس هر رمزارز و احتمال وجود باگ یا خطای فنی درباره رمزارز و اتخاذ اقدامات مناسب، امکان بروز زیان‌های هنگفت را سلب کند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *