جدیدترین مطالب

سرنوشت لایحه ضد پناهندگی دولت انگلیس

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، در نشست خبری صبح امروز در لندن وعده داد با تصویب لایحه ضد پناهجویی غیرقانونی در نشست امشب مجلس عوام این کشور، نخستین پناهندگان را ۱۰ تا ۱۲ هفته آینده، به کشور آفریقایی رواندا اخراج کند.

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

افزایش آمار شهدای نوار غزه به ۳۴۱۵۱ نفر

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد: شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون به ۳۴ هزار و ۱۵۱ نفر و شمار زخمی‌ها به ۷۷ هزار و ۸۴ نفر افزایش یافت.

تلاش جوان فلسطینی برای تولید نشاء سبزیجات در فلسطین

پس از آنکه رژیم صهیونیستی با حملات خود زمین های کشاورزی فلسطینیان را در شمال نوار غزه نابود کرد، یک جوان فلسطینی تلاش می کند با تولید نشاء سبزیجات و توزیع آن بین شهروندان فلسطینی گامی برای جلوگیری از گرسنگی هموطنانش بردارد.

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

علی ودایع در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: عملیات وعده صادق سطح بازدارندگی تهران را به گونه ای مقابل چشمان بهت زده آمریکا قرار داد که حالا نیازمند نوعی بازنگری در سطح تنش با ایران باشد. تهران در عالی ترین سطح همواره گفته که میز مذاکره را ترک نکرده و آماده رایزنی است. از طرف دیگر ادبیات جمهوری اسلامی در اجرای وعده صادق نشان داد که پس از تنبیه رژیم صهیونیستی تمایلی به ادامه تنش ندارد البته آمادگی جنگ مستقیم را هم دارد. گزینه حرکت برق آسای ایران به سمت دکترین اتمی نوع جدیدی از بازدارندگی تهران است که توانایی ورود به نقطه بی بازگشت را دارد. پالس های ایران برای غرب و مشخصا آمریکا، نوعی چماق و هویج است که امکان رایزنی درباره موضوعات دیگر را فراهم می کند.
Loading

أحدث المقالات

وحیدی: ایران و پاکستان برای مقابله با تهدید تروریسم جدی هستند

اسلام‌آباد – ایرنا- وزیر کشور با اشاره به مذاکرات سازنده خود با همتای پاکستانی پیرامون همکاری‌های مرزی، امنیتی و مبارزه با قاچاق تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران و پاکستان برای مقابله با تروریسم افسارگسیخته در منطقه جدی هستند.

چین: گروه ۷ عادت بد خود را کنار گذاشته و همکاری با جهان را آغاز کند

 
سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) گفت، پکن به کشورهای عضو گروه هفت (جی۷) تاکید دارد تا «عادت بد» خود را در مقصر دانستن دیگران کنار بگذارند و همکاری با جامعه بین‌الملل برای حفاظت از صلح و پیشبرد توسعه را آغاز کنند.

ریشی سوناک: انتقال پناهجویان از بریتانیا به رواندا تا چند هفته دیگر آغاز می‌شود

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که اولین پرواز حامل پناهجویان مستقر در این کشور به رواندا طی ۱۰ الی ۱۲ هفته آینده انجام خواهد شد. سوناک دوشنبه ۲۲ آوریل در یک کنفرانس مطبوعاتی با اعلام این خبر عنوان کرد که کشورش برای انجام این کار آماده است و هواپیما‌های چارتر تجاری نیز برای انتقال این پناهجویان رزرو شده‌اند.

Loading

ابعاد و پیامدهای اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی در اردوگاه جنین

۱۴۰۱/۰۱/۳۰ | خبر تاپ, سیاسی, یادداشت

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: عملیات جهادی نیروهای شهادت‌طلب فلسطینی ساکن اردوگاه جنین که در واکنش به ادامه جنایات رژیم صهیونیستی در هفته‌های اخیر انجام شده، نه تنها باعث هلاکت و زخمی شدن ده‌ها صهیونیست گردیده است، بلکه سرزمین‌های اشغالی را وارد دور جدیدی از تحولات میدانی، امنیتی و سیاسی کرده است. حمید خوش‌آیند – کارشناس مسائل منطقه

یورش نظامیان صهیونیستی به اردوگاه جنین

در روزهای گذشته، اقدامات ضدفلسطینی «رژیم آپارتاید صهیونیست» در شمال کرانه باختری تشدید شد. به دستور «نفتالی بنت»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، نظامیان این رژیم با هدف بازداشت تعدادی از فلسطینیان به شهرهای جنین، نابلس، طوباس و شهرک یعبد یورش بردند که با مقاومت فلسطینیان، درگیری‌های محدودی در این مناطق شکل گرفته است.

در نتیجه مقاومت فلسطینیان، نظامیان صهیونیستی مجبور به عقب‌نشینی از جنین و اطراف آن شده‌اند، ضمن آنکه، وضعیت امنیتی و میدانی در مناطق مذکور به‌ویژه در جنین، حاکی از وقوع تحولات بزرگ میدانی و جهادی دارد. در حال حاضر ساکنان جنین بسیج عمومی تشکیل داده و برای مقابله با هر نوع تجاوزگری در حالت «آماده‌باش کامل» قرار گرفته‌اند.

 

اردوگاه جنین؛ کانون تحولات جدید در فلسطین

با توجه به‌شرایطی که در نتیجه اقدامات جنایتکارانه و نژادپرستانه اخیر رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی حاکم شده است، «اردوگاه جنین» که «نماد مقاومت» در فلسطین است در حال تبدیل شدن به «کانون تحولات جدید» در فلسطین اشغالی می‌باشد.

اردوگاه جنین بنا به شاخص‌ها و ویژگی‌های مهمی که دارد، از جایگاه ویژه‌ای در بین گروه‌های مقاومت فلسطینی برخوردار است.

جنین نقطه به‌هم‌پیوستن راه‌های ارتباطی منتهی به حیفا، ناصره، نابلس و قدس به‌شمار می‌رود. حدود 45 درصد از جمعیت آن را «افراد جوان» تشکیل می‌دهند که در پیشبرد اهداف و عملیات مقاومت اسلامی یک «امتیاز برجسته» محسوب می‌شود. اردوگاه جنین همچنین یکی از پایگاه‌های مقاومت فلسطین به‌ویژه «سرایا القدس» شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین است.

علاوه بر اینها، اردوگاه جنین به‌عنوان «مرکز هماهنگی و مدیریت عملیات فلسطینیان» در تمام مناطق اشغالی شناخته می‌شود که این موضوع، باعث اهمیت بیش‌از‌پیش این منطقه برای گروه‌های مقاومت فلسطینی شده است.

مجموعه دلایل و عوامل مذکور باعث شده است که اردوگاه جنین و حفظ امنیت و جان ساکنان آن به یکی از «خطوط قرمز مهم» گروه‌های مقاومت تبدیل شود؛ به‌طوری که هرگونه تجاوز و آزار و اذیت ساکنان آن به‌معنای فعال شدن تمام جبهه‌های مقاومت در فلسطین قلمداد می‌شود.

در پی تحولات اخیر در جنین، رژیم صهیونیستی براساس تصمیم بنی گانتس وزیر جنگ و نفتالی بنت نخست‌وزیر با انجام اقدامات متعدد نژادپرستانه درحال «تحریک شعله‌های آتش» در کرانه باختری رود اردن است.

 

عواقب و پیامدها

در روزهای گذشته، گروه‌های مقاومت فلسطین از جمله جهاد اسلامی با ارسال پیام‌هایی هشدار داده‌اند که عبور رژیم صهیونیستی از خطوط قرمز فلسطین در اردوگاه جنین و تلاش برای جداسازی نوار غزه از کرانه باختری و قدس اشغالی، تلاشی بیهوده بوده و به‌مثابه «بشکه باروتی» است که قابلیت انفجار در هر لحظه و ملتهب کردن شرایط منطقه را دارد.

نکته مهمی که در پیام‌های هشدارآمیز گروه‌های مختلف جهادی و مقاومت دیده می‌شود، تاکید بر «عواقب و پیامدهای» هرگونه تشدید تجاوز صهیونیست‌ها در جنین و مناطق اطراف است که در ایام منتهی به روز جهانی قدس و در آستانه سالگرد نبرد «شمشیر قدس» می‌تواند به شکل‌گیری «انتفاضه جدید» در ابعاد بزرگ و یا نبرد دیگری با مختصات شمشیر قدس در سرزمین‌های اشغالی منجر ‌شود.

هم‌اکنون متغیرها و نشانه‌های مهمی وجود دارد که حکایت از «رخدادهای قریب‌الوقوع و خطرناک» در سرزمین‌های اشغالی دارد:

نخست، اقدامات نژادپرستانه‌ رژیم صهیونیستی در کل سرزمین‌های اشغالی به‌خصوص در اردوگاه جنین در شمال کرانه باختری؛ با توجه به اینکه این اردوگاه «منبع الهام‌بخش» بسیاری از گروه‌های مقاومت فلسطینی است، لذا یک جرقه کوچک در این منطقه باعث گسترش شعله‌های آتش در سراسر فلسطین اشغالی علیه رژیم جنایتکار صهیونیستی خواهد شد.

دوم، شرایط امنیتی و میدانی ناشی از نبرد شمشیر قدس که در یک سال گذشته سبب افزایش اقتدار و روحیه اعتمادبه‌نفس گروه‌های مقاومت در فلسطین اشغالی شده است، آن‌ها را برای هرگونه رویارویی بزرگ با صهیونیست‌ها، قدرتمندتر از گذشته کرده است. و در نهایت، اوضاع آشفته در ساختار سیاسی رژیم صهیونیستی و کابینه بنت که با دست زدن به اقدامات جنون‌آمیز علیه فلسطینیان باعث تحریک و ایجاد بسترهای انتفاضه جدید یا عملیاتی از نوع نبرد شمشیر قدس شده است.

 

نکته پایانی

آپارتاید یک نظام متشکل از کارگزاران خشن و تروریست با مجموعه رفتارها و ساختارهای خشونت‌طلب است که مبدأ پیدایش آن را باید در سال 1948 جستجو کرد که بر اساس آن رژیم صهیونیستی از طریق اشغال بخشی از سرزمین‌های اسلامی در فلسطین تأسیس شد. حیات و بقای رژیم صهیونیستی به متکی بر نژادپرستی است که دربرگیرنده مجموعه‌ای از رفتارهای تروریستی، خشن، نسل‌کشی، سلطه‌جویانه، بحران‌آفرین، جنایات سازمان یافته علیه بشریت و اشغال‌گری می‌باشد.

اینکه عملکرد و اقدامات رژیم صهیونیستی در کرانه باختری، بیت المقدس، نوار غزه و سایر مناطق اشغالی دقیقاً منطبق بر الگوهای رفتاری آپارتاید است، به قدری واضح و ملموس است که چند ماه قبل (بهمن 1400) علاوه بر سازمان عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر و سازمان‌های غیردولتی صهیونیستی نیز با صدور بیانیه‌هایی اقدامات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان را «آپارتاید سیستماتیک» خواندند.

با توجه به اینکه رژیم‌های آپارتاید به سرنوشت مشترکی مبتلا شده و از صحنه روزگار محو می‌شوند، همچنان که در باره رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی شاهد بودیم، رژیم آپارتاید صهیونیستی نیز قطعاً به همان سرنوشت محتوم آفریقای جنوبی دچار خواهد شد.

اقدامات تروریستی و نژادپرستانه اخیر رژیم صهیونیستی در کرانه باختری روند فروپاشی این رژیم آپارتاید را تسریع و تسهیل خواهد کرد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *