جدیدترین مطالب

سرنوشت لایحه ضد پناهندگی دولت انگلیس

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، در نشست خبری صبح امروز در لندن وعده داد با تصویب لایحه ضد پناهجویی غیرقانونی در نشست امشب مجلس عوام این کشور، نخستین پناهندگان را ۱۰ تا ۱۲ هفته آینده، به کشور آفریقایی رواندا اخراج کند.

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

افزایش آمار شهدای نوار غزه به ۳۴۱۵۱ نفر

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد: شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون به ۳۴ هزار و ۱۵۱ نفر و شمار زخمی‌ها به ۷۷ هزار و ۸۴ نفر افزایش یافت.

تلاش جوان فلسطینی برای تولید نشاء سبزیجات در فلسطین

پس از آنکه رژیم صهیونیستی با حملات خود زمین های کشاورزی فلسطینیان را در شمال نوار غزه نابود کرد، یک جوان فلسطینی تلاش می کند با تولید نشاء سبزیجات و توزیع آن بین شهروندان فلسطینی گامی برای جلوگیری از گرسنگی هموطنانش بردارد.

Loading

أحدث المقالات

آتش بس ایران و اسرائیل موقتی است؟ / جعبه پاندورا باز شد

اقدام تلافی جویانه اسرائیل که روز جمعه اتفاق افتاد به شکل غیرمنتظره ای محدود بود. ایران حمله هوایی روز جمعه به یک پایگاه هوایی در نزدیکی اصفهان و سایر اهداف را کم اهمیت و ضعیف خواند و منشاء خارجی این حملات را رد کرد. سخنگویان معمولا حرّاف اسرائیلی به شکل عجیبی سکوت در پیش گرفتند. اینگونه به نظر می رسید که انگار یک توافق ضمنی دوجانبه صورت گرفته که اهمیت این حمله پایین آورده شده و به آرامی تنش ها کاسته شود.

گفت‌وگوی پاشینیان و نماینده اتحادیه اروپا در مورد تعیین مرزهای ارمنستان و آذربایجان

تهران-ایرنا- «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان و «تویو کلار» نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور قفقاز جنوبی امروز (دوشنبه) در نشستی در ایروان، موضوع تعیین مرز و تحدید حدود میان ارمنستان و آذربایجان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

هشدار تحلیلگر صهیونیست به «اوکراینیزه شدن»: اسرائیل در یک دام استراتژیک گرفتار شده‌است

تهران- ایرنا- یک تحلیلگر صهیونیست امروز (دوشنبه) تاکید کرد که تداوم جنگ علیه نوار غزه در بلندمدت خطری مشابه دچار شدن به وضعیت اوکراین یعنی جنگ مزمن با حجم محدود را در پی خواهد داشت؛ وضعیتی که حیات اقتصادی این رژیم را فلج می کند و مانع بازگشت کامل شهرک نشینان به مناطق نزدیک مرز با لبنان و اطراف نوار غزه می شود.

توافق اعضای اتحادیه اروپا برای تحریم‌های بیشتر علیه ایران / بورل: تحریم‌های پیشنهادی، ممنوعیت انتقال قطعات مورد نیاز برای تولید پهپاد و موشک در ایران را شامل می شود

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که اعضای شورای وزیران امور خارجه اتحادیه در نشست امروز (دوشنبه)، درباره تشدید تحریم‌ها علیه تهران به توافق رسیدند. جوسپ بورل در نشست با خبرنگاران در لوگزامبورگ عنوان کرد که تحریم‌های پیشنهادی، ممنوعیت انتقال قطعات مورد نیاز برای تولید پهپاد و موشک در ایران و صادرات آن به آنچه گروه‌های نبابتی ایران در منطقه خواند، شامل می‌شود.

ایده‌های جالب مردم غزه در برابر توحش همه جانبه صهیونیستها

همزمان با تداوم جنگ در نوار غزه برای هفتمین ماه متوالی و عدم دسترسی اهالی این باریکه به منابع انرژی از جمله برق و گاز، بسیاری از مردم با استفاده از امکانات موجود و در دسترس مشاغل جدیدی را برای ادامه زندگی خود برگزیده اند.

Loading

برندگان و بازندگان تحولات اخیر افغانستان

۱۴۰۰/۰۶/۰۹ | خبر تاپ, سیاسی, یادداشت

شورای راهبردی آنلاین- گفتگو: یک کارشناس مسائل شبه‌قاره درباره برندگان و بازندگان تحولات افغانستان و قدرت گرفتن طالبان، آن را به سه بخش مجزا شامل نخست برندگان و بازندگان داخلی، دوم در سطح همسایگان و کشورهایی که منافعی برای خود در افغانستان تعریف کرده‌اند و سوم در سطح بین‌الملل تقسیم کرد.

پیرمحمد ملازهی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی درباره وضعیت افغانستان در بعد داخلی اظهار داشت: «طالبان با دو جریان در داخل درگیر هستند؛ نخست جریان حاکم لیبرال دمکرات و دولتی است که از کنفرانس بین‌المللی بن در سال 2001 به‌وجود آمد. این جریان شامل نیروهای تحصیل‌کرده‌ای بود که لبیرال دمکراسی را پذیرفته بودند و قدرت را در آن مقطع در اختیار گرفتند.»

وی ادامه داد: «این جریان در مرحله اول، سه بخش را شامل دولت موقت، دولت انتقالی و سپس تصویب قانون اساسی با دعوت لویه جرگه طراحی کرده‌ بودند؛ بر این اساس دولتی از طریق انتخابات روی کار آمد که در هر سه مرحله، حامد کرزی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.»

به گفته ملازهی بعد از کرزی، اشرف غنی روی کار آمد که دوره ریاست جمهوری وی در دو مرحله با جنجال همراه شد.

این کارشناس گفت: «در مرحله اول با دخالت جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا فرمولی تعیین شد تا یک رئیس‌جمهور و یک رئیس‌ اجرایی (عبدالله عبدالله) در افغانستان حاکم باشند. البته در قانون اساسی چنین مسئله‌ای دیده نشده بود، ولی شرایط ایجاب می‌کرد که این گونه پیش بروند.»

کارشناس مسائل شبه‌قاره با اشاره به اینکه در مرحله دوم انتخابات افغانستان کمتر از یک میلیون نفر شرکت کردند، افزود: «لذا دیگر دولت مشروعیت لازم را نداشت و بنابراین جریان لیبرالی که قدرت را بعد از سال 2001 و سقوط طالبان در اختیار گرفته بود، برنده اصلی تحولات جدید افغانستان بود.»

ملازهی معتقد است تعیین برنده دوم تحولات اخیر بستگی به آن دارد که طالبان چه شیوه‌ای از قدرت را در پیش بگیرند و ساختار قدرت را به چه شکلی طراحی کنند.

وی ادامه داد: «اگر طالبان به دنبال انحصار قدرت بروند که البته آرامش نخواهند داشت و در آن صورت قابل تصور است که گروه‌های مذهبی، شیعیان، گروه‌های قومی شامل تاجیک‌ها، ازبک‌ها و هزاره‌ها جزء بازندگان باشند، اما اگر طالبان یک ساختار متوازن قومی را بپذیرد و دولتی تشکیل شود که همه گروه‌ها و جریان‌های مذهبی و قومی سهمی در آن داشته باشند، در آن صورت این گروه‌ها حداقل در ردیف بازندگان قرار نخواهند گرفت و می‌توانند در قدرت شریک باشند. البته این امر مشروط به آن است که طالبان دست از انحصارطلبی بردارند.»

این کارشناس مسائل شبه قاره با اشاره به بعد منطقه‌ای این تحولات توضیح داد: «در بعد منطقه‌ای شاید بتوان هند را بازنده اصلی دانست، چرا که پاکستان همواره پشت طالبان بوده و امروز نیز طالبان با اتکا به حمایت‌های اسلام‌آباد قدرت گرفته است.»

ملازهی با بیان اینکه ممکن است هند در آینده از دو زاویه بازنده اصلی این تحولات باشد، تاکید کرد: «نخست اینکه دهلی سرمایه‌گذاری میلیاردی در افغانستان کرده بود که بی‌نتیجه شد و رژیمی که متحد هند بود نیز ساقط شده است. حتی ممکن است فضا در افغانستان برای نیروهای ضدهند مانند لشکر طیبه، حزب المجاهدین و گروه جیش محمد نیز باز شود و این گروه‌ها آموزش ببینند و در کشمیر هند در جهت منافع پاکستان فعالیت کنند.»

وی، ایران را دومین کشوری عنوان کرد که در مورد بازنده یا برنده بودن آن در مقابل تحولات افغانستان بین کارشناسان تردید وجود دارد.

ملازهی ادامه داد: «یک عده معتقد هستند ایران از این تحولات ضرر کرده و در این خصوص به تاثیرپذیری ایدئولوژیک طالبان از عربستان سعودی اشاره دارند. از آنجایی که به زعم این عده، تهران و ریاض دچار تضاد و رقابت ایدئولوژیک هستند، لذا عربستان در آینده با طالبان ارتباطات بهتری خواهد داشت و ایران جایگاهی را که انتظار دارد، در افغانستان به دست نخواهد آورد.» لیکن جدا از بحث ایدئولوژیک، با توجه به وجود ظرفیت‌های فراوان برای همکاری های اقتصادی، علمی و فرهنگی و موقعیت جغرافیایی افغانستان، ایران می‌تواند از فرصت‌های موجود به خوبی بهره‌برداری نماید.

کارشناس مسائل شبه قاره، ترکیه و قطر را جزو برندگان این تحولات دسته‌بندی کرد و گفت: «می‌توان تصور کرد که ترکیه در آینده هم از نگاه پان ترکیسم نوعثمانی‌‌گرایی‌اش جایگاهی در افغانستان و در میان ترک‌زبانان این کشور پیدا کند و از آنجا هم که عضو ناتو است می‌تواند نمایندگی نیروهای آمریکایی‌ها و ناتو را در افغانستان برعهده گیرد.»

وی افزود: «همچنین احتمالا شرکت‌های ترک نقش مهمی را در بازسازی افغانستان ایفا خواهند کرد و لذا در تجارت نیز ابتکار عمل را به دست می‌گیرند.»

ملازهی درباره نقش قطر هم توضیح داد: «پولی که اکنون در اختیار طالبان است و معاملاتی که با فرماندهان  محلی صورت می‌گیرد، از طریق قطر تامین شده است؛ بنابراین قطری‌ها در این مقطع لااقل جایگاه خاص خود را دارند.»

این کارشناس در عرصه بین‌الملل، آمریکا را بازنده مشروط این تحولات خواند و گفت: «اگر فرض کنیم آمریکایی‌ها با طالبان در دوحه قطر معامله پشت پرده‌ای انجام نداده باشند، بازنده خواهند بود. بنابراین برنده یا بازنده بودن واشنگتن در افغانستان موضوعی است که در‌ آینده مشخص می‌شود.»

وی افزود: «هرچند به لحاظ ایدئولوژیک آمریکا بازنده قطعی است، زیرا مجبور شدند از دمکراسی لیبرالی که می‌خواستند در افغانستان و عراق پیاده کنند، عقب نشینی کردند و در این زمینه شکست خوردند.»

به گفته این کارشناس، این شکست بزرگی برای کاخ سفید است، زیرا فضا را برای چین به عنوان رقیب آمریکا در افغانستان باز می‌کند و اگر کابل با پکن برای بازسازی معادن گسترده‌ای که در این کشور است قرارداد امضا کند، چین برنده تحولات خواهد بود.

ملازهی این امر را مشروط به جهت‌گیری طالبان در آینده دانست و اینکه آیا به طرف چین جهت‌گیری پیدا می‌کند یا به طرف آمریکا.

در نهایت ملازهی گفت که روسیه نیز از این تحولات تاحدودی نگران است؛ زیرا نیروهایی که در مناطق شمالی افغانستان و در مرز آسیای مرکزی و افغانستان هستند، نیروهای قومی وابسته به داعش هستند؛ لذا اگر طالبان فضا را برای داعش باز کنند، این نیروهای قومی ممکن است علیه منافع روسیه در چچن و آسیای مرکزی عمل کنند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *