جدیدترین مطالب

رای تنبیهی رای دهندگان به سیاست های دولت ترکیه

رای تنبیهی رای دهندگان به سیاست های دولت ترکیه

برخی از تحلیلگران این تغییر و تحول را رای تنبیهی رای دهندگان و اعتراض آنها به سیاست های دولت ترکیه و حزب حاکم در زمینه های مختلف قلمداد و در عین حال تاکید کردند شهروندان ترکیه از وضعیت دشوار اقتصادی از جمله افزایش نرخ تورم و کاهش نرخ لیر که ترکیه چندین سال است با آن دست و پنجه نرم می‌کند، شکایت دارند به طوری که این اوضاع بر جنبه‌های مختلف زندگی آنان تأثیر گذاشته است.

افزایش بهای جهانی نفت

بر اساس ارقام اعلام شده در پایگاه اینترنتی «اویل پرایس»، در معاملات بازار نفت روز جمعه ۱۲ آوریلبهای هر بشکه نفت سبک شیرین آمریکا با یک و ۱۸ صدم درصد افزایش ۸۶ دلار و دو سنت معامله شد.

همکاری ایران و روسیه در جهان در حال تغییر

در آستانه امضاء معاهده جامع همکاری‌های ایران و روسیه، مقامات سیاسی، اقتصادی و کارشناسان ارشد دو کشور در نشستی علمی، روابط دوجانبه در ابعاد گوناگون راهبردی، اقتصادی، سیاسی و دفاعی را بررسی کردند.

Loading

أحدث المقالات

روسیه موشک قاره‌پیما آزمایش کرد؛ چرا موشک روسی در آسمان ایران دیده شد؟

وزارت دفاع روسیه از پرتاب آزمایشی یک موشک بالستیک قاره پیما از سایت آزمایشی کاپوستین یار در استان آستاراخان این کشور که در شمال دریای خزر قرار دارد خبر داده است.علت روئیت موشک روسی در آسمان کشورمان، ارتفاع بسیار بالای پرواز این موشک است که در لایه‌های فوقانی جو مسیر پرواز خود را طی می‌کند و علیرغم اینکه مسیر آن از آسمان ایران نیست با اینحال به دلیل ارتفاع بسیار بالا در نقاط مختلف روئیت می‌شود.

گفتگوی وزیر جنگ اسرائیل و ژنرال آمریکایی درباره حمله احتمالی ایران

نیویورک – ایرنا- شبکه خبری سی ان ان آمریکا اعلام کرد  یوآو گالانت، وزیر جنگ اسرائیل و ژنرال اریک کوریلا، فرمانده مرکز فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام روز جمعه در مورد آمادگی برای حمله احتمالی ایران به اسرائیل گفتگو کردند.

Loading

دلایل سرسختی ترامپ در انتقال مسالمت‌آمیز قدرت

۱۳۹۹/۰۷/۱۰ | خبر تاپ, سیاسی, یادداشت

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: اظهارات اخیر دونالد ترامپ در خصوص عدم تعهد به انتقال مسالمت‌آمیز قدرت را می‌توان از دو جنبه مورد ارزیابی قرار داد؛ یکی در ارتباط با ماهیت و قوانین انتخاباتی در ایالات‌متحده و شیوه انتخابات پستی در این کشور و دیگری در ارتباط با ویژگی‌های شخصیتی و روان‌شناختی وی که به‌هیچ‌عنوان آمادگی لازم را برای پذیرش شکست ندارد. امیرعلی ابوالفتح -کارشناس مسائل آمریکا

اخیراً دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای دومین بار تأکید کرد که اگر نتیجه انتخابات به ضررش باشد، تعهدی به انتقال صلح‌آمیز قدرت ندارد؛ چراکه اعتقاد دارد یک تقلب بزرگ در انتخابات رخ‌داده است. این موضوع با واکنش بسیاری از مقامات آمریکا مواجه شد؛ میچ مک کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا در این رابطه گفت که جمهوری‌خواهان متعهد به انتقال آرام قدرت هستند و برنده انتخابات در روز سوم نوامبر به تاریخ بیست ژانویه مراسم تحلیف را به‌جای خواهد آورد و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان نیز تأکید کرد: «شما در کره شمالی نیستند. اینجا آمریکاست و در آن دموکراسی حاکم است.» ترامپ همچنین به خبرنگاران گفته بود: «ما می‌خواهیم مطمئن شویم که نتیجه انتخابات صادقانه باشد و من هنوز در این زمینه مطمئن نیستم.» البته بیان این‌گونه اظهارات عجیب و ضدونقیض از سوی رئیس‌جمهور آمریکا طی سال‌های گذشته مسبوق به سابقه بوده است. در حال حاضر نیز به نظر می‌رسد وی تحت تأثیر فضای انتخاباتی چنین مسائلی را بیان کرده و حتی شاید خود وی نیز به این امر واقف است که عدم انتقال قدرت به شخص پیروز در انتخابات یک موضوع محال است.

همچنین ترامپ اخیراً بارها روی مسئله تقلب در انتخابات به دلیل شرایط خاص رأی‌گیری تأکید کرده است. رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شده که انتخابات پستی، زمینه را برای تقلب فراهم می‌کند و امسال به دلیل شیوع کرونا، آرای پستی به‌قدری زیاد است که می‌تواند بر نتیجه انتخابات تأثیر گذاشته و آن را تغییر دهد. درواقع در بررسی این اظهارات ترامپ باید شخصیت وی را نیز مورد واکاوی قرار داد، چراکه دونالد ترامپ دچار نوعی خودشیفتگی است و اعتمادبه‌نفس فوق‌العاده‌ای دارد؛ او به‌صراحت نشان داده که حاضر نیست، شکست خود در انتخابات را بپذیرد. همچنان که ترامپ اخیراً اعلام کرده بود: «یا در انتخابات پیروز خواهیم شد یا اینکه تقلب خواهد شد.» در نگاه ترامپ هیچ احتمالی مبنی بر شکست خوردن او وجود ندارد لذا او وارد عرصه رقابت نشده، بلکه اساس کار او مبتنی بر پیروزی از هر طریق ممکن است؛ بنابراین، اگر او با آراء مردمی پیروز شود که دیگر مشکلی وجود ندارد اما اگر در آراء الکترال بازنده باشد، مسئله به دیوان عالی آمریکا کشیده می‌شود؛ حتی او اگر توان داشته باشد، گزینه کودتای نظامی را هم در دستور کار قرار می‌دهد. لذا ترامپ نسبت به خود، برنامه‌هایی که ارائه داده و حمایت عمومی مردم بسیار مطمئن و مدعی است که نظرسنجی‌ها درواقع نظرسازی و جعلی است. از همین رو، او خود را بهترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا می‌داند و بعضاً خود را با جورج واشنگتن و آبراهام لینکلن مقایسه کرده است.

البته یک تحلیل دیگری هم در خصوص این اظهارات ترامپ وجود دارد مبنی بر اینکه شاید ترامپ بر اساس نظرسنجی‌ها نسبت به پیروزی خود در انتخابات مطمئن نیست و با طرح چنین مباحثی درصدد توجیه باخت احتمالی در بین هواداران خود است.

لذا اظهارات اخیر دونالد ترامپ را می‌توان از دو جنبه مورد ارزیابی قرارداد؛ یکی در ارتباط با ماهیت و قوانین انتخاباتی در ایالات‌متحده و شیوه انتخابات پستی در این کشور و دیگری در ارتباط با ویژگی‌های شخصیتی و روان‌شناختی وی که به‌هیچ‌عنوان آمادگی لازم برای پذیرش شکست را ندارد.

در خصوص ادعای ترامپ پیرامون احتمال تقلب در انتخابات پستی نیز باید به این مسئله توجه داشت که در انتخابات پستی، زمینه بروز تقلب یا مهندسی انتخابات وجود دارد و این‌یک واقعیت غیرقابل‌انکار است. درگذشته نیز شاهد برگزاری انتخابات پستی و طرح شکایت‌هایی مبنی بر وقوع تقلب بوده‌ایم. پیش‌تر همواره شکایات طرح می‌شدند اما چون تأثیر چندانی درنتیجه انتخابات نداشتند، بررسی نمی‌شدند. در مقطع جدید با توجه به شیوع کرونا، برخی از ایالت‌ها اجازه مشارکت شهروندان در انتخابات از طریق رأی‌گیری پستی را مطرح کرده‌اند. روال مشارکت نیز بدین‌صورت است که چند هفته قبل از روز سوم نوامبر، واجدین شرایط، برگه‌های رأی‌گیری را دریافت و رأی خود را وارد و آن را پست خواهند کرد. درنهایت نیز هم‌زمان با روز رأی‌گیری این آراء مورد شمارش قرا می‌گیرد. در این روند این گمانه مطرح است که شاید پاکت‌های پستی گم شوند، با تأخیر تحویل داده شوند یا دست‌کاری شوند و با توجه به شیوع ویروس کرونا و این مسئله که تعداد آرای پستی بسیار زیاد است شاید این نگرانی ترامپ خیلی بی‌دلیل نباشد.

دراین‌بین اظهارات ترامپ مبنی بر عدم انتقال قدرت می‌تواند بر وجهه آمریکا که مدعی دمکراسی است، تأثیر بگذارد. همچنین مخالفت جمهوری‌خواهان با این صحبت ترامپ بیانگر آن است که وی از حمایتی حتی از سوی هم‌حزبی‌های خود برای برهم زدن این فرآیند برخوردار نیست.

در مورد نتیجه انتخابات نیز اگر هرکدام از نامزدها مدعی تقلب در انتخابات شوند این مسئله باید توسط وکلای نامزدها به دادگاه ارجاع و طرح دعوا شود؛ ابتدا در دادگاه‌های ایالتی و اگر لازم شد در دیوان عالی فدرال به این شکایات رسیدگی می‌شود. در انتخابات ۲۰۲۰ با توجه به وضعیت حاکم، چه دمکرات‌ها پیروز شوند و چه جمهوری‌خواهان، احتمالاً حزب مقابل یا هر دو حزب به دادگاه مراجعه خواهند کرد و پس از رسیدگی به شکایات نتیجه مشخص خواهد شد؛ بنابراین این صحبت ترامپ که گفته قدرت را واگذار نخواهد کرد یک صحبت بی‌پایه و اساس است؛ زیرا ساختار سیاسی در ایالات‌متحده بسیار قدرتمند است و به چنین خودخواهی‌هایی تن نمی‌دهد. ازاین‌جهت بعید به نظر می‌رسد که تهدیدات ترامپ جنبه عملی به خود بگیرد و حتی اگر نتیجه آرای الکترال به‌گونه‌ای باشد که پیروزی ترامپ مورد تائید قرار نگیرد و دیوان عالی فدرال نیز به‌گونه‌ای رأی بدهد که بر پیروزی بایدن صحه بگذرد دونالد ترامپ چاره‌ای جز تبعیت کردن ندارد و اگر مقاومت کند تمام ساختارهای سیاسی و هیئت حاکمه با آن مقابله خواهند کرد و اجازه نخواهند داد یک شخص برای تمایلات شخصی‌اش، دمکراسی را در این کشور زیر سؤال ببرد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *