جدیدترین مطالب

ادامه سرکوب اعتراض ضد صهیونیستی در آمریکا

تجمع‌های مسالمت آمیز ضد صهیونیستی در آمریکا، با این بهانه که اقدامات و تحرکات ضد یهودی است به شدت سرکوب می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دستگیرشدگان شرکت کننده در این تجمع‌ها و راهپیمایی‌های ضد صهیونیستی، خود یهودی هستند.

افشای فساد جنسی یک سیاستمدار دیگر در انگلیس

جفری دونالدسون رهبر پیشین حزب سلطنت طلب و اتحادگرای ایرلند شمالی، ” دی یو پی” (DUP)، امروز در دادگاهی در ایرلند شمالی، با ۱۱ اتهام تعرض جنسی، از جمله یک فقره تجاوز جنسی روبرو و متهم شد.

Loading

أحدث المقالات

آمریکا قانونی کردن شهرک سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری را خطرناک خواند

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تلاش اسرائیل قانونی کردن پاسگاه‌های شهرک‌نشینان یهودی در کرانه باختری اشغالی را محکوم کرد و هشدار داد که چنین اقدامی «خطرناک و غیرمسئولانه» است.

آمریکا: برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کنیم

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به ادعاهای رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران مبنی بر اینکه ایران تا دستیابی به اورانیوم با غنای مورد نیاز برای تولید سلاح اتمی، چند هفته فاصله دارد، گفت که برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای تلاش می‌کنیم.

مسکو: قطعنامه آمریکا درباره سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از توافقنامه‌های بین‌المللی بود

تهران- ایرنا- ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه بامداد پنجشنبه گفت که قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره عدم استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از چارچوب حقوقی توافقنامه‌های بین‌المللی بود و به همین دلیل، مسکو آن را وتو کرد.

Loading

ضرورت رفع سوء‌تفاهم در روابط ایران و افغانستان

۱۳۹۹/۰۳/۲۷ | خبر تاپ, سیاسی, یادداشت

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: اگرچه عده‌ای با تحریک برخی از کشورهای خارجی تلاش دارند از شرایط به وجود آمده به تعبیری از آب گل‌آلود، ماهی خود را بگیرند، همچنان که این افراد اعتراضاتی هرچند محدود را در مقابل سفارت ایران در کابل ترتیب دادند، اما بااین‌حال، تردیدی هم وجود ندارد که در ارتباط با وضعيت اقامت اتباع افغانستان در ایران مشکلاتی وجود دارد و نمی‌توان آن‌ها را انکار کرد. از همین رو این مشکلات باید هر چه سریع‌تر حل و تردد آنها به ایران قانونمند شود. پیرمحمد ملازهی - کارشناس مسائل افغانستان

طی یکی دو ماه گذشته، دو اتفاق بین ایران و افغانستان منجر به تنش در روابط طرفین شده است که تهران و کابل هر یک روایت خود را از این ماجراها دارند؛ نخست، مسئله غرق شدن چند نفر تبعه افغانستان در رودخانه هریرود در تاریخ 12 اردیبهشت‌ماه سال جاری است که افغان‌ها در این رابطه مدعی شدند نیروهای ایران، افرادی را که به‌صورت غیرقانونی از رودخانه رد شده بودند تا به خاک ایران وارد شوند دستگیر کرده‌اند و پس از ضرب و شتم آن‌ها را به رودخانه انداخته‌اند؟!

بعدازاین ماجرا برخی مقامات افغانستان صحبت‌هایشان را منتشر کردند که رسانه‌های خارجی نیز روی آن بسیار مانور دادند. این در حالی است که طرف ایرانی چنین روایتی را کاملاً تکذیب کرد و گفته شد که در آن منطقه چنین اتفاقی روی نداده است. درواقع ایران تأکید دارد که این اتفاق در منطقه‌ای رخ داده که افغان‌ها در آنجا حضور دارند و طرف افغان مدعی است در منطقه‌ای که نیروهای ایرانی حضور داشتند، این اتفاق برای اتباع افغانی رخ‌داده است.

لذا تصمیم گرفته شد تا هیئت مشترک برای بررسی این مسئله تشکیل شود؛ اما این هیئت مشترک نیز نتوانست به جمع‌بندی برسد و ایران و افغانستان همچنان روی صحبت‌های خودشان پافشاری می‌کنند.

مسئله دوم اتفاقی بود که در یزد پیش آمد؛ در این ماجرا، اگرچه نیروهای نظامی به ماشین حامل افغان‌ها به‌قصد توقف تیراندازی کرده، ولی علت واژگونی ماشین را به دلیل تلاش راننده برای فرار دانسته‌اند، نه تیراندازی مأموران. درواقع ماجرا ازاین‌قرار بود که یک ماشین به‌صورت قاچاقی نیروهای کاری افغانستان را از مرز این کشور به داخل ایران آورده و سپس از ایران خارج می‌کرد. در تاریخ چهارشنبه ۱۴ خردادماه این خودروی حامل اتباع افغانی که حضورشان در ایران غیرقانونی بوده و تحت تعقیب پلیس یزد بود توسط مأموران به‌منظور متوقف شدن هدف قرار گرفت.

این حادثه نیز واکنش بسیار تندی را در افغانستان و به‌خصوص از سوی رسانه‌هایی که با ایران زاویه‌دارند و از کمک‌های مالی NGO‌های غربی و برخی دولتهای منطقه برخوردار می‌شوند، به دنبال داشت. به‌گونه‌ای که دولت کابل ناچار شد در این رابطه موضع‌گیری کند؛ بنابراین این دو اتفاق در فاصله زمانی کوتاه باعث شده است که روابط ایران و افغانستان دچار تنش شود و چون دو طرف بر مواضع و روایت‌های خود از ماجرا پافشاری می‌کنند، همچنان این بحران‌ها لاینحل باقی‌مانده است.

در همین حال، اگرچه عده‌ای نیز با تحریک برخی از کشورهای خارجی تلاش دارند از شرایط به وجود آمده به تعبیری از آب گل‌آلود، ماهی خود را بگیرند، همچنان که این افراد اعتراضاتی هرچند محدود را در مقابل سفارت ایران در کابل ترتیب دادند، اما بااین‌حال، تردیدی وجود ندارد که در ارتباط با وضعیت اقامت اتباع افغانستان در ایران مشکلاتی وجود دارد و نمی‌توان آن‌ها را انکار کرد. از همین رو نیز این مشکلات باید هر چه سریع‌تر حل و تردد آنها به ایران قانونمند شود.

بنابراین با توجه به روابط دیرینه ایران و افغانستان ضرورت ایجاب می‌کند که چنین تنش‌هایی سریع‌تر حل‌وفصل شود، زیرا دو ملت ایران و افغانستان اشتراکات فرهنگی، زبانی، مذهبی و تاریخی باهم دارند. بهترین راه‌حل نیز این است که کمیته‌ای از وزارت خارجه ایران و گروهی مشترک تشکیل شود و طرفین مسئله را بررسی کنند.

دسته دوم افرادی هستند که به‌عنوان نیروی کار وارد ایران می‌شوند که این افراد نیز باید ساماندهی شوند. از زمان اشغال افغانستان توسط شوروی سابق، ایران پذیرای تعداد زیادی از اتباع افغانستان بود و نزدیک به سه میلیون افغان طی این سال‌ها وارد ایران شدند.

بنابراین با توجه به پیشینه روابط طرفین و این مسئله که جمهوری اسلامی در چند دهه گذشته همواره پذیرای اتباع افغان بوده، باید دو کشور در راستای حل‌وفصل مشکلات پیش‌آمده تلاش کنند و اجازه ندهند که روابط دو ملت افغانی و ایرانی در پی چنین حوادثی مخدوش شود.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *